Slyší vás celý svět, řekl Bush záchranářům

  19:03aktualizováno  19:03
Poprvé od úterních masakrů navštívil americký prezident Bush zdevastovaný Manhattan. Jak stál na hromadě sutin a megafonem děkoval promočeným a zabláceným záchranářům za jejich práci, někteří v davu vykřikovali, že neslyší. Prezident na to odpověděl: "Já vás slyším. A slyší vás celý svět. A ti, co zničili tyhle budovy, uslyší nás všechny hodně brzo." Záchranáři odpovídali skandováním: "USA! USA!" Všechny snímky pořízené po tragédii v USA.

Naděje na záchranu živých mizí
Občas záchranáři na Manhattanu zastaví práci a požadují ticho. Naslouchají, zda neuslyší nějaký zvuk. "V takovou chvíli se vždycky modlím. Znamená to, že je zde naděje, že bychom někoho mohli najít," řekl dobrovolník Richard Coppo. Pak se ale ukáže, že všechno, co slyšeli, bylo ticho. A opět začnou odhrnovat přes 10 tisíc tun sutin.

Stále se pohřešuje přes 4700 lidí. Z trosek Světového obchodního centra záchranáři zatím vyprostili pouze pět živých. Zatím není jasné, co se stalo s deseti živými policisty pod sutinami, s kterými v pátek ráno záchranáři navázali radiové spojení.

Mobilizace záložáků
Americký ministr obrany Rumsfeld povolal prvních 35 tisíc vojáků ze zálohy do aktivní služby. Poté, co Senát odsouhlasil rezoluci, která Bushovi umožňuje ozbrojenou odvetu za úterní masakry, Bush povolil mobilizaci 50 tisíc vojáků. Podle amerických zákonů má prezident pravomoc povolat při mimořádné situaci do aktivní služby až milion vojáků a to až na 24 měsíců.

Naposledy využil této prezidentské pravomoci Bushův otec, tehdejší prezident. V lednu 1991 povolal do války v Perském zálivu 263 322 vojáků v záloze.

Senát rovněž schválil mimořádný fond ve výši 40 miliard dolarů na odstranění následků úterních masakrů a boj proti terorismu. Bush původně žádal polovinu.

Teroristé, kteří unesli letadla a spáchali s nimi vražedné útoky

Smyčka kolem Ládina se stahuje
FBI zveřejnila jména 19 únosců letadel. Sedm z nich bylo vycvičených pilotů. Většina teroristů měla základnu na Floridě.
Někteří z nich mají vazby na extremistické egyptské hnutí Nový džihád. Šéf tohoto hnutí je potom pravou rukou podezřelého teroristy bin Ládina.

Naděje vyšetřovatelů se upínají také na nalezené černé skříňky z unesených letadel. Dvě jsou ze stroje, který spadl na Pentagon. Třetí je z letounu, který se zřítil v Pensylvánii.

Federální úřad pro letectví oznámil, že nahrávací zařízení černé skříňky letounu, který spadl na Pentagon, je poškozeno. Zatím není jasné, zda experti budou schopni zachránit alespoň nějaká data.

V pátek ráno FBI zadržela na dvou newyorských letištích osm lidí, z toho jednoho pilota. S falešnými doklady a bez zpáteční letenky se pokoušeli dostat do letadla. Někteří z nich byli v USA ilegálně a byli arabského původu. Později ale byla celá skupina propuštěna. Neworská letiště pak byla dočasně uzavřena.

Evropa truchlila s Amerikou

Česko uctilo památku obětí teroru

USA se zahalily do smutku
Spojené státy truchlí. Pátek je národním dnem smutku. Po celé zemi probíhají zádušní mše na památku obětí. Zádušního ekumenického ceremoniálu se v Národním chrámu ve Washingtonu zúčastnil také prezident s celou rodinou a členové Kongresu. K Americe se ve dni smutku připojila i celá Evropa.

Taliban hrozí pomstou, vyzývá ke sjednocení
Afghánské vládní hnutí Taliban varuje, že pokud USA na jejich zemi zaútočí, pomstí se. Nejvyšší duchovní představitelé hnutí vyzvali muslimy na celém světě, aby se během pátečních modliteb proti Spojeným státům sjednotili.

Říkají si boží bojovníci.  Nejextremističtější islámské hnutí  Taliban.

"Muslimové na celém světě, pokud na nás USA zaútočí, sjednoťme se," vyzývali talibanští duchovní v kábulských mešitách.

"Pokud na nás Amerika zaútočí, pomstíme se různými prostředky, " prohlásil nejvyšší mluvčí Talibanu bez uvedení podrobností.

Nejvyšší tallibanský vůdce mulla Muhammada Umara vyzval k odporu proti USA. "Spojené státy hledají záminky pro útok na Afghánistán, skutečný islámský stát, a afghánský lid musí bojovat proti nepříteli odvážně, v souladu s opravdovými muslimskými tradicemi," zdůraznil.

Afghánistán kryje Usáma bin Ládina, kterého USA podezírají ze zosnování úterních teroristických útoků v New Yorku a ve Washingtonu. Taliban vehementně odmítá, že by bin Ládin stál za úterními teroristickými útoky. Argumentují tím, že by na tak rozsáhlou akci nestačil. 

USA požádaly Pákistán o uzavření hranic
Spojené státy požádaly Pákistán, který s Afghánistánem sousedí, aby uzavřel své hranice. Vyzvaly jej o povolení přeletů v případě útoku amerických letadel proti teroristům.

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf sice ve čtvrtek telefonickém rozhovoru amerického ministra zahraničí Powella ujistil, že Spojené státy v boji proti terorismu podpoří, s oficiální odpovědí na výzvu Ameriky k uzavření hranic ale vyčkává a vyžádal si čas na rozmyšlenou.

Nad ránem bylo na dvě hodiny uzavřeno islámábádské mezinárodní letiště kvůli údajným přesunům vojenské techniky. Představitel pákistánských aerolinií sdělil, že kvůli uzávěře byla dvě letadla, jež měla původně přistát v Islámábádu, odkloněna do Karáčí. Vláda odmítla důvod opatření komentovat. Podle agentury Reuters není jasné, zda uzávěra souvisela s možným útokem USA na Afghánistán.

Zdroj z ministerstva zahraničí uvedl, že Bush nevydá rozkaz k odvetnému útoku v nejbližších týdnech či dokonce měsících, dokud si nebude krýt záda silnou sestavou zahraničních spojenců.

DÁLE ČTĚTE

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

středeční on-line reportáž

čtvrteční on-line reportáž

páteční on-line reportáž

AKTUÁLNÍ ON-LINE REPORTÁŽ

Pomoc USA nabídla Indie
Indie se vyjádřila, že v případě potřeby umožní armádě Spojených států využít jejích vojenských zařízení. Předala USA podrobné mapy a informace o výcvikových táborech teroristů na území Afgánistánu.

Aghánistán se obrňuje na útok USA
Afghánistán ovládla panika. Tisíce lidí včetně humanitárních pracovníků opouštějí Kábul. Někteří z místních lidí si na předměstích hloubí zákopy. V Indickém oceánu jsou v nejvyšší pohotovosti dvě americké nukleární letadlové lodě.

OSN vyjádřilo obavy, že asi 1,5 milionu afghánských obyvatel, kteří se ocitli bez humanitární pomoci, vytvoří kvůli hrozbě hladu velkou uprchlickou vlnu.

Legendární partyzán Masúd zemřel

Talibanské síly útočí na základny opozice na severu země. Mohutnou ofenzívu zahájily v neděli hned po pumovém atentátu na vůdce afghánské opozice Ahmada šáha Masúda. Ten na zranění v pátek zemřel.

USA ukázaly na Ládina
Výzvy, aby Pákistán uzavřel hranice, přišly v době, kdy ministr zahraničí Colin Powell poprvé oficiálně označil teroristu Usáma bin Ládina za nejpravděpodobnějšího viníka teroristických útoků.

"Není pochyb o tom, že Usáma bin Ládin je celou řadu let, jak sám zdůrazňuje, protizápadní, protiamerický a proti řadě režimů v arabských zemích," řekl americký ministr obrany Donald Rumsfeld ve vysílání americké televizní stanice CNN. Dodal, že bin Ládin také řídí velmi dobře financovanou síť.

"Prezident a americká vláda ve správný okamžik rozhodnou, co hodlají učinit při označení zemí či jednotlivců jako Usáma bin Ládin a zda podle našeho soudu měli, či neměli přímý vztah k teroristickým útokům v USA, ale tato chvíle ještě nenastala," dodal.

Amerika oddělila prezidenta a viceprezidenta
Prezident a viceprezident byli ve čtvrtek z bezpečnostních důvodů pro případ teroristického útoku odděleni. Dick Cheney byl evakuován z Washingtonu do prezidentova venkovského sídla Camp David ve státě Maryland. George Bush zůstal v Bílém domě. "Jde o součást přijímaných preventivních opatření," vysvětlil mluvčí Bílého domu Ari Fleischer.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ UDÁLOSTI

pátek 14. září - DEN SMUTKU

Americký ministr obrany Rumsfeld povolal prvních 35 tisíc vojáků v záloze do aktivní služby. Krok následuje poté, co Senát schválil rezoluci, která Bushovi umožňuje ozbrojenou odvetu za úterní atentáty. Senát rovněž schválil pomoc ve výši 40 miliard dolarů na odstranění následků útoků a boj proti terorismu.

FBI zveřejnila jména 19 únosců letadel. Sedm z nich bylo vycvičenými pilot. Řada z nich měla základnu na Floridě.

USA udělaly první viditelný krok k odvetě. Požádaly Pákistán, aby uzavřel hranice. Vyzvaly ho o povolení přeletů v případě útoku amerických letadel proti teroristům.

čtvrtek 13. září - POPRVÉ OFICIÁLNĚ OZNAČEN LÁDIN

Amerika poprvé oficiálně pojmenovává podezřelého z teroristického útoku. Jde o teroristu bin Ládina, řekl ministr zahraničí Colin Powell.

Policisté zadrželi v souvislosti s útokem několik lidí. Pátrání je zavedlo i do Hamburku. Někteří podezřelí měli pilotní licence.
Bush vyhlásil pátek dnem smutku. Přidávají se země EU včetně Česka.
New York pohřešuje na 5000 lidí. Zachráněno jen 7 lidí, vyproštěno 94 těl.
středa 12. září - BUSH: JE TO VÁLKA
Bush označil útoky za válečný akt.
Policie i armáda pátrá po původci útoků. Stopy vedou k bin Ládinovi.
Taliban vinu Ládina popřel. Jeho vydání je předčasné, prohlásil.
První odhady ztrát na životech: newyorský starosta hovoří o tisících.
NATO v Bruselu rozhodlo, že útok na USA je útokem na celou Alianci.
Po Evropě se šíří výhrůžky, evakuují se budovy. Kontinent hlídá tisíce policistů.
úterý 11. září - TERORISTÉ ÚTOČÍ
Bush slibuje, že viníci tragédie a jakákoli země, která je kryje, budou potrestáni.
New York - 14:50 SELČ: první letadlo naráží do 110 patrového mrakodrapu, 15:08 SELČ: do druhé věže narazilo další letadlo; Washington - 15:30 SELČ: třetí letadlo se zřítilo na budovu Pentagonu; Pensylvánie - poslední letoun se zřítil do neobydlené oblasti. Teroristé zřejmě mířili na Camp David.

Souhrnný článek událostí od 11. - 13. září

Staroměstské náměstí, Praha. Poutače pro turisty, jindy nad hlavami obchodníků, zůstaly po tři minuty svěšené; lidé zůstali stát a přerušili konverzaci.

Staroměstské náměstí, Praha. Během tří minut ticha se zastavily davy lidí a přerušena byla i svatba na místní radnici.

Bronzová socha muže s kufříkem, která byla původně instalována na lavičce u Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku, se 14. září 2001 stala provizorním pomníčkem obětem teroristického útoku.

Americký ministr zahraničí Colin Powell.

První letadlo startující z Kennedyho mezinárodního letiště v New Yorku poté, co byl 13. září 2001 obnoven po dvou dnech letecký provoz nad Spojenými státy po teroristických útocích.

Americký prezident George Bush hovoří k reportérům v Oválné pracovně Bílého domu ve Washingtonu, kde 13. září 2001 seznámil novináře s posledním vývojem situace v souvislosti s teroristickými útoky na Spojené státy americké.

Vojáci americké Národní gardy procházejí v New Yorku kolem zřícených budov Světového obchodního střediska (WTC), kde pokračovaly 13.září 2001 záchranné práce po sérii teroristických útoků.

V Gaze uctili 13. září 2001 Palestinci minutou ticha památku obětí teroristických útoků ve Spojených státech amerických.

Vyčerpaní hasiči odcházejí od Světového obchodního centra v New Yorku, kde 13. září 2001 pokračovaly záchranné práce po sérii teroristických útoků.

Skupina demonstrantů požadovala po mši za oběti 13. září 2001 v Los Angeles bombardování talibanské vlády v Afghánistánu v souvislosti s teroristickými útoky v USA.

Zapálením svíčky si 13. září 2001 večer připomněla tragické události ve Spojených státech i mladá královéhradecká maminka Lenka Špryňarová se svým pětiletým synem Danielem. Připojila se tím jako tisíce dalších lidí k dobrovoln é veřejné pietní akci.

Talibanský velvyslanec v Pákistánu Abdas Salám Zaíf (vpravo) v rozhohovru pro zahraniční novináře na tiskové konferenci, která se uskutečnila 14. září 2001 v pákistánské metropoli Islámábádu.

Populární americký herec Robin Williams byl mezi zástupy lidí, kteří darovali 11. září v San Francisku krev obětem teroristických útoků v New Yorku a Washingtonu.

Nápis "Márnice" směroval 14. září 2001 záchranáře k obchodu s oděvy, který se stal improvizovanou márnicí pro oběti teroristických útoků na budovy Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku.

Americký prezident George Bush hovoří k reportérům v Oválné pracovně Bílého domu ve Washingtonu, kde 13. září seznámil novináře s posledním vývojem situace v souvislosti s teroristickými útoky na Spojené státy americké.

Hasič odpočíval 14. září 2001 při přestávce v prohledávání trosek Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku.

Jeřáb odklízí vrak hasičského vozu, který byl odkryt v troskách Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku.

Zřícení druhé věže Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku na snímku pořízeném 11. září 2001 po teroristickém útoku.

Na pražském Václavském náměstí se 14. září 2001 v poledne na tři minuty zastavil život.

Na pražském Václavském náměstí se 14. září 2001 v poledne na tři minuty zastavil život.

Tři minuty ticha za oběti teroristických útoků v USA drželi 14. září 2001 i studenti Vojenské akademie ve Vyškově.

Prezident George Bush promlouvá 14. září k záchranářům mezi troskami newyorského Světového obchodního centra

Proti připravované odvetě Spojených států v souvislosti s teroristickými útoky ve Washingtonu a New Yorku protestovali 16. září 2001 před americkým velvyslanectvím v Soulu korejští studenti.

Americký hasič na pohřbu kaplana newyorských hasičů Mychala Judge, který zahynul v troskách Světového obchodního centra v New Yorku při teroristickém útoku 11. září 2001.

Anna Jagerová z města Yonkers v americkém státě New York utěšuje svého osmiletého vnuka Kevina na pohřbu jeho matky, která zahynula v troskách Světového obchodního centra v New Yorku při teroristickém útoku 11. září 2001.

Americký prezident George Bush (uprostřed) se setkal 14. září 2001 v Bílém domě ve Washingtonu s pozůstalými po obětech teroristických útoků na Spojené státy.

Zprava americký velvyslanec v ČR Craig Stapleton, jeho manželka Dorothy a prezident Václav Havel s manželkou Dagmar na ekumenické bohoslužbě, která byla uspořádána 15. září 2001 k uctění obětí teroristických útoků na USA va Svatovítské katedrále na Pražském hradě.

Prezident Václav Havel s manželkou Dagmar na ekumenické bohoslužbě, která byla uspořádána 15. září 2001 k uctění obětí teroristických útoků na USA va Svatovítské katedrále na Pražském hradě.

Zleva biskup Slezské církve evangelické augsburského vyznání Vladislav Volný, kardinál Miloslav Vlk a synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Smetana na ekumenické bohoslužbě, která byla uspořádána 15. září 2001 k uctění obětí teroristických útoků na USA va Svatovítské katedrále na Pražském hradě.

Hasičský vůz vyprostili záchranáři 15. září 2001 z trosek Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku, které se stalo 11. září terčem teroristického útoku.

Stovky islámistů demonstrovaly 15. září 2001 v Islámábádu proti možnému americkému útoku na sousední Afghánistán v odvetě za teroristické útoky. Na jednom z transparentů bylo možno číst nápis "Američané, přemýšlejte, proč vás nenáv idí celý svět".

Dvaatřicetiletá Ginelle Guzmanová na nemocničním lůžku poté, co byla vyproštěna 12. září z trosek Světového obchodního střediska v New Yorku. Guzmanové, která se v době teroristického útoku nacházela v 64. patře, se podařilo po schodišti seběhnout do 13. patra předtím, než se budova zřítila.

Muhammada Džavída Azmata (vpravo) a Ajúba Alího Chána zatkla FBI v texaském Fort Worthu v souvislosti s teroristickými útoky v USA. Oba muži pocházející z Indie by údajně mohli mít důležité informace o síti teroristů, která za úto ky stála.

Stavebníci zkoumali 15. září 2001 statiku jedné z budov sousedící se Světovým obchodním střediskem (WTC), na které byl 11. září 2001 podniknut teroristický útok.

Dým nadále stoupal 16. září 2001 nad ránem z trosek mrakodrapů Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku, které byly zničeny 11. září při teroristickém útoku.

Dým nadále stoupal 15. září 2001 z trosek mrakodrapů Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku, které byly zničeny 11. září 2001 při teroristickém útoku.

Vlajka Spojených států byla 15. září 2001 2001 vyvěšena před budovou Kapitolu ve Washingtonu na půl žerdi.

Pohled na část budovy Pentagonu ve Washingtonu, která byla těžce poškozena 11. září 2001 při teroristickém útoku.

Pátrání po obětech a odklízení trosek Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku, které se stalo 11. září terčem teroristického útoku, pokračovalo i 16. září 2001.

Jedna z věřících drží americkou vlajku při bohoslužbě, na které 16. září 2001 v italském Frosinone papež Jan Pavel II. (vlevo) již potřetí žádal spravedlnost a nikoli pomstu v souvislosti s teroristickým útokem na USA.

Autoři: , ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

V rakouských kasárnách zemřel armádní psovod. Roztrhali ho jeho psi

Psovoda rakouské armády v noci na čtvrtek roztrhali služební psi, o které se voják staral. Informoval o tom list Kleine...

Premium

Americké televizní divadlo začíná. Kamera! Zvuk! Akce! Šetření Trumpa živě

Příprava žaloby na prezidenta Trumpa vstoupila do zcela nové fáze. To, co se probíralo za zavřenými dveřmi, se nyní...

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Dvě minuty. Jsem v šoku, řekl cestující, který autobus smrti těsně nestihl

Tragická srážka nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu Slovenska patří mezi nejhorší dopravní nehody na Slovensku....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz