Pátek 13. prosince 2019, svátek má Lucie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 13. prosince 2019 Lucie

Taliban mobilizuje 300 tisíc mužů

  10:02aktualizováno  10:02
Afghánské vládní hnutí Taliban zahájilo mobilizaci. Podle ministra obrany Talibanu Ubajdulláha Achunda bude zemi proti útoku Spojených států bránit až 300 tisíc mužů, kteří jsou odhodláni proti nepříteli vést svatou válku. Vláda Afghánistánu přitom tvrdí, že marně pátrá po radikálovi Usámovi bin Ládinovi. Pokoušela se mu údajně doručit výzvu duchovních, aby ve vhodné chvíli dobrovolně opustil zemi. Jedině Ládinovo vydání Spojeným státům mohlo zabránit vojenskému konfliktu v zemi.

Taliban: Zálohy jsou zkušené v boji
Podle ministra obrany budou povolány zálohy zkušené v boji, které budou sloužit v hlavním městě Kábulu, na hranicích a na dalších strategických místech.

Talibanské vedení se na mimořádné schůzce v neděli rozhodlo vyslat vysoce postavené činitele do provincií, aby zmobilizovali obyvatele na obranu země. V náboru jim mají pomoci islámští učenci a duchovenstvo.

Pákistán stahuje z Afghánistánu své diplomaty
V pondělí mluvčí ministerstva zahraničí Pákistánu prohlásil, že jeho země stahuje všechny diplomaty z Afghánistánu.

Uvedl, že jde o dočasné opatření, nicméně neupřesnil, kdy se členové zastupitelského úřadu do afghánské metropole vrátí.

Odmítl také odpovědět na otázky, zda Pákistán zamýšlí přerušit s Afghánistánem diplomatické styky.

Reuters: Zprávy o Ládinovi mají odvrátit útok
Podle agentury Reuters se talibanský vůdce Muhammad Umar zprávami o zmizení hlavního podezřelého z útoků na USA zřejmě pustil do delikátního politického manévrování, kterým chce zabránit hrozícímu úderu americké armády.

"Moc dobře vědí, kde je," potvrzuje informace agentury americký ministr obrany Donald Rumsfeld.

Umar se ale zároveň snaží nevzbudit podezření svých stoupenců a zbytku islámského světa, že bin Ládina pouští k vodě, komentuje Reuters.

Opozice pokračuje v tažení proti Talibanu
Afghánské opoziční síly dobyly město Zárí Bazar, 100 kilometrů jižně od Mazáre šarífu, na severu země, řekl mluvčí afghánského vládního hnutí Taliban Abdal Hadží Mutmajn.

Kde je LÁDIN?
Bin ládin opustil Afghánistán, tvrdí list

VŠECHNY SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A ON-LINE REPORTÁŽE

ZPRÁVY ON-LINE úterý 25. září

ZPRÁVY ON-LINE
pondělí 24. září

NEDĚLE 23. ZÁŘÍ
Taliban: Nemůžeme Ládina najít
Mluvčí Talibanu agentuře Reuters ráno sdělil, že zástupci hnutí bin Ládina stále hledají, aby mu předali verdikt islámského duchovenstva z minulého týdne, ve kterém je vyzván, aby Afghánistán "ve vhodnou dobu a svobodně" sám opustil.

Zopakoval zároveň, že samo hnutí bin Ládina Američanům nevydá, pokud nedostane pádné důkazy o jeho účasti na teroristickém útoku na New York a Washington. USA se již nechaly slyšet, že s Talibanem o důkazním materiálu nebudou jednat.

Powell: Důkazy zveřejníme včas
Ministr zahraničí Colin Powell nicméně v neděli přislíbil, že USA důkazy v pravou chvíli zveřejní. Rozhodnutí duchovních odmítla americká vláda jako nepostačující.

"Amerika je arogantní a chce použít sílu," reagoval mluvčí na americkou odpověď na verdikt.

Spojené státy také označily zprávu o bin Ládinově zmizení za nedůvěryhodnou. Podle nich Taliban o tom, kde radikál zrovna je, ví až moc dobře.

Spojené státy považují teroristu za hlavního strůjce atentátů na Světové obchodní centrum a Pengagon, ke kterým došlo 11. září.

Počet nezvěstných se zvýšil

Počet lidí pohřešovaných v troskách Světového obchodního střediska v New Yorku se zvýšil po víkendu z 6333 na 6453. Zatím bylo vyproštěno z trosek WTC 261 těl, 194 obětí se podařilo identifikovat.

Záchranáři v neděli také objevili třímetrový kus trupu jednoho z letadel. Zatím se ale nepodařilo nalézt černé skříňky. Kolem místa katastrofy jsou vylepeny fotografie obou skříněk se záznamy letu, aby je záchranáři rozeznali od dalších trosek.

Spojené státy připravují útok
Nejvyšší afghánští duchovní ale poradili Talibanu Ládina nevydávat, pouze mu doporučit, aby opustil zemi. USA takové opatření považují za nedostatečné pro boj proti terorismu a připravují vojenský útok na teroristické základny organizace Al-Kajdá, kterou Ládin založil a řídí.

"Nedáme se odradit tvrzením, že bin Ládin zmizel. Vypátráme ho!" prohlásila ve Washingtonu poradkyně prezidenta USA pro národní bezpečnost Condoleeza Riceová. Tato zpráva prý Američany, kteří po Usáma bin Ládinovi pátrají, nemůže odradit od dalších příprav vojenského útoku na Afghánistán, kde by se měl skrývat.

 Spojené státy také ztratily kontakt s jedním z nepilotovaných průzkumných letadel, která mají zjistit možnosti odvetného úderu USA v Afghánistánu. "Ztratili jsme kontakt s nepilotovaným letounem. Stalo se tak v době jeho zkoušky," potvrdil ministr obrany Donald Rumsfeld.

Stroj se ztratil nad územím Afghánistánu, Taliban opět tvrdí, že jej sestřelil. Podle Rumsfelda pro to ale neexistují důkazy.

Britský tisk přinesl spekulaci o tom, že speciální jednotka armády Spojeného království už operuje v Afghánistánu. Příslušníci skupiny SAS, která má zajistit půdu pro odvetný úder Američanů, se prý už dostala do křížku s hnutím Taliban.
Více informací najdete ZDE.

Afghánská opozice zaútočila
Pozemní síly afghánské opozice sdružené proti Talibanu v Severní koalici dobyly další území na severu země.

Tvrdí, že ovládly už 25 procent Afghánistánu. Za úspěchem opozice, která chystá další velké útoky, stojí bezpochyby stažení Talibanu do obranné polohy v očekávání amerického vojenského úderu.

Opoziční činitel Abdulláh Abdulláh tvrdí, že některé oddíly jsou třicet kilometrů od hlavního města Kábulu. Opoziční síly zahájily ofenzivu v provinciích Samangan, Balch a Tachár.

Ládin je v Afghánistánu, tvrdí opozice Talibanu
Abdulláh, který zastává funkci ministra zahraničí v afghánské vládě uznávané OSN, řekl, že hlavní podezřelý ze zosnování teroristického útoku na New York a Washington Usáma bin Ládin se skrývá na jihu Afghánistánu. Je po boku šéfa Talibanu Muhammada Umara někde v jihoafghánské provincii Kandahár.

Abdulláh také varoval Spojené státy před spojenectvím s Pákistánem. Argumentuje tvrzením, že pákistánský režim donedávna podporoval Taliban a v podpoře USA hledá pouze možnosti získání finančních zdrojů.

Pákistánská vláda slíbila Američanům otevření vzdušného prostoru a logistické zázemí, včetně informací od svých tajných služeb. Požaduje ale větší množství záruk za to, že úder nebude veden proti civilnímu obyvatelstvu.

To vyvrátil americký ministr zahraničí Colin Powell. "Američané nezaútočí na afghánský lid, ale na základny teroristické organizace Al-Káida a jejího vůdce Usámu bin Ládina," prohlásil.

"Nemáme zájem škodit afghánskému lidu, chceme dopadnout Usámu bin Ládina a zneškodnit jeho organizaci Al-Káida, vrahy více než 6000 lidí v posledním incidentu a vrahy v incidentech předchozích," dodal Powell.

USA zrušily sankce
Americký prezident George Bush zrušil hospodářské sankce proti Pákistánu a Indii. Odměnil tak obě země za jejich vstřícný postoj k americkým vojenským operacím v oblasti. Spojené státy, které připravují vojenskou odvetu na Afghánistán za teroristické útoky na New York a Washington, se bez pomoci těchto zemí neobejdou. Sankcemi Amerika trestala Pákistán a Indii za testování vlastních jaderných zbraní.
Podrobnosti se dočtete v tomto článku.

