Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Babišova jedenáctka. Prymula by byl mezi zmocněnci Válkovou či Hniličkou

  18:45
Premiér Andrej Babiš nabídl náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Přinášíme přehled současných zmocněnců vlády, je jich zatím celkem deset. Patří mezi ně například zmocněnkyně pro lidská práva a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková či zmocněnec pro sport a bývalý hokejista Milan Hnilička.
Úřad vlády v Praze

Úřad vlády v Praze | foto:  František Vlček, MAFRA

1.Zmocněnec pro jadernou energetiku

Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl

Jaroslav Míl

Funkci zastává bývalý šéf elektrárenské společnosti ČEZ Jaroslav Míl, který zabezpečuje ministerstvo průmyslu a obchodu. V úřadu je od od února 2019. Podle Míla se Česko ani do budoucna bez jaderné energe neobejde. „Po roce 2040 bude kvůli odstavování uhelných elektráren chybět výkon, který svou výrobou pokryje zhruba 40 procent spotřeby elektřiny,“ řekl v loňském rozhovoru s iDNES.cz.

2.Zmocněnkyně pro lidská práva

Helena Válková (26. června 2014)

Helena Válková

Helena Válková je místopředsedkyní Rady vlády pro lidská práva, Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, Rady vlády pro národnostní menšiny, Rady vlády pro nestátní neziskové organizace, Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením a Rady vlády pro rovnost žen a mužů. Od května 2019 zabezpečuje Úřad vlády.

Ve středu pozornosti se Válková ocitla počátkem roku, kdy byla mezi kandidáty na pozici ombudsmana. Čelila kritice kvůli obvinění, že na přelomu 70. a 80. let minulého století hájila zákony namířené proti tehdejším disidentům. Spolupracovala i s prokurátorem Josefem Urválkem, který se jako komunistický prokurátor účastnil procesu s Miladou Horákovou a nese přímou zodpovědnost za desítky justičních vražd. Válková to rezolutně odmítla.

3.Zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci

Vládní zmocněnec pro digitalizaci a ICT Vladimír Dzurilla

Vladimír Dzurilla

Zmocněncem pro IT a digitalizaci je od února 2018 Vladimír Dzurilla, který zabezpečuje ministerstvo vnitra. V oblasti se pohybuje dlouhodobě, před vládním angažmá zastával funkci generálního ředitele státního podniku Státní pokladna Centrum sdílených služeb, jejímž hlavním úkolem je poskytování IT služeb pro státní správu.

Pracoval také jako poradce na Generálním finančním ředitelství a na Ministerstvu financí. Za současné situace premiér Babiš kladl důraz na Dzurillovo zapojení do projektu tzv. chytré karantény.

4.Zmocněnec pro sport

Bývalého hokejového brankáře Milana Hniličku jmenovala vláda zmocněncem pro sport v březnu 2018. V srpnu 2019 stanul v čele Národní sportovní agentury a od ministerstva školství převzal agendu státní politiky ve sportu. Od roku 2021 má agentura rozdělovat peníze z dotačních programů pro sportovce.

Bývalý hokejista a nově zvolený poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička hostem...

Milan Hnilička

Hnilička zastává postoj, že by finanční podpora sportu v České republice měla být vyšší. Nyní do oblasti půjde mimořádná miliardová dotace, slouží však primárně na zmírnění dopadů koronavirové krize. Během ní se Hnilička zasazoval o co nejmenší omezení sportovních aktivit.

Olympijský vítěz a trojnásobný vítěz mistrovství světa byl po konci kariéry manažerem reprezentační sedmnáctky či generálním manažerem národního týmu. Do politiky vstoupil v roce 2017, kdy byl zvolen do Poslanecké sněmovny za hnutí ANO ve Středočeském kraji.

5.Zmocněnec pro zastupování ČR před Evropským soudem pro lidská práva

Zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva a senátní kandidát na ombudsmana...

Vít Alexander Schorm

Už od roku 2002 zastává ve Štrasburku tuto pozici Vít Alexander Schorm, nastoupil na ní v devětadvaceti letech. Předtím působil jako poradce tehdejšího předsedy Nejvyššího soudu Otakara Motejla, poté byl až do roku 2000 vedoucím kanceláře tehdejšího místopředsedy vlády Pavla Rychetského.

Nyní zabezpečuje ministerstvo spravedlnosti. Podobně jako Válková byl počátkem letošního roku mezi kandidáty na nového ombudsmana. Schorma tehdy nominoval i Senát, těšil se podpoře opozičních stran, ale i vládního hnutí ANO. Funkci však nakonec nezískal.

6.Zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem Evropské unie

Právník Martin Smolek je zmocněncem od března 2008, Česko hájil v řadě mezinárodních kauz, například té s Norskem o odebrání dětí Evy Michalákové. Jeho agenda zahrnuje třeba také otázku uprchlických kvót, které Česko dlouhodobě odmítá.

Kromě zmocněnecké funkce je současně náměstkem ministra zahraničních věcí. V této pozici se dostal do popředí nedávno, kdy informoval o možnosti vycestovat do Chorvatska bez testů na covid-19, pouze na základě rezervace ubytování. Vyplývá to podle něj z vyjádření chorvatských úřadů.

7.Zmocněnec pro spolupráci na hraničních vodách

Ministerstvo životního prostředí zabezpečuje od roku 2017 Lukáš Záruba, kde je zároveň ředitelem odboru pro ochranu vod. Jeho funkce zahrnuje koordinaci aktivit se sousedními státy, tedy Německem, Polskem, Rakouskem a Slovenskem.

Lukáš Záruba

Lukáš Záruba

Řeší otázky vyplývající z užívání hraničních vod nebo spolupráci v oblastech jako jsou systémy včasného varování, povodňová ochrana či ochrana hraničních vod obecně. Všechny strany si také vyměňují zkušenosti například v otázce dopadů klimatických změn. Zárubova agenda nejen v Česku je v poslední době výrazně ovlivněna nebývalým suchem.

8.Zmocněnec pro spolupráci s Evropskou agenturou pro globální navigační družicový systém

Druhým nejdéle sloužícím zmocněncem je třiasedmdesátiletý Karel Dobeš. Spadá pod Úřad vlády a o spolupráci s družicovou agenturou GSA se stará od roku 2006. Ta z Prahy řídí evropský satelitní systém Galileo. Dobeš se angažoval také v dopravě či působí jako předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Vládní zmocněnec pro systém Galileo Karel Dobeš v diskusním pořadu iDNES.cz...

Karel Dobeš

V Česku bude od roku 2021 sídlit nová agentura EU pro kosmický program, která vznikne rozšířením organizace GSA. Přibudou další pracovní místa spojená s létáním do vesmíru. Dobeš je toho názoru, že bez satelitů řízených z Prahy se neobejdeme.

V oblasti evropských kosmických aktivit pracuje už od 70. let, v roce 2008 spoluorganizoval vstup Česka do Evropské kosmické agentury ESA a členství v jejích orgánech.

9.Zmocněnec pro mezinárodní organizace

Funkce není rok obsazena. Předtím ji zastával Petr Gajdušek, bývalý státní tajemník na ministerstvu zahraničí, který dříve působil například na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

10.Zmocněnec pro řešení vlastnických vztahů k pozemkům v česko-polském pohraničí

Desátým zmocněncem je nyní ředitel Státního pozemkového úřadu Martin Vrba, vláda ho jmenovala loni v lednu. Řeší vlastnické vztahy k pozemkům v česko-polském pohraničí.

Vrba vystudoval fytotechniku na Agronomické fakultě Vysoké školy zemědělské v Praze. Na různých vedoucích pozicích Pozemkového úřadu a následně Státního pozemkového úřadu působí od roku 1998.

Autor:

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

S ANO se dokážeme dohodnout, řekl Okamura. Babiše za premiéra nechce

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

24 hodin bez prezidenta. Politici kritizují zatajování jeho stavu

Uběhlo více než 24 hodin od hospitalizace prezidenta Miloše Zemana v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hrad o...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Výbuch plynu, zásah elektřinou a další řádění Volného

Výbuch otřásl ve středu Koryčany na Kroměřížsku. Explozi plynu nepřežili dva dobrovolní hasiči. Poslanec Lubomír Volný...

Babiš chce platy navýšit o inflaci, zvýšení minimální mzdy nechat nové vládě

Růst mezd ve veřejné sféře a minimální mzdy v příštím roce je předmětem jednání zástupců vlády s odbory a...

Přísaha stáhla dva kandidáty, nedoložili čisté lustrační osvědčení

Hnutí Přísaha Roberta Šlachty stáhlo z kandidátních listin pro sněmovní volby dva kandidáty, kteří nebyli schopni se...

V neděli přibylo 182 nakažených. Lidem přijdou SMS o 3. dávce očkování

V neděli v Česku přibylo 182 nakažených, což je o 54 více než minulý týden. V nemocnicích leží s covidem 147 lidí, z...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...