Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Yankee, zůstaň u nás doma! Němci sčítají dopady odchodu amerických vojáků

  21:37
Na vrcholu studené války se Sovětským svazem v 80. letech minulého století bylo v Německu trvale rozmístěno až 250 tisíc amerických vojáků. Nynější rozhodnutí o stažení třetiny ze současných 35 tisíc se zdá být jen kosmetickou úpravou. Naopak, dopady rozhodnutí mohou být tvrdé a drahé nejen pro Německo.
Americká základna v Německu z archivních fotografií centrály NATO (nedatováno)

Americká základna v Německu z archivních fotografií centrály NATO (nedatováno) | foto: NATO Photos

To, že si americký prezident Donald Trump vybral po letech neskrývaných výhrůžek právě Německo pro „svůj trest“ evropským spojencům, že nedávají na obranu dost, není náhoda.

Američtí generálové sice argumentují, že stažení třetiny sil – z části přes Atlantik domů a z části do jiných evropských zemí, „zvyšuje flexibilitu strategického odstrašení“ americké vojenské přítomnosti v Evropě a přesuny menších jednotek do Pobaltí, Polska, Itálie či Balkán přímo reagují na vývoj bezpečnostní situace na východní a jihovýchodní hranici NATO.

Jenže Německo bylo od konce druhé světové války vždy životně důležitou součástí obranné strategie USA v Evropě a zůstává jí i nadále. Pevný opěrný bod na starém kontinentě.

Ačkoliv se od dob studené války se Sovětským svazem počet trvale rozmístěných amerických vojáků v zemi drasticky scvrknul z 250 tisíc až na současných zhruba 35–38 tisíc podle nasazení na dalších místech, odrážela americká vojenská přítomnost nejen bezpečnostní záruky Washingtonu vůči Evropě, ale i celkem výjimečné postavení Německa mezi spojenci.

Odpovědnost za 51 zemí

Právě v Německu Američané dosud udržují nejpočetnější stálou vojenskou přítomnost na světě, vyjma Japonska. Zatímco tam jde především o námořnictvo a letectvo, Německo je doménou především pro americké pozemní síly a letectvo.

Americké síly v Evropě

Od roku 2017 jsou v Evropě tři americké takzvané brigádní bojové týmy (ABCT Army Brigade Combat Teams).

V roce 2013 americká armáda stáhla z Evropy prakticky všechny tanky a obrněnce. Měla tak skončit sedmdesát let trvající poválečná éra masivní americké přítomnosti v Evropě. V době svého vrcholu během takzvané studené války bylo především v Německu rozmístěno až 20 amerických obrněných divizí, tedy 6 000 tanků.

Ještě v roce 1980 bylo v Evropě 246 tisíc amerických vojáků. V současnosti je to zhruba 63 tisíc.

Z 35 tisíc amerických vojáků na německém území tvoří přes 24 tisíc právě příslušníci pozemních sil, zhruba 9 600 letci a zbytek pak příslušníci dalších amerických sborů. K tomu je nutné připočíst dalších přibližně 12 tisíc Američanů – civilních zaměstnanců obrany a kontraktorů.

Z jiných evropských zemí je pak 12 tisíc amerických vojáků v Itálii, 9 tisíc v Británii, 5 tisíc v Polsku a 2 tisíce v Turecku.

Američané udržují v zemi sílu i velitelské a logistické zázemí, které v případě ohrožení některé členské země NATO zaručí rychlé posílení v první linii do doby, než přes oceán přispěchají další posily.

A ty by podle plánů při propuknutí krize například v Pobaltí také nemířily přímo do Estonska či Litvy, ale vyloďovaly by se a přistávaly právě v německých přístavech a na leteckých základnách, odkud by po železnici a silnicích směřovaly dál přes Polsko. Německo má i v tomto ohledu logistického centra pro vojenské plánovače zásadní úlohu.

Americké základny v Německu také usnadňují širší operace USA na Blízkém východě a v Afghánistánu a také v Africe.

Strategický význam Německa pro USA dokazovalo dosud umístění velitelství amerických sil v Evropě (EUCOM) ve německém Stuttgartu, které slouží jako koordinační struktura pro všechny americké vojenské síly pro region 51 zemí Evropy a nejbližšího okolí.

To se teď mění. S plány na stažení třetiny sil z Německa šéf amerických sil v Evropě a vrchní velitel sil NATO Tod Wolters oznámil, že stěhování týká i jeho vlastního velitelství EUCOM.

Z německého Stuttgartu se přesune do vrchního velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) v belgickém Monsu. Stejně tak americké velitelství zvláštních operací a velitelství pro Afriku (AFRICOM). To má v současnosti ve Stuttgartu asi 2 tisíce osob, ale jeho nové umístění rovněž v Belgii ještě nebylo určeno.

K-Town a Malá Amerika

Obecně jsou americké jednotky v Německu v současnosti soustředěny v pěti regionech – kolem Ansbachu, v Bavorsku, v Porýní-Falcku, kolem Stuttgartu (Bádensko-Württembersko) a Wiesbadenu (Hesensko).

Kontingent amerických jednotek v Německu je rozložen do 11 hlavních a množství menších základen a zařízení, z nichž většina se nachází v Porýní-Falcku. Zatímco menší základny jsou zodpovědné především za logistické úkoly a výcvik, hlavní místa jsou důležitými základnami pro současné bojové mise a operace.

Rozmístění amerických sil v Německu

Takovými jsou i americké letecké základny Spangdahlem a především Ramstein poblíž Kaiserslauternu, která slouží jako hlavní opěrný bod pro operace na širším Středním východě i jako klíčový uzel pro mise bezpilotních letounů například v Jemenu.

Přilehlá velká vojenská nemocnice v Landstuhle pak představuje neuralgický bod pro desetitisíce raněných vojáků z bojů v Iráku a Afghánistánu. Američané v současnosti ve nedalekém Weilerbachu staví za bezmála miliardu dolarů novou a větší. Bude mít 5 tisíc lůžek, 42 specializovaných oddělení a devítku operačních sálů. Po dokončení v roce 2022 se má stát největším armádním zdravotnickým zařízením mimo území USA.

Americká armáda a letectvo začaly ve větším měřítku budovat a rozšiřovat své základny v okolí takzvaného K-Town (přeneseně „klíčové město“ od Key-Town), jak Kaiserslauternu pro jeho obtížnou vyslovitelnost začali přezdívat, už v letech 1950 až 1955.

Postupně se celá širší oblast stala největší americkou vojenskou komunitou mimo USA, kde trvale žije na 50 tisíc Američanů a jíž se po desetiletí přezdívá „Malá Amerika“ (Little America). Jsou tu americká nákupní centra, kina, kostely, pošty, sportovní stadiony a také například 11 amerických škol, 500 učitelů a 7 tisíc žáků a studentů. A stejně běžné jsou smíšené americko-německé rodiny i firmy.

Podobně je tomu i kolem několika dalších německých měst za desetiletí vznikly rozsáhlé a provázané vojenské komunity, jak samotných vojáků a jejich rodin, tak místních obyvatel.

Umělé městečko, kde žije komparz pro vojenské manévry

Například hlavní základna amerických pozemních sil v bavorském Grafenwöhru, nedaleko hranic s Českou republikou. Nese nálepku nejrozsáhlejšího zámořského cvičiště o rozloze 390 kilometrů čtverečných. V samotném městečku žije asi 6 tisíc místních obyvatel, dalších 10 tisíc tvoří Američané – vojáci, civilní zaměstnanci i rodiny.

I ve větších městech, jakými jsou Ansbach (42 tisíc obyvatel), Wiesbaden (290 tisíc) nebo Böblingen (50 tisíc), tvoří američtí vojáci a jejich rodiny významné lokální komunity. Poválečný rozvoj těchto oblastí sami místní připisují právě přítomnosti amerických jednotek.

Zásah pro ekonomiku

Pro řadu oblastí může mít byť částečné stažení amerických jednotek zásadní ekonomické dopady. Většinu vojáků, kteří se mají vrátit do USA, budou tvořit příslušníci 2. jízdního pluku armády s obrněnci Stryker. Jednotka, která je dislokována v bavorském Vilsecku, čítá 4 500 vojáků a je známá i v Česku kvůli pravidelným pozemním přesunům přes české území na cvičení do Pobaltí nebo do Maďarska.

Jen tady během jednoho roku z přítomnost vojáků a jejich rodin plyne do ekonomiky až 700 milionů dolarů. Základny hojně zaměstnávají místní obyvatele, dodavatele služeb a zboží. Rodiny vojáků a civilních zaměstnanců si pronajímají bydlení vedou běžný konzumní život.

Spolkové odhady hovoří o tom, že přímo na základnách Američané zaměstnávají zhruba 12 tisíc místních. Další místa jsou spojena se službami a zbožím od automobilů přes potraviny až po elektroniku.

Dřívější studie Univerzity v Trevíru z roku 2001 ukázala, že jen letecké základny Ramstein a Spangdahlem přispívaly pravidelně do místní ekonomiky přibližně 1,7 miliardy dolarů a zajišťovaly přímo či nepřímo práci pro 27 tisíc lidí z regionu.

Celkové počty americký vojáků v Německu se od té doby snížily na polovinu, i tak se současný příspěvek do ekonomiky odhaduje zhruba 1 miliardu dolarů. Na druhou stranu se spolková váda podílí stovkami milionů na výstavbě infrastruktury a služeb, které Američané využívají.

Pro Kaiserslautern i další města by výrazné omezení či snížení počtu amerických sil mohlo mít významný ekonomický dopad. Velká řada firem i například restaurací a hotelů je na Američanech doslova závislá.

Podle oznámení Pentagonu se kromě jízdního pluku z Vilsecku má na některou z leteckých základen v Itálii přesunout zatím blíže nespecifikovaná stíhací peruť. Do Polska se má přestěhovat nově vytvořené velitelství 5. sboru armády a další jednotky. Část sil má zamířit také do Pobaltí.

Naopak dříve plánovaný přesun zhruba 2 500 příslušníků amerického letectva z britské základny Mildenhall do Německa se neuskuteční a jednotka zůstane v Británii.

Šéf Pentagonu Mark Esper podle svých slov zatím neví, kolik bude stažení a přesuny amerických sil z Německa stát. Uvedl ale, že může jít o jednotky miliard dolarů. Ačkoliv se nyní vztahy USA a Německa zdají být rozhodnutím otřesené, v zemi má stále zůstat na 24 tisíc amerických vojáků, tedy celkem bezprecedentní síla.

Jak uvedla německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová při nedávné návštěvě v Praze, pro spojence z NATO jde o nepříjemný signál, ale stažení vojáků z Německa je podle ní „v první řadě záležitost vlastní americké národní bezpečnosti“, když Spojené státy základny na německém území využívají převážně pro vojenské operace na širším Blízkém východě a v Africe.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....