Český velvyslanec v Pákistánu se stal obětí teroristického útoku

  8:05aktualizováno  19:32
Pákistánská policie našla v troskách islámábádského hotelu Marriott tělo velvyslance Iva Žďárka. Nepřežil útok teroristů, kteří v sobotu večer odpálili před hotelem náklaďák s více než půl tunou výbušnin. O Žďárkově úmrtí informoval i pákistánský premiér. Atentát má už na šedesát obětí.

Velvyslanec Ivo Žďárek se stal 53. potvrzenou obětí teroristického útoku. (21. září 2008) | foto: Faisal Mahmood, MZV ČRReuters

Výbuch nastal kolem 20:00 místního času a podle české ambasády velvyslanec asi pět minut po výbuchu odpověděl po telefonu, že je v pořádku. Několik minut poté ale zavolal zpět a žádal o pomoc, podle AFP chtěl být z hořícího objektu evakuován.

Po Žďárkovi od večera pátrali pracovníci velvyslanectví i pákistánská policie. Podle mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzany Opletalové bydlel diplomat v Marriottu od léta, kdy se ujal funkce českého velvyslance v Pákistánu. Předtím působil na stejném postu ve Vietnamu.

"Žďárkovo tělo bude zřejmě v pondělí převezeno do České republiky, pokud by se tak nestalo, vyšle česká vláda do Islámábádu speciál," řekl v Nedělní partii premiér Mirek Topolánek.

Rodinu o tragédii informovali ministr Karel Schwarzenberg a premiér Mirek Topolánek. Žďárkovi by v listopadu bylo 48 let. Byl ženatý, zanechal po sobě dva syny.

Na sídle ministerstva zahraničí v Černínském paláci se objevila černá vlajka, jiné vlajky jsou na půl žerdi. Podobně uctí Žďárkovu památku i všechny české zastupitelské úřady ve světě.

. PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Brněnští muslimové litují smrti velvyslance v Pákistánu, bojí se pomsty

Velvyslanec je zřejmě teprve druhým Čechem, který se jako civilní osoba stal obětí teroristických útoků. Tím prvním byl čtyřiadvacetiletý Petr Kořán, který zemřel v červenci 2005 při útoku v egyptském letovisku Šarm aš-šajch. - čtěte Doma nesehnal práci, v Egyptě ho zabili

Podle diplomatů by Žďárek měl být jedinou obětí atentátu, žádný další Čech se nepohřešuje. "Nemáme takové indikace," potvrdil iDNES.cz Jiří Šitler, ředitel odboru ministerstva zahraničí pro oblast Asie a Tichomoří.

Atentát si podle posledních čísel vyžádal kolem šesti desítek životů, více než 270 lidí bylo zraněno. Kromě Pákistánců a Čecha zemřeli dva Američané a jeden občan Vietnamu, který se zřejmě znal se Žďárkem.

Dřívější zprávy hovořily o tom, že zahynul také jeden Němec. Většinu obětí podle úřadů tvoří členové ochranky a kolemjdoucí, mezi kterými byly i ženy a děti.

Mezi zraněnými jsou například cizinci z Británie, Saúdské Arábie, Maroka, Libye či Afghánistánu. Diplomata pohřešují Dánové.

Teroristé v sobotu večer odpálili u bezpečnostních zábran před ostře střeženým hotelem nákladní automobil s 600 kilogramy trinitrotoluenu a vojenské trhaviny RDX.

Pákistánská televize odvysílala záběry bezpečnostní kamery, na níž je vidět dění u bezpečnostní kontroly těsně před výbuchem. Řidič žádal strážce, aby zvedli závoru, ale ti to odmítli. Za ním stálo auto s lékařem, který byl přivolán k akutnímu případu a žádal stráže, aby nákladní vůz odstavili stranou.

Protože strážní psi něco větřili, odmítli policisté auto pustit dovnitř. V kabině řidiče byl pak vidět výbuch a začal se v ní šířit oheň. Jeden ze strážců běžel k autu s ručním hasicími přístrojem a snažil se plameny uhasit. Pak následovala exploze výbušnin na korbě, při níž se kamera rozbila, takže zde záznam končí.

Podle vyšetřovatelů byly v autě také granáty a použit byl rovněž aluminiový prášek, který znásobil plameny, jež po výbuchu zasáhly hotel. Uhasit se je podařilo až dnes.

Výbuch byl údajně slyšet až patnáct kilometrů daleko a na ulici vyhloubil zhruba šest metrů hluboký kráter. Tlaková vlna pobořila hotel, který navíc začal hořet, a vysypala okna v okruhu stovek metrů.

Následky atentátu na hotel Marriott v pákistánském Islámábádu, který si vyžádal desítky obětí. (21. září 2008)

Útok nese podle USA rukopis teroristické sítě Al-Kajda nebo jejích spojenců. Dosud se k němu ale nikdo nepřihlásil. Pětihvězdičkový hotel, v němž se často ubytovávali cizinci, novináři, pákistánští politici a podnikatelé, leží pouze půl kilometru od vládních budov.

Nejasný je motiv útočníků. Podle některých zpráv v hotelu bydleli příslušníci americké tajné služby CIA, podle jiných vojáci z americké námořní pěchoty, kteří měli odjet bojovat do sousedního Afghánistánu.

Následky atentátu na hotel Marriott v pákistánském Islámábádu, který si vyžádal desítky obětí. (21. září 2008)

Fatální útok - nejhorší, jaký kdy pákistánské hlavní město zažilo - odsoudil Washington, generální tajemník OSN Pan Ki-mun, podporu vyjádřily Pákistánu evropské země.

Podle analytiků je atentát jednoznačným varováním pákistánské vládě, aby nepokračovala v politice spolupráce se Spojenými státy ve válce proti teroru. Pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí už oznámil, že ničivý atentát nezlomí vůli jeho vlády pokračovat v boji proti teroristům.

. Vyjádření Karla Schwarzenberga ke smrti českého velvyslance

S hlubokou lítostí jsem přijal zprávu o tragickém úmrtí našeho velvyslance v Pákistánu pana Iva Žďárka. Jeho smrt svědčí o tom, že se nás teroristé snaží zasáhnout na nejcitlivějších místech. Velvyslanec Žďárek statečně plnil všechny své úkoly v těch nejsložitějších a nejrizikovějších podmínkách. Jeho skon je pro nás zavazující: nesejdeme z cesty, zlu budeme čelit a bojovat s ním. Jménem ministerstva zahraničních věcí, všech kolegů pana Iva Žďárka i jménem svým vyjadřuji svoji nejhlubší soustrast rodině a přátelům našeho velvyslance.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Afghánec chce zaplatit pokutu za Švédku. Bránila deportaci jeho krajana

Švédská aktivistka Elin Erssonová bránila vyhoštění afghánského žadatele o azyl...

Mladá Švédka Elin Erssonová, která loni v letadle bránila deportaci afghánského běžence, možná uloženou pokutu nebude...

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

BMW Řada 5 2,0 520d...
BMW Řada 5 2,0 520d...

r.v. 2012, naj. 207 911 km, diesel
328 888 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz