První dáma Barmy si říká královna a uvrhla šéfa junty do spárů okultistů

  8:03aktualizováno  8:03
První dáma Barmy Kyaing Kyaing je manželkou generála Than Šweie, který už léta třímá nad zemí absolutní moc. Ve svém manželovi přiživuje nenávist k disidentce Su Ťij i sklony k okultismu. Sama žije v zajetí rituálů a magie. Portál iDNES.cz vám přináší další díl seriálu První dámy.

První dáma Barmy Kyaing Kyaing vyhazuje bankovky do vzduchu při obřadu vysvěcování pagody ve městě Uppatasanti. | foto: Profimedia.cz

V Barmě vládne jeden z nejuzavřenějších režimů na světě a soukromí manželky nejmocnějšího muže vojenského junty je přísně střeženým tajemstvím. Temno panuje dokonce i kolem jejich seznámení.

Nyní čtyřiasedmdesátiletá Kyaing byla už dříve provdaná za vojáka, který zemřel v boji. Jedna z verzí seznámení se Šweiem říká, že dostal sňatek rozkazem od svého nadřízeného, aby rozptýlil chmury vdovy po kamarádovi.

Mezi Barmánci ale také koluje historka, že si Šwei o Kyaing losoval s kamarády. On si prý tehdy vytáhl nejkratší stéblo a musel si ji vzít. Kyaing, která pocházela z chudých poměrů, však brzy vytušila, že Šwei je nadějná partie.

Su Ťij je všechno, co první dáma není

Nenápadný voják začal pomalu stoupat po mocenském žebříčku až těsně pod generálský Olymp a Kyaing za více než půl století manželství porodila úctyhodný klan - mají spolu pět dcer a tři syny. Zároveň začala mít na manžela stále větší vliv.

Barmský prezidentský pár generál Than Shwe a jeho manželka Kyaing Kyaing na návštěvě Indie.

Barmský prezidentský pár generál Than Shwe a jeho manželka Kyaing Kyaing na návštěvě Indie.

Ten se projevuje i ve vztahu k disidentce Do Aun Schan Su Ťij, kterou režim drží 14 z posledních 20 let za mřížemi. Nenávist prý k držitelce Nobelovy ceny míru pramení především z toho, že reprezentuje všechno, co o Kyaing a další ženy generálů nemají.

"Su Ťij je vzdělaná, zcestovalá, inteligentní i a krásná. Kyaing není ani krasná ani vzdělaná," vysvětlil webu Burma Digest Benedict Rogers, autor knihy Than Šwei: Odhalení barmského tyrana.

Kyaing také využívá manželovi hluboké pověrčivosti a za léta společného soužití ho naučila bedlivě naslouchat astrologům a praktikovat rituál jadaja. Sama mu podlehla kdysi dávno, když jí astrolog prozradil, že její muž jednou povede vládu.

Rituál přihrál Kyaing druhého manžela

Rituál jadaja vedl až k tomu, že Than Šwei manželku provdal za herce Loo Mina. Proč? Astrologové mu totiž vyvěštili, že ho čeká pád z výsluní a vážné ohrožení jeho autority. Nadpozemský král všeho živého se podle barmské mystiky jmenuje právě Loo Min (v překladu pán tvorstva).

Barmský prezident generál Than Shwe.

Barmský prezident generál Than Shwe.

První dáma Barmy Kyaing Kyaing hlasuje při referendu o nové ústavě státu.

První dáma Barmy Kyaing Kyaing hlasuje při referendu o nové ústavě státu.

Šwei si proto usmyslel, že když někomu se stejným jménem dá ženu, tak ho ukonejší a pánem všeho tvorstva bude moct zůstat on. Volba padla na herce, který pak dokonce s Kyaing a celou generálovou rodinou vyrazil na líbánky na pobřeží Arakan.

Manželství s mladým hercem, který by směle mohl být vnukem první dámy, je stále platné. Kyaing tak teď má podle zákona dva manžely. Barmské zákony přitom například muži dvě manželky dovolují.

Rozhodla o střílení do mnichů

Kromě okultismu se první dáma zhlédla také v opulentním životě v luxusu a ve své moci. Nechává si říkat královna, i když jí šlechtická krev v těle nekoluje. Podle některých zdrojů to byla právě ona, kdo rozhodl na podzim 2007 při Šafránové revoluci o střelbě do mnichů.

Barmský prezidentský pár generál Than Shwe a jeho manželka Kyaing Kyaing.

Barmský prezidentský pár generál Than Shwe a jeho manželka Kyaing Kyaing.

Po ničivém cyklonu Nargis, který zabil v deltě řeky Irrawady desetitisíce lidí a zpustošil celou zemi, prý čety nejprve obnovily dodávky proudu v ulici, kde se před živlem ukrývala Kyaing. Zatímco ona už si mohla posvítit v sobotu večer, ve zbytku země nebyl ještě další tři dny.

První dáma Barmy také proslula svými nákladnými výlety do Singapouru, kde útrácí horentní sumy za zdejší panství, nákupy a lékaře. Ty údajně potřebuje, protože nedávno utrpěla mrtvici a na veřejnosti se od té doby ukazuje jen zřídka.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

V Brazílii se zřítil sedmipatrový dům. Pod troskami zahynuli dva lidé

Ve městě Fortaleza v Brazílii se v úterý náhle zřítil sedmipodlažní obytný dům. Místní hasiči a záchranáři z trosek...

EU a Británie se shodly na návrhu brexitové dohody, vyřešily otázku cel

Vyjednávací týmy Evropské unie a Británie se v úterý shodly na návrhu brexitové dohody, oznámil list The Guardian s...

Rachotu pušek říkají popkorn. Děti války neznají lásku, jen nebezpečí

Ukrajinští lékaři evidují v posledních letech nárůst psychosomatických poruch u dětí žijících poblíž ukrajinské...

Premium

Ať dělá, co má. Nebo skončí na Kuciaka. Kočner úkoloval slovenské soudy

Slovenský podnikatel Marián Kočner, podezřelý z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, měl mít vliv na rozsudky skrze...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz