Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvPrezident ve čtvrtek uvedl, že houževnatost, s níž Ukrajinci osmý den čelí ruské invazi donutila Rusko, aby změnilo taktiku.
„Ruské raketové údery a bombardování ukrajinských měst jsou přiznáním, že nedokázali nic podstatného v naší zemi udělat. Udrželi jsme všechny fronty, na kterých se bráníme. Ani na jediném strategickém směru nepřítel nedosáhl úspěchu. Jsou deprimováni,“ prohlásil ukrajinský prezident.
„Opravíme každý dům, každou ulici, každé město. Říkám Rusku: naučte se výraz reparace a odškodnění. Nahradíte nám v plném rozsahu vše, co jste spáchali našemu státu, každému Ukrajinci,“ zdůraznil.
Ukrajincům, kteří kvůli válce ztratili práci přislíbil prezident příspěvek ve výši pěti tisíc korun. Ukrajinské důchodce pak ubezpečil, že zvýšení penzí od 1. března platí bez ohledu na invazi.
Do cizinecké legie se přihlásily tisíce lidí
Zelenskyj podle stanice BBC rovněž poznamenal, že do cizinecké - či mezinárodní - legie, jejíž vznik dříve ohlásil, se přihlásilo už na šestnáct tisíc cizinců a první z nich již začínají přijíždět.
Ukrajinský prezident ještě hovořil rusky a obrátil se na ruské vojáky. „Běžte domů. K sobě domů. Bránit své rusky hovořící lidi. A ne po celém světě, ale u sebe doma. Není jich tam málo, kolem 150 milionů. A tady - sláva Ukrajině!,“ vzkázal Zelenskyj.
Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov ve čtvrtek odpoledne v reakci prohlásil, že „žoldáci vyslaní Západem na pomoc Kyjevu nebudou mít nárok na status válečného zajatce“.
„Chci oficiálně zdůraznit, že všichni žoldnéři, vyslaní Západem na pomoc kyjevskému nacionalistickému režimu, nejsou bojovníky podle mezinárodního humanitárního práva,“ varoval Konašenkov.
Tvrdil také, že tyto „žoldnéře“ rekrutují americké soukromé společnosti a že Británie, Dánsko, Lotyšsko, Polsko a Chorvatsko ve svých zákonech dovolili svým občanům bojovat na Ukrajině. A vyslat své vojáky, „etnické Ukrajince“, na pomoc kyjevskému režimu se podle mluvčího chystá i velení francouzské Cizinecké legie.
V Moskvě si již pozvali na ministerstvo chorvatského vojenského přidělence, aby vysvětil zprávy o tom, že na Ukrajinu dorazily asi dvě stovky žoldnéřů z Chorvatska, dodal mluvčí podle BBC.
Chci bojovat za svobodu. Češi mají o legii na Ukrajině zájem. Musí však čekat |
Na Ukrajinu chtějí jet bojovat také někteří Češi. Podle dosavadní právní úpravy tak mohou učinit legálně pouze v případě získání výjimky od prezidenta republiky.
Politici zvažují změnu zákona, která by službu v ukrajinské armádě umožnila. Některé země už službu v ukrajinské armádě svým občanům povolily.
Na Pražský hrad se podle jeho mluvčího dosud obrátilo asi 300 zájemců o výjimku pro působení v cizí armádě. Ministerstvo obrany eviduje více než 100 uchazečů, další na úřad podle jeho mluvčí volají. Ministerstvo obrany už v úterý uvedlo, že někteří lidé se mohli obrátit na obě instituce zároveň.