Rok od masakru. Kyjev viní Putinova poradce, velitel Berkutu zmizel

  16:08aktualizováno  16:08
Od tragické střelby na kyjevském náměstí Nezávislosti, při níž zahynula stovka lidí, uplynul rok. Tehdejší události však stále nejsou vyšetřené. Podle prezidenta Porošenka existují důkazy o tom, že za masakrem stojí Rusové. Na střelbě se však možná podíleli i demonstranti.

Policejní jednotky při pohledu skrz barikádu příznivců opozice (Kyjev, 26. ledna 2014). | foto: AP

Ukrajinský prezident Porošenko v pátek při připomínce masakru prohlásil, že podle policejních důkazů střelbu na Majdanu řídil Putinův poradce Vladislav Surkov. 

„Jen před několika dny mi šéf kontrarozvědky řekl, že mu při výsleších členové speciálních jednotek poskytli důkazy o tom, že ruský prezidentský poradce Vladislav Surkov řídil organizaci skupin cizích sniperů na Majdanu,“ citovala Porošenka agentura Reuters. Vyšetřovatelé podle něj zjistili jasnou souvislost mezi střelbou na Majdanu a ruskými aktéry.

Podle BBC byli dosud v souvislosti se střelbou 20. února 2014 zatčeni pouze tři lidé - všichni byli příslušníky policejních jednotek Berkut. Ve vazbě zůstávají jen dva nižší důstojníci, velitel Dmitrij Sadovnik po propuštění na kauci zmizel.

Je nutné znát pravdu, říká aktivistka

Ukrajinská generální prokuratura v pátek oznámila, že obvinila dalších osmnáct lidí, z nichž většina je na útěku. Jde údajně o vysoce postavené politiky, jejichž jména ale mluvčí prokuratury Serhij Horbaťuk neoznámil. 

Kyjevská revoluce

Boje na Majdanu v únoru 2014

Výjimkou je bývalý šéf parlamentní frakce proruské Strany regionů Oleksandr Jefremov, který se před spravedlností podle Horbaťuka neskrývá. Kromě politiků je stíháno i zhruba sto příslušníků bezpečnostních složek. 

Podle Marii Tomakové, spoluzakladatelky organizace Euromaidan SOS, je nutné násilí na Majdanu prošetřit a vyvodit odpovědnost pro ty, kdo za ním stáli. Jen tak se ukrajinská společnost nemůže odpoutat od dramatických událostí z nedávné historie.

„Jak je možné, že členové Berkutu mohli uprchnout? Ptali jsme se politiků, ale ti říkali, že to není jejich starost. Bez toho, abychom vše prošetřili a našli pravdu, se náš společenský systém nemůže stabilizovat,“ uvedla pro iDNES.cz Tomaková.

Demonstrant: mířil jsem na nohy

Kyjevská revoluce

Protesty v Kyjevě začaly na konci listopadu 2013 poté, co prezident Janukovyč nepodepsal asociační dohodu s EU.

Vleklá krize eskalovala loni 20. února, kdy v centru Kyjeva při střetech mezi policií a demonstranty zahynuly desítky lidí. Janukovyč a předáci opozice podepsali dohodu o ukončení krize.

Druhý den však poslanci Janukovyče sesadili a vyhlásili prezidentské volby. Janukovyč uprchl. O několik dní později ruský parlament schválil záměr Vladimira Putina nasadit na Ukrajině vojáky a na Krymu se objevili pověstní "zelení mužíčci".

Zatímco vůdci majdanského protestního hnutí od počátku tvrdí, že se demonstranti na střelbě nepodíleli, podle výpovědi jednoho z demonstrantů neleží vina za střelbu z 20. února 2014 pouze na straně Berkutu. 

Sergej, jenž nechce zveřejnit své skutečné jméno, na protesty pravidelně docházel zhruba měsíc, než se v centru Kyjeva začalo střílet. „Střílel jsem jim na nohy,“ řekl BBC Sergej s tím, že tehdy zaujal pozici v budově konzervatoře, která stojí v jihozápadním rohu náměstí Nezávislosti. „Samozřejmě jsem je mohl trefit do paže nebo kamkoli jinam. Ale nestřílel jsem tak, abych někoho zabil.“

Den předtím mu jistý muž nabídl dvě zbraně: brokovnici a poloautomatickou pušku Sajga-12. Sergej si vybral druhou z nich a ukryl ji v budově pošty naproti konzervatoři. Když ráno se ve čtvrtek 20. února začala střelba, strávil po boku dalšího muže zhruba dvacet minut střelbou na policii.

Demonstranti měli pušky, připustil velitel domobrany

Jeho výpověď nepřímo potvrzují i další svědectví. Velitel pořádkové policie v den střelby ráno zavolal tehdy opozičnímu poslanci Andriji Ševčenkovi. „Volá mi a říká: ‚Andriji, někdo střílí po mých mužích.’ Střelba podle něj přicházela z konzervatoře,“ uvedl Ševčenko.

Velitel majdanské domobrany Andrij Parubij, který budovu prohledal, v ní podle svých slov žádné střelce nenašel, podle Sergeje se však stalo něco jiného. „Právě jsem dobíjel,“ řekl BBC. „Přiběhli ke mě, přimáčkli mě k zemi nohou a řekli: ‚Chtějí s tebou mluvit, všechno je v pořádku, ale přestaň s tím, co děláš.“

I Parubij nicméně připouští, že někteří demonstranti nosili na Majdan zbraně, ačkoli se organizátoři protestů snažili zabránit násilí. „Slyšel jsem, že po první střelbě 18. února někteří chlapi chodili na Majdan s loveckými zbraněmi,“ uvedl nynější předseda ukrajinského parlamentu. „Připouštím tedy, že je možné, že tam byli. A když snipeři začali zabíjet naše lidi jednoho po druhém, dokážu si představit, že palbu opětovali.“

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Erdogan je gentleman. Kurdové a Turci se porvali jak malé děti, uvedl Trump

Bylo to sice nekonvenční řešení, ale bylo potřeba. Americký prezident Donald Trump je spokojen s příměřím uzavřeným s...

Kozel zahradníkem. Venezuela je v Radě pro lidská práva, která ji vyšetřuje

Valné shromáždění OSN zvolilo Venezuelu do Rady OSN pro lidská práva. Prezident Venezuely Nicolás Maduro to označil za...

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Premium

Poprvé od války o Falklandy. O směřování brexitu rozhodne mimořádné hlasování

Je to situace stejně mimořádná jako během války o Falklandy v roce 1982. Tehdy naposledy se britští poslanci sešli k...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz