Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trump opustil budovu soudu. Zamítl obvinění, cítí se být nevinný

  6:48aktualizováno  23:02
Exprezident Donald Trump v úterý stanul před soudem v Miami kvůli obvinění z nelegálního držení utajovaných dokumentů. Bylo to podruhé od začátku jara, co zamířil k tribunálu jako trestně stíhaná osoba. Zároveň si jakožto úplně první exprezident vyslechnul federální obvinění. Soudní řízení opustil bez podmínek a bez nutnosti složení peněžité kauce, zůstalo mu i právo vycestovat.

Trump čelil soudnímu řízení poté, co federální prokurátoři vznesli obžalobu o 37 bodech ve vyšetřování okolností, za kterých exprezident po odchodu z Bílého domu ve svém floridském sídle nelegálně přechovával utajované dokumenty týkající se národní bezpečnosti Spojených států a bránil úřadům ve snaze získat je zpět.

Podle obžaloby v krabicích v Trumpově kanceláři, koupelně, skladu nebo v sále byly některé z nejcitlivějších amerických vojenských tajemství, včetně informací o americkém jaderném programu, vojenských operacích a kapacitách jiných států, včetně jejich jaderných programů, a o amerických plánech akce v případě napadení země.

Trump podle veškerých očekávání však u soudu prohlásil, že se cítí být nevinný ve všech bodech federální obžaloby. V soudní síni usedl se založenýma rukama.

Prokurátoři uvedli, že u Trumpa neshledávají riziko útěku. Budovu soudu mu dovolili opustit bez podmínek, neomezili mu právo cestovat a nepožadovali po něm ani peněžitou kauci. Soudce Jonathan Goodman nicméně rozhodl, že exprezident nesmí komunikovat s potenciálními svědky v tomto případu, ani o případu hovořit se spoluobviněným, poradcem Waltem Nautou. Podle právních expertů by zahájení soudní procesu mohlo nastat až za rok.

Po opuštění budovy soudu se Trump setkal se svými stoupenci ve známé floridské kubánské restauraci. Majiteli podniku vzkázal: „Jídlo pro všechny!“ Dav následně začal exprezidentovi zpívat na oslavu jeho středečních 77. narozenin.

Podle amerických médií bývalý prezident z Miami odletí ještě v úterý večer do New Jersey a ve 20:15 místního času (středa 02:15 SELČ) chce promluvit ke svým obdivovatelům.

Exprezident k soudu přijel v koloně aut, kterou tvořilo nejméně šest vozů SUV, dvě policejní vozidla a policisté na motocyklech. V koloně s ním cestoval poradce Walt Nauta, který rovněž stanul před soudem. Obžaloba tvrdila, že se exprezident s Nautou, který pro něj pracoval ještě v Bílém domě, spolčil, aby mohl utajované dokumenty i nadále přechovávat a aby je skryl před federální velkou porotou. Formální přednesení obžaloby však poradce čeká až 27. června.

Směšné a nepodložené, reagoval Trump na obvinění z federálního zločinu

Krátce před výjezdem do kolony Trump na své sociální síti Truth Social napsal, že úterý je pro něj „jedním z nejsmutnějších dnů v dějinách naší země“, a dodal, že USA jsou „v úpadku“.

Trumpova právnička Alina Habba prohlásila, že obviňovat exprezidenta a zároveň slepě odvracet zrak od činů jiných je aktem veškeré korupce, které Spojené státy čelí. „Tohle nejsou ideály, na kterých byla založena naše demokracie. Tohle není naše Amerika,“ řekla.

Trumpovi příznivci po příjezdu kolony k soudu skandovali „Miami za Trumpa“ a „Hispánci za Trumpa“. Bylo také slyšet muže, který křičel: „USA! USA!“.

Starosta města Francis Suarez novinářům před budovou soudu řekl, že nedošlo k žádným bezpečnostním incidentům. Úřady se připravovaly na davy až 50 000 lidí a možné násilnosti s ohledem na vpád Trumpových stoupenců do sídla Kongresu 6. ledna 2021. Velkou část davu čekajícího u soudu nicméně podobně jako v dubnu v New Yorku tvořili novináři.

U soudu už podruhé od začátku roku

Šéf Bílého domu z let 2017 až 2021 absolvuje podobnou proceduru jako v dubnu v New Yorku, když se vydal úřadům na základě obvinění z falšování finančních záznamů spojených s platbou pornoherečce těsně před volbami v roce 2016.

Nyní čelí obžalobě o 37 bodech, mezi nimiž je obvinění z neoprávněného přechovávání informací spojených s národní bezpečností a maření spravedlnosti, což by v případě odsouzení pravděpodobně znamenalo vězení.

Podobně jako v New Yorku i zahájení druhého trestního řízení s exprezidentem provázela mimořádná bezpečnostní opatření. Místní i federální úřady se podle médií připravovaly na protesty a monitorovaly potenciální hrozby poté, co se na internetu vyrojila násilná vyjádření Trumpových podporovatelů.

Kolem Trumpa stoupá atmosféra násilí, jeho příznivci cení zuby

Samotný exprezident jakékoli pochybení odmítá a nová obvinění opět bez důkazů vykresluje jako politicky motivovaná, zatímco burcuje své voliče agresivní rétorikou. „Potřebujeme v tuhle chvíli sílu... Musí jít ven a pokojně protestovat,“ citoval web Politico z Trumpova rozhovoru s bývalým poradcem Rogerem Stonem.

Kolem soudního procesu se strhla vlna násilností – anonymní uživatelé na internetu hovořili i o tom, že do Miami dorazí ozbrojení. Do města na jihovýchodě Floridy se chystalo také několik Trumpových politických spojenců, jako je senátor Rick Scott nebo neúspěšná kandidátka na guvernérku Arizony Kari Lakeová. Ta při tom varovala, že exprezidentovi stoupenci jsou ozbrojení, což podle ní „není výhrůžka“.

I přes očekávání nejhoršího však nakonec během soudního řízení nedošlo k žádným větším problémům a konfliktům.

Mohl by Trump kandidovat z vězení? Vyhrát v pruhovaném je určitě těžší

Obžalobu oznámenou v pátek společně s některými důkazy nicméně mnozí komentátoři hodnotili jako usvědčující a například bývalý Trumpův ministr spravedlnosti Bill Barr v neděli uvedl, že kdyby byla byť jen polovina obvinění pravdivá, pak je exprezident „vyřízený“.

Trump, který se aktuálně snaží o návrat do Bílého domu, do Miami přicestoval v pondělí ze svého golfového klubu ve státě New Jersey. Tam se ihned po vystoupení u soudu vrátil, aby přednesl projev.

Žádné fotografie, žádné telefony

Trump jako první exprezident v dějinách Spojených států čelí obviněním vzneseným federální vládou. U soudu v Miami stanul den před svými 77. narozeninami.

Podle soudce Jonathana Goodmana úřady připravily „masivní bezpečnostní opatření“. Vyjádření přišlo v rozhodnutí, kterým soudce zamítl žádost médií o výjimku z pravidel ohledně pořizování fotografií a videí. To je ve federálních soudních síních zpravidla zakázané a stejně tomu bylo i v úterý, na rozdíl od dubnové obžaloby v New Yorku, při níž fotografové dostali možnost pořídit několik snímků Trumpa na lavici obžalovaných.

Podle agentury AP měli novináři také zakázané u soudu používat mobily. Omezený počet reportérů se dostal přímo do soudní síně, pro další zástupce veřejnosti byla připravena místnost, kde běžel přímý přenos jednání.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Poslance čekají interpelace. Budou řešit také podporu investic a žhářský útok

13. června 2024  8:37

Přímý přenos Poslance ve čtvrtek čekají další interpelace, během kterých mohou klást otázky členům vlády. Podle...

Při důlním neštěstí v Mexiku uvázlo v zemi 63 horníků. Našli je po 18 letech

13. června 2024  7:29

Mexické úřady ve středu informovaly, že se podařilo najít pozůstatky některých ze 63 horníků, kteří...

O víkendu se výrazně oteplí, přijdou ale srážky. Příští týden čekejme tropy

13. června 2024  7:11

Chladnější vzduch proudící od severozápadu ovlivňuje ranní teploty, které mohou místy klesnout i...

Chtěl zabíjet černochy, aby vypukla rasová válka. Za komplice si vybral agenta FBI

13. června 2024  7:05

Muž z amerického státu Arizona byl obžalován z trestných činů týkajících se nelegálního obchodu se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...