Rozhlas a Prima se před volbami rozjedou do obcí, Nova chystá čtyři debaty

  12:00aktualizováno  2. září 13:32
Volby do zastupitelstev obcí a třetiny Senátu se blíží a chystají na ně i média. Zpravodajství Novy přešlo do volebního režimu v pondělí 22. srpna. Český rozhlas nabídne speciální projekt předvolebního vysílání na regionálních i celoplošných stanicích. Na to, jak se žije v obcích v Česku se zaměří i moderátoři a reportéři CNN Prima NEWS.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

„Žijeme v období, které je pro mnohé obyvatele nejtěžší v porevoluční historii Česka. Lidem se snižuje životní úroveň a mají strach z budoucnosti. I proto jsme se v našem předvolebním vysílání rozhodli zaměřit na konkrétní příběhy lidí z různých obcí,“ popsal šéfredaktor zpravodajství a publicistiky CNN Prima NEWS Pavel Štrunc.

„Umožnil nám to unikátní průzkum od STEM, díky kterému jsme mohli rozlišit tisíce obcí v Česku na šest základních typů podle kvality života,“ doplnil šéfredaktor.

Regionální reportéři v čele s Markétou Fialovu se také rozjedou do řady obcí různých typů, aby ukázali problémy, které tamní obyvatele nejvíc trápí. Právě speciální rozšířená vydání ZPRÁV Z REGIONŮ se stanou jedním z pravidelných pořadů, ve kterých diváci unikátní data uvidí.

CNN Prima NEWS chystá i sérii superdebat zástupců největších stran a hnutí kandidujících v komunálních volbách. Jednotlivé strany do debat redakce vybere na základě preferencí po zprůměrování relevantních předvolebních průzkumů.

Kandidáti do Senátu budou každý pátek večer diskutovat v pořadu Divoká karta. Zároveň se uchazečům o senátorská křesla budou věnovat moderátoři Pavlína Wolfová a Michal Půr v publicistickém pořadu 360°.

Na oba volební dny bude nachystaný speciální NOVÝ DEN se souhrnem všech důležitých informací týkajících se hlasování a v sobotu dopoledne se otevře živé volební studio.

Nova nabídne z velkých měst

Přechod zpravodajství Novy do volebního režimu znamená například, že všichni reportéři, editoři, producenti a vedení redakce musí mít podepsaný volební kodex zpravodajství TV Nova či se musí zdržet jakékoliv propagace konkrétní politické strany, hnutí či koalice.

„Do zpravodajských relací budeme od tohoto data zvát ty politické strany, hnutí a koalice, které budou v průběžných volebních odhadech dosahovat alespoň tři procenta hlasů. Je jedno, v jakém výzkumu se strana objeví, stačí, aby to bylo v jednom z nich, a to od 1. 8. 2022. Strany nemají garantovanou pozici v jakémkoliv příspěvku. Redakce sama rozhoduje, zda je strana do příspěvku relevantní, nebo nikoliv,“ upřesnil ředitel zpravodajství Novy Kamil Houska výběr respondentů do standardních reportáží v předvolebním období.

Před komunálními volbami TV Nova chystá čtyři debaty, a to z Plzně, Ostravy, Brna a Prahy. Každá debata bude trvat hodinu a půl a bude živě vysílána na TN Live se začátkem po Odpoledních Televizních novinách, tedy po 17:30, a koncem před Televizními novinami, v nichž najdou diváci desetiminutový souhrn. Moderování debat si mezi sebou rozdělí Rey Koranteng a Bára Divišová.

Předvolební debaty Nova chystá i v rámci obměny senátu. Ty se budou týkat jen několika vybraných obvodů, a to opět Plzně, Ostravy, Brna, Prahy a Jihlavy. Ostatním obvodům se bude v písemné anketě s kandidáty věnovat server TN.cz. Debaty se zúčastní všichni platní kandidáti z vybraného volebního obvodu dle seznamu Českého statistického úřadu.

Ve dnech voleb pak pokryje Nova své volební vysílání ve standardních zpravodajských relacích. Živě bude volby sledovat primárně zpravodajský stream TN Live na webu TN.cz, kde bude i sčítání výsledků voleb. Součástí vysílání bude také řada hostů, kteří nabídnout vhled do výsledků z politického, ekonomického i sociologického hlediska.

„Už loňské volby ukázaly, že naše zpravodajství umí připravit předvolební a volební vysílání ve vysoké kvalitě, které chceme dostát i nyní. A věřím, že naše heslo Volby jsou na Nově, to jasně dokazuje,“ uzavírá Houska.

Rozhlas zavítá i do menších měst a obcí

„Předvolební vysílání Českého rozhlasu poskytuje veřejnosti vždy objektivní a transparentní informace o jednotlivých kandidujících subjektech. Jejich zástupci se letos opět představí ve vysílání celoplošných a regionálních stanic na základě veřejného losování se záznamem na našich webových stránkách,“ uvedl generální ředitel rozhlasu René Zavoral.

„Stejně jako v minulých letech Český rozhlas nabídne před volbami posluchačům kvalitní obsah důležitý pro jejich všestrannou orientaci a svobodné utváření názorů,“ dodal šéf rozhlasu.

Základem volebního vysílání, které nabídnou regionální stanice ke komunálním volbám, bude speciální vysílání z každého okresního města. V krajských městech pak vše doplní i debaty lídrů všech kandidujících subjektů.

PŘEHLEDNĚ: Volby se blíží, vyberte si svého kandidáta do zastupitelstva či Senátu

Regionální stanice ve vysílání také představí kandidáty do Senátu prostřednictvím takzvaných „volebních vizitek“, které vzniknou na základě jednotného dotazníku.

Společný projekt stanic Radiožurnál a Plus a regionálních stanic Českého rozhlasu představí i rozhovorové duely kandidátů postupujících do druhého kola senátních voleb, které budou moderovat Karolína Koubová, Jan Pokorný, Tomáš Pancíř a Jan Bumba. Senátní duely odvysílají stanice v rámci pořadů Dvacet minut Radiožurnálu a Pro a proti.

Český rozhlas Radiožurnál a Český rozhlas Plus připraví tři předvolební speciály s moderátorem Tomášem Pancířem, který bude probírat s renomovanými komentátory, politology a sociology postupně senátní volby, volby v Brně a Ostravě. Volby v Praze pak postaví na debatách lídrů všech stran a hnutí kandidujících v metropoli.

Už tradičně hlavní zpravodajské stanice zavítají před komunálními volbami i do menších měst a obcí. Stanice Radiožurnál a Plus připraví celkem tři debaty, které bude moderovat Jan Pokorný.

Ve dnech voleb nabídnou stanice Radiožurnál a Plus speciální bloky vysílání s živými vstupy z volebních štábů o průběžných výsledcích, reakce politiků z okresních i statutárních měst a hodnocení politologů. Po uzavření volebních místností začne na všech regionálních stanicích speciální povolební vysílání. Zpravodajský server iROZHLAS.cz připravuje vlastní sčítací aplikaci.

Stejně jako v minulých předvolebních obdobích se zaměstnanci a spolupracovníci Českého rozhlasu řídí pravidly předvolebního vysílání, která slouží k udržení nestrannosti a objektivity.

Autor:

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

6. dubna 2024,  aktualizováno  7.4 2:25

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica,...

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka, a ne Aspen Institute

7. dubna 2024  11:20,  aktualizováno  12:29

Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Desítky lidí kolabovaly na pražském půlmaratonu, aktivoval se traumaplán

6. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  19:41

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblékala se „evropsky“, tak ji spolužáci ve Francii surově zbili. Skončila v kómatu

4. dubna 2024  20:01

Třináctiletou školačku přistěhovaleckého původu ve francouzském Montpellier zbila parta spolužáků....

Zásah do soukromí, rozhodl soud. Rodina uspěla s žalobou kvůli zákazu otců u porodu

12. dubna 2024  13:10

Zákaz přítomnosti otců u porodů během covidu, který vydalo ministerstvo zdravotnictví, byl...

V Horních Měcholupech sjelo auto do kolejiště, koridor na Benešov stojí

12. dubna 2024  13:10

V kolejišti mezi pražskou Uhříněvsí a Hostivaří uvázlo osobní auto, vyprošťují ho hasiči. Vlaky na...

Farageova strana odvolala volebního kandidáta za „neaktivitu“. Byl mrtvý

12. dubna 2024  12:38

Strana předního podporovatele brexitu Nigela Farage Reform UK propustila jednoho ze svých kandidátů...

Vlak srazil v Hlubočepech člověka, provoz mezi Radotínem a Smíchovem stojí

12. dubna 2024  12:22,  aktualizováno  12:32

V Praze Hlubočepech v pátek dopoledne osobní vlak srazil a usmrtil člověka, provoz mezi Smíchovem a...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...