Vláda prosadila schodek rozpočtu 40 miliard, podpořil ji prezident Zeman

  8:10aktualizováno  20:01
Návrh státního rozpočtu na příští rok podpořila Sněmovna v prvním čtení. Kývla tak na schodek 40 miliard korun, který se už nemůže měnit. Rozpočet přišel podpořit prezident Miloš Zeman. Vláda ANO a ČSSD se mohla opřít o podporu KSČM, takže bylo dopředu jasné, že rozpočet Sněmovna podpoří. Opozice kritizovala schodek i nedostatečnou podporu investic.

Prezident Miloš Zeman přišel do Sněmovny podpořit státní rozpočet. (23. října 2019) | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Domnívám se, že návrh státního rozpočtu na rok 2020 vytváří předpoklady pro realizaci vhodných politik, které přispějí ke zvýšení produktivity a posunou potenciál naší ekonomiky. Ať již investicemi do infrastruktury nebo do vzdělání, vědy výzkumu či inovací,“ hájila ve Sněmovně rozpočet ministryně financí za ANO Alena Schillerová.

Prezident Zeman ve svém vystoupení před poslanci, které trvalo asi dvanáct minut, řekl, že má výhrady k podpoře obnovitelných zdrojů energie a k počtu státních úředníků. Vyslovil se také za zrušení daňových výjimek.

„Česká ekonomika má rezervy ve výši tři sta osmnácti miliard korun. Zdroje jsou. Ale tyto zdroje by byly dosažitelné pouze v případě, kdyby byly zrušeny všechny daňové výjimky,“ prohlásil Zeman. Zopakoval, že rozpočet podepíše, což slíbil již při jednání vlády, když jednala o rozpočtu.

Podle šéfa opoziční ODS Petra Fialy se prezident zachoval jako gentleman, když přišel podpořit rozpočtový paskvil. „Ve svém projevu takřka nic neřekl, ale ani se mu vlastně nedivím, chválit na rozpočtu není co. Kdyby měl mluvit pravdu, musel by ho paní ministryni hodit na hlavu,“ napsal na Twitteru Fiala.

23.října 2019 v 10:29, příspěvek archivován: 23.října 2019 v 11:23

Prezident Zeman se dnes paradoxně zachoval jako gentleman, když přišel do Sněmovny podpořit tento rozpočtový paskvil. Ve svém projevu takřka nic neřekl, ale ani se mu vlastně nedivím, chválit na rozpočtu není co. Kdyby měl mluvit pravdu, musel by ho paní ministryni hodit na hlavu

Jediné, co v Zemanově projevu stálo podle exministra financí a šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska za pozornost, bylo to, že prezident doporučil zvýšit daňovou zátěž právnických i fyzických osob o 318 miliard za rok. Kalousek před poslanci řekl tomu, že ani současná vláda něco takového neudělá.

Rozpočet podle něj neobsahuje výdaje na nutné reformy penzí a zdravotního systému a je v něm málo peněz na investice. Navrhl, aby vláda rozpočet přepracovala a snížila navržený schodek o dvacet miliard korun.

„Andrej Babiš kdysi sliboval vyrovnaný rozpočet, ale to se nekoná,“ vyčetl vládě rozpočtový expert Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Rozpočet počíná s ještě neschválenými příjmy,“ prohlásil Ferjenčík.

Bartošek i Stanjura označili rozpočet za šedivý a bez ambicí

„Je to rozpočet šedivý, nudný, bez ambicí,“ řekl šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek.  Za bezbarvý, šedivý a úřednický označil rozpočet i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Připomněl, jak šla ministryně financí Schillerová šla spolu s premiérem Andrejem Babišem za komunisty, aby vládě pomohli, a řekl, že ho zajímá, co kdo z vlády bude vystupovat 17. listopadu, v den třicátého výročí událostí, které v roce 1989 vedly k pádu komunistického režimu. Dělal si legraci z toho, že to byli komunisté, kdo dokonce původně chtěli o deset miliard nižší schodek než vláda.

Opoziční strany ale nemají dostatečnou sílu, aby to proti spolupracujícímu bloku poslanců ANO, ČSSD a KSČM prosadily.

Prvnímu místopředsedovi ČSSD Romanu Onderkovi připomnělo jednání Sněmovny o schodku rozpočtu název knihy Milana Kundery Monology. „Každý ví dopředu, jak bude hlasovat,“ řekl Onderka. Rozpočet označil za velký kompromis.

Zeman řekl. že nechá zveřejnit svou zdravotnickou dokumentaci

Největší pozornost tak při jednání o návrhu rozpočtu vzbudila sama cesta prezidenta Zemana do Sněmovny. Byla sledovaná i kvůli tomu, že mezi poslance dorazil krátce poté, co strávil několik dnů v pražské Ústřední vojenské nemocnici, podle oficiálního sdělení Hradu kvůli „rekondičnímu pobytu“.

Zeman slíbil, že zveřejní zdravotní dokumentaci. Neuvažuje o abdikaci

„Moje okolí mně teď říká, že vypadám dobře. A já mu odpovídám, že lidský život má tři fáze. Mládí, dospělost a vypadáte dobře,“ řekl Zeman už při příchodu do Sněmovny.

Když odcházel, slíbil, že ve čtvrtek bude zveřejněna jeho zdravotní dokumentace. Mluvil o tom, že ho bolí jen nohy a na dotaz, zda neuvažuje o abdikace, opáčil, že bude ve funkci pokračovat. „To víte, že ano. K vaší radosti,“ řekl novinářům.

Hlavními prioritami rozpočtu jsou podle vlády zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a investice.

Fotogalerie

Důchody vzrostou v průměru o 900 korun a právě výdaj na ně ve výši 509 miliard korun je největším rozpočtovým výdajem.

Podle ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jany Maláčové se při sestavování rozpočtu podařilo odvrátit kolaps některých služeb a faktickou likvidaci dotačních programů v sociální oblasti.

V prvním čtení Poslanecká sněmovna schvaluje jen základní čísla rozpočtu. Příjmy státu by podle vládního návrhu měly příští rok činit téměř 1,58 bilionu korun, výdaje pak 1,62 bilionu korun.

Komunisté označili rozpočet za „pragmatický kompromis“

Komunisté kývli Babišovi na čtyřicetimiliardový schodek, i když původně požadovali nižší. „Nepovažujeme rozpočet za úžasný ani levicový, ale v podstatě za pragmatický kompromis,“ řekl rozpočtový expert komunistů Jiří Dolejš. Rozpočet podle něj plní politické priority vlády i priority komunistů v tolerančním patentu vůči vládě.

Babiš, který se jednání o rozpočtu nezúčastní kvůli cestě do Japonska, se kvůli tomu, aby měl zajištěné hlasy pro rozpočet, musel vypