Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neslyšící: Nový vysílací zákon nás diskriminuje. Ministerstvo nesouhlasí

  12:00
Zástupci Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel v otevřené dopise ministru kultury nesouhlasí s vládním návrhem novely vysílacího zákona. Podle nich je diskriminační a novela by ještě zhoršila dosavadní stav. Ministerstvo ale odmítá, že by se tak mělo stát.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

„Návrh byl zpracován v naprostém souladu s evropskou směrnicí a přebírá tudíž do české právní úpravy požadavky evropské regulace, která se týká mimo jiného i zpřístupňování audiovizuálních služeb pro osoby se sluchovým a zrakovým postižením,“ uvedlo ministerstvo kultury v reakci na otevřený dopis.

RRTV vyzvala provozovatele televizí, aby zajistili tlumočení neslyšícím

Podle představitelů Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel (ASNEP) novela zhoršuje dosavadní stav místo aby odstranila 20 let neřešené bariéry v přístupnosti osobám se sluchovým postižením u pořadů vysílaných komerčními televizemi. 

V navrhované novele vysílacího zákona totiž nejsou uvedena konkrétní a právně vymahatelná podrobná pravidla pro zpřístupňování televizního vysílání osobám se sluchovým postižením. Původní zákonné ustanovení, které se dosud v praxi těžko aplikovalo, mělo být podle asociace v novele nahrazeno kvalitnějším zněním, vypracovaným v roce 2016 ve spolupráci s odborníky. Toto znění však Sněmovna nestihla v roce 2017 kvůli výměně tehdejší vlády projednat.

„Věřili jsme, že tato část zákona, týkající se zpřístupnění televizního vysílání osobám se sluchovým postižením, bude do návrhu novely zákona aplikována nyní. Místo toho však úředníci z ministerstva kultury původní ustanovení zákona z návrhu novely jen odstranili a žádné nové nepřidali,“ uvádí ASNEP v otevřeném dopise.

Podle ministerstva kultury v roce 2018 byla směrnicí Evropského parlamentu a Evropské rady schválena revize evropské regulace audiovizuálních mediálních služeb, pro jejíž transpozici v členských státech Unie byla stanovena velmi krátká lhůta. Ministerstvo kultury bylo proto povinno respektovat nařízení při plnění legislativních závazků a zpracovat pouze takzvanou minimalistickou transpozici uvedené směrnice.

„Ve vztahu k zpřístupňování audiovizuálních mediálních služeb pro osoby se sluchovým a zrakovým postižením došlo revidovanou směrnicí k posunu. Směrnice zpřísnila úpravu povinnosti zpřístupňování audiovizuálních mediálních služeb v několika ohledech. Neupravila sice konkrétní závazek v rozsahu zpřístupnění služeb, jasně však vyjádřila svůj záměr, a to dosáhnout prostřednictvím postupného a plynulého procesu trvalého zpřístupňování služeb (pomocí přiměřených opatření) osobám se zdravotním postižením,“ uvedlo ministerstvo.

V novele zákona, která nyní čeká na projednání ve Sněmovně, není podle asociace určeno, jaký podíl televizních pořadů má být v jakém konkrétním termínu zpřístupněn které skupině a kterými přístupovými službami. To podle autorů dopisu odporuje evropské legislativě i Úmluvě OSN o právech osob se zdravotním postižením.

Česká republika podle vyjádření resortu kultury při vyjednávání nových požadavků v revidované směrnici opakovaně požadovala jasnější a konkrétnější cíle ve vztahu k opatřením vůči lidem se sluchovým a zrakovým postižením, nebyla však většinou států vyslyšena. Do návrhu transpozičního zákona ministerstvo podle svého vyjádření zapracovalo vše, co nová evropská regulace požaduje s ohledem na postupné a trvalé zpřístupnění audiovizuálních mediálních služeb pro sluchově a zrakově postižené.

Zástupci asociace v dopisu rovněž uvádějí, že ministerstvo při zpracování textu návrhu novely nepřizvali její zástupce k projednání a nebyli ani informováni, že vládní návrh novely byl již zaslán do Sněmovny.

Sluchově postiženým pomůže nová televize. Nabízí pořady s titulky

„Ministerstvo kultury odmítá, že zástupci ministerstva s představiteli ASNEP nejednají nebo dokonce odmítají jednat. V roce 2016 vláda schválila návrh změny zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, jehož účelem bylo mimo jiné odstranit nedostatky právní úpravy zpřístupňování televizních pořadů a služeb na vyžádání pro osoby se sluchovým a zrakovým postižením. Tento návrh, k jehož projednání už bohužel s ohledem na konec volebního období nedošlo, byl opakovaně konzultován vedením ministerstva se zástupci ASNEP,“ uvádí ministerstvo v reakci na otevřený dopis.

Doplnilo, že v září 2020 se uskutečnilo jednání Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením pod vedením zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Zástupkyně ministerstva kultury na tomto jednání referovala o zpracovaném návrhu zákona. 

„Na jednání vládního výboru bylo několikrát jasně řečeno, a stejně tak je to uvedeno v samotném návrhu předmětného zákona, že návrh transpozice revidované směrnice o audiovizuálních mediálních službách (návrh zákona o službách platforem pro sdílení videonahrávek) musel být pojat jako minimalistický návrh, do něhož nejsou začleněny žádné návrhy změn kromě obligatorních, které požaduje směrnice,“ dodalo ministerstvo.

 Vedoucí sekretariátu Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením současně potvrdil, že ministerstvo kultury o této skutečnosti sekretariát informovalo.

„Nedostatky platné právní úpravy, které jsou legislativně uchopitelné, se ministerstvo kultury nebrání začlenit do jiného návrhu zákona, který nebude spojen s termínem na transpozici evropské regulace,“ uzavřel resort kultury reakci na otevřený dopis.

V jeho závěru zástupci ASNEP uvádějí, že navázali spolupráci se skupinou několika poslanců v čele s Patrikem Nacherem. Ti se podle dopisu chystají podat návrh na změnu zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání ve znění, které se zástupci asociace projednali, a které občanům se sluchovým postižením v České republice zaručí právní jistotu přístupu k televiznímu vysílání.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...