Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Respektujte práva LGBT, nebo jděte, vzkázala EU Orbánovi. Babiš se nepřidal

  11:45aktualizováno  13:38
Bouřlivou debatu na summitu EU v Bruselu ve čtvrtek vyvolala nová maďarská legislativa, která zakazuje na školách osvětu o sexuálních menšinách. Skupina sedmnácti lídrů kvůli tomu napsala dopis šéfům unijních institucí, ve kterém komunitě LGBT vyjádřili podporu. Český premiér Andrej Babiš výzvu nepodpořil, nizozemský premiér naopak vyzval Maďarsko k odchodu z EU, pokud nebude respektovat práva LGBT.
Český premiér Andrej Babiš na unijním summitu v Bruselu. (25. června 2021)

Český premiér Andrej Babiš na unijním summitu v Bruselu. (25. června 2021) | foto: AP

„Hlavní debata lídrů byla ve čtvrtek o tom, že pro ně je nepřijatelné tvrzení, že homosexualita je pedofilie,“ uvedl v pátek Babiš. „Zaznělo tam několik různých názorů. Pokud nemáme jasné stanovisko, co ten zákon obsahuje, tak nemůžeme dávat nějaké stanovisko,“ prohlásil premiér. 

Ten chce novou maďarskou legislativu řádně analyzovat a poradit se s týmem spolupracovníků. „Věc jsem konzultoval s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem. Domluvili jsme se, že se k tomu vrátíme,“ dodal. 

„Probereme to i na vládě. V České republice jednoznačně menšiny podporujeme Jsme velice liberální společnost,“ uvedl Babiš. 

Výzvu sedmnácti lídrů před summitem nepodpořil s tím, že si chce nechat novou maďarskou normu nejprve vysvětlit maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Ten na summitu zákon hájil s tím, že se v žádném případě netýká homosexuálů, ale sexuální výchovy dětí.  

„Je tu nějaká pozice Maďarska, která říká, že je to ochrana rodiny, ochrana rodičů. Potom je tady kritika, což je oprávněná kritika. Já si ani neumím představit, že by to tak bylo, kdyby někdo dával na úroveň homosexualitu s pedofílií,“ uvedl dopoledne Babiš.

„Já osobně nemám problém. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Byla to dlouhá debata, kde docházelo k ostrým výměnám názorů. Maďarský premiér poslal dopis v tom kontextu, vysvětloval to. Doufám, že to všechno vysvětlí a není to tak, jak to bylo řečeno,“ dodal Babiš. 

Ať Maďarsko vystoupí z EU, navrhl Rutte

Část vůdců zemí západní, severní a jižní Evropy na summitu poukazovala zejména na to, že maďarský zákon, jenž zakazuje šířit mezi mladými lidmi do osmnácti let jakékoli materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví, je v rozporu s evropskými hodnotami.

Například podle nizozemského premiéra Marka Rutteho by mělo Maďarsko zákon zrušit, nebo opustit EU. Premiér Viktor Orbán však normu změnit odmítá a tvrdí, že je namířena proti zneužívání dětí, nikoli proti menšinám. Ačkoli byla čtvrteční diskuse vášnivá, nevzešly z ní konkrétní závěry.

K dopisu reagujícímu na „hrozby proti základním právům a zvláště proti principu nediskriminace na základě sexuální orientace“ se nepřipojila s výjimkou tří pobaltských států žádná ze zemí východního křídla EU. 

Vztahy s Ruskem jsou na bodě mrazu, řekl Babiš. Summit EU bude řešit i migraci

Babiš chtěl otázku nového maďarského zákona ve čtvrtek nejdříve probrat v rámci předsummitové koordinace zemí visegrádské skupiny, kam kromě Česka a Maďarska patří také Slovensko a Polsko. Po jednání ale skupina V4 nepředstoupila ohledně zákona s žádným stanoviskem. 

Skutečnost, že se k dopisu nepřidalo Polsko, nebyla vzhledem ke kampani, kterou polská vláda proti sexuálním menšinám v posledních letech vede, překvapením. Polský velvyslanec v Německu Andrzej Przylebski tento týden vyjádřil Maďarsku podporu. Za nevhodné naopak označil duhové osvícení fotbalového stadionu v Berlíně, kde se nyní hraje EURO 2020.

Chráníme děti, brání se Orbán

S velmi osobním vyjádřením se na maďarského lídra obrátil lucemburský premiér Xavier Bettel, který je jediným otevřeně homosexuálním šéfem unijního státu. „Nestal jsem se gayem. To není volba, jsem jím,“ citoval z Bettelova vystoupení na uzavřeném jednání lídrů bruselský web Politico.

Bettel prohlásil, že jeho matce velmi vadí fakt, že je homosexuál, ale naučil se s tím žít. Maďarský zákon je ovšem podle něj překročení červené linie.  

„Slyšel jsem ten jeho příběh, který nás dojal všechny. Ale maďarský premiér tvrdí, že ten zákon je o něčem jiném, než tvrdí další státy,“ řekl v pátek  Babiš, jenž však zdůrazňuje i svůj přátelský vztah k Bettelovi.

Bettelův belgický kolega Alexander De Croo podotkl, že zatímco gayem se člověk rodí, homofobem se stává.  

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová po podnětu zhruba poloviny členských zemí ve středu prohlásila, že unijní exekutiva je připravena podniknout vůči Budapešti kvůli zákonu právní kroky. 

Pokud by v případném řízení, které může trvat až několik let, dospěl soud EU k závěru, že je norma diskriminační a porušuje unijní právo, může nařídit její zrušení či Maďarsku udělit vysoké pokuty.

Maďarsko chce zakázat debaty o homosexualitě. Do ulic vyšly tisíce lidí

Orbán i další maďarští vládní politici zákon kritizovaný i řadou europoslanců hájí. Norma je podle nich namířena proti sexuálnímu zneužívání dětí a s diskriminací nemá nic společného.

„Takový zákon nemáme. Máme zákon, který chrání práva dětí a jejich rodičů,“ řekl ve čtvrtek Orbán. Prohlásil, že on sám je bojovníkem za práva sexuálních menšin, která hájil už za dob komunismu, kdy byla homosexualita v Maďarsku trestána.

Orbán v minulém týdnu Brusel podle listu Balkan Insight obvinil mimo jiné z budování imperiální Evropské unie, pokusu o přepsání tradičních hodnot, předsedání ekonomickému neúspěchu či z toho, že nechápe, proč EU nenechala jeho přítele Aleksandra Vučiče řídit Srbsko. 

14. června 2021

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Dark Brandon vs. Trumpův „mug shot“. V USA před volbami zuří válka memů

24. června 2024  11:05

Ať už je to usmívající se Joe Biden v roli Dark Brandona nebo tvář Donalda Trumpa zapracovaná do...

Opilá dívka bez řidičáku zranila spolujezdkyni a pobořila dům. Hrozí jí vězení

24. června 2024

Až roční vězení hrozí devatenáctileté dívce, která v dubnu způsobila nehodu se zraněním...

Útoky v Dagestánu mají 19 obětí, otce podezřelých vyhodili z Putinovy strany

24. června 2024  8:56,  aktualizováno  10:51

V Dagestánu začal v pondělí třídenní smutek v souvislosti s nedělními útoky na dva kostely a dvě...

Lidé mohou o dotace na kotle žádat dál, dostanou ale méně, řekl Hladík

24. června 2024  9:35,  aktualizováno  10:25

Lidé mohou žádat o dotace na výměnu uhelných kotlů i po 1. září, dostanou ale menší částku....

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...