Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Haiťané i po roce živoří v troskách. Češi je učí stavět, sít a umývat si ruce

  11:41
Přesně před rokem silné zemětřesení zdecimovalo karibské Haiti. Nejméně 800 tisíc lidí stále žije v provizorních kempech. Ostrovní stát sužuje politická krize, epidemie cholery, nezájem místních úřadů a všudypřítomná chudoba. Odstraňování škod jde jen pomalu. Zemi se snaží pomoci i Češi.
Na obnovu si haitská metropole Port-au-Prince  asi ještě počká

Na obnovu si haitská metropole Port-au-Prince asi ještě počká | foto: Člověk v tísni

"Nikdy bych si nepomyslela, že ještě po roce budeme živořit v naprosté bídě," citoval týdeník The Economist Micheline Michelovou, která s rodinou přebývá v jednom z provizorních stanových městeček v poničené haitské metropoli Port-au-Prince. A rozhodně není sama.

Pár hodin navíc a zemřela by

Dívka po roce líčí týdny utrpení pod troskami

Ve stejných podmínkách žije přes 800 tisíc lidí, kteří přežili ničivé otřesy, jež loni v lednu Haiti zpustošily a vyžádaly si na 230 tisíc obětí. S celou řadou problémů se potýká i dalších skoro osm milionů obyvatel nejchudšího amerického státu v Karibiku.

zemětřesení na haiti

Dne 12. ledna 2010 Haiti otřáslo zemětřesení o síle 7,2 stupňů Richterovy stupnice. Epicentrum se nacházelo v hloubce 17 km nedaleko metropole Port-au Prince. Otřesy byly nejsilnější za posledních 200 let.

Zemřelo zhruba 230 tisíc lidí, dle vlády možná až 300 tisíc. Hmotné škody úřady vyčíslily na osm miliard dolarů (150 miliard korun). Obnovu znesnadňuje liknavost vlády, ale i hurikány, záplavy, lijáky.

Tisícům lidí musely být amputovány končetiny, v zemi se rozšířila cholera.

Odstraňování následků goudou-goudou, jak silnému zemětřesení přezdívají místní, se vleče pomalu. Podle zprávy neziskové organizace Oxfam se zatím podařilo odklidit jen pět procent trosek, Port-au-Prince pořád vypadá jako rumiště.

"Člověk, který teď navštíví Port-au-Prince, aniž by ho viděl hned po zemětřesení, může mít dojem, že se s ničím nehnulo," říká Valerie Svobodová z organizace Člověk v tísni, která na Haiti přijela záhy po katastrofě. "My ale změny k lepšímu vidíme a jsou velké," dodala s tím, že zemi ubližuje liknavost místních úřadů a jejich nezájem o spolupráci.

Působí to zvláštně, na Haiti se totiž koncem listopadu konaly prezidentské a senátní volby. A kdy jindy se politici snaží ukázat v co nejlepším světle, než ve volebním roce? Ne tak na Haiti.

Odstupující prezident René Préval, jenž znovu nekandidoval, si s obnovou země ke konci svého volebního období hlavu už příliš nelámal. Ale ani ostatní politici a úředníci nijak zvlášť neusilují o přízeň voličů, výsledek hlasování tak ovlivňuje hlavně korupce.

Hned po prvním listopadovém kole zfušovaných voleb, při nichž několik set tisíc Haiťanů nedostalo hlasovací lístky a některé volební místnosti se ani neotevřely, vyrazily stovky nespokojených voličů do ulic.

Prosincové povolební náslinosti na Haiti v Port-au-PrinceProsincové povolební náslinosti na Haiti v Port-au-Prince

Prosincové povolební náslinosti na Haiti v Port-au-Prince

Byli to hlavně příznivci oblíbeného zpěváka Michela Martellyho, který skončil za někdejší první dámou Mirlande Manigatovou a Prévalovým chráněncem Judem Célestinem. Politická situace se v zemi rapidně zhoršila; druhé kolo voleb, jež se mělo konat 16. ledna, se přesunulo na konec února. Zatím bez přesného data.

Věčně nestabilní Haiti, které za svou dvousetletou existenci zažilo přes třicet krvavých převratů a nadvlád různých diktátorů, ovšem sužují hlavně přírodní katastrofy. Jen se obyvatelé trochu vzpamatovali z lednového šoku, nastaly měsíce obav ze silných hurikánů. Ty se ale v uplynulém roce souostroví Hispaniola, na němž kromě Haiti leží i Dominikánská republika, vyhnuly.

Haiťan v předvečer prvního výročí zemětřesení (11. ledna 2011)Haiťané v předvečer prvního výročí zemětřesení v Port-au-Prince (11. ledna 2011)

Haiťané v předvečer prvního výročí zemětřesení v ulicích Port-au-Prince (11. ledna 2011)

O to víc Haiti zasáhla vlna cholery, která se začala šířit na podzim a prvně po sto letech přerostla v epidemii. Dosud si podle OSN vyžádala přes 3 500 životů. Onemocnělo už přes 157 tisíc lidí a každý den se nakazí dalších nejméně dvacet. Takřka všechny neziskové organizace teď ke svým humanitárním a rozvojovým projektům přidaly i prevenci nákazy cholery.

Dětská centra pro traumatizované děti

Choleru řeší kupříkladu i česká organizace Člověk v tísni (ČvT), která jinak na Haiti koordinuje oblast školství a ochrany dětí. "Důležitá je hlavně osvěta," míní šéfka mise na Haiti Marie Skálová, podle které je důležité naučit lidi základním hygienickým pravidlům, třeba mytí rukou po toaletě.

Člověk v Tísni provozuje v haitském Petit Goave několi dětských center Člověk v Tísni provozuje v haitském Petit Goave několi dětských center

Člověk v tísni provozuje v haitském Petit Goave několik českých center (foto: Člověk v tísni)

Úplně jednoduché to není. Vzhledem k tomu, že 53 procent Haiťanů starších patnácti let neumí číst ani psát, nejlepším způsobem osvěty se stala interaktivní představení, při kterých zaměstnanci ČvT ostrovany mimo jiné učí, jak namíchat z čisté vody, cukru a soli roztok proti nákaze.

Gró práce české nadace ale spočívá ve vzdělávání v regionu Petit Goave. Nadace koordinuje zprovozňování škol, jež vybavuje potřebnými pomůckami, a s místními neziskovkami pořádá rekvalifikační kurzy pro tesaře a zedníky. Absolventi získají kromě diplomu, který uznává ministerstvo práce, i sadu nářadí, takže mohou začít rovnou pracovat.

ČvT také založilo několik dětských center. Na Haiti zůstalo hodně sirotků, polosirotků a traumatizovaných dětí, které se jen obtížně vyrovnávají s loňskou tragédií. Člověk v tísni dosud využil 29 milionů korun ze získaných čtyřiapadesáti a na Haiti plánuje zůstat ještě nejméně rok.

ADRA rozvíjí zemědělské projekty a čistí vodu

Ještě o rok déle zůstanou v zemi zaměstnanci české pobočky mezinárodní organizace ADRA. Také její pracovníci působí v Petit Goave asi osmdesát kilometrů na jihozápad od Port-au-Prince, a to hlavně ve zbídačené vesnici Pika.

Tam lidé přišli nejen o domovy, ale také o jakýkoli přístup k čisté vodě. ADRA na místo dodala filtrační zařízení a zároveň se snaží učit farmáře, jak ochránit svá pole před hurikány, záplavami a zemětřesením.

ADRA vede kromě humanitárního projektu i zemědělské projektyADRA vede kromě humanitárního projektu i zemědělské projekty

ADRA vede kromě humanitárního projektu i zemědělské projekty

"Společně s ADRA Kanada jsme zahájili zemědělský projekt pro šest set farmářských rodin," uvedl jeden z koordinátorů Lukáš Lauber, podle kterého ADRA ČR zatím utratila zhruba polovinu z vybraných 22,5 milionu korun. Lidé se učí pěstovat nové plodiny a pak úrodu prodávají.

"Vedle zemědělských projektů pro dospělé děláme něco podobného i pro děti. Chceme aby v zemi, kde převládá negramotnost, také získaly zkušenosti se zemědělstvím," dodal druhý koordinátor Jakub Němec.

Charita ČR - Prevence cholery v uprchlických táborech

Na pomoc sirotkům, podporu vzdělání, získání zdrojů obživy a nově i na prevenci proti nákaze cholerou se zaměřují projekty Arcidiecézní Charity Olomouc na Haiti (ACHO), která vybrala skoro 62,2 milionu korun. Peníze dosud vyčerpala z jedné třetiny.

Podle programové manažerky ACHO pro Haiti Veroniky Nožinové se pracovníci Charity v poslední době soustřeďují hlavně na prevenci cholery ve čtyřech uprchlických táborech v Port-au-Prince.

Už rozdali přes tři tisíce hygienických balíčků. "Podpora prevence bude pokračovat i v roce 2011, protože epidemie cholery by zvláště v uprchlických táborech měla nedozírné následky," zdůraznila Nožinová.

JAK POMÁHAJÍ ČEŠI

Adra vybrala 22,2 mil. korun. V oblasti bude ještě dva roky. Kromě humanitárního projektu vede i zemědělský projekt a zabývá se rekonstrukcí zdrojů pitné vody.

číslo konta: 4028 4028/0300 - variabilní symbol 393

Arcidiecézní charita Olomouc vybrala skoro 62,2 mil. korun, Na Haiti zůstane ještě 3 až 5 let. Arcidiecézní charita působí především v hlavním městě.

číslo konta: 35-1868350237/0100 - variabilní symbol 99999 nebo DMS na číslo 87777 ve formátu DMS HAITI. Charita z každé DMS obdrží 27 Kč.

Rakouská Organizace Care vybrala v ČR 1,2 mil. korun. Na Haiti zůstane dalších 5 let. Na Haiti se zaměřuje na psychosociální pomoc dětem a rodičům. Učí je zvládat psychické následky po zemětřesení.

číslo konta: 219619502/0300 - var. symbol: 1006001234

Člověk v tísni
vybral 54,4 mil. korun. V oblasti bude zatím působit ještě jeden rok. Z peněz českých dárců pomohl Člověk v tísni 10 tisícům žáků v návratu do škol, dvěma a půl tisícům dětem zajistil na rok psychosociální podporu v dětských centrech a pro 108 tisíc obyvatel regionů Petit Goave a Grand Goave koordinuje preventivní programy proti choleře.

číslo konta: 4095 4095/0300, DMS SOSHAITI 87777

Liberecká organizace Hand for Help vybrala 16,9 milionů korun. Na místě zůstane do roku 2013. Na Haiti vybudovala nemocnici v Jacmelu, kde se provádí ambulantní léčba včetně případů nakažených cholerou.

číslo konta: 488 553 2028/5500

Lékaři bez hranic
vybrali celkem 7,7 milionů korun. Na Haiti působí dlouhodobě. Lékařské týmy organizace ošetřily do 31. října více než 358 tisíc lidí, vykonaly více než 16 a půl tisíce operací a pomohly porodit více než 15 tisíc dětí.

číslo konta: 210 10 50 700/2700 - var. symbol 99.

zdroj: humanitární a rozvojové organizace + MF DNES

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Státu propadly pozemky za pět miliard. Vlastníci se o ně včas nepřihlásili

20. dubna 2024

Premium Česko letos velmi zbohatlo. Získalo do svého majetku rozsáhlé pozemky miliardových hodnot po...

Režim nás zatáhne do války, děsí se Íránci. Ultrakonzervativci v zemi posilují

20. dubna 2024

Premium Zdaleka ne všichni Íránci podporují místní konzervativní islámský režim a jeho válečné choutky....

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...