Češi založili v Gobi oázu hojnosti. Mongoly tam učí zavařovat okurky

  10:29
Pěstovat okurky, melouny a lilky na poušti, to zní jako pěkná ptákovina. A právě to dělají Češi v Gobi, kamenité pustině na pomezí Mongolska a Číny. První sklizeň napovídá, že se jim to daří. Na svém malém hospodářství se snaží místní obyvatele naučit novým způsobům živobytí.
Vedoucí české farmy Pavel Muroň se chlubí nakládanými okurkami z Gobi.

Vedoucí české farmy Pavel Muroň se chlubí nakládanými okurkami z Gobi. | foto: Adam Hájek, iDNES.cz

Svět se tu smrskl na dvě barvy. Nahoře modré nebe, obloha tak průzračně čistá, až z toho bolí oči. Pod nohama jen hnědá, kamenitá pustina, rozkládající se všude, kam oko dohlédne. Kromě skomírající trávy tu neroste vůbec nic a na člověka padá tísnivé vědomí vlastní bezvýznamnosti. Jsme na jihu Mongolska nedaleko města Sajnšand, na okraji nehostinné pouště Gobi.

Depresivní monotónnost krajiny narušuje jen zelený obdélník, drobný flíček ztrácející se ve všudypřítomném moři písku a kamení. Šest hektarů bující vegetace představuje experiment, který by mohl bezútěšné krajině vtisknout zcela nový ráz. Češi se na malé farmě místním obyvatelům pokouší vysvětlit, že i v drsných klimatických podmínkách se dá pěstovat zelenina.

Podél návětrných stran plotu se z písku klube jilm sibiřský, nenáročná dřevina, která rychle roste a farmu by za několik let měla chránit před krutými větry. Hned za ním roste rakytník, nevysoký trnitý strom přezdívaný citronovník severu. Z jeho oranžových bobulek se dělají džusy, marmelády či sirupy a široké využití pro ně má i tradiční medicína.

Farma v poušti

Agropark nedaleko města Sajnšand založila organizace Člověk v tísni. Více než 10 milionů korun na projekt dala Česká rozvojová agentura působící při ministerstvu zahraničí.

Farma by měla ve velice řídce obydleném kraji větším než Česko sloužit jako poradenské centrum. Místní rolníci zde dostanou kvalitní osivo, nezbytné nářadí, ale i radu jak postavit fóliovník, jak nakládat s vodou a které plodiny se vyplatí v poušti pěstovat. Menší výuková centra provozují Češi i na dalších šesti místech v kraji Dornogobi.

Oboje to jsou rostliny, které jsou na zdejší nelítostné klima zvyklé. O kus dál ale je políčko brambor, melounů a cibule, ve větru se třepotá kukuřice a černý rybíz. A hned vedle se lesknou čtyři fóliovníky, skutečné srdce farmy. Uvnitř panuje vedro jako v prádelně a po modrých provázcích se pne hotová džungle.

Pod nemilosrdným sluncem se tu daří lilkům, paprikám, rajčatům a okurkám. A nejen podlouhlým salátovkám, ale i nakládačkám. Sklenice plné křupavých okurčiček v kyselém láku jsou vyskládány v chladném přítmí sklípku vykutaného do skály.

Hnojivo je zdarma

Vypadá to hezky, ale okurky či melouny jsou dost náročné na vodu a kde ji tady v Gobi vzít? "Všechna voda je z osmdesát metrů hlubokého vrtu, který jsme si nechali zaměřit a vyvrtat," říká vedoucí farmy Pavel Muroň. "Má kapacitu až 26 litrů za vteřinu, což z něj činí jeden z nejvydatnějších vrtů v kraji. Pro naše potřeby stačí jen třetina," vysvětluje usměvavý Ostravák.

Z vrtu putuje voda do obřího zásobníku na ocelových nohách, odkud se samospádem rozvádí do zavlažovacího systému, životodárných tepen farmy. Obstarání hnojiva není na rozdíl od vody žádný problém. Stačí najít v poušti zimoviště ovčího stáda a za hodinu máte náklaďák kvalitního, stoprocentně přírodního hnojiva.

I tak je ale pěstování zeleniny v Gobi tvrdou řeholí. Sezona je zde extrémně krátká, se sázením se začíná v květnu a na konci září už pouští opět vanou ledové vichry. "Na jaře se přiženou písečné bouře, na začátku léta přívalové deště a v říjnu už je mráz," vysvětluje Muroň, který před rokem a půl farmu zakládal.

