Pondělí 6. července 2020, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. července 2020 Státní svátek.

Babišova jedenáctka. Prymula by byl mezi zmocněnci Válkovou či Hniličkou

  18:45aktualizováno  18:45
Premiér Andrej Babiš nabídl náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Přinášíme přehled současných zmocněnců vlády, je jich zatím celkem deset. Patří mezi ně například zmocněnkyně pro lidská práva a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková či zmocněnec pro sport a bývalý hokejista Milan Hnilička.
Úřad vlády v Praze

Úřad vlády v Praze | foto:  František Vlček, MAFRA

1.Zmocněnec pro jadernou energetiku

Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl

Jaroslav Míl

Funkci zastává bývalý šéf elektrárenské společnosti ČEZ Jaroslav Míl, který zabezpečuje ministerstvo průmyslu a obchodu. V úřadu je od od února 2019. Podle Míla se Česko ani do budoucna bez jaderné energe neobejde. „Po roce 2040 bude kvůli odstavování uhelných elektráren chybět výkon, který svou výrobou pokryje zhruba 40 procent spotřeby elektřiny,“ řekl v loňském rozhovoru s iDNES.cz.

2.Zmocněnkyně pro lidská práva

Helena Válková (26. června.2014)

Helena Válková

Helena Válková je místopředsedkyní Rady vlády pro lidská práva, Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, Rady vlády pro národnostní menšiny, Rady vlády pro nestátní neziskové organizace, Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením a Rady vlády pro rovnost žen a mužů. Od května 2019 zabezpečuje Úřad vlády.

Ve středu pozornosti se Válková ocitla počátkem roku, kdy byla mezi kandidáty na pozici ombudsmana. Čelila kritice kvůli obvinění, že na přelomu 70. a 80. let minulého století hájila zákony namířené proti tehdejším disidentům. Spolupracovala i s prokurátorem Josefem Urválkem, který se jako komunistický prokurátor účastnil procesu s Miladou Horákovou a nese přímou zodpovědnost za desítky justičních vražd. Válková to rezolutně odmítla.

3.Zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci

Vládní zmocněnec pro digitalizaci a ICT Vladimír Dzurilla

Vladimír Dzurilla

Zmocněncem pro IT a digitalizaci je od února 2018 Vladimír Dzurilla, který zabezpečuje ministerstvo vnitra. V oblasti se pohybuje dlouhodobě, před vládním angažmá zastával funkci generálního ředitele státního podniku Státní pokladna Centrum sdílených služeb, jejímž hlavním úkolem je poskytování IT služeb pro státní správu.

Pracoval také jako poradce na Generálním finančním ředitelství a na Ministerstvu financí. Za současné situace premiér Babiš kladl důraz na Dzurillovo zapojení do projektu tzv. chytré karantény.

4.Zmocněnec pro sport

Bývalého hokejového brankáře Milana Hniličku jmenovala vláda zmocněncem pro sport v březnu 2018. V srpnu 2019 stanul v čele Národní sportovní agentury a od ministerstva školství převzal agendu státní politiky ve sportu. Od roku 2021 má agentura rozdělovat peníze z dotačních programů pro sportovce.

Bývalý hokejista a nově zvolený poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička hostem...

Milan Hnilička

Hnilička zastává postoj, že by finanční podpora sportu v České republice měla být vyšší. Nyní do oblasti půjde mimořádná miliardová dotace, slouží však primárně na zmírnění dopadů koronavirové krize. Během ní se Hnilička zasazoval o co nejmenší omezení sportovních aktivit.

Olympijský vítěz a trojnásobný vítěz mistrovství světa byl po konci kariéry manažerem reprezentační sedmnáctky či generálním manažerem národního týmu. Do politiky vstoupil v roce 2017, kdy byl zvolen do Poslanecké sněmovny za hnutí ANO ve Středočeském kraji.

5.Zmocněnec pro zastupování ČR před Evropským soudem pro lidská práva

Zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva a senátní kandidát na ombudsmana...

Vít Alexander Schorm

Už od roku 2002 zastává ve Štrasburku tuto pozici Vít Alexander Schorm, nastoupil na ní v devětadvaceti letech. Předtím působil jako poradce tehdejšího předsedy Nejvyššího soudu Otakara Motejla, poté byl až do roku 2000 vedoucím kanceláře tehdejšího místopředsedy vlády Pavla Rychetského.

Nyní zabezpečuje ministerstvo spravedlnosti. Podobně jako Válková byl počátkem letošního roku mezi kandidáty na nového ombudsmana. Schorma tehdy nominoval i Senát, těšil se podpoře opozičních stran, ale i vládního hnutí ANO. Funkci však nakonec nezískal.

6.Zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem Evropské unie

Právník Martin Smolek je zmocněncem od března 2008, Česko hájil v řadě mezinárodních kauz, například té s Norskem o odebrání dětí Evy Michalákové. Jeho agenda zahrnuje třeba také otázku uprchlických kvót, které Česko dlouhodobě odmítá.

