Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zahnali jsme sabotéry z Belgorodska zpět na Ukrajinu, tvrdí Rusko

Sledujeme online   14:17aktualizováno  19:27
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že vytlačilo „sabotérské“ síly, které údajně zaútočily v Belgorodské oblasti zpět na Ukrajinu, sedmdesát jejich příslušníků podle úřadu padlo. Ruské tvrzení nelze nezávisle doložit. Moskva obviňuje z vpádu vojáků na své území Ukrajinu, Kyjev popírá, že by s incidentem měl cokoliv společného. K akci se přihlásily proukrajinské ruské oddíly.

Ruská Belgorodská oblast na hranicích s Ukrajinou se stala dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů v pondělí vyvolal vpád ukrajinských „sabotážních skupin“, které pronikly přes hranice Ruska a Ukrajiny. „Diverzanti, kteří napadli Belgorodskou oblast, byli zablokováni a poraženi,“ uvedlo ruské ministerstvo. Ještě dopoledne nicméně podle tamního gubernátora v oblasti pokračovaly střety.

„Zbytky nacionalistů byly zahnány zpátky na území Ukrajiny, kde budou neustále ostřelováni do té doby, než budou definitivně zlikvidováni. Zničeno bylo přes 70 ukrajinských teroristů, čtyři vojenská obrněná auta a pět pick-upů,“ dodalo ruské ministerstvo obrany.

Správa Belgorodské oblasti později oznámila, že zrušila režim protiteroristické operace zavedený v pondělí. „Přijali jsme rozhodnutí o zrušení prvního režimu protiteroristické operace na území Belgorodské oblasti,“ napal gubernátor oblasti Vjačeslav Gladkov. Speciální režim znamenal dočasná omezení a opatření, včetně kontrol dokladů místních obyvatel.

List Kommersant s odvoláním na ruské bezpečnostní složky uvedl, že při pondělním útoku v Belgorodské oblasti zahynuli dva ruští vojáci a čtyři další jsou zranění.

Gladkov také na telegramu odmítl spekulace o tom, že diverzanti vstoupili do vesnic Bogun-Gorodok či Capovka západně od hraničního přechodu v Kozince, podle něj ale zmíněné obce ostřelovala ukrajinská armáda. V Kozince podle něj „rukou ukrajinských ozbrojených sil“ zahynul jeden civilista.

Jak nicméně na Twitteru uvedl zpravodaj listu Financial Times na Ukrajině Christopher Miller, podařilo se mu spojit s Denisem Nikitinem, který velí Ruskému dobrovolnickému sboru, jedné z jednotek, které se akce účastní. A podle něj operace v Belgorodu stále pokračuje.

„Legie a Ruský dobrovolnický sbor pokračují s osvobozováním Belgorodské oblasti! (...) V Belgorodské oblasti vládne panika, částečně je tu organizovaná evakuace, ale převážně jde o spontánní útěk,“ napsala na telegramu Legie Svoboda Rusku.

Britská rozvědka v pravidelném situačním přehledu upozornila, že Moskva zřejmě útoků v pohraničí využije k posílení oficiálního výkladu, že je Rusko obětí války. Vážné znepokojení nad přeshraničním vpádem dal najevo Kreml. Rusko podle mluvčího tažení na Ukrajině zahájilo právě proto, aby takovým vpádům zabránilo, ale bude nutné vyvinout další úsilí, aby se incidentům předešlo.

Ruská oblast oznámila boje s ukrajinskými sabotéry, Kyjev se k akci nehlásí

Dění v Belgorodské oblasti vyvolalo v ruském informačním prostoru „paniku“ a „šok“, soudí analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW), podle nichž útok přes hranice překvapil ruské komentátory.

Britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky uvádí, že ruské síly se mezi 19. a 22. květnem velmi pravděpodobně střetly s „partyzány“ na nejméně třech místech v Belgorodské oblasti poblíž ukrajinských hranic. Jejich identita zůstává nepotvrzená, k odpovědnosti se ale již dříve přihlásily ruské skupiny vystupující proti režimu Svoboda Rusku a Ruský dobrovolnický sbor.

„Rusko téměř jistě využije těchto incidentů k podpoře oficiálního výkladu, že je obětí války,“ předpověděl Londýn. Upozornil současně, že Rusko čelí ve svých pohraničních regionech stále závažnějším bezpečnostním hrozbám v podobě ztrát bojových letadel, útoků improvizovaných výbušných zařízení na železniční tratě a nyní i přímých partyzánských akcí.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Policie lže. Přehrát kamery na fakultě před střelbou mohla, ale nepožádala

22. června 2024

Premium Masový vrah David Kozák, který na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil v prosinci čtrnáct...

O fotbalové kariéře v Evropě tady sní každý kluk. Jak se loví talenty v Africe

22. června 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Sedím se svým kamarádem na tribuně nevelkého fotbalového hřiště v Abuji, hlavním městě Nigérie,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Novým ukrajinským velvyslancem v Česku bude Vasyl Zvaryč, přesune se z Polska

21. června 2024  22:31,  aktualizováno  22:44

Novým velvyslancem Ukrajiny v České republice se stane Vasyl Zvaryč. Ten dosud působil v čele...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...