Amerika zvolila miss tragédii navzdory
Novou, v pořadí již osmdesátou první Miss Amerika se stala v sobotu večer jedenadvacetiletá blondýnka Katie Harmanová, miss státu Oregon. Po teroristických útocích na New York a Washington se uvažovalo o odložení soutěže, ale jedenapadesát účastnic odhlasovalo poměrem 34:17, aby se uskutečnila.
Podrobnosti včetně bohaté fotogalerie najdete ZDE.

Taliban se chystá na válku, má rakety Stinger
Talibanští milicionáři pokračují v usilovném budování krytů a bunkrů a rozmísťování protileteckých baterií. Jednotky na strategických hraničních bodech s Pákistánem dostávají přísun dalšího vojenského materiálu v případě nasazení amerických vojáků.

Svědkové uvádějí, že talibanští bojovníci disponují raketami Stinger, které jsou americké výroby. Stingery, které jsou velmi účinné zejména proti vrtulníkům, dodávaly americké tajné služby do Afghánistánu v 80. letech.
Podrobnosti o Afghánské armádě (počet vojáků, výzbroj, letectvo...) najdete ZDE.

SOBOTA 22. ZÁŘÍ
Papež je proti vojenské odvetě
Papež Jan Pavel II. zahájil čtyřdenní návštěvu Kazachstánu. Jeho cesta se uskutečňuje i přes napětí, které panuje v oblasti střední Asie kvůli očekávané vojenské odvetě USA za atentáty v minulém týdnu. "Spory je třeba řešit dialogem, ne silou zbraní," prohlásil papež po přistání v kazašské metropoli Astana. Vojenskou odvetu, ale také teroristické útoky, odmítl i kubánský vůdce Fidel Castro.

Svatý otec již poněkolikáté odmítl názor, že spory mezi národy lze řešit se zbraní v ruce.  "Má přání všeho dobrého jsou určena všem lidem dobré vůle, kteří podporují morální a duchovní hodnoty schopné zajistit mírovou budoucnost pro každého," prohlásil papež.

Papež ukončil mši slouženou v Astaně před 50 tisíci lidmi modlitbou za křesťany a muslimy. "Z celého srdce prosím Boha, aby udržel svět v míru," řekl papež. "Nesmíme připustit, aby to, co se stalo, vedlo k prohloubení rozporů. Náboženství nikdy nesmí být použito jako důvod konfliktu."

Vatikánský mluvčí večer odmítl spekulaci, že by jeho stát USA ujistily, že nebudou útočit na Afghánistán, dokud bude papež Jan Pavel II. na návštěvě Kazachstánu a okolních zemí.

Kuba - nepřítel imperialismu, přítel Američanů
"Kuba se nikdy neprohlásí nepřítelem lidu Spojených států," prohlásil na demonstraci 50 tisíc Kubánců v San Antonio de los Baos jejich komunistický vůdce Fidel Castro.

Zapřísáhlý nepřítel "amerického imperialismu" ujistil, že "Kuba, jež se může chlubit tím, že přežila největší množství teroristických útoků, je proti terorismu a proti válce."

Kuba je podle Castra připravena spolupracovat se všemi zeměmi s cílem zcela vykořenit terorismus. Vyzval "všechny objektivní a nezaujaté přátele", aby dopuručili americké vládě, ať neposílá své mladé vojáky do nejisté války v tajných a nepřístupných místech.

Afghánistán přišel o spojence
Spojené arabské emiráty, jedna ze tří zemí, které uznaly vládu Talibanu, ráno přerušily diplomatické vztahy s Afghánistánem. Rozhodnutí o ukončení diplomatických styků má okamžitou platnost.

Taliban dopoledne také odvolal vlastní zprávu z rána o tom, že sestřelil americký nepilotovaný špionážní letoun. Byl to vrtulník opozice, opravilo původní informaci afghánské ministerstvo informací.

Pozdě odpoledne pak Taliban opět oznámil, že na severu země sestřelil další letadlo. Neuvedl ale, komu patřilo a o jaký typ stroje šlo. Informaci odvysílala televize CNN.

Nejmenovaný činitel ministerstva zahraničí emirátů řekl, že jeho země se v posledních dnech marně pokoušela Taliban přesvědčit, aby se podvolil rezoluci Rady bezpečnosti OSN a vydal saúdskoarabského milionáře Usámu bin Ládina. Ten je považován za strůjce atentátů v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září.

Citovaný představitel vyslovil politování nad tím, že Taliban nereagoval pozitivně.
"Spojené arabské emiráty se domnívají, že není možné dál udržovat diplomatické vztahy se zemí, která odmítá odpovědět na jasnou vůli mezinárodního společenství," řekl tento činitel.

Rozhodnutí emirátů prohlubilo mezinárodní izolaci Talibanu, který vydání bin Ládina odmítl s tím, že svého hosta nemůže zadržet, jen ho požádat, aby opustil zemi.
O tom se podrobnosti dočtete ZDE.

Vládu Talibanu uznávají už jen Pákistán a Saúdská Arábie. Pákistán oznámil, že vztahy s Talibanem nehodlá přerušit s ohledem na jejichž důležitost pro komunikaci mezi Talibanem a ostatním světem.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ UDÁLOSTI

pondělí 24. září TALIBAN MOBILIZUJE
Afghánské vládní hnutí Taliban zahájilo mobilizaci. Podle ministra bude zemi proti útoku USA bránit až 300 tisíc mužů, kteří jsou odhodláni proti nepříteli vést svatou válku.
neděle 23. září LÁDIN ZMIZEL, TVRDÍ TALIBAN
Afghánské hnutí Taliban tvrdí, že neví, kde se pohybuje terorista Usáma bin Ládin. "Moc dobře vědí, kde je," reagoval americký ministr obrany Donald Rumsfeld.
sobota 22. září AFGHÁNISTÁN PŘIŠEL O SPOJENCE
Spojené arabské - jedna ze tří zemí, které vládu Talibanu uznaly - přerušily s Afghánistánem diplomatické styky.

Souhrnný článek událostí od 21. - 19. září

pátek 21. září ARMÁDA USA STAHUJE SMYČKU, BUSH OSTŘE VYSTOUPIL
Do oblasti Blízkého východu a Tichého oceánu zamířila technika nejmodernější armády na světě. Výčet známých zbraní, které jsou nasazeny, najdete ZDE.
Americký prezident George Bush přednesl ostrý projev v Kongresu. Každý národ na světě si podle něj musí vybrat, jestli je s USA, nebo s teroristy.
čtvrtek 20. září USA ZATÍM NEŽÁDAJÍ ANI POMOC NATO
Spojené státy zatím nepožádají spojence o vojenskou pomoc při odvetě za teroristické útoky. Stejně tak zatím zdvořile odmítají nabídky pomoci při odstraňování následků atentátů.
středa 19. září AMERIČANÉ ZVEDAjÍ DO BOJE PŘES STO LETADEL
USA rozhodly, že pošlou do Perského záliva sto bojových letadel. Kromě stíhaček F-16 a F-15 půjde i o "neviditelné" bombardéry B1.

Souhrnný článek událostí od 19. - 15. září

úterý 18. září PÁKISTÁNSKÉ VYJEDNÁVÁNÍ ZKRACHOVALO

Jednání pákistánské mise v sousedním Afghánistánu zkrachovalo. Vyjednávači, kteří se snažili s afghánským vládním hnutím Taliban dohodnout vydání teroristy Usámy bin Ládina, se vrátili zpět domů s tím, že se do afghánistánu nehodlají vrátit.
pondělí 17. září PÁKISTÁN JEDNÁ O VYDÁNÍ LÁDINA
Česká vláda připravuje opatření proti lidem, kteří veřejně schvalují terorizmus nebo ho veřejně podporují
Pákistánská delegace začala v Afghánistánu jednání s Talibanem o vydání teroristy bin Ládina.
neděle 16. září AFGHÁNISTÁN POSILUJE OBRANU
Taliban začal posilovat obranu. Podle pákistánských zdrojů se afghánské jednotky začaly přesunovat na hranici.
Podle ministra zahraničí Donalda Rumsfelda sehrají v boji proti pachatelům útoků na USA americké jednotky cvičené pro nekonvenční válku.
Pákostán po jednání s USA v pondělí vyšle dlelgaci do sousedního Afghánistánu. Mise má za úkol předat ultimátum: vydejte do tří dnů Ládina, jinak riskujete masivní ozbrojenou odvetu.
sobota 15. září - AMERIKA CHYSTÁ ODVETU
Jsme ve válce, řekl prezident Bush a slíbil důkladnou a účinnou odvetu. Podporují ji obě komory amerického parlamentu a většina Američanů.
Podporu americkým akcím přislíbily Pákistán, Kazachstán a další státy, proti se vyslovil Irák. Afghánské vládní hnutí Taliban vyzvalo cizince, aby kvůli možnému útoku opustili zemi.
FBI zatkla další muže podezřelé ze spojení s útokem. Z vyšetřování vyplynulo, že cílem teroristů mohla být také Atlanta.
Letecké společnosti postupně obnovují lety do Spojených států, provázejí je však zvýšená bezpečnostní opatření a omezení pro cestující.

Souhrnný článek událostí od 14. - 11. září

pátek 14. září - DEN SMUTKU

Americký ministr obrany Rumsfeld povolal prvních 35 tisíc vojáků v záloze do aktivní služby. Krok následuje poté, co Senát schválil rezoluci, která Bushovi umožňuje ozbrojenou odvetu za úterní atentáty. Senát rovněž schválil pomoc ve výši 40 miliard dolarů na odstranění následků útoků a boj proti terorismu.

FBI zveřejnila jména 19 únosců letadel. Sedm z nich bylo vycvičenými pilot. Řada z nich měla základnu na Floridě.

USA udělaly první viditelný krok k odvetě. Požádaly Pákistán, aby uzavřel hranice. Vyzvaly ho o povolení přeletů v případě útoku amerických letadel proti teroristům.

čtvrtek 13. září - POPRVÉ OFICIÁLNĚ OZNAČEN LÁDIN

Amerika poprvé oficiálně pojmenovává podezřelého z teroristického útoku. Jde o teroristu bin Ládina, řekl ministr zahraničí Colin Powell.

Policisté zadrželi v souvislosti s útokem několik lidí. Pátrání je zavedlo i do Hamburku. Někteří podezřelí měli pilotní licence.
Bush vyhlásil pátek dnem smutku. Přidávají se země EU včetně Česka.
New York pohřešuje na 5000 lidí. Zachráněno jen 7 lidí, vyproštěno 94 těl.
středa 12. září - BUSH: JE TO VÁLKA
Bush označil útoky za válečný akt.
Policie i armáda pátrá po původci útoků. Stopy vedou k bin Ládinovi.
Taliban vinu Ládina popřel. Jeho vydání je předčasné, prohlásil.
První odhady ztrát na životech: newyorský starosta hovoří o tisících.
NATO v Bruselu rozhodlo, že útok na USA je útokem na celou Alianci.
Po Evropě se šíří výhrůžky, evakuují se budovy. Kontinent hlídá tisíce policistů.
úterý 11. září - TERORISTÉ ÚTOČÍ
Bush slibuje, že viníci tragédie a jakákoli země, která je kryje, budou potrestáni.
New York - 14:50 SELČ: první letadlo naráží do 110 patrového mrakodrapu, 15:08 SELČ: do druhé věže narazilo další letadlo; Washington - 15:30 SELČ: třetí letadlo se zřítilo na budovu Pentagonu; Pensylvánie - poslední letoun se zřítil do neobydlené oblasti. Teroristé zřejmě mířili na Camp David.

Vojáci afghánského vládního hnutí Taliban s protiletadlovými řízenými střelami Stinger archivním snímku z 30. prosince 1999 hlídkují na letišti v Kandaháru u uneseného letadla indických aerolinií. Rakety Stinger dodávaly americké tajné služby talibanským bojovníkům v 80. letech pro boj proti sovětské armádě. Stingery jsou velmi účinné zejména proti vrtulníkům, ovšem neměly by údajně představovat vážnější hrozbu pro americké bojové letouny v případě zásahu v Afghánistánu (24. září 2001).

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Britové volili v předčasných volbách. Johnson si s sebou vzal psa

Britové od čtvrtečního rána hlasovali v předčasných volbách do parlamentu. Hlavními tématy kampaně byl stále...

Johnsonovi gratulují lídři EU, Trump chce po brexitu uzavřít novou dohodu

Americký prezident Donald Trump pogratuloval Borisi Johnsonovi, coby lídrovi konzervativců k triumfu v britských...

Drtivé vítězství Johnsonových konzervativců, mají absolutní většinu

Britské předčasné volby vyhrála drtivě Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona. V parlamentu bude mít absolutní...

Je to konec ubohých řečí o dalším referendu, prohlásil vítěz voleb Johnson

Konzervativci britského premiéra Borise Johnsona získali v parlamentních volbách většinu. Podle Johnsona je už jasné,...

Najdete na iDNES.cz