Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chci zabíjet Rusy. Zahraniční dobrovolníci se potýkají s nedostatkem výbavy

  12:57
Na Ukrajinu míří davy zahraničních bojovníků, kteří se hodlají zapojit do obrany země proti ruské invazi. Jejich motivace jsou různorodé, od chuti využít své bojové zkušenosti k přání bojovat za síly demokracie. Ukrajina má však potíže s jejich vyzbrojováním. Někteří bojovníci hlásí, že Rusové odposlouchali jejich hovor s ukrajinskou ambasádou.

Zahraniční bojovníci, kteří chtějí na Ukrajině bojovat proti ruské invazi, překračují hranici u polského města Přemyšl. (5. března 2022) | foto: Profimedia.cz

Do Mezinárodní obranné legie určené pro boj proti ruským vojskům na Ukrajině se už přihlásilo 20 tisíc dobrovolníků z 52 zemí, oznámil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Mezi nimi je čtyřiadvacetiletý Litevec Povilas Limontas, který sloužil v litevské armádě. „Mám dobrou fyzičku, mládí a trénink. Bylo by sobecké, kdybych to nevyužil,“ řekl časopisu Time. „Pokud se rakety vyplýtvají na mě namísto nějakých dětí, je to dohoda, kterou uzavřu kdykoliv.“

Litevci a obyvatelé jiných baltských států, které se v minulosti staly obětí ruské agrese, vnímají obranu Ukrajiny prakticky jako obranu svých vlastních zemí. Ty se totiž obávají, že Rusko se v případě dobytí Ukrajiny nezastaví v jejích hranicích a bude chtít obnovit Sovětský svaz v celé jeho velikosti včetně Pobaltí.

Někteří bojovníci ale mají mnohem základnější motivy. „Nemám ve skutečnosti žádný opravdový nepřátelský vztah k Rusku. Jdu sem ochraňovat lidi a protože mám osmileté dítě,“ říká Španěl Luís Castaño. „Byl zde chlápek z Finska a ten jen (říkal): ‚Já jen chci zabíjet Rusy’“, popisuje Michael Ferkol, který sloužil dříve v americké armádě.

Zatímco někteří „legionáři“ vnímají válku jako zápas mezi silami demokracie a diktatury, pro jiné, veterány z Afghánistánu či Iráku, je to příležitost využít svých bojových zkušeností. Mezi nimi jsou například tucty bývalých členů z elitního Parašutistického regimentu britské armády, uvádí agentura Reuters

„Jsou velmi, velmi trénováni a účastnili se aktivní služby při mnoha příležitostech,“ řekl o svých kolezích bývalý člen jednotky. Krize na Ukrajině jim dává smysl, pocit sounáležitosti a „šanci dělat to, v čem jsou dobří: bojovat“.

Ukrajina pro zájemce poskytuje informace na stránce fightforua.org. Dobrovolníci musejí prokázat zkušenosti z vojenských či policejních složek, žádost vyplňují na ukrajinské ambasádě ve své domovské zemi. Do Ukrajiny se musí už dopravit sami.

Někteří dobrovolníci však celý tento proces obchází a rovnou překročí hranice a doufají, že armáda využije jejich služeb. Do legie se tak hlásí i lidé s minimálními bojovými zkušenostmi. Jeden britský vojenský veterán o nich referoval jako o „potravě pro děla“.

Nezkušení zájemci očekávají, že je Ukrajina vybaví zbraněmi, vestami či helmami. Mnozí zahraniční bojovníci ale tvrdí, že Ukrajina má co dělat, aby jim vojenské vybavení poskytla. Slovinec Roman Šepeljak, který je zapojen do zapracovávání nově příchozích do legie, připouští, že systém je zatím v plenkách, a tvrdí, že se proces v příštích dnech zlepší.

Veterán z Afghánistánu čeká v Kyjevě na Rusy: Chci jich zabít co nejvíc

Právě kvůli počátečním problémům americký podnikatel Anthony Capone, který financuje stovky bývalých bojovníků, pozastavil jejich vysílání na Ukrajinu. Chce tak poskytnout „ukrajinské armádě další týden, aby vylepšila verbovací proces pro toho, kdo chce vstoupit do dobrovolnických sborů“.

Moskva varovala, že „zahraniční žoldáci“ se nebudou těšit postavení válečných zajatců, ale budou rovnou postaveni před vojenský soud. Existují náznaky toho, že Rusové aktivně monitorují, kdo se do legie hlásí.

Tom Niclas Tornedal, který ustanovil facebookovou stránku pro norské dobrovolníky, se setkal s případem jednoho potenciálního bojovníka, který po zavolání na ukrajinskou ambasádu v Oslu ohledně podmínek nástupu obdržel hovor od rusky mluvících jedinců, kteří se jej dále vyptávali na plány. Norská policie později potvrdila, že Rusové hacknuli telefony ukrajinské ambasády.

Některé země jako Belgie či USA odrazují své občany od toho, aby se přidávali do bojů na Ukrajině. Argumentují obavami, že jim hrozí ve válečném konfliktu nebezpečí či že by je Rusko mohlo vnímat jako provokatéry. Totéž doporučují USA s odkazem na bezpečnostní ohrožení, které na Ukrajině amerických občanům hrozí. Jiné země, jako je například Lotyšsko, naopak dobrovolníky aktivně podporují.

Příští zastávka: válečná Ukrajina. Potřebují pomoc, říká Kurd mířící do boje

Podle některých expertů by si ukrajinská vláda neměla od legionářů příliš slibovat. Jiné případy zapojení zahraničních bojovníků ukázaly, že mohou kvůli své jazykové nevybavenosti a nedostatku bojových zkušeností být spíše přítěží, podotýká think tank Brookings Institution. Někteří tito bojovníci mohou být též agresivními členy krajní pravice, kteří představují nebezpečí i pro civilní obyvatelstvo.

Na druhou stranu, zkušení veteráni mohou pomoci vojákům se sofistikovanějšími bojovými systémy nebo nabídnout cenné zkušenosti z městské války.

Autor:

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Američané vyhlížejí klíčovou bitvu slov. Trump je v ráži, Biden tvrdě trénuje

17. června 2024  15:25

Premium Spojené státy čeká příští týden první debata prezidentských kandidátů. Oba ke klíčovému bodu...

Podmínka pro soudce za sexuální nátlak neplatí, je třeba doplnit důkazy

17. června 2024  15:15

Krajský soud v Ostravě zrušil osmnáctiměsíční podmíněný trest, který Okresní soud ve Frýdku-Místku...

Policisté v obleku, hlava státu v bezpečí. Ochranka ve videu předvedla svou práci

17. června 2024  14:49

Prověření terénu, koordinace policistů a především ochrana prezidenta Petra Pavla. Policie na svém...

Nerudová, Síkela, Kolaja či Mora? Poraďte politikům s výběrem eurokomisaře

17. června 2024  13:45

Emoce spjaté s letošními eurovolbami ještě nestihly doznít a vládní strany čeká další důležitá...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...