Kromě zmocněnecké funkce je současně náměstkem ministra zahraničních věcí. V této pozici se dostal do popředí nedávno, kdy informoval o možnosti vycestovat do Chorvatska bez testů na covid-19, pouze na základě rezervace ubytování. Vyplývá to podle něj z vyjádření chorvatských úřadů.

7.Zmocněnec pro spolupráci na hraničních vodách

Ministerstvo životního prostředí zabezpečuje od roku 2017 Lukáš Záruba, kde je zároveň ředitelem odboru pro ochranu vod. Jeho funkce zahrnuje koordinaci aktivit se sousedními státy, tedy Německem, Polskem, Rakouskem a Slovenskem.

Lukáš Záruba

Lukáš Záruba

Řeší otázky vyplývající z užívání hraničních vod nebo spolupráci v oblastech jako jsou systémy včasného varování, povodňová ochrana či ochrana hraničních vod obecně. Všechny strany si také vyměňují zkušenosti například v otázce dopadů klimatických změn. Zárubova agenda nejen v Česku je v poslední době výrazně ovlivněna nebývalým suchem.

8.Zmocněnec pro spolupráci s Evropskou agenturou pro globální navigační družicový systém

Druhým nejdéle sloužícím zmocněncem je třiasedmdesátiletý Karel Dobeš. Spadá pod Úřad vlády a o spolupráci s družicovou agenturou GSA se stará od roku 2006. Ta z Prahy řídí evropský satelitní systém Galileo. Dobeš se angažoval také v dopravě či působí jako předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Vládní zmocněnec pro systém Galileo Karel Dobeš v diskusním pořadu iDNES.cz...

Karel Dobeš

V Česku bude od roku 2021 sídlit nová agentura EU pro kosmický program, která vznikne rozšířením organizace GSA. Přibudou další pracovní místa spojená s létáním do vesmíru. Dobeš je toho názoru, že bez satelitů řízených z Prahy se neobejdeme.

V oblasti evropských kosmických aktivit pracuje už od 70. let, v roce 2008 spoluorganizoval vstup Česka do Evropské kosmické agentury ESA a členství v jejích orgánech.

9.Zmocněnec pro mezinárodní organizace

Funkce není rok obsazena. Předtím ji zastával Petr Gajdušek, bývalý státní tajemník na ministerstvu zahraničí, který dříve působil například na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

10.Zmocněnec pro řešení vlastnických vztahů k pozemkům v česko-polském pohraničí

Desátým zmocněncem je nyní ředitel Státního pozemkového úřadu Martin Vrba, vláda ho jmenovala loni v lednu. Řeší vlastnické vztahy k pozemkům v česko-polském pohraničí.

Vrba vystudoval fytotechniku na Agronomické fakultě Vysoké školy zemědělské v Praze. Na různých vedoucích pozicích Pozemkového úřadu a následně Státního pozemkového úřadu působí od roku 1998.

Autor:

  • Nejčtenější

Češi při mluvení myslí jako počítač se sedmi procesory, říká Američan

Gavin Roy je jednatřicetiletý vystudovaný meteorolog. Den po získání doktorátu však s vědou skončil a začal se naplno...

Dva tisíce piv i suši. Jeli jsme prvním žlutým vlakem do Chorvatska

Do chorvatské Rijeky dorazil krátce před desátou dopoledne první přímý spoj RegioJetu. Vlak s kapacitou pro pět stovek...

Otčím, který dostal 22 let za utýrání nevlastního syna, zemřel ve věznici

Vrah lounského batolete, kterého pražský vrchní soud minulý týden poslal na 22 let do vězení, si svůj trest už...

Opilá řidička zavinila havárii, policistu se nepovedlo resuscitovat

Při nehodě dvou osobních vozidel v pražské ulici 5. května v neděli večer zemřel dvaatřicetiletý policista. Další dva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Česku přibylo 260 nakažených za den, podle Vojtěcha nejde o druhou vlnu

V sobotu v Česku přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Podle...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Zaorálka vytrasovali po styku s nakaženou osobou, je však negativní

Přestože je zatím ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku koronavirus prokázán pouze u jediného člověka, příznaky vykazuje...

Moravský Cyrano z Pohořelic fackoval politiky i válčil v Africe

Premium Byl jako neřízená střela. Vrhal se do bitev, psal básně, angažoval se v politice, rád provokoval, své soky vyzýval na...

Video dalajlamovi k 85. narozeninám. Gratulovali Havlová, Halík i Hřib

Bývalá první dáma Dagmar Havlová, duchovní a filozof Tomáš Halík, pražský primátor Zdeněk Hřib, ředitel organizace...

Není chyba se od dítěte něco naučit, i to ukázala pandemie, říká učitelka

První rok za katedrou jako učitelka na plný úvazek. S čerstvou absolventkou pedagogické fakulty Terezou Minářovou jsme...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.

Najdete na iDNES.cz