První dáma Kazachstánu poznala manžela v železárnách. Utekl od ní k miss

  15:22aktualizováno  15:22
Sára Nazarbajevová se svým mužem už dlouho nesdílí společné lože, favoritkou prezidenta je nyní bývalá Miss Kazachstán. Sára tak má čas soustředit se na své koníčky, mezi něž patří třeba spirituální reforma školství. iDNES.cz vám přináší další díl seriálu První dámy.

Kazašský prezidentský pár Nursultan a Sara Nazarbajevovi. | foto: Profimedia.cz

Sára Alypsovna Nazarbajevová se narodila 9. ledna 1941 v kazašské vesnici Kzyl-Zhar. S manželem se prvně setkala v roce 1962 v železárnách ve městě Karaganda, kde oba pracovali. Mladá Sára si s budoucím prezidentem zašpiněným od sazí padla do oka a Komsomol jim zakrátko vystrojil svatbu.

"No a brzy, jelikož jsem patřil k úderníkům a aktivistům, vypravili nám komsomolsko-mládežnickou svatbu. Když jsme ale přijeli k našemu novému bytu na označenou adresu, uviděli jsme, že náš pětipatrový osmdesátibytový dům sotva rozestavěli. Tak jsme museli po svatbě být u kamaráda, který měl dvoupokojový byteček. Žil tam se ženou, dvěma dětmi a babičkou. Takže nám na svatební noc ustlali v jednom pokojíku s babkou. No na tohle rád zapomeneš!" vzpomíná dnes prezident.

Sára po svatbě vystudovala školu při železárnách. V nich pak pracovala jako ekonomka. Podle oficiálního životopisu patří mezi její koníčky lyžování, plavání a zpěv kazašských lidových písní.

První dáma Kazachstánu Sara Nazarbajevová.

Za charitou se skrývá sektářství

Stejně jako řada dalších prvních dam se Nazarbajevová v byzantinské říši svého manžela zabývá především charitou. V roce 1992 založila charitativní fond Bobek - kazašsky dítě. O čtyři roky později se začala angažovat při zakládání SOS vesniček pro opuštěné děti.

Peníze na její projekty jí pomáhal shánět manžel. Do fondu byly nuceny "dobrovolně" převádět značné sumy gubernátoři všech regionů i místní zbohatlíci.

První dáma Kazachstánu s dětmi

Za charitativními aktivitami Nazarbajevové se však skrývá zvláštní mysticismus a sektářství. První dáma Kazachstánu zakládá modelové školy, ve kterých se vyučuje například předmět Sebeuvědomění. Děti se mají naučit žít v harmonii samy se sebou a vnějším okolím a oživit lidské hodnoty.

Porfirij Ivanov

Ruský mystik Porfirij IvanovMysticismus prezidentovy manželky pramení z učení ruského mystika Porfirije Ivanova (1898 - 1983). Ivanov byl analfabet a schizofrenik, centrem jeho učení bylo soustavné otužování a asketismus. Podle něj člověk může dosáhnout věčného života, pokud se naučí žít bez oblečení, jídla a pití.

Rodinné intriky

Sára Nazarbajevová dala svému manželovi tři dcery. Nejstarší Dariga stála dlouhou dobu v čele největší zpravodajské agentury Chabar, kazaškého syndikátu novinářů a gymnastické federace. Založila společenské hnutí Asar (Všichni spolu) a byla horkým kandidátem na převzetí vedení země po odchodu otce z úřadu.

KLUB STARS

Příjmy Nazarbajevové nejsou závislé na milosti prezidenta. První dáma vlastní několik nočních klubů, například noční podnik Stars, který je proslavený nejdivočejšími večírky v Almaty. Ve Stars vás pobaví show se svalovci na motorkách, svůdné Dance Commandos a kazašská mládež střílící po sobě slepými náboji na parketu.

Plány ambiciózní Darigy ale překazily intriky rodinných klanů, které u vládce stepního státu soupeří o moc.

Manžel Darigy Rachat Alijev, který si zřejmě sám brousil zuby na prezidentské křeslo, byl v roce 2007 obviněn z únosu manažerů státní Nurbanky a u Nazarbajeva upadl v nemilost. Před kazašským vězením se skrývá v Rakousku a o byzantinských poměrech v říši svého tchána sepsal knihu. Dariga byla donucena se se svým manželem na dálku rozvést.

Druhá dcera Dinara je se svým manželem Timurem Kulibajevem společně akcionářkou Národní banky Kazachstánu. Na žebříčku světových miliardářů časopisu Forbes figuruje Dinara na 880. místě s jměním 1,1 miliardy dolarů. Oligarcha Timur Kulibajev, jenž si s vědomím své ženy dělal zálusk na převzetí moci, stál zřejmě za odstraněním Alijeva.

Nazarbajev si včas uvědomil odkud mu hrozí další nebezpečí a Kulibajeva odvolal z vedení státní ropné společnosti Saumruk. Po tomto dramatu, který v jistých aspektech připomíná Shakespearova Krále Leara, si pro jistotu nechal parlamentem schválit, že může být zvolen prezidentem kolikrát chce.

Kazašský prezidentský pár Nursultan a Sara Nazarbajevovi (vlevo) na svatbě jedné ze svých tří dcer. Jejím manželem se stal syn kyrgyzského prezidentského páru Mairam a Askara Akajevových. (1998)

Kazašský prezidentský pár Nursultan a Sára Nazarbajevovi (vlevo) na svatbě jedné ze svých tří dcer. Jejím manželem se stal syn kyrgyzského prezidentského páru Mairam a Askara Akajevových. (1998)

Nejmladší dcera Sáry Nazarbajevové Alija studovala na soukromé střední škole ve Švýcarsku a univerzitě v USA. V roce 1998 jí otec vypravil vpravdě dynastický sňatek a provdal ji za syna kyrgyzského prezidenta Askara Akajeva. Manželství ale ztratilo lesk ve chvíli, kdy tulipánová revoluce smetla ženichova tatínka z kyrgyzského prezidentského stolce a Alija se znovu provdala za kazašského podnikatele. Sama vlastní strojírenskou firmu Elitstroj.

Milenkami byly letušky i Miss Kazachstán

Sára Nazarbajevová ovšem není jedinou ženou prezidentova života. V devadesátých letech přišel Nazarbajev na chuť letušce vládního speciálu. Gulnara Rakiševová rychle pochopila, jaké výhody jí z přízně prvního Kazacha kynou.

Prezident jí v Astaně nechal postavit vilu a poté, co mu v letech 2000 a 2002 porodila dcery, se Gulnara stala spolumajitelkou kazašských aerolinek Air Astana. Její otec se dokonce stal náměstkem kazašského ministra vnitra. Když vztah ochladl bývalá letuška se přestěhovala do Španělska, kde žije v prezidentově rezidenci v Marbelle.

Novou favoritkou se stala jiná stevardka prezidentského speciálu, Raušan Jesbulatová. I ona přes prezidentskou postel udělala slušnou kariéru. V současné době slouží vlasti na diplomatickém poli jako generální konzulka v New Yorku.

První dáma Kazachstánu na volebním biilboardu se svým manželem

Později Nazarbajev potkal novou lásku - Asel Isabajevovou, osmadvacetiletou bývalou miss Kazachstán. I Asel porodila Nazarbajevovi dítě, první muž Kazachstánu se v roce 2005 konečně dočkal syna. Zlé jazyky tvrdí, že Nazarbajev chtěl syna tolik, že Asel svěřil do rukou genetiků. Vysněný potomek dostal jméno Sultančik.

Podle zavrženého zetě Alijeva chce Nazarbajev svého jediného mužského potomka ustanovit svým nástupce až dosáhne třiceti let. V té době ale bude Nazarbajevovi už 95 let.

Nazarbajev za porod dlouho očekávaného syna Asel náležitě odměnil. Během návštěvy Ruska ji představil Vladimíru Putinovi jako svou vyvolenou ženu. Asel nyní žije s prezidentem v Astaně, zatímco oficiální žena Sára tráví čas v Almaty.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Mexiko viní návrhářku z kulturní krádeže, použila v kolekci tradiční vzory

Nejnovější kolekce návrhářky Caroliny Herrerové, která je inspirována Latinskou...

Věhlasná newyorská návrhářka venezuelského původu Carolina Herrerová sotva stihla představit svou hravou módní kolekci...

Tání arktického permafrostu nabírá na obrátkách, přišlo o 70 let dříve

Tým vědců působících v Grónsku zveřejnil snímek, na kterém se  psí spřežení...

Na vzdálených místech kanadské Arktidy začal permafrost tát o sedmdesát let dříve, než se předpokládalo. Podle nového...

Spolupráce s V4 je důležitá, ale z hodnot Unie nelze slevit, říká Čaputová

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poskytla v Bratislavě rozhovor České...

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu vyzdvihla spolupráci Slovenska, Česka, Maďarska a Polska v rámci...

Najdete na iDNES.cz