"Přijel jsem, abych pomohl haitskému lidu," řekl Duvalier krátce po přistání novinářům. Letadlo společnosti Air France přistálo v neděli v Port-au-Prince kolem 18:00 místního času. Na letišti vítalo bývalého prezidenta a jeho ženu Véronique Royovou asi 200 nadšených stoupenců a mnoho novinářů.
"Je šťastný, že je zpátky v této zemi, zpátky doma," řekla kandidátka do Senátu za Duvalieristickou stranu Mona Beruaveauová. "Je unaven po dlouhé cestě," dodala. Royová upřesnila, že její muž má diplomatický pas.
Není zatím jasné, proč se bývalý diktátor vrátil na Haiti po čtvrt století právě nyní, ani jaké záměry má. Žádné bezprostřední protesty jeho přílet nevyvolal, oznámila agentura AP. Haitský premiér Jean-Max Bellerive řekl, že pokud je Duvalier zapojen do nějakých politických aktivit, jemu o tom není nic známo.

Příznivci vítali bývalého haitského diktátora Jean-Claude Duvaliera po přistání v Port-au-Prince s portréty jeho otce (17. ledna 2010)
"Je Haiťan a jako takový se může svobodně vrátit domů," konstatoval premiér. V roce 2007 řekl haitský prezident René Préval novinářům, že se Duvalier může vrátit na Haiti, bude tam ale čelit trestnímu stíhání.
Míří domů i Aristide?
Zpráva o Duvalierově návratu na Haiti vyvolala okamžité spekulace o možnosti návratu i dalších haitských vůdců žijících v exilu. "Byl jsem šokován tou novinkou a stále uvažuji o tom, co bude příští krok, co řekne Préval a samozřejmě, co udělá (bývalý prezident Jean-Bertrand) Aristide," řekl rodilý Haiťan, profesor historie na Virginské univerzitě Robert Fatton.
Haiťané stále živoří v troskáchČeši je učí stavět, sít a umývat si ruce |
Aristide zvítězil v prezidentských volbách v roce 2000, v únoru 2004 podepsal pod tíhou nepokojů v zemi rezignaci a od května téhož roku žije v exilu v Jihoafrické republice. "Když je Jean-Claude zpátky v zemi, domnívám se, že Aristide se bude snažit vrátit co možná nejrychleji," předpověděl autor knihy Kořeny haitského despotismu.
Fatton vyjádřil také podiv nad tím, jakou roli sehrála v Duvalierově návratu francouzská vláda, která podle něj musela vědět o tom, že bývalý diktátor nastupuje do letadla Air France k letu na Haiti.
Země ve slepé uličce
Nečekaný návrat haitského exprezidenta se uskutečnil pár dnů poté, co si Haiti připomnělo první výročí ničivého zemětřesení, při němž loni 12. ledna zahynulo přes 230 tisíc lidí. Země se dosud z této katastrofy nevzpamatovala a navíc ji nyní sužuje epidemie cholery, které podlehly už na tři tisíce lidí.
Jedna z nejchudších zemí světa se navíc tři týdny před vypršením mandátu současného prezidenta Reného Prévala dostala do politické slepé uličky. V neděli se mělo v zemi konat druhé kolo prezidentských voleb, bylo ale odložena až na konec února.

Bývalý haitský diktátor Jean-Claude "Baby-Doc" Duvalier na snímku ze svatby s Michele Bennettovou v roce 1980
Dosud totiž nebyly potvrzeny výsledky z prvního kola, uspořádaného 28.listopadu, které poznamenaly nízká účast, špatná organizace, podvody, násilí a zastrašování voličů. Spory o dvojici kandidátů, kteří se mají v druhém kole utkat o úřad hlavy státu, vyvolaly pouliční nepokoje.
Baby DocDuvalier, známý pod přezdívkou Baby Doc vystřídal svého otce po jeho smrti v roce 1971, kdy se stal v 19 letech nejmladší hlavou státu na světě. Autoritářský François "Papa Doc" Duvalier v roce 1957 zahájil 29letou dynastii teroru, během níž byly zabity desetitisíce lidí. Od útlého dětství byl Baby Doc očitým svědkem intrik, krutostí, zatýkání, poprav bombardování paláce a 11 pokusů o státní převrat. Podle svých blízkých byl hluboce poznamenán násilím. Ve věku 11 let on sám vyvázl z atentátu, při němž byli zabiti tři z jeho osobních strážců. Dnes devětapadesátiletý Duvalier byl svržen při lidovém povstání v roce 1986 a žil pak v exilu ve Francii. |