První dáma Polska dala své jméno tulipánům, do pohřbu ale nevykvetly

  10:19aktualizováno  10:19
Nebála se v silně katolicky založeném Polsku podepsat petici, aby ve výjimečných případech mohly ženy na potrat. Jsme jako dvě poloviny jednoho ovoce, říkal o manželce prezident. Oba zahynuli při leteckém neštěstí u Smolenska. V nedaleké Katyni přitom zemřel před 70. lety i strýc Marie Kaczynské, polský důstojník.

Maria a Lech Kaczynští. | foto: AP

Maria Kaczynská se narodila před 67 lety s vrozenou srdeční vadou, rodiče na ni proto úzkostlivě dohlíželi. Kvůli své nemoci si podle svých slov zprvu nemohla hrát ani na dvorku. Po střední škole vystudovala mořskou dopravu na vyšší škole ekonomické v Sopotech a začala pracovat ve městě loděnic Gdaňsku.

Tam také poznala v 70. letech svého nastávajícího, o sedm let mladšího, manžela. Seznámila je kamarádka, která pracovala na právnické fakultě Gdaňské univerzity.

Maria Kaczynská s manželem, dcerou a vnučkou.

Maria Kaczynská s manželem, dcerou a vnučkou.

"Leszek tam byl tehdy asistentem. A přítelkyně mi řekla: 'Je u mě sympatický, hodný kolega. Přijel z Varšavy, hledá pokoj. Pomoz mi najít nějaké bydlení pro něj.' Pomohla jsem," vzpomínala před pár lety první dáma na setkání s Lechem Kaczynským. "Bylo to v lednu 1976. Pamatuju si, že ten den velmi mrzlo. S Leszkem jsme si okamžitě sedli."

O dva roky později se vzali a v roce 1980 se jim narodila jejich jediná dcera Marta. Po mateřské dovolené Maria Kaczynská pracovala externě jako předkladatelka z angličtiny a francouzštiny. Podporovala přitom manžela v boji proti komunismu.

Jaká byla

"Byla milá a vřelá. Měla velmi dobrý vliv na Lecha Kaczynského," řekla po smrti Marie Kaczynské agentuře PAP předchozí první dáma Polska Jolanta Kwasniewská. Podle ní připomínala manželka Lecha Kaczynského matku zesnulého prezidenta. "Prezident Kaczynski měl kolem sebe dvě silné ženy.

Po pádu totalitního režimu její muž začal stoupat po politickém kariérním žebříku vzhůru. A po tříletém působení coby primátor hlavního města se stal v roce 2005 prezidentem Polska.

Kontroverzní potraty

Kaczynski na polské politické scéně představoval spíše tvrdou ruku, odvahu a schopnost stát si za svým názorem ukázala i jeho žena. V roce 2007 pozvala do prezidentského paláce pět desítek novinářek a podepsala petici pro zachování tehdejšího znění zákona povolujícího ve výjimečných případech interrupci, což je v Polsku velmi citlivé téma.

Rozlítila tím Tadeusze Rydzyka, ředitele populární polské stanice Radio Maryja, která zastává ultrakatolické názory. Ten shromáždění označil za "žumpu" a první dámu kvůli pozvání feministky a zastánkyně eutanázie Magdaleny Srodyové za "čarodějnici". Stanice byla přitom do té doby jejímu muži nakloněna.

Jaký byl zesnulý prezident Kaczynski?

V politice byl zastáncem tvrdé ruky

Manželé Kaczynští prý měli výborný vztah a doplňovali se. Jsme jako dvě poloviny jednoho ovoce, řekl o jejich manželství kdysi Lech Kaczynski. Mnohá polská média připomínají, že to byla právě Maria, kdo byl z páru technicky zdatnější a praktičtější. "Hřebík do zdi ale zatlouct umím, tvrdíval zesnulý polský prezident.

Po nástupu do prezidentského úřadu fotoreporétři několikrát zachytili, jak Maria Kaczynská svému muži upravuje kravatu. Vybírala mu prý oblečení a dbala na to, aby vypadal pořádně. O prezidentovi totiž bylo známo, že příliš nedává pozor na to, aby měl obě ponožky stejné nebo boty zavázané.

Maria Kaczynská

Oba minulý týden tragicky zahynuli při leteckém neštěstí u Smolenska. Její rodina patří mezi ty, které přišly o své blízké v Poláky proklínané Katyni hned dvakrát. Ve vládním speciálu totiž 10. dubna 2010 umřelo mimo jiné několik potomků popravených důstojníků a intelektuálů.

A Maria Kaczynská letěla s delegací uctít do katyňského lesa kromě desítek tisíc obětí i svého strýce - polského důstojníka, kterého tam v roce 1940 popravila sovětská tajná služba NKVD. V okamžiku zřícení letounu prý také seděla v zadní části stroje s dalšími příbuznými postřílených důstojníků (vše o tragédii čtěte zde).

Maria Kaczynská s odrůdou tulipánu, který byl pojmenován po ní.Pohřební vůz přiváží do prezidentského paláce rakev s první dámou Polska Mariou Kaczynskou (13. dubna 2010)

První dáma Polska s odrůdou tulipánů, která nese název Maria Kaczynská. Vpravo pohřební vůz přiváží do prezidentského paláce rakev s ostatky první dámy.

Její tělo se povedlo identifikovat třetí den po nehodě podle snubního prstýnku s vyrytým jménem prezidenta a barvy laku na nehty, o den později přivezl její tělo do Varšavy vojenský speciál. Když pak její rakev projížděla polskou metropolí do prezidentského paláce, Poláci házeli na vůz hlavně tulipány.

Právě to byla totiž její květina - jedna z holandských odrůd dokonce nese už dva roky její jméno. Janu Ligthartovi to trvalo 18 let, než ji vyšlechtil. Prezidentská kancelář chtěla krémově žluté tulipány i na pohřbu prezidentského páru, podle jediného distributora této odrůdy v Polsku ale rostliny nestihly do té doby vykvést.

Maria Kaczynská

Narodila se v 21. srpna 1942 (někeré zdroje ale uvádí rok 1943) v Machově na východě Polska. Vystudovala námořní dopravu na vyšší škole ekonomické v Sopotech. Poté pracovala pro Námořní institut v Gdaňsku. V roce 1978 si vzala Lecha Kaczynského a o dva roky později se jim narodila jediná dcera Marta. Angažovala se v charitě. Mluvila anglicky, francouzky a trochu španělsky a rusky. Měla dvě vnučky.

Zahynula tragicky 10. dubna 2010 společně se svým manželem a dalšími 94 lidmi - vysokými politickými, vojenskými i duchovními činiteli, příbuznými katyňského masakru, doprovodem a posádkou stroje. Delegace směřovala k místu válečného masakru, kde chtěla uctít polské oběti stalinského teroru.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Muslim pod vlivem marihuany zavraždil židovku. Podle soudu není odpovědný

Ilustrační snímek

Muslim, který v Paříži před dvěma lety zabil svou židovskou sousedku a vykřikoval při tom arabské slovo Allah, není za...

Ruské rakety rozmístí Turci do roka. Trump se sankcemi zatím váhá

Odpalovací zařízení systému protivzdušné obrany S-400 Triumf.

Turecko podle prezidenta Erdogana příští rok v dubnu plně nasadí ruský protivzdušný raketový systém S-400. A to...

Z Česka do Německa přešlo loni více migrantů, než kdy předtím

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni o něco zvýšil. Zatímco v roce 2017 jich...

Najdete na iDNES.cz