Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Neslyšící: Nový vysílací zákon nás diskriminuje. Ministerstvo nesouhlasí

  12:00
Zástupci Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel v otevřené dopise ministru kultury nesouhlasí s vládním návrhem novely vysílacího zákona. Podle nich je diskriminační a novela by ještě zhoršila dosavadní stav. Ministerstvo ale odmítá, že by se tak mělo stát.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

„Návrh byl zpracován v naprostém souladu s evropskou směrnicí a přebírá tudíž do české právní úpravy požadavky evropské regulace, která se týká mimo jiného i zpřístupňování audiovizuálních služeb pro osoby se sluchovým a zrakovým postižením,“ uvedlo ministerstvo kultury v reakci na otevřený dopis.

RRTV vyzvala provozovatele televizí, aby zajistili tlumočení neslyšícím

Podle představitelů Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel (ASNEP) novela zhoršuje dosavadní stav místo aby odstranila 20 let neřešené bariéry v přístupnosti osobám se sluchovým postižením u pořadů vysílaných komerčními televizemi. 

V navrhované novele vysílacího zákona totiž nejsou uvedena konkrétní a právně vymahatelná podrobná pravidla pro zpřístupňování televizního vysílání osobám se sluchovým postižením. Původní zákonné ustanovení, které se dosud v praxi těžko aplikovalo, mělo být podle asociace v novele nahrazeno kvalitnějším zněním, vypracovaným v roce 2016 ve spolupráci s odborníky. Toto znění však Sněmovna nestihla v roce 2017 kvůli výměně tehdejší vlády projednat.

„Věřili jsme, že tato část zákona, týkající se zpřístupnění televizního vysílání osobám se sluchovým postižením, bude do návrhu novely zákona aplikována nyní. Místo toho však úředníci z ministerstva kultury původní ustanovení zákona z návrhu novely jen odstranili a žádné nové nepřidali,“ uvádí ASNEP v otevřeném dopise.

Podle ministerstva kultury v roce 2018 byla směrnicí Evropského parlamentu a Evropské rady schválena revize evropské regulace audiovizuálních mediálních služeb, pro jejíž transpozici v členských státech Unie byla stanovena velmi krátká lhůta. Ministerstvo kultury bylo proto povinno respektovat nařízení při plnění legislativních závazků a zpracovat pouze takzvanou minimalistickou transpozici uvedené směrnice.

„Ve vztahu k zpřístupňování audiovizuálních mediálních služeb pro osoby se sluchovým a zrakovým postižením došlo revidovanou směrnicí k posunu. Směrnice zpřísnila úpravu povinnosti zpřístupňování audiovizuálních mediálních služeb v několika ohledech. Neupravila sice konkrétní závazek v rozsahu zpřístupnění služeb, jasně však vyjádřila svůj záměr, a to dosáhnout prostřednictvím postupného a plynulého procesu trvalého zpřístupňování služeb (pomocí přiměřených opatření) osobám se zdravotním postižením,“ uvedlo ministerstvo.

V novele zákona, která nyní čeká na projednání ve Sněmovně, není podle asociace určeno, jaký podíl televizních pořadů má být v jakém konkrétním termínu zpřístupněn které skupině a kterými přístupovými službami. To podle autorů dopisu odporuje evropské legislativě i Úmluvě OSN o právech osob se zdravotním postižením.

Česká republika podle vyjádření resortu kultury při vyjednávání nových požadavků v revidované směrnici opakovaně požadovala jasnější a konkrétnější cíle ve vztahu k opatřením vůči lidem se sluchovým a zrakovým postižením, nebyla však většinou států vyslyšena. Do návrhu transpozičního zákona ministerstvo podle svého vyjádření zapracovalo vše, co nová evropská regulace požaduje s ohledem na postupné a trvalé zpřístupnění audiovizuálních mediálních služeb pro sluchově a zrakově postižené.

Zástupci asociace v dopisu rovněž uvádějí, že ministerstvo při zpracování textu návrhu novely nepřizvali její zástupce k projednání a nebyli ani informováni, že vládní návrh novely byl již zaslán do Sněmovny.

Sluchově postiženým pomůže nová televize. Nabízí pořady s titulky

„Ministerstvo kultury odmítá, že zástupci ministerstva s představiteli ASNEP nejednají nebo dokonce odmítají jednat. V roce 2016 vláda schválila návrh změny zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, jehož účelem bylo mimo jiné odstranit nedostatky právní úpravy zpřístupňování televizních pořadů a služeb na vyžádání pro osoby se sluchovým a zrakovým postižením. Tento návrh, k jehož projednání už bohužel s ohledem na konec volebního období nedošlo, byl opakovaně konzultován vedením ministerstva se zástupci ASNEP,“ uvádí ministerstvo v reakci na otevřený dopis.

Doplnilo, že v září 2020 se uskutečnilo jednání Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením pod vedením zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Zástupkyně ministerstva kultury na tomto jednání referovala o zpracovaném návrhu zákona. 

„Na jednání vládního výboru bylo několikrát jasně řečeno, a stejně tak je to uvedeno v samotném návrhu předmětného zákona, že návrh transpozice revidované směrnice o audiovizuálních mediálních službách (návrh zákona o službách platforem pro sdílení videonahrávek) musel být pojat jako minimalistický návrh, do něhož nejsou začleněny žádné návrhy změn kromě obligatorních, které požaduje směrnice,“ dodalo ministerstvo.

 Vedoucí sekretariátu Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením současně potvrdil, že ministerstvo kultury o této skutečnosti sekretariát informovalo.

„Nedostatky platné právní úpravy, které jsou legislativně uchopitelné, se ministerstvo kultury nebrání začlenit do jiného návrhu zákona, který nebude spojen s termínem na transpozici evropské regulace,“ uzavřel resort kultury reakci na otevřený dopis.

V jeho závěru zástupci ASNEP uvádějí, že navázali spolupráci se skupinou několika poslanců v čele s Patrikem Nacherem. Ti se podle dopisu chystají podat návrh na změnu zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání ve znění, které se zástupci asociace projednali, a které občanům se sluchovým postižením v České republice zaručí právní jistotu přístupu k televiznímu vysílání.

Autor:

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

ZANIKLÉ TRATĚ: Šumavskou trať přes Nové Údolí rozdělila studená válka

  • Nejčtenější

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledaný muž proniká do domů se spícími lidmi, poseděl u dítěte v posteli

Kriminalisté pátrají po pachateli, který podle nich vyhledává hlavně na území Prahy domy, kde spí lidé. Muž do nich...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

PR Klub zavedl institucionální členství i výhody pro rodiče malých dětí

Členové PR Klubu na pravidelném shromáždění, které je nejvyšším orgánem této oborové organizace, podpořili současné...

Osvětový projekt 13 MINUT získal v Cannes „reklamního Oscara“

Agentury McCann Prague a Hero & Outlaw získaly na festivalu reklamní kreativity v Cannes stříbro za osvětový projekt 13...

Odbory ČT jsou ve stávkové pohotovosti. Nesouhlasí se škrty a propouštěním

Hlavní odborové organizace České televize vstoupily do časově neomezené stávkové pohotovosti kvůli oznámeným úsporným...

Lidé se rozloučili s legendou zpravodajství ČT Zdeňkem Velíškem

Lidé se v pátek ve strašnickém krematoriu v Praze rozloučili s novinářem, překladatelem a dlouholetým členem zahraniční...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...