Srbsko stahuje z Prahy velvyslance kvůli Kosovu, Klaus ho pozval na Hrad

  6:47aktualizováno  13:56
Srbsko na protest proti českému uznání Kosova stahuje svého velvyslance z Prahy. Šéf diplomacie Vuk Jeremič poslal české vládě protestní nótu a ambasadora Vladimira Vereše povolal do Bělehradu ke konzultacím. Diplomat odjede v neděli. Ještě dnes je zván na Pražský hrad.

Srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič poslal do Prahy protestní nótu a povolal ambasadora Vereše ke konzultacím. | foto: Reuters

Topolánkův kabinet se rozhodl uznat nezávislost Kosova na středečním zasedání v Teplicích. Samostatnost bývalé jihosrbské provincie už před Prahou uznaly čtyři desítky zemí včetně USA, Francie, Británie či Německa. - čtěte Česko uznalo nezávislost Kosova

V rámci Evropské unie tak Česko patřilo spíš k váhavcům. Několik členů sedmadvacítky ale Prištinu pořád neuznalo. Jsou to hlavně Španělsko a Řecko, tedy země, které mají samy problém s menšinami a bojí se precedentu. Stejně je na tom Slovensko.

Odvolání srbského velvyslance z Prahy není nijak překvapivé, Bělehrad takto postupoval i ve všech ostatních případech - když některá země uznala Kosovo, tamní srbský ambasador si začal balit kufry.

Zprávu o Verešově odjezdu už potvrdilo i české ministerstvo zahraničí. "Velvyslanec Srbska v poledne předal prvnímu náměstkovi ministra Tomáši Pojarovi protestní nótu a oznámil nám, že byl povolán na konzultace do Bělehradu, kam odjíždí v neděli. Pan náměstek vyjádřil přání, aby se co nejdříve vrátil," sdělila iDNES.cz mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová.

"Odjezd pana velvyslance nás velmi mrzí, i když pro situaci Srbska, vzhledem k okolnostem, máme pochopení. Takovou reakci jsme nicméně očekávali, protože zatím Srbsko k obdobnému kroku přistoupilo ve všech zemích, které uznaly Kosovo. Věříme, že jde o dočasný krok a že se pan velvyslanec v dohledné době vrátí," napsala.

Praha podle ní o povolání naší velvyslankyně z Bělehradu neuvažuje. "Máme zájem na tom, aby se naše historicky dobré vztahy se Srbskem dál intenzivně rozvíjely a prohlubovaly," uvedla Opletalová.

O situaci chce s odjíždějícím ambasadorem mluvit i prezident Václav Klaus. Na 16. hodinu ho pozval na Pražský hrad.

Proti uznání byla opozice i prezident
Bývalá jihosrbská provincie Kosovo jednostranně vyhlásila samostatnost letos 17. února. A to proti vůli Bělehradu, který se dvoumilionové provincie obývané z devadesáti procent etnickými Albánci nehodlá vzdát.

Srbové považují Kosovo za kolébku své národnosti a nedílnou součást svého území, což si dokonce zanesli do ústavy. Mají přitom podporu Ruska, Spojené státy naopak stojí na straně Kosova.

Česká politická scéna nebyla jednotná v názoru, zda má nový stát uznat. Proti byla opozice, výhrady měli také lidovci, někteří ministři za ODS i prezident Klaus. Obávali se budoucí nestability regionu a varovali před zhoršením vztahů mezi Českem a Srbskem.

Naopak česká diplomacie je přesvědčena, že tímto krokem potvrdí svoji aktivní politiku na západním Balkáně a úsilí o jeho dlouhodobou stabilizaci a demokratický rozvoj v oblasti.

Odvolání ke konzultacím není úplným přerušením diplomatických styků. Obvykle je dočasné a v takových případech se stává, že se velvyslanec po nějaké době vrátí zpět, připomněla ČTK.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Útok Afghánce má druhou oběť. Po farmáři zemřel i pracovník ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním...

Najdete na iDNES.cz