"Nesmí být žádné pochyby: na každý nepřátelský výpad Rusko přiměřeně odpoví," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Na ruském seznamu je mimo jiné americký senátor John McCain nebo předseda americké Sněmovny reprezentantů John Boehner. Rusové cílí také na dvojici poradců pro národní bezpečnost Bena Rhodese a Caroline Atkinsonovou. Sankce se týkají, podobně jako ty uvalené na prominentní Rusy, zmrazení finanční prostředků a zákazu pobytu amerických politiků na ruském území.
"Nejednou jsme varovali, že použití sankcí je dvojsečná zbraň a že jako bumerang udeří na samotné Spojené státy. Washington se mohl už nejednou přesvědčit, že hovořit takovým jazykem s naší zemí je nevhodné a kontraproduktivní," citovala agentura ITAR-TASS z prohlášení ruské diplomacie.
"Přesto se zdá, že americká strana nadále slepě věří v účinnost podobných metod, převzatých z arzenálu minulosti, a nechce si přiznat to, co je zjevné: obyvatelé Krymu demokraticky a v plném souladu s mezinárodním právem hlasovali pro sjednocení s Ruskem, která tuto volbu respektuje a akceptuje. Takové rozhodnutí se může či nemusí líbit, ale jde o realitu, s níž je nezbytné počítat," stojí v ruském prohlášení.
Ruská odveta reaguje na obdobný krok Spojených států, které ve čtvrtek rozšířily okruh lidí, na něž budou kvůli ruské vojenské intervenci na Krymu uplatňovat sankce. "Dnes (ve čtvrtek) uvalujeme sankce na řadu dalších lidí, kteří mají značné zdroje a vliv, kteří poskytli materiální podporu ruskému vedení, a také na banku, která těmto lidem poskytla materiální podporu," řekl Obama.
Obama také oznámil, že již podepsal nařízení, které otevírá cestu rozsáhlejším sankcí. Varoval, že taková opatření tvrdě zasáhnou ruské hospodářství, mimo jiné finanční sektor, energetický, těžařský, strojírenský či zbrojní průmysl. "Tohle není to, co chceme... Rusko ale musí vědět, že další eskalace povede jen k jeho hlubší izolaci v rámci mezinárodního společenství," dodal americký prezident.
Prezident Obama oznamuje další opatření vůči Rusku:
Nové sankce se týkají 20 lidí. Jsou mezi nimi například Andrej Fursenko, poradce Vladimira Putina, Jurij Kovalčuk, údajně "Putinův osobní bankéř" a Arkadij Rotenberg, miliardář a blízký přítel ruského prezidenta. Sankce dopadnou i na finanční dům Rossija, který by měl být "odříznut od dolarů".
EU zrušila společný summit s Ruskem
Za dosud dodržovanou hranici cílených sankcí nehodlá jít ani Evropská unie. Uvedl to český premiér Bohuslav Sobotka v rámci probíhajícího summitu členských zemí EU. "Teď je na pořadu dne, abychom diskutovali o takzvané druhé fázi sankcí, která zahrnuje individuální opatření v oblasti víz a zmrazení majetku vůči konkrétním osobám na ruské straně, které se podílejí na narušování územní integrity Ukrajiny. Já se nedomnívám, že by Evropská rada dnes a zítra z hlediska rozhodování překročila rámec té druhé fáze sankcí," uvedl během čtvrtka Sobotka.
Seznam politiků USA, na které uvalilo Rusko sankceCaroline Atkinsonová - poradkyně pro národní bezpečnost ekonomiku |
Výsledkem čtvrtečního večerního jednání o evropské reakci na krymskou krizi podle očekávání bylo rozšíření seznamu lidí, kterým EU zmrazila majetek a zakázala vstup. Diplomaté ještě před jednáním zmiňovali, že by se mezi novými jmény mohli objevit někteří poradci ruského prezidenta Vladimira Putina či lidé z ruské vlády. Že se tak stalo, uvedla s odvoláním na českého premiéra Sobotku bez uvedení konkrétních jmen po půlnoci i agentura ČTK.
Unijní lídři dále zrušili plánovaný summit EU-Rusko, členské země zruší případné bilaterální schůzky s Ruskem. Unie také pracuje na rozšíření sankcí v případě další destabilizace dění na Ukrajině