Zeman se na Hrad nedostane, předpověděl šaman z mongolské stepi

  18:20aktualizováno  18:20
Mongolsko (Od zpravodaje iDNES.cz) - Nedaleko Ulánbátaru žije muž jménem Chajraš Mongolchan, za kterým jezdí lidé z celého Mongolska i zahraničí. Známý šaman léčí jejich zdravotní problémy i zlomená srdce, radí, předpovídá budoucnost, sesílá kletby i požehnání. Vydal jsem se za ním i já, abych se ho zeptal, kterému z kandidátů na českého prezidenta je osud nakloněn a kterému ne.

Chajraš Mongolchan pro redaktora iDNES.cz věštil, kdo má šanci stát se příštím českým prezidentem. Pomáhá ale i alkoholikům nebo třeba ženám, které nemohou otěhotnět (26. srpna 2012) | foto: Adam Hájek, iDNES.cz

Na papíře je devět kruhů. Tři sloupce, tři řady. Černý Kazach sáhne po sošce želvy, odklopí krunýř a vyjme hrst barevných kamínků. Jeho vrásčité prsty kmitají po papíře a polodrahokamy střelhbitě rozmisťují do jednotlivých políček. Jsme uprostřed mongolské stepi a rozhoduje se tu o příštím českém prezidentovi.

Není to poprvé, co šaman tahá za nitky české politiky. Přibližně před rokem na žádost několika Čechů žijících v Mongolsku seslal kletbu na Miroslava Kalouska a překazil obří ekotendr, který strážce státní pokladny prosazoval. Těžko říci, jestli to byla skutečně šamanova zásluha, česká vláda ale nedlouho poté podezřelou zakázku skutečně stopla.

Od té doby se stařec z města Najšan mezi českými krajánky těší přezdívce Černý Kazach. Kazach kvůli svému původu a černý proto, že na žádost svých návštěvníků neváhá škodit a sesílat kletby. Nyní před mužem s nepříjemně pichlavým pohledem sedím já a ptám se: kdo má největší šanci, že na Hradě vystřídá Václava Klause?

Stepní šamani

Šamanismus je v Mongolsku praktikován od počátku věků. Čingischánův dvorní šaman rozhodoval o tom, kdy je nejvhodnější přesunovat vojsko, uzavírat sňatek či vybírat nového chána. Mongolští šamani během svých rituálů často nosí masky v podobě ptáka nebo ryby a za zvuku bubnů se dostávají do transu, během kterého obcují s duchy.

Chajraš Molgonchan je ale kazašský šaman, kterým se říká bokši. Kazaši dodnes věří na lesní skřety, obry a dobré i zlé duchy a k šamanům si chodí pro radu či ochranné amulety. Na rozdíl od sibiřských šamanů, kteří se přivádí do transu vytrvalým bubnováním, bokši hrají na velký dřevěný strunný nástroj podobný houslím.

Přestože většina Mongolů se hlásí k buddhismu, šamanismus se opět těší velké oblibě a samozvaní léčitelé se rojí jako houby po dešti. Molgonchan se ale tomuto boomu jen směje. "Takhle to nefunguje. Jeden člověk si hrál na šamana a někoho zabil. Nyní je ve vězení," varuje před návštěvou amatérů.

Nejdřív musíme v azbuce sepsat jména největších favoritů volby. Na papíře se tak pod sebe seřadí Miloš Zeman, Jan Fischer, Jiří Dienstbier a Vladimír Dlouhý. Možná jsem na někoho zapomněl a někomu ukřivdil. Ale možná, že to tak má být. Nyní už o všem rozhodnou barevné kamínky a ruka muže, za kterým pro radu jezdí lidé z celého Mongolska.

První na řadě je Miloš Zeman. Polodrahokamy putují z jedné hromádky na druhou, pak se vrásčité ruce uklidní a šaman nesouhlasně kývá hlavou. "Tento muž to bude mít velmi těžké, protože se kolem něj pohybuje mnoho špatných lidí. Cesta je pro něj uzavřená," říká měkkým hlasem čtyřiasedmdesátiletý muž s pečlivě upraveným vousem.

Pak přichází na řadu Jan Fischer. "Pokud se mu podaří všechno dobře zorganizovat, může prezidentské volby vyhrát. Tu možnost má. Měl by však využít těchto sil a navštívit mě," soudí stepní mudrc. Ani Jiří Dienstbier není bez šance, Černý Kazach z rozložení kamínků vyčte, že má také dobré předpoklady stát se prezidentem.

A Vladimír Dlouhý? "Šanci má dobrou, ale kameny napovídají mnohé. Jeho kůň běží vpřed a cesta před ním je otevřená. Může mít ale problémy s nějakou dámou - manželkou nebo milenkou. Vidím ženu, která příliš hovoří," rozhoduje na závěr a ze zásuvky vytahuje papír popsaný nesmyslnými klikyháky. "Pokud se chcete stát prezidentem nebo ministrem, měli byste nosit tento amulet," vzkazuje na dálku zájemcům o Hrad.

Černý Kazach léčí i alkoholiky

Jeho pravé jméno zní Chajraš Mongolchan a své umění se naučil od svého otce, který ho zase pochytil od svého otce. Během vlády komunistů byli šamani v Mongolsku pronásledováni, přesto za ním lidé tajně docházeli. Od pádu rudého impéria se skrývat nemusí a dokonce obdržel několik medailí, které nám hrdě ukazuje, stejně jako společné fotografie s mongolskými prezidenty.

Fotogalerie

Mezi politiky je ostatně velmi oblíben. Nedávno byly v Mongolsku parlamentní volby a každý kandidát musel své straně za místo na kandidátce zaplatit nemalou částku. Mnoho z nich se ale radši pojistilo i u vyšších sil a přijelo si do jeho domku ukrytého v labyrintu jurt pro požehnání.

Každý den před jeho domkem trpělivě čekají lidé, které trápí zdraví, rodinné problémy, zlomené srdce nebo se snaží najít své ztracené blízké. Od chvíle, kdy vyšel z ilegality, ho prý už navštívilo přibližně 354 tisíc lidí. Ví to poměrně přesně, protože si každého návštěvníka pečlivě zapisuje. Jeho služby nejsou zadarmo, ale každý platí, kolik uzná za vhodné.

Poslední dobou prý přichází čím dál víc alkoholiků. Chajraš Mongolchan jim dá vypít tři lahve vody, nad nimiž pronesl příslušné zaříkávadlo. "Jen co to dopijí, vyběhnou ven zvracet. Někteří zvrací i čtyři dny, pak už se ale alkoholu ani nedotknou," říká Mongolchan a ukazuje na hromadu plastikových lahví s vodou, které jsou připraveny pro další zákazníky.

Kolik měří mongolský metr?

Díky Čechům přesně jeden metr

Voda je zřejmě univerzální médium. Mongolchan prý s její pomocí dokáže vyhnat démony šílenství z lidí zavřených v psychiatrické léčebně. "Jednoho dne se proberou a jenom se diví, kde se tam vzali," říká šaman.

Přichází za ním i ženy, kterým utekli manželé. Stačí mu fotka nevěrného muže a hrnek vody. "Jednou za mnou přijela jedna nešťastná žena až z Izraele. Čtyři měsíce poté, co se vrátila se domů, se jí muž vrátil," vzpomíná Mongolchan.

Pomůže i ženám, které nemohou počít. "Opíšu jim toto zaříkávadlo, ony ho nosí na stehně a brzy se vytouženého dítěte dočkají," říká kazašský šaman a ukazuje do drobné knížky. Také na nešťastnou lásku má spolehlivý recept. Stačí mu přinést tři bonbony, které zakleje. Trochu je ocucáte a nenápadně podsunete objektu své touhy. Nepotrvá dlouho a vaše city budou opětovány.

Na závěr se na mě upřeně podívá a s lišáckým úsměvem praví: "Pokud se ti líbí nějaké mongolské děvče, mohu to zařídit, přijde za tebou samo. Jestli jí ale ublížíš, já to zjistím. Udělám jenom takhle a ty sám za mnou přiběhneš rozklepaný hrůzou," varuje mě Černý Kazach, foukne si do dlaně a mávne směrem k oknu.

Autor:

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Holčička si stěžovala, že má na hraní jen vojáčky. Dostane vojačky

Šestiletá holčička z amerického Arkansasu si stěžovala, že má na hraní jen vojáčky. Výrobce hraček jí vyhověl, do své...

Zelenskyj posílá poslance na detektor lži. Na neúspěšné se vrhne policie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval členy finančního a daňového výboru parlamentu, aby podstoupili test na...

V archeologickém muzeu ve Francii se zabarikádoval muž, policie ho zadržela

V archeologickém muzeu v jihofrancouzském městě Saint-Raphaël se ve středu ráno zabarikádoval muž. Na místo dorazila...

Kamiony, které vezou smrt. Nejhorší případy pašování migrantů v náklaďácích

Ve středu v anglickém městě Grays v Essexu policie nalezla v kamionu 39 mrtvých lidí. Není to první případ tohoto...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz