Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. května 2022 Jana

Negativní test i do práce. Slováci zpřísňují, online systém vypadává

  11:42aktualizováno  15:32
Slovenská vláda v boji proti koronaviru opět přitvrzuje. Podle nedělního rozhodnutí budou Slováci nově i na cesty do práce či do přírody potřebovat negativní výsledek testu. Rozjede se proto další celoplošné testování, státní internetový portál na rezervaci termínu se však dopoledne potýkal s výpadky. Testy také zůstávají zdrojem napětí mezi premiérem Igorem Matovičem a vicepremiérem Richardem Sulíkem.

Aniž by ho jmenoval, slovenský premiér Igor Matovič na tiskové konferenci obvinil svého koaličního partnera Richarda Sulíka ze smrti 4 300 Slováků. A to proto, že Sulík nenakoupil už před Vánoci antigenní testy, které Matovič chtěl. (11. ledna 2021) | foto: Profimedia.cz

Od plošného testování obyvatel si kabinet premiéra Igora Matoviče slibuje kromě jiného snížení tlaku na nemocnice a počtu infikovaných dříve, než se v zemi rozšíří nakažlivější mutace koronaviru. Podle posledního Matovičova statusu na Facebooku s testováním pomohou i zdravotníci z Polska.

„První kolo testování nazýváme celoslovenský screening. Tedy pohled, abychom věděli, v jakém stavu se Slovensko nachází. Následně budeme intervenovat v okresech, dokud se situace v regionu nedostane pod kontrolu,“ oznámil předtím Matovič. Nynější kolo plošného testování potrvá do úterý příštího týdne. 

Přísnější zákaz vycházení pak začne platit od 27. ledna a v souvislosti s výsledky testování by se měl následně v některých, méně zasažených okresech zmírnit. Skončit by měl ve chvíli, kdy počet hospitalizovaných pacientů s covidem klesne pod 2 500 lidí, nebo 7. února.

Bez negativního testu (až na výjimky) nebudou lidé moci jezdit do práce, do přírody či vycestovat do zahraničí a vrátit se zpět do vlasti. Cesty do práce by se navíc měly týkat jen lidí, kteří nemohou pracovat z domova.  

Pokud se v mezičase otevřou školy, i žáci druhého stupně a studenti středních škol budou k vyučování potřebovat negativní test. Ten si mohou nechat udělat kdykoliv mezi 18. a 27. lednem, pokud se jím chtějí prokazovat od 27. ledna do 2. února. 

Poté se budou muset prokazovat testem udělaným nejdříve 27. ledna či novějším. Ovšem to už se bude týkat jen některých regionů. Kromě antigenního či PCR testu mohou lidé předložit i potvrzení o prodělané nemoci covid-19, které však nesmí být starší než tři měsíce.

I bez testu lidé naopak budou moct na nákup základních životních potřeb v prodejně do 1000 metrů od domova, budou moct natankovat, zajít k optikovi, do čistírny či banky, k lékaři či na pohřeb. Lidé mohou jít i na úřad, pokud záležitost nelze vyřídit elektronicky či po telefonu. 

Děti do 15 let a senioři nad 65 let nemusejí mít test ani během cesty do přírody. Povolené je i venčení psa či kočky do kilometru od domova.

Stejně jako v minulosti bude zákaz vycházení platit od páté ráno do jedné hodiny v noci. Omezení volného pohybu se vztahují také na zahraniční turisty, kteří přijedou do země. Na Slovensku jsou platné i výsledky testů provedených v Česku. 

Systém se však potýkal s výpadky. Bez online registrace, kterou umožnila jen část z 250 mobilních odběrových míst, si zájemci museli u testovacích center vystát frontu. Podle oznámení na státním webu byla registrace na testy pozastavena z technických příčin. 

Web patrně nezvládl nápor po ohlášení celostátního testování. Odpoledne už se rozběhl, ovšem podle zjištění ČTK se na vícero testovacích místech pro příští dny už nedalo objednat, a to z důvodu naplnění jejich kapacity.

Medicínský nesmysl, říká člen Pellegriniho Hlasu

Zmíněná omezení volného pohybu platila na Slovensku i loni na podzim, kdy země uspořádala během jednoho víkendu celostátní testování. Vyšetření se zúčastnila výrazná většina dospělých obyvatel země. Pokud by se tehdejší účast zopakovala i na nynějším kole testování, bude patrně potřebné zřídit v příštích dnech další testovací centra. 

Při dvoudenním hromadném testování na přelomu loňského října a listopadu bylo s podporou samosprávy a armády zřízeno na 4 900 odběrových míst. I nyní se vláda spoléhá na pomoc měst a obcí.

Plošné testování, které prosazoval Matovič, kritizovala část koalice i odborníci. Ti se vyslovili spíše ze testy v nejvíce zasažených regionech a za přísná karanténní opatření.

Strana Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho, která je nejpopulárnější politickou formací na Slovensku, vládu za způsob testování a za následná omezení kritizovala. 

„Celonárodní plošné testování, které bude trvat devět dnů a další týden budou jeho výsledky propustkou do přírody či do práce, je medicínský nesmysl. Je to jako bychom řekli, že když se dám dnes otestovat, tak mě bude virus dva týdny obcházet,“ uvedl místopředseda strany a lékař Richard Raši.

Na Slovensku začal výrazně stoupat počet nových potvrzených případů koronavirové infekce na začátku prosince. Minulý týden se pak vývoj mírně zlepšil.

Sulík zavinil smrt 4 300 lidí, míní Matovič

Vztahy ve slovenské vládě jsou mezitím čím dál horší. Za svá slova, že vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík je idiot, už se sice premiér Matovič omluvil, spolupráce v koalici však dál pokulhává.

Veškeré spory navíc na rozdíl od většiny vlád vidí obyvatelé veřejně a prakticky online. Například 12. ledna dal Matovič na Facebook vtip s Bartem Simpsonem, jak píše na tabuli. Místo textu známého z kresleného seriálu tam však sepisuje kritiku Sulíka.

Matovič si půjčil Barta Simpsona:

Předseda koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) Sulík na to odpověděl stejně a zveřejnil „svého“ Barta s textem: „Nezlobím se na Igora, to Slovensku nepomůže.“ Odkázal tak na svá opakovaná prohlášení, že SaS hodlá ve vládě zůstat i přes četné premiérovy urážky na svou adresu.

Sulíkova reakce:

Výměnou obrázků to ovšem neskončilo. Matovič měl téhož dne také tiskovou konferenci, na které představil bizarní graf. Z něj plyne, že neuskutečněné plošné testování, které chtěl premiér před Vánoci uspořádat, vedlo ke zbytečným úmrtím.

Testy měl přitom nakoupit právě Sulík, který to ovšem s odkazem na slovenské i unijní zákony neudělal tak rychle, jak si Matovič přál. Premiér tak před novináři nepřímo osočil svého ministra, že je odpovědný za smrt 4 300 Slováků. Byť ho nejmenoval, opakoval, že je to vina resortu hospodářství.

Na grafu vysvětloval, že kdyby se testování uskutečnilo, křivka nakažených by nerostla způsobem, jakým se to pak stalo. Opomněl ovšem zmínit, že mezitím byly Vánoce, kdy lidé měli povoleno scházet se v takzvaných bublinách s jednou další domácností, nebo že zůstaly otevřené kostely a lyžařské areály a že tvrdý lockdown, který tyto výjimky zrušil, přišel až s novým rokem.

Uvedl tehdy, že graf viděli všichni členové vlády a všichni s tímto „nastaveným zrcadlem“ souhlasili. Tedy i Sulík. K samotnému grafu se pak vyrojily spekulace, že jej vláda stáhla z facebookové stránky Zbohom Fico, kde se infografika objevila pod názvem „Kdo doplatí na Riškovu neschopnost“. Vláda to popřela.

Záznamy rokování, SMS od prezidentky a výjimky

Následně se rozjela debata o dalším celoplošném testování, se kterým prý rovněž všichni souhlasili. Sulík pak toto rozporoval s tím, že se nechal uvést v omyl a že souhlasil jen s testováním v nejhůře zasažených regionech. Matovič následně oznámil, že nechá zveřejnit záznam z rokování vlády, aby se jasně ukázalo, jak to bylo. 

„Lež nemůže být donekonečna pracovním nástrojem. Bohužel, stalo se pravidlem, že náš kolega na vládě říká něco úplně jiného, než jak následně komunikuje v médiích. Naposledy o tom, jak je jeho strana velmi velmi proti celoplošnému testování. Což je lež,“ napsal Matovič na Facebooku a dodal, že je sám zvědavý na přesný záznam.

Spory ve vládě a zmatky při oznamování opatření, kdy není jasné, co bude platit a odkdy, znovu kritizovala i prezidentka Zuzana Čaputová. Uvedla také, že stále čeká na Matovičovu odpověď na tři SMS zprávy, které mu poslala už během prosince. 

Podle HN Online prezidentka také míní, že se Matovič příliš fixuje na testování, přestože úspěch v boji s virem zajistí spíše mix různých opatření. A dodala, že každý, kdo jen naznačí odlišný názor, je pro premiéra nepřítel.

Slováky v poslední době pobouřilo i zjištění, že místopředseda vlády Štefan Holý (Jsme rodina) jezdí pravidelně za rodinou do Velké Británie, kde nyní řádí nakažlivější mutace koronaviru. Na otázku, zda se po návratu nechal otestovat, odmítl odpovědět. 

A nakonec vyšlo najevo, že na své cesty dostal výjimku od hlavního hygienika. Holý se stejně jako další členové vlády koncem roku nakazil koronavirem. Spekulace, že do země mohl přivézt britskou mutaci viru, odmítl. Nyní už na cesty do Spojeného království coby vyléčený pacient nepotřebuje.

Matovič si také na vládě prosadil pokuty pro nemocnice, které budou očkovat mimo zavedené pořadníky. Agentura TASR v pondělí cituje poslance SaS Petera Cmoreje, podle nějž Matovič vyhrožoval pádem koalice, pokud neschválí to, co „psal na Facebooku“. 

„Buď bude pokuta pro zdravotnická zařízení, nebo nebude vláda, měli jsme si vybrat,“ napsal Cmorej na sociálních sítích. Kritizoval také, že příslušný balík změn musela vláda schvalovat ve zrychleném režimu a že je její členové dostali na stůl hodinu před zasedáním, které ani nebylo řádně svolané, protože na něj nepřišly pozvánky.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Ruský okultista oznámil přesné datum, kdy podle něho Putin zemře

Spekulace o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho fyzickém či duševním zdraví, nebo také o jeho mocenském...

Kim pohřbil muže, který mu pomáhal stát se diktátorem. Uronil za něj slzy

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v neděli zúčastnil pohřbu muže, který mu pomáhal s upevňováním moci. Státní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajina vydala zatykač na exprezidenta Janukovyče. Obviňuje ho z pomoci Rusům

Ukrajinský soud vydal zatykač na bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, který byl v nepřítomnosti obviněn z...

Operace Letící sunar. Panika, rvačky, válečný zákon. V USA došlo kojenecké mléko

Premium V Americe se dějí velké věci: není sunar. Není to vtip, starosta New Yorku kvůli tomu vyhlásil stav nouze, guvernérka...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....