Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Německý ministr chce výhody pro očkované. Chybí však vakcíny i zájem lidí

  19:01
Německý ministr zahraničí Heiko Maas se pokouší podpořit vakcinaci návrhem, aby naočkovaní lidé byli vyjmuti z některých restrikcí a mohli například znovu navštěvovat restaurace. Německo se však při očkování potýká s problémy. Spolkové země Braniborsko a Sasko musely snížit počet nabízených očkovacích termínů. Příčinou je nedostatek vakcín od společnosti Pfizer/BioNTech.
V Německu začalo očkování proti koronaviru. (27. prosince 2020)

V Německu začalo očkování proti koronaviru. (27. prosince 2020) | foto: Reuters

„Naočkovaní lidé by měli mít možnost znovu uplatnit svá základní práva,“ řekl Maas německému listu Bild. Navrhuje, aby ti, kteří obdrželi vakcínu, mohli znovu chodit do restaurací a kin. „Pokud jsou v restauraci nebo kině pouze naočkovaní lidé, nemohou se navzájem ohrožovat.“

Ministr se svými názory odklání od oficiální linie spolkové vlády, která odmítá poskytnout naočkovaným jakékoliv úlevy. „Pokud není jasné, zda naočkovaný jedinec může přenášet virus, nemohou existovat žádné výjimky,“ uvedlo podle magazínu Focus ministerstvo zdravotnictví.

Proti je i braniborský premiér Dietmar Woidke.Dokud nemohu očkovat každého, kdo chce být očkován, jsou takové debaty nadbytečné,“ prohlásil.

Braniborsko v neděli oznámilo, že zájemci o očkování si nebudou moci smluvit až do odvolání nové schůzky prostřednictvím horkých linek 116 a 117. Ke kroku muselo přistoupit kvůli nedostatku vakcín. 

„Nevíme, kolik vakcín Braniborsko skutečně obdrží v příštích několika dnech,“ řekla braniborská ministryně zdravotnictví Ursula Nonnemacherová. „Proto musíme dočasně výrazně snížit rychlost vakcinace v nemocnicích a očkovacích centrech.“ Očkování nicméně bude stále probíhat v pečovatelských domovech.

Americká firma Pfizer, která vakcínu vyvinula ve spolupráci s německou společností BioNTech, oznámila, že dočasně sníží počet dodávaných očkovacích látek a jejich počty zvýší později. „Představuje to pro nás obrovské problémy,“ přiznala Nonnemacherová. Pfizer se hájí, že musí upravit výrobní proces v továrně v Belgii, aby mohl vyrábět vakcínu ve větším množství požadovaném evropskými zeměmi.

Potíže s vakcínami: dodávky omezí Pfizer, registrace AstryZeneca ohrožena

Se stejnými obtížemi se potýká i Sasko. Kvůli omezenému počtu dávek teď není ve spolkové zemi možné objednat se na nové očkovací termíny. „Bohužel, můžeme poskytnout jen tolik termínů, kolik máme vakcín,“ oznámil Kai Kranich z Německého červeného kříže. Stejně jako Braniborsko, i Sasko stále hodlá dát druhou dávku vakcíny těm, kteří už se nechali očkovat.

Spolkové země kritizují federální vládu, že vakcín nezajistila dostatek. Podle Bildu se ministři zdravotnictví na spontánní konferenci hněvali na federálního ministra zdravotnictví Jense Spahna za to, že se informace o nedostatku dodávek vakcín dozvídají z médií. „Nemůžeme si dovolit volat lidi k očkování a pak stát v očkovacím centru s prázdnýma rukama,“ řekl údajně jeden z účastníků.

Spahn kritiku za pomalé očkovací tempo dlouhodobě odmítá. Podle něj jsou problémem malé výrobní kapacity. Tentýž argument uvádí i Evropská komise, které též němečtí politici vytýkají podcenění situace.

5. ledna 2021

Očkovací centra zejí prázdnotou

Agentura Reuters minulý týden uvedla, že vakcinační centra v Německu jsou z velké části prázdná. V Berlíně například jedno muselo po svém otevření zavřít, protože nemělo jak očkovat. Podle Reuters vlády spolkových zemí dávají prioritu mobilním očkovacím týmům posílaným do pečovatelských center, kde se nachází nejohroženější skupina obyvatelstva.

Rychlost očkování v pečovatelských domech však omezuje nedostatek zdravotníků. Například pro očkovací kampaň v essenském regionu Gießen by Německý červený kříž potřeboval dalších 350 lidí.

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

Podle některých lékařů je dávek dostatečné množství. Co však chybí, jsou lidé ochotní nechat se naočkovat. Lékařka Friederika Danneová z berlínského očkovacího centra ve čtvrti Treptow popsala deníku Tagesspiegel, jak během své sedmihodinové směny většinu času čekala, až přijdou lidé. „Naočkovala jsem možná tak dvacet lidí a to jen proto, že jsem tak naléhala.“

Podle údajů Červeného kříže, který spravuje očkovací centrum v Treptow, se v některých dnech neukázalo až deset procent pozvaných. Aby se očkovací látky nemusely zbytečně vyhazovat kvůli prošlé lhůtě, centrum jimi očkuje policisty, zdravotníky a další lidi, kteří pomáhají s očkovací kampaní.

Řada německých zdravotníků se zdráhá nechat si vakcínu vpíchnout. Podle průzkumů se chce naočkovat méně než 50 procent sester v domovech důchodců. Zakladatel personální agentury ICC Medical Sven Rösler uvádí, že vakcínu plánuje dostat jen asi čtvrtina jeho zaměstnanců. Zbytek má obavy z vedlejších účinků nezvykle rychle vyvinuté a schválené látky. Podle federálních úřadů se přitom nemají čeho bát.

Další problém vyvstal v Bavorsku, kde vědci odhalili dosud neznámou variantu koronaviru. Ta se podle listu Müncher Merkur objevila na klinice v Garmisch- Partenkirchenu, kde je nakaženo 52 pacientů a 21 pracovníků. 

Tři z odebraných vzorků vykazovaly neznámé hodnoty a byly proto poslány do berlínské nemocnice Charité, kde dojde k důkladnějšímu rozboru. Na něm se bude podílet virolog Christian Dorsten se svým týmem. Výsledky jsou očekávané na konci ledna.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Místo metra podzemní tramvaj. Dráhu v Praze plánoval už Hitlerův architekt

21. dubna 2024

Premium Nechybělo mnoho a místo metra mohla v Praze jezdit rychlodráha známá z německých měst jako S-Bahn....

Můj den učitelky v Číně: studium od rána do večera, prim hrají kázeň a řád

21. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Číně Jak vypadá běžný den na čínské škole? Učení začne ještě dřív, než začne výuka, a pokračuje i po...

Zelenskyj poděkoval USA za „správnou cestu.“ Víc Ukrajinců zemře, hrozí Kreml

20. dubna 2024  20:46,  aktualizováno  22:48

Schválení mnohomiliardové vojenské pomoci Ukrajině americkou Sněmovnou reprezentantů vyvolalo úlevu...

Sněmovna USA schválila po průtazích pomoc Ukrajině, Izraeli i Tchaj-wanu

20. dubna 2024  15:42,  aktualizováno  21:30

Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila čtveřici návrhů zákonů, které zahrnují zahraniční...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...