Před jedním z fóliovníků dva Mongolové váží okurky a rajčata, které poputují na trh v Sajnšandu. "Drtivá většina zeleniny se sem dováží z Číny, což je pro nás tvrdá konkurence. Zatímco náš meloun stojí přibližně 1 500 tugriků (asi 20 korun), ten čínský jen 1 000. My ale chceme místní přesvědčit, aby si kupovali zeleninu vypěstovanou v jejich regionu," říká Muroň.

Změna myšlení

Do karet mu hraje nesrovnatelně lepší chuť jeho zeleniny i fakt, že Mongolové nemají Číňany příliš v lásce. Na podzim Češi předají farmu místním úřadům, peníze utržené z prodané zeleniny pokryjí chod farmy na příští rok. Muroň věří, že úspěch inspiruje Mongoly k zakládání vlastních políček.

V Sajnšandu totiž mnoho práce není. Továrny a zemědělská družstva se po pádu Sovětského svazu zavřely, v minulých letech navíc udeřily kruté zimy a pastevcům pomřelo mnoho dobytka. Políčka by lidem nezajistila jen obživu, ale také rozšíření jídelníčku, který se nyní skládá převážně z mléka a masa. Sázení rakytníků a jilmů navíc brzdí rozšiřování pouště.

"Zdejší lidé musí změnit svůj způsob myšlení. O dobytek se nemusí příliš starat, ale okurky a melouny jim bez každodenní péče uhynou," vysvětluje Muroň. Mongolský agronom farmy Gantulka Lhamjav plánuje, že o farmu se bude starat sdružení jejích zaměstnanců, kteří i dalším lidem poradí s pěstováním zeleniny.

Pozor na šibaly

Problémem je, že Češi farmu předávají příliš brzo. Skleníky a pole zatím vydaly jen první sklizeň, rakytníky jsou příliš nízké. Pavel Muroň připouští, že Češi by měli na chod farmy dohlížet nejméně tři roky, v ideálním případě pět. Za tu dobu Mongolové přijmou farmu za vlastní a nebude hrozit, že ji nechají zpustnout.

Jeho slova potvrzuje i inženýr Karel Vítek, který v roce 2007 v Gobi zakládal farmy pro organizaci Adra. "Jednu nám ukradla místní mafie. Přijel kluk v náklaďáku a odvezl všechny naše lidi. Řekli jsme si, že v takových podmínkách nebudeme pracovat a odešli jsme. Oni pak farmu obsadili," říká odborník na zemědělství.

"Před rokem jsem se tam byl podívat a už tam nic není, všechno zpustlo," dodává. "Na jiné farmě se zase šéfovou stala dcera místního starosty, která si myslela, že vše může řídit z ložnice. Vyhodit ji byl problém, ale nyní farma prosperuje ze všech nejlíp," říká Vítek. Daří se i dalším dvěma farmám v kraji, které před lety zakládal.

Co tedy Mongoly přesvědčí, aby se o svěřené hospodářství pořádně starali? "Prachy. Musí pochopit, že farmy jim vydělávají peníze," konstatuje Vítek. Pokud se Čechům podaří překonat klima i nástrahy místních šibalů, může se v Gobi mnohé změnit k lepšímu.

Sajnšand, Mongolsko

Sajnšand, Mongolsko

Autoři:

Izraelsko-palestinský konflikt

Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy 7.10. zahájili rozsáhlý útok na Izrael. Vypálili nejméně stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda.

Bříza: Výbuch ruské atomovky ve vesmíru by vyvolal třetí světovou válku

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Trump uspěl v Missouri i Michiganu. Haleyová je v primárkách dál bez výhry

2. března 2024  20:21

Bývalý americký prezident Donald Trump zvítězil na republikánském volebním shromáždění v Missouri a...

Podstrčil jsem mu knížky Remarqua, teď si to vyčítám, říká otec. Káju zabil granát

2. března 2024

Premium Táta mu chtěl zlomit ruku, aby ho udržel doma. Nestačilo. Teprve dvaadvacetiletý Karel Kučera...

Húsíové potopili v Rudém moři první loď. Rubymar šla ke dnu

2. března 2024  19:47

Nákladní loď Rubymar, na kterou 18. února zaútočili v Rudém moři jemenští povstalci, se potopila. S...

Rusku během války přibyla „armáda invalidů", zaplnila by krajské město

2. března 2024  19:21

Počet invalidů v Rusku zaznamenal rekordní růst od dob první války proti čečenským separatistům....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...