Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prvního muže jí zastřelili, prezidenta Brazílie poznala díky odborům

  12:29
Přestože jim nebylo ani třicet, oba dva už přišli o své nejbližší. Marisu Letícii toho ale se současným brazilským prezidentem Lulou da Silvou spojovalo mnohem víc. Zkušenosti s prací v dětství, mizivé vzdělání i sympatie k levicovým hnutím a aktivní činnost v odborech. Portál iDNES.cz vám přináší další díl seriálu o prvních dámách.

Brazilský prezident Lula da Silva se svou manželkou Marisou Letícií. | foto: Profimedia.cz

Druhá nejmladší dcera z jedenácti dětí Antonia Joaa a Reginy Casaových se narodila v Bairro dos Casa jihobrazilského státu Sao Paulo před více než šedesáti lety. Sudičky jí rozhodně nedopřály bezstarostný život. Spíš naopak.

Vnučka italských přistěhovalců Marisa Letícia, jejíž dědeček ve čtvrti zbudoval dodnes stojící kapličku sv. Antonína, brzy poznala stejně jako tisíce dalších obyvatel největší země Latinské Ameriky nelehký život v rodině chudých zemědělců.

V polovině padesátých let se rodina přestěhovala do průmyslového města Sao Bernardo do Campo. Tehdy bylo Marise Letícii pět a začala chodit do školy. Předstihla tak svého budoucího chotě a prezidenta Luíse Inácie da Silvu, který se číst a psát naučil až v deseti letech.

Roky v továrně na čokoládu

Bylo jí sotva třináct let, když s otcem zamířila do známé brazilské továrny na čokoládu Dulcora. Nešla tam však kvůli sladkostem, ale k pásu do balírny bonbónů. Mezi papírky z barevného staniolu a kousky nugátu strávila osm let.

První dáma Brazílie Marisa Letícia Lula da Silva.

První dáma Brazílie Marisa Letícia Lula da Silva.

V jednadvaceti letech otěhotněla se svým prvním mužem, taxikářem Marcosem Cláudiem, a z fabriky odešla. Štěstí mladého páru netrvalo dlouho, tři měsíce před narozením syna Marcose manžela někdo zastřelil.

Běžné loupežné přepadení, uzavřeli tehdy případ vraždy policisté a čerstvá vdova s miminkem šla znovu do práce. A začala také navštěvovat odborářské schůze, kde poznala obráběče kovů Luíse Inácia da Silvu, kterému nikdo neřekl jinak než Lula.

I on měl za sebou tragickou zkušenost ztráty manželky a nenarozeného syna, kteří zemřeli při komplikovaném porodu. Necelých sedm měsíců od prvního setkání si Lula energickou zrzku odvedl k oltáři. Letos spolu oslavili šestatřicáté výročí sňatku.

Schůze, odborářské iniciativy, stávky

V sedmdesátých a osmdesátých letech paní da Silvová prokázala houževnatost a činorodost, díky níž se postarala o rodinný krb, porodila Lulovi tři syny a přitom se stačila aktivně podílet na politické činnosti v odborech.

Po boku svého muže verbovala do stávek a iniciovala schůze žen ze saopaulského regionu ABC (průmyslová zóna ve státě Sao Paulo, kterou tvoří města Santo André, Sao Bernardo do Campo a Sao Caetano do Sul).

Když v roce 1980 Lula da Silva založil Dělnickou stranu (PT), byla to právě Marisa Letícia, kdo navrhl a ušil první stranickou vlajku. Ve svém domě hostila ilegální levicové aktivisty a odpůrce vojenského režimu. A když Lula společně s dalšími muži v polovině 80. let kvůli podněcování ke stávce skončil ve vězení, zorganizovala pochod žen za jejich propuštění.

"Hlavní spojenec" se od Luly nevzdálí ani na krok

Svého chotě podporovala i při všech jeho neúspěšných prezidentských kampaních a při té v roce 2002 s ním projela Brazílii křížem krážem. Sama se označila za Lulova "hlavního spojence".

K úděsu celé řady podnikatelů a obchodníků se levicovému kandidátovi Dělnické strany tehdy podařilo prezidentské volby vyhrát a v roce 2003 nastoupil do úřadu. O čtyři roky později vítězství zopakoval. Mnozí se obávali, že prezident z lidu nastolí tvrdou socialistickou politiku. To se ale nestalo, Lula zvolil spíše cestu umírněných reforem.

V prvním volebním období svého muže Marisa Letícia doprovázela všude. Objevila se dokonce i na společné fotografii prezidenta s ministry. O tom, že je Marisa Letícia "stíhačka", žertují tamní média dlouhodobě. I proto se ve druhém období podle komentátora listu O Globo Dacia Malty stáhla trochu do ústraní.

Doma má ale údajně pořád hlavní slovo, což se ukázalo letos v lednu před konferencí ekonomických a politických lídrů ve švýcarském Davosu. Brazilský prezident, kterého letos prestižní americký týdeník Time zvolil nejvlivnější osobností roku, se z něj totiž ze zdravotních důvodů omluvil, údajně na doporučení lékařů.

"Kdeže doktoři, nebo ministři," napsal komentátor brazilského magazínu Veja, který citoval jednoho z Lulových zaměstnanců. "Vládci tady velí jenom ona".

Z ČISTIČE BOT PO BOK SVĚTOVÝCH LÍDRŮ

Brazilský prezident Lula da Silva Luís Inácio da Silva, který je v Brazílii známý jako Lula, se narodil 27. února 1945 v chudém Pernambucu na severovýchodě Brazílie jako předposlední z osmi dětí. Svého otce si v prvních letech příliš neužil, pouhé dva týdny po Lulově narození totiž Aristides Inácio da Silva rodinu opustil se sestřenicí své ženy.

Poprvé ho viděl až v roce 1952, kdy mu bylo sedm let. Tehdy se jeho matka Euridice rozhodla opustit vyprahlý severovýchod, sebrala děti a vydala se na třináctidenní cestu v otevřené dodávce do Sao Paula za nevěrným manželem.

Lula se naučil číst a psát, až když mu bylo deset let. V dětství prodával na ulici oloupané pomeranče a živil se jako čistič bot. Později se vyučil obráběčem kovů a nastoupil do fabriky. V devatenácti letech přišel u soustruhu o malíček levé ruky a musel obejít několik nemocnic, než ho ošetřili. Tato zkušenost ho přiměla vstoupit do odborů. Začal politicky růst, stal se předsedou odborářů. V 80. letech strávil nějaký čas za mřížemi.

V roce 1980 založil Dělnickou stranu, o šest let později se dostal do Kongresu a od roku 1989 třikrát neúspěšně kandidoval na prezidenta. V roce 2002 se v poslední kampani zaměřil hlavně na boj s hladem a chudobou a s řadou sociálních programů se mu podařilo volby vyhrát.

V zemi je velmi oblíbený, podle posledních průzkumů mu fandí přes 83 procent obyvatel. Volební systém v Brazílii mu nedovoluje kandidovat potřetí a Lula da Silva o to na rozdíl od venezuelského prezidenta Huga Cháveze (ten změnu prosadil) nebo kolumbijské hlavy státu Alvára Uribeho (tomu návrh zatrhl ústavní soud) ani neusiloval.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Křičte a chovejte se jako racek. Chlapec vyhrál soutěž v imitaci vřískotu mořských ptáků

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...