Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Prezident popřál lidem bolest z myšlení. Kritizoval klimatické „náboženství“

  6:00aktualizováno  14:00
Vítejte v úspěšné zemi, řekl prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství. Zmínil nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii. „Chtěl bych vám popřát bolest,“ řekl také v projevu. S odkazem na prezidenta T. G. Masaryka mluvil o tom, že myšlení bolí. Popřál lidem, aby byli svobodnými osobnostmi, které si vytvářejí vlastní názor, a nenechávali se manipulovat.

Prezident pochválil vládu za to, že předložila Národní investiční plán na příštích třicet let. „Trochu mě jen zamrzelo, že výstavba jaderných bloků je v něm zpožděna,“ uvedl Zeman.

Státnický i nic neříkající. Politici se neshodnou na Zemanově projevu

Okomentoval protesty, které proti premiérovi Andreji Babišovi pořádá sdružení Milion chvilek pro demokracii a jichž se opakovaně na pražské Letné účastnilo více než čtvrt milionu lidí. „V parlamentní demokracii, kterou jsme a budeme, premiéři přicházejí a odcházejí na základě výsledku svobodných voleb. Tečka,“ řekl prezident.

Chtěl by, aby v krajských volbách v příštím roce dostali hlasy hlavně úspěšní starostové. „Velmi bych si přál, aby na kandidátkách do krajských voleb bylo co nejvíc úspěšných starostů. Velmi bych si nepřál, aby tam bylo příliš mnoho tzv. parašutistů. To jsou lidé, kteří jsou shozeni shora. Buď straničtí funkcionáři, nebo lidé, kteří nemají žádnou zkušenost se řízením velkých společenských celků, jako je například město,“ prohlásil Zeman ve svém vánočním poselství.

Jednoho z takových u voličů úspěšných starostů, místopředsedu ČSSD Michala Šmardu, který je starostou Nového Města na Moravě, letos Zeman blokoval jako kandidáta na ministra kultury, když ho menší vládní strana navrhla. Sociální demokracie kvůli tomu v létě zvažovala i odchod z vlády.

Fotogalerie

Prezident kritizoval pomalost soudních či stavebních řízení. „Chceme-li překonat bytovou krizi, pak zrychlení stavebního řízení je nutnou, i když nikoli jedinou podmínkou,“ uvedla hlava státu.

Stejně jako při schvalování státního rozpočtu kritizoval také počet daňových výjimek. Jejich počet podle něj převýšil 300 miliard korun. Vyslovil se pro to, aby se alespoň některé z nich podařilo redukovat.

Zeman na podzim jak na jednání vlády Andreje Babiše, tak i ve Sněmovně podpořil vládní návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, na kterém se shodla koalice ANO a ČSSD, kterou tolerují komunisté.

Diskuse o klimatických změnách? Nové náboženství, říká Zeman

Z diskusí o klimatických změnách se podle Zemana stalo nové náboženství. Sám sebe označil za kacíře této debaty. Není si jist, že hlavním zdrojem globálního oteplování je skutečně činnost člověka. Zmínil, že již miliony let se na planetě Zemi střídají teplá a chladná období.

„Uvádí se, že před několika miliony let dokonce byla průměrná teplota na zeměkouli o tři stupně vyšší, než je dnes. Nejsem si jist, zda rozhodujícím faktorem globálního oteplení je lidská činnost, a nikoliv přírodní zákony, pohyb zemské osy a další kosmické vlivy,“ řekl prezident.

Varoval před tím, aby se pod vlivem opatření na ochranu klimatu nestal z Evropské unie ekologický skanzen s nižší životní úrovní obyvatel. „EU produkuje devět procent světových emisí, těch 91 procent jsou země jako USA, Rusko, Čína, Brazílie, Indie. Mohlo by se teoreticky stát, že průmysl by se přestěhoval za levnější energií do těchto zemí a z EU by se stal ekologický skanzen s nižší životní úrovní jeho obyvatel,“ prohlásil Zeman.

Rýpl si také do protestů mladých lidí proti tomu, že politici dělají málo proti klimatickým změnám. „Povšiml jsem si demonstrací středoškoláků proti klimatické změně. Nic proti tomu, byl bych pouze rád, kdyby demonstrovali v sobotu a v pátek se učili,“ řekl prezident.

Tak jako každý rok Zeman s vánočním poselstvím vystoupil na sv. Štěpána, tedy v den druhého svátku vánočního, aby zhodnotil události končícího roku. Zeman se tak odlišil od svých předchůdců, kteří projev přednášeli na Nový rok.

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Petr Adam z kauzy Hlubuček zemřel, byl obviněn z uplácení

Jeden ze třinácti obviněných v kauze manipulace zakázek pražského Dopravního podniku – obchodník v telekomunikačním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

V kanceláři mi brečeli lidé z ambasád, vzpomíná na předsednictví Fišer

V Radě EU bude Česká republika od července předsedat podruhé. Svou premiéru zažila v roce 2009. Na organizaci se tehdy...

Byla to sabotáž? Zemana zajímá pokus o převod pravomocí při hospitalizaci

Prezident Miloš Zeman vyzval ministra spravedlnosti Pavla Blažka, aby nechal prověřit okolnosti, při nichž byl během...

Soláry v Sevětíně nebyly podvod, obvinění vícepráce provedli, řekl soud

Čtyři muži a jedna žena jsou zproštěni obžaloby z údajného podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na...

Covid se opět šíří, navzdory horku. Budu doporučovat očkování, říká Dušek

Počty nově nakažených covidem-19 druhý den po sobě překonaly hranici tisícovky pozitivních testů. Šéf Ústavu...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...