Jordánská královna kdysi prchla před Saddámem. Brojí proti zabíjení ze cti

  11:17aktualizováno  11:17
Jedna z nejmocnějších žen světa, módní ikona, ochránkyně utlačovaných žen a dětí, filantropka a nově i autorka knihy pro děti. Tím vším je královna Rania, která stojí po boku jordánského vládce Abdalláha II. Řadí se tak mezi světové první dámy, o nichž iDNES.cz přináší seriál.

Jordánská královna Rania s manželem a králem Abdalláhem II. | foto: queenrania.jo

Rania Jasínová se přitom královnou vůbec stát neměla. Pohledná manželka jordánského vládce se narodila před téměř čtyřiceti lety v Kuvajtu palestinským rodičům. Když o dvacet let později vtrhla do země armáda iráckého diktátora Saddáma Husajna, rodina prchla a usadila se v Jordánsku.

Královna Rania

Narodila se 31. srpna 1970 v Kuvajtu palestinským rodičům. Rodina odešla kvůli válce v Perském zálivu do Jordánska. Královnou se stala v roce 1999. S Abdalláhem II. má 4 děti - korunního prince Husejna (1994), princezny Imán (1996) a Salmu (2000) a prince Hašema (2005).

Dcera lékaře se poté vydala na dráhu obchodního managementu, který vystudovala na Americké univerzitě v egyptské Káhiře. Po návratu do jordánské metropole Ammánu pracovala nejprve v Citibank a následně v počítačové firmě Apple.

Nejmladší královna

V lednu roku 1993 si ale vyrazila na večírek, kde potkala Abdalláha bin Husejna, tehdy ještě jordánského prince. Zásnuby se konaly o pouhé dva měsíce později a za další tři měsíce Jordánsko slavilo královskou svatbu. Do roka se páru narodil první potomek.

Po šesti letech manželství čekal Raniu a jejího manžela další životní zlom. Abdalláhův otec král Husajn na smrtelné posteli rozhodl, že příštím vládcem blízkovýchodní země nebude jeho bratr, ale právě nejstarší syn Abdalláh. Rania se tak ve svých 28 letech stala nejmladší královnou.

Jordánská královna Rania Al-Abdullah.

Jordánská královna Rania Al-Abdullah.

"Byl to pro mě obrovský šok. Za prvé - ztratit krále, jehož jsme všichni milovali. A pak ta další věc," popsala před lety, jak se cítila, když na ni i jejího muže spadly povinnosti krále a královny blízkovýchodní země.

Své nové role se ale zhostila dokonale. Silně se zasazuje za práva utlačovaných žen a dětí, odsuzuje například "zabíjení ze cti" (při němž rodina zavraždí třeba dívku, která otěhotněla, aniž by byla vdaná pozn. red.) a snaží se zlepšovat úroveň veřejných škol v Jordánsku.

Jordánský královský pár se svými dětmi.

Jordánský královský pár se svými dětmi.

V posledních letech také bojuje proti stereotypům o Arabech a muslimech ve světě a hlavně na Západě. Vytvořila proto na Youtube vlastní kanál v angličtině, za což v roce 2008 získala od provozovatele serveru jako vůbec první člověk ocenění YouTube Visionary Award, tedy jakousi cenu pro vizionáře.

Nová Kniha

Výměna sendviče, jak by se dal volně přeložit název The Sandwich Swap, vychází z vlastního života jordánské královny. Když jí bylo zhruba pět let, pochutnávala si během oběda na sendviči. "Dívka vedle mě jedla něco, co vypadalo hrozně. Byla to lepkavá, kašovitá, hnědo-fialová věc," popsala Rania. Jednoho dne spolužačka budoucí královně nabídla kus svého oběda. "Nechtěla jsem ranit její city, tak jsem nakrčila čelo, zavřela oči a kousla si. Pak jsem hned chtěla další kus," dodala. A ponaučení? "Podvědomě jsem asi věděla, že bych neměla mít strach z neznámého, že bych neměla věci soudit, aniž bych je zkusila."

Kniha jordánské královny Ranie.

Moderní královna spoléhá i na další internetové stránky, třeba na svůj blog, profil na Facebooku či Twitter.

"Mé virtuální já se může dostat mnohem blíže lidem, než mé reálné já," vysvětlila na webových stránkách slavné americké moderátorky Oprah Winfreyové. Internet podle ní boří bariéry mezi královským majestátem a obyčejnými lidmi. "Vytváří to prostředí, kde tituly znamenají málo a lidé mohou říct, co chtějí."

Nejraději je doma u televize

Toleranci se snaží šířit i mimo svět internetu, před několika dny vyšla kniha pro děti, na níž se královna Rania podílela.

Jmenuje se Výměna sendviče, jak by se dal volně přeložit název The Sandwich Swap. Jednoduchý příběh vychází z vlastního života jordánské královny a jeho poselstvím je, že lidé by neměli odsuzovat předem věci, které neokusili nebo lépe nepoznali. A že přátelství je silnější než rozdíly.

Přestože ji magazín Forbes loni zařadil mezi sto nejmocnějších žen světa, prioritou pro ni jsou čtyři potomci. "Osmdesát procent mého života je normální, tak jako jakékoliv jiné matky," tvrdí a popisuje, jak začínají její dny. Nejprve vypraví děti do školy a poté má chvíli sama pro sebe, kdy si pročítá e-maily. Večery prý nejraději tráví doma u televize.

Svého nejstaršího syna a příštího krále se snaží vychovat tak, aby z něj vyrostl slušný a soucitný muž. Říká mu proto tohle: "Populární jsi, když máš všechno. Ale abys byl oblíben, proto je potřeba, abys s lidmi jednal s respektem a prokazoval jim laskavost."

JORDÁNSKÝ KRÁL ABDALáH ii.

Osmačtyřicetiletý Abdalláh II. se stal jordánským králem 9. června 1999 po smrti otce, krále Husejna. Před tím si budoval poměrně úspěšnou kariéru v jordánské armádě a na převzetí moci po svém otci nepomýšlel. Po léta byl totiž následovníkem jeho strýc Hassan. Kral Husejn ale několik dní před smrtí změnil názor a králem se stal Abdalláh II.
Za jeho vlády se zlepšila ekonomická situace Jordánska a také dostupnost zdravotní péče. Jordánsko se také může chlubit nejvyšší gramotností v arabském světě. Od jeho nástupu k moci se objevují snahy o zavedení demokracie v zemi, přesto stále zůstává trestné například kritizovat krále.
Do svatby s královnou Raniou býval vyhlášeným sukničkářem a měl rád parašutismus, ten má ale coby král zakázaný. Kromě toho, že se rád potápí a holduje rallye, je také fanouškem sci-fi seriálu Star Trek, v roce 1996 se dokonce objevil v malé roli v jedné z epizod.

zdroj: wikipedia.org a BBC


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Turci nedostanou stíhačky F-35. USA je vyhazují z programu a piloty ze země

Letoun F-35A amerického letectva při první bojové misi proti islamistům v Iráku.

Ani jeden z více jak stovky nejmodernějších letounů F-35, vyloučení z programu jejich vývoje a ztráta zakázek při...

Na ebolu už v Kongu zemřelo téměř 1700 lidí, WHO uklidňuje okolní svět

Lékaři v Kongu očkují obyvatele ve městě Goma proti ebole. (17. července 2019)

Světová zdravotnická organizace (WHO) označila výskyt eboly v Kongu za mimořádnou událost světového dosahu. To může...

Poškozujete vztahy mezi Českem a Čínou, vzkázal Peking primátorovi Prahy

Pražský primátor Zdeněk Hřib při setkání s premiérem tibetské exilové vlády...

Čína vyzvala primátora Prahy Zdeňka Hřiba a vedení města k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl ve středu...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz