První dáma Ruska doprovodila svého chotě ze školních lavic až do Kremlu

  12:46aktualizováno  12:46
Dcera sovětského oficíra i pravoslavná křesťanka. Tvrdá ekonomka, která se proměnila v matku na plný úvazek - Světlana Medveděvová. Žena, která prý svého manžela "vytvořila", z akademického světa ho přivedla k podnikání i politice. Dnes je z Dmitrije Medveděva jeden z nejmocnějších mužů světa - ruský prezident - a z ní první dáma.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv s manželkou Světlanou | foto: Profimedia.cz

Pětačtyřicetiletá atraktivní plavovláska výrazných slovanských rysů má svého muže přečteného. Aby také ne, zná ho už od svých čtrnácti, tedy přes třicet let.

Světlana Medveděvová (tehdy ještě Linniková) svého budoucího manžela poznala při studiu na předměstí tehdejšího Leningradu. Svého o půl roku mladšího spolužáka si ale oblíbená premiantka střední školy ve čtvrti Kupčino údajně příliš nevšímala.

Po maturitě se cesty mladých spolužáků na čas rozešly. Oba zůstali v Leningradu, ale Dmitrij šel studovat práva na státní univerzitu a Světlana se v roce 1982 dostala na obor ekonomie a bankovnictví na vysoké škole FINEK. Ta je dnes známá jako petrohradská státní univerzita ekonomie a finančnictví.

Ruská první dáma Světlana Medveděvová

Cílevědomá Ruska záhy přešla na dálkové studium a začala pracovat ve veřejné správě. O sedm let později promovala, přičemž v té době už tvořila s budoucím prezidentem pár. V roce pádu železné opony se vzali a o sedm let později, v roce 1996, přišel na svět jejich jediný syn Ilja.

Po jeho narození se úspěšná obchodnice vzdala své profesní kariéry a zůstala doma. A byla to prý právě ona, kdo jemně přesměroval Medveděva z akademické půdy k dráze podnikatele a politika.

Ruská první dáma Světlana Medveděvová

Ruská první dáma Světlana Medveděvová

Obchodního ducha v sobě Medveděvová nezapře ani po letech. Krátce poté, co se před necelými třemi lety ujala funkce ruské první dámy, se její ekonomické nadání projevilo v souvislosti s řadou projektů spojených s dobročinností a pravoslavnou vírou.

Silně věřící choť ruského prezidenta je patronkou několika nadací pro ochranu sakrálních památek. Kupříkladu katedrály v Kronštadtu, který leží asi třicet kilometrů západně od Petrohradu. Často spolupracuje s ruským patriarchou Kirillem a zaštiťuje většinu doprovodných akcí při mnoha náboženských svátcích.

Dokladem její úspěšnosti je loňský titul nejúspěšnější ruské obchodnice roku. Porota, kterou tvořilo čtrnáct odborníků, vybírala ze seznamu pětadvaceti úspěšných Rusek na základě jejich podnikatelských úspěchů, politického vlivu, prestiže, charismatu a kreativitě. První místo shodně přiřkli první dámě.

"Stejně jako Michelle Obamová i Světlana Medveděvová využila svou povahu a intelekt a stala se vlivnou postavou politiky. Prokázala také značný vliv při posuzování vysoce důležitých politických rozhodnutí," citovala experty ruská Pravda.

Módní expertka s přáteli ze světa showbyznysu

Na druhou stranu je o Medveděvové známo, že se nerada fotí a že rozhovory poskytuje s ještě menší chutí. V Rusku na veřejnosti vystupuje vzácně, ale často a ráda svého manžela doprovází do zahraničí. Přátelí se také s mnoha ruskými celebritami včetně režiséra Nikity Michalkova a zpěvačky Ally Pugačevové.

Záři blesků fotoaparátů naopak milovala manželka posledního prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova Raisa, se kterou bývá současná první dáma čas od času srovnávána kvůli své eleganci a vkusnému stylu oblékání. Medveděvová se obléká především do modelů ruských návrhářů.

Gorbačovovou ale běžní Rusové neměli příliš v lásce. Vyčítali jí marnotratnost a příliš luxusní róby, které byly ve velkém kontrastu s možnostmi obyčejných lidí.

Zřejmě i to byl jeden z důvodů, proč se jindy nenápadná Medveděvová soudila s ruským listem Kommersant kvůli fotografii, kterou deník otiskl na titulní straně v listopadu 2008. Snímek s první dámou byl černobílý, zářil na něm však jeden červený bod - luxusní hodinky Reine de Naples za 30 tisíc dolarů. Medveděvová soud vyhrála a noviny se musely omluvit.

Podle povinného majetkového přiznání, které u vysoce postavených úředníků prosadil v rámci protikorupčního zákona někdejší prezident Vladimir Putin, si první dáma nežije nikterak okázale. S manželem sice vlastní byt o rozloze téměř 368 metrů čtverečních, ale vlastních statků má o poznání méně. Na účtech přiznala něco přes 135 tisíc rublů (asi 80 tisíc korun) a dále doložila vlastnictví dvou parkovacích míst a deset let starého auta Volkswagen Golf. (viz loňské majetkové přiznání ruského prvního páru)

VÁŠNIVÝ FANOUŠEK DEEP PURPLE

Ruský prezident Dmitrij Medveděv (13. dubna 2010)Dmitrij Anatoljevič Medveděv se narodil 14. září 1965 v tehdejším Leningradu. Pocházel z rodiny akademických profesorů, otec přednášel na Leningradském technickém institutu a matka - filoložka učila na Pedagogickém institutu.

Mladý Dmitrij se kromě studia odjakživa věnoval sportu a zatímco bývalý prezident Vladimir Putin je fanouškem juda, Medveděv podlehl kouzlu vzpírání. V tomto sportu dokonce reprezentoval i svou školu.

Jestli si ho tehdy spolužačka Světlana všimla právě kvůli vypracovaným svalům, není jisté. Možná ji spíš zaujal svou sbírkou vinylů. Medveděv má údajně kompletní sbírku desek kapely Deep Purple a má rád Pink Floyd, Led Zeppelin a Black Sabbath.

Po získání právnického titulu navázal na profesní dráhu svých rodičů a začal přednášet na právnické fakultě v Leningradu (později Petrohradu). Pozvolna se ale přiklonil k politice a po celá devadesátá léta pracoval jak na univerzitě, tak jako poradce petrohradského primátora Anatolije Sobčaka. Díky práci na radnici se sblížil s Vladimirem Putinem, který si ho později vzal do Moskvy coby šéfa prezidentské kanceláře.

Od roku 2000 byl předsedou správní rady společnosti Gazprom, o pět let později se stal prvním místopředsedou ruské vlády. V roce 2008 podpořil jeho prezidentskou kandidaturu (za stranu Jednotné Rusko) Vladimir Putin, kterému Medveděv vždy loajálně sloužil a jehož je dosud velkým příznivcem. Prezidentem se Dmitrij Medveděv stal 7. května 2008 (zvolen byl o měsíc dřív).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Kapitánka Racketeová z lodě Sea-Watch opustila Itálii a vydala se do Německa

Kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová (19. července 2019)

Jedenatřicetiletá Němka Carole Racketeová s africkými migranty přistála na konci června navzdory blokádě na italské...

Řecko postihlo krátké zemětřesení, ohnisko bylo 22 kilometrů od Atén

V Aténách musely být kvůli zemětřesení evakuovány výškové budovy. (19. července...

Řecko postihlo krátké zemětřesení o síle 5,1. Jeho ohnisko bylo podle Reuters 22 kilometrů severozápadně od Atén v...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz