Bohatnutí Afriky exodus nezastaví, Evropa přitahuje migranty jako magnet

Autor:
  16:31
Více než 90 procent migrantů z Afriky, kteří přišli do Evropy neregulérními cestami, by svou pouť uskutečnilo znovu i při vědomí všech rizik. Vyplývá to z nové studie OSN. Na cestu na sever by se podle studie většina Afričanů vydala, i kdyby doma vydělávali více peněz. Láká je hlavně evropský blahobyt a zázemí, které nacházejí u příbuzných žijících v evropských zemích.
Migranti zachránění libyjskou pobřežní stráží v libyjském městě Misuráta. (17....

Migranti zachránění libyjskou pobřežní stráží v libyjském městě Misuráta. (17. října 2019) | foto: Reuters

Cílem studie, která byla zpracována pod patronátem Rozvojového programu OSN (United Nations Development Programme), bylo zjistit, jaké jsou motivace afrických migrantů, kteří se vydali do Evropy neregulérními cestami a navíc s vědomím, že nemají nárok na azyl. Pro tyto účely tazatelé vyzpovídali 1 970 lidí z 39 afrických zemí.

Podle obecně rozšířených představ jsou afričtí migranti nevzdělaní a bez práce. Podle studie 49 procent respondentů vydělávalo a 9 procent bylo ve škole v době, kdy ze svého rodiště odešli.

Zbylých 42 procent nebylo ani v zaměstnání ani ve škole. Třicet čtyři procent těch, kteří si nevydělávali (včetně těch ve škole) uvedlo, že by nezůstalo doma, i kdyby peníze vydělávali. Čtyřiačtyřicet procent dotázaných migrantů by zůstalo doma, pokud by vydělávali.

Ti, kteří vydělávali, měli většinou konkurenční platy. Podle autorů studie patří do takzvané „generace odrazového můstku“, tedy lidí, kteří těží ze znatelného ekonomického rozvoje v Africe během posledních dvou dekád. Nicméně 50 procent z těch, kteří finanční příjmy měli, v průzkumu uvedlo, že to stále není tolik, kolik by si představovali.

Studie ekonomické migrace poukazují, že migranti jsou většinou v aktivním pracovním věku (24-49 let), žijí v metropolitních oblastech a mají větší vzdělání, než jaké má zbytek populace v jejich domovské zemi. 

Všechno je v rukou Alláha

Na cestu se migrantům skládají celé rodiny, případně i vesnice. Pro ně migranti představují cennou investici. Když jeden člen rodiny při cestě do Evropy přijde o život, rodina sice truchlí, ale ihned posílá dalšího, uvádí britský list The Guardian.

„Když můj bratr Sleiman zemřel, byla to Boží vůle,“ řekl listu farmář Ebrima Danso, který žije v obci  Sabaa – hluboko v gambijském vnitrozemí. Rozhodně si nevyčítá, že na sever posílá dalšího ze svých bratrů. „Pokud to dokáže, zajistí přežití naší matky a zbytku rodiny. Pokud ne, je to Boží vůle. Všechno nechávám v rukou Alláha,“ dodal Danso.

Podle studie OSN, většina migrantů, kteří v Evropě našli práci, domů posílají peníze. Průměrný respondent domů posílá jednu třetinu svého evropského příjmu, což je 85 procent jejich celkového příjmu v Africe.

Migranti proto zůstávají v Evropě, i když v ní nejsou takové podmínky, jaké si představovali, protože se jim to vyplatí. „Je to stále lepší, když jsem zde,“ sdělil televiznímu kanálu National Geographic Yussuf, který už 14 let nelegálně žije a pracuje ve Španělsku. Yussuf přiznává, že z peněz utržených z práce načerno mohou jeho děti v Mali studovat a mají dostatek jídla.

Česko se nepřipojí k solidárnímu přebírání migrantů, řekl Hamáček v Lucemburku

Čím bohatší Afrika, tím více migrantů

Stephen Smith, profesor afrických a afroamerických studií na Duke University, upozorňuje, že cesta do Evropy není levná záležitost, proto nelze vnímat absolutní chudobu jako faktor, kvůli kterému Afričané odcházejí ze svých domovských zemí. Podle něj se dá očekávat, že bude-li se prosperita v afrických zemí dál zvyšovat, bude se zvyšovat také touha africké střední třídy jít do Evropy, protože k podniknutí cesty budou mít stále více zdrojů. 

Motivy migrantů pro opuštění země jsou podle studie různé. 60 procent lidí tvrdilo, že nejdůležitějším důvodem jejich odchodu do Evropy byla „práce a finanční podpora domova“. Dalších 18 procent uvedlo, že se vydali na cestu hlavně kvůli „rodinným příslušníkům nebo přátelům“, kteří už jsou v Evropě. Mezi dalšími motivy patřilo „vzdělání“ (8 procent), „osobní důvody či svoboda“ (7 procent), a „dobrodružství“ (1 procento).

Teorie migrace rozlišují mezi dvěma typy faktorů, na jejichž základě se migranti rozhodují, že odejdou ze své domovské země. Migranti buď mohou odejít ze země kvůli faktorům, které je nutí země odejít (push faktory), nebo kvůli faktorům, které je přitahují do nové země (pull faktory). 

Mezi push faktory patří například nízká úroveň životních podmínek, nedostatek ekonomických a pracovních příležitostí, znečištěné životní prostředí, politická represe, přírodní katastrofy nebo válečné konflikty. Jako pull faktory jsou zmiňovány ekonomická prosperita, lepší pracovní příležitosti, politické svobody nebo přítomnost příbuzných, přátel či lidí ze stejné komunity.

Zatímco dřívější bádání považovalo za určující push faktory, podle novějšího bývají podstatnější pull faktory. Studie OSN se zdá tento předpoklad potvrzovat, kdy to je právě ekonomická přitažlivost Evropy či přítomnost příbuzných migrantů v evropských zemích, co nutí africké migranty, aby podstupovali nebezpečné cesty do Evropy.   

2. července 2019

Více než jeden ze tří Afričanů chce opustit domovinu

Ačkoliv média neustále referují o rizicích spojených s neregulérními cestami do Evropy, jen 56 procent respondentů očekávalo na cestě nebezpečí. 93 procent migrantů uvedlo, že při své cestě zažilo nebezpečí. 54 procent mužských respondentů přiznalo, že skutečné nebezpečí bylo větší, než očekávali. V případě žen to uvedlo 66 procent respondentek.

Kamiony, které vezou smrt. Nejhorší případy pašování migrantů v náklaďácích

Jen dvě procenta migrantů by údajně změnilo své rozhodnutí a nešlo do Evropy, kdyby věděli, jak nebezpečná cesta bude. A jen jedno procento dotázaných by se rozhodlo zůstat doma, kdyby věděli, jaký bude život v Evropě. 41 procent by cestu uskutečnilo znovu bez ohledu na cokoliv, pro 24 procent respondentů by zlepšení domácích ekonomických podmínek bylo dostatečně přesvědčivým důvodem, aby se na cestu nevydávali.

77 procent respondentů byli muži, 23 procent ženy. Průměrný věk migrantů v době jejich odchodu do Evropy byl 24 let. 14 procent jich bylo ve věku osmnácti let a méně.

Podle nedávného výzkumu africké výzkumné skupiny Afro Barometer více než jeden ze tří Afričanů zvažuje, že opustí svou rodnou zemi a odjede žít do zahraničí. Většina z těch, co skutečně odejdou, nakonec skončí v jiné africké zemi. Do Evropy chce nicméně odejít 27 procent respondentů.

Podle OSN je nyní na světě téměř 258 milionů migrantů, což představuje zhruba 3,4 procenta světové populace. Oproti roku 2000 se počet migrantů zvýšil téměř o polovinu. 70,8 milionů migrantů jsou uprchlíci, kteří uvádějí, že odešli z domovů kvůli válkám nebo pronásledování.

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský fotograf ukázal říši komunismu jako nikdo předtím: za pompézními pomníky a legendami o budování...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na svém webu představoval různé produkty za stejné částky jak v eurech, tak v korunách. Uživatelé...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo do obydlené čtvrti za letištěm v západoindickém městě Ahmadábád. Záchranáři již na místě neštěstí...

Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel

Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z nejbohatších Čechů. Podle informací serveru Deník.cz byl řidičem auta Zdeněk Pelc, majitel firmy GZ...

Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci

Sledujeme online

Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad pohonných hmot v Saratovské oblasti, kde vypukl požár. Podle ukrajinského generálního štábu šlo o...

Írán v odvetě odpálil na Izrael stovku raket, po celé zemi zněly sirény

Sledujeme online

Írán v pátek večer odpálil na Izrael asi 150 raket, uvedla izraelská média s odkazem na armádu. Po celém Izraeli zněly sirény. Podle íránské agentury IRNA tím začala íránská odpověď na rozsáhlý...

13. června 2025  18:19,  aktualizováno  14.6

Zelenina na stánku, prodavač nikde. Lidé zaplatí sami, nebojí se farmářka

Mladá farmářka Hana Sahulová Součková se rozhodla k ojedinělému kroku. Svou zeleninu a bylinky z farmy v Polabí nabízí v centru Prahy v samoobslužném stánku. Zákazníci si nákup sami zváží a přes QR...

14. června 2025

„Chtěla jsi bydlet, tak bydlíš ve vile.“ Jak žije aktér bitcoinové kauzy Jiřikovský

Premium

Tomáš Jiřikovský, odsouzený provozovatel darknetového tržiště, nakupoval přes příbuzné luxusní auta i nemovitosti. Nyní aktér bitcoinové kauzy zmizel. Jaký měl život a co o něm říkají...

14. června 2025

Vstávat! Právě začala válka s Íránem. Jak se v Izraeli připravují na odvetu

Premium

Od naší spolupracovnice v Izraeli Ticho noci přerušily sirény a výzvy k úkrytu. Izrael spustil útok na íránský jaderný program, následovala první odvetná vlna. Vláda židovského státu varuje občany před dalším nebezpečím. Jak se po...

14. června 2025

Izrael rozvrací íránský režim. Sunnité tiše slaví, tvrdí tamní analytici

Zásah proti elitám íránské armády a útoky na jaderná zařízení ukázaly zranitelnost režimu. Teherán hledá odpověď, někteří jeho spojenci si lížou rány a váhají. Podle expertů to může spustit novou...

13. června 2025  21:35

Skotské školy ruší genderově neutrální toalety. Soud tak rozhodl na přání rodičů

Nejméně 18 škol ve Skotsku bude muset znovu zavést oddělené toalety, píše stanice BBC. Nařídil to soud v Edinburgu poté, co se na něj obrátili rodiče bývalého žáka jedné skotské základní školy,...

13. června 2025  20:42

V Praze poprvé vystavili nafukovací repliku Lennonovy zdi. Zájem o ni mají i v Asii

V pražských Riegerových sadech se v pátek konal happening k 45. výročí úmrtí Johna Lennona. Středem pozornosti byla nafukovací replika Lennonovy zdi. O hostování samotné repliky již mají zájem i v...

13. června 2025  15:21,  aktualizováno  20:35

ANALÝZA: Zničující izraelská operace přeroste v rozhodující válku o atomovky

Premium

Měsíce pedantického plánování a tajných akcí špionů vyvrcholily noční „forsythovskou“ operací izraelských letounů i agentů Mosadu, která podle všeho skončila těžkým ochromením íránského programu na...

13. června 2025

Neznámý útočník pobodal u metra Luka muže, incidentu předcházela rozepře

Pětačtyřicetiletého muže pobodal v pátek odpoledne neznámý útočník u pražského metra Luka a pak utekl. Redakci iDNES.cz to potvrdil mluvčí pražských policistů Jan Rybanský. Záchranáři muže následně...

13. června 2025  17:16,  aktualizováno  18:49

Prudký nárůst znečištění ovzduší v Česku způsobily požáry v Kanadě, potvrdili vědci

Znečišťující látky v ovzduší, které začátkem týdne zaznamenalo několik výzkumných stanic, pocházely z lesních požárů v Kanadě, potvrdili vědci z Akademie věd ČR. Kvůli znečištění se pondělní ranní...

13. června 2025  18:11

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Maturanti si stěžují na testy, na ministerstvo se obrátilo rekordních 1700 studentů

Ministerstvo školství eviduje více než 1700 žádostí o přezkum státní části maturity, tedy didaktických testů. Loni bylo žádostí zhruba 700, o rok dřív přes 1000. Vyplývá to z dat ministerstva....

13. června 2025  17:58

Mosad udeřil z dronové základny přímo v Íránu, operaci plánoval roky

Sledujeme online

Izraelská armáda uvedla, že během útoku na Írán v rámci operace Vzpínající se lev zasáhla v jaderném zařízení v Natanzu centrifugy pro obohacování uranu. Izraelci se na úder připravovali několik let....

13. června 2025  12:23,  aktualizováno  17:31
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.