Z nigerských pašeráků uprchlíků jsou boháči. EU je na nás krátká, tvrdí

  13:03
Africkým rájem pašeráků uprchlíků je již mnoho let nigerský Agadéz. Z něj každý týden vyjíždí dodávky plné migrantů směřujících do Libye a následně do Evropy. Pašeráci vydělávají miliony, spolupracují s policií, úřady i armádou. Snahy EU o řešení uprchlické krize jsou podle nich nesmyslné.
Z nigerských pašeráků uprchlíků jsou boháči. EU je na nás krátká, tvrdí

Z nigerských pašeráků uprchlíků jsou boháči. EU je na nás krátká, tvrdí | foto: Profimedia.cz

Pašerák Musa nenápadně projde zadními dveřmi malého obchůdku. Dveře vedou do plechem obložené malé místnosti, ve které se tísní desítky uprchlíků. Je pondělí a v nigerském městě Agadéz, které je zároveň jedním z hlavních světových center pašeráků lidí, se schyluje k velké akci.

Právě v pondělí se totiž odtud vydávají dodávky a náklaďáky na riskantní cestu přes saharskou poušť, píše server The Independent. Cílem je v krizi se potácející Libye, kde migranti nasedají na chatrná plavidla a směřují k pobřeží Evropy.

Zavřený tunel pod La Manche

S přílivem uprchlíků se v posledních měsících potýká také francouzský přístav Calais a tunel pod kanálem La Manche. V noci na sobotu byl tunel na obou stranách uzavřen kvůli snahám migrantů dostat se do Británie. Vlaky i v sobotu nabírají hodinová zpoždění. Podle provozovatele tunelu se uprchlíci mnohdy snaží naskočit přímo na jedoucí vlaky. Ty přitom dosahují nejvyšší rychlosti až 140 kilometrů za hodinu.

Zdroj: BBC

Pro 38letého Musu je každé pondělí souběhem nacvičených úkonů. Spočítá uprchlíky, vyvede je ven a obejde své bílé pick-upy, na jejichž korbách už jsou připraveny kanystry s vodou. Pak dá pokyn netrpělivé skupince asi třiceti lidí. Jsou mezi nimi děti, matky, staří lidé i statní muži v produktivním věku. Pokud je nepotkají technické problémy nebo na ně v poušti nezaútočí bandité, do Libye dojedou za tři dny.

Musa tuší, že kdyby se jeho auto porouchalo, v padesátistupňovém horku saharské pouště by s uprchlíky nepřežil déle než pár dní. Ví, že malou pistolí by se jen těžko ubránil banditům. V pašování lidí však vidí budoucnost a lukrativní výdělek. Uprchlíci totiž za transport do Libye platí v přepočtu tisíce korun.

Největší boom podle něj pašeráctví zažívá od pádu libyjské vlády. „I předtím jsme tady měli uprchlíky, ale rozhodně ne tak jako teď. Je jich tolik, že si je ani všechny nepamatuji. Každý týden jsou naše auta plná,“ vypráví Musa.

Do Agadézu směřují každý den stovky mužů a žen ze západní a střední Afriky. Většina z nich ze svých domovin utíká kvůli chudobě. Jiní prchají před ozbrojenými konflikty. Příkladem budiž migranti z Mali, severní Nigérie či Středoafrické republiky (více o situaci ve Středoafrické republice se dočtete zde). Všichni mají jedno společné. Do Agadézu přijíždí s telefonním číslem na Musu.

Úspěšní obchodníci

Politici ze Západu považují pašeráky za jeden z hlavních důvodů současné uprchlické krize, během které k pobřeží Evropy jen za letošní rok dorazilo už přes sto tisíc migrantů (vše o uprchlické krizi najdete zde). Pašeráci z Agadézu se však za zločince nepovažují. Označují se za úspěšné obchodníky, kteří jen vyplňují díru na trhu a naplňují poptávku. Navíc využívají odkazu svých předků, pro které bylo pašování zboží přes poušť hlavním zdrojem obživy.

Výjimkou není ani Musova rodina. Jeho otec pašoval mezi Nigerem a Libyí, která byla zatížena sankcemi OSN a USA, zboží. Musa se s ním na náročnou cestu poprvé vydal ve dvaceti letech. Naučil se orientovat mezi písečnými dunami. V noci umí najít cestu podle hvězd. Když v roce 2011 padl Kaddáfího režim, o zboží přestal být zájem. Lodě z libyjských přístavů mohly pro výdobytky Západu jednoduše a legálně doplout k italskému pobřeží.

Zboží však zanedlouho nahradili uprchlíci. Musa tušil, že se jedná o lukrativní byznys. S bratrem nakoupili několik pick-upů ukradených v Libyi a ve skladech jednoho ze svých malých obchůdků vybudovali skrýš pro uprchlíky.

Přes Saharu za týden propašují kolem 25 až 100 uprchlíků. Za každého vybírají v přepočtu kolem osmi tisíc korun. „Moje číslo už je v západní Africe vyhlášené,“ říká s úsměvem Musa. Během tří let se z něj a jeho bratra stali milionáři. V Nigeru i Libyi si koupili dům. Musa se oženil. Dvakrát. Jednou v Libyi, jednou v Nigeru. Svým dětem tvrdí, že je obchodník.

Důležitost Agadézu v pašeráckém řetězci dokládá i fakt, že sem v červnu zavítali představitelé Evropské unie. Jejich cílem bylo dotlačit nigerskou vládu k větší odpovědnosti a zpřísnění zákonů. Podle Musy jsou však takové tlaky k ničemu.

Uprchlická krize

Do byznysu s uprchlíky jsou totiž zapojeni úředníci, policie i vojáci. Mnozí z nich na úplatcích vydělávají více, než dostávají oficiální cestou od státu. Každé pondělí se tak naskýtá paradoxní obrázek, kdy dodávky s uprchlíky na cestě k hranicím chrání vojenská technika.

Prázdná slova diplomatů

Marné snahy Evropy o zastavení uprchlické vlny potvrzuje i Mohammed Anacko z regionální rady Agadézu. „Diplomaté sem přijedou a mluví o zastavení migrace. To jsou ale jen řeči. Pašerácká síť je silná a uprchlíci zoufalí,“ myslí si Anacko. Nigerijská vláda proti pašerákům zasahuje jen sporadicky. Poslední velký zásah policie se odehrál v roce 2013, kdy v poušti zemřelo při převozu 92 migrantů.

Policie při následné razii vtrhla i do Musova domu. Ve vězení však pobyl pouhý měsíc. Jakmile z něj vyšel, v pašování migrantů bez váhání pokračoval. Jen si našel odlehlejší trasy.

Z kraje letošního roku nigerští legislativci schválili zákon, který soudům umožňuje poslat pašeráky až na 30 let do vězení. Jeho nasazení v praxi však podle expertů bude spíše sporadické. Problémem jsou úplatky policii, kvůli kterým se případy pašeráku nedostanou před soud. „Pokud policii zaplatíte, není problém se dostat do Libye, klidně i s plným vozem uprchlíku bez dokladů,“ uvádí Malíkí Amadú Hamadane z agádské kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci.

Uprchlický byznys v Africe tak nemá v podstatě žádné překážky. Plány EU na řešení uprchlické krize přímo v Africe zatím zůstávají jen u slov. Jediné, co pašeráky ohrožuje, jsou tak extrémní podmínky v saharské poušti. Ani těch se však Musa nebojí. „Pokud vám Bůh napsal osud, ve kterém umřete v poušti, tak přesně tak umřete,“ myslí si. Většina uprchlíků cestu k pobřeží přežije, osudným se jim stanou až chladné vody Středozemního moře.

Odkud pochází uprchlíci směřující do Evropy?

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu pozvaných. Dát poslední...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

Premium

Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale brutálně a trýznivě: vraždu si pečlivě naplánovali. Oběť vylákali ven, tam ji zmlátili, řezali nožem,...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

Premium

Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze základen po celém kontinentu v následujících měsících stáhnout až deset tisíc vojáků. Nejde však jen...

Šli jsme s nimi pro rozstřílené notebooky. Interventka o pomoci rodičům obětí z FF

Premium

Od tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy uběhl rok a čtvrt. Střelec tehdy zavraždil 14 lidí a dalších 25 zranil. Pomoc podle vedoucí pražského střediska Probační a mediační...

19. dubna 2025

Ropovod TAL posílil, Česko už ruské dodávky nepotřebuje. Družba však zůstává

Premium

Česká republika je od třetího dubnového týdne výhradně zásobována neruskou ropou, a to západní cestou přes Transalpinský ropovod TAL a na něj navazující ropovod IKL. První navýšené dodávky neruské...

19. dubna 2025

Slintavka škodí, i když tu není. Decimuje český agroturismus

Strach ze slintavky a kulhavky nezkomplikoval jenom chod zemědělských podniků, ale zkazil mnoha rodinám i klidné strávení velikonočních svátků na farmách. Některé podniky, zvlášť které mají silnější...

19. dubna 2025

Smrt, nebo očištění? Odsouzený ruský generál jde na frontu v trestní jednotce

Premium

Z červených lampasů do maskáčů trestní jednotky se musel převléknout ruský generál Ivan Popov, takže si užije válku z první řady. Trestní prapory byly za druhé světové války v sovětské armádě a...

19. dubna 2025

Vtrhli a začali střílet do diváků. Při střelbě v Ekvádoru zemřelo 12 lidí

Při střelbě do diváků na kohoutích zápasech v severozápadním Ekvádoru zemřelo nejméně dvanáct lidí a dalších devět utrpělo zranění, informovala v pátek agentura DPA a Reuters. Útočníci si odnesli 20...

18. dubna 2025  21:28

Život bez chytrých telefonů a internetu? Senioři chtějí právo být offline

Premium

Senioři bez chytrých telefonů čelí problémům s placením, úřady i bankami, které digitalizují služby. Hotovost mizí, osobní kontakt se omezuje a bez internetu je těžké vyřídit základní věci....

18. dubna 2025

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

Sledujeme online

Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo Ukrajina budou příliš ztěžovat uzavření dohody. Dodal také, že se jednání dostala do kritické fáze...

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19:54

V reakci na ruský raketový útok oznámil Zelenskyj sankce na čínské firmy

Dva lidé zahynuli při ruských vzdušných útocích na Ukrajinu v noci na pátek. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci tento útok v Charkově a Sumách oznámil sankce na čínské firmy, u nichž...

18. dubna 2025  19:41

Od královského fondu ke kryptoměně: dvě kauzy, které spojují stejní lidé

Jsou to dva na první pohled odlišné projekty – investiční skupina s údajným napojením na malajskou královskou rodinu a technologický startup v oblasti kryptoměn. Přesto je spojuje podobná struktura,...

18. dubna 2025  18:18

Vysvětlete, proč jste nezadrželi Netanjahua, žádají soudci z Haagu Maďarsko

Soudci Mezinárodního trestního soudu žádají Maďarsko, aby vysvětlilo, proč nesplnilo svou povinnost zatknout izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Na něj je totiž vydán zatykač za podezření z...

18. dubna 2025  17:47

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Plovoucí tanker na Vltavě a prodloužení Baťova kanálu. Z Česka je plavební velmoc

Česko se stává plavební velmocí, třebaže nemá moře. Na říční síti vzniká obrovské množství přístavů, plovoucích mol, vývazišť a servisních center pro rekreační plavbu. Přibývá také počet malých...

18. dubna 2025  17:23

Vlak srazil a usmrtil na Táborsku člověka, část koridoru stojí

Nedaleko Sudoměřic u Tábora v pátek odpoledne srazil a usmrtil vlak člověka. Mezi stanicemi Střezimíř a Chotoviny je přerušený provoz, informovaly České dráhy na svém webu. Omezení v železniční...

18. dubna 2025  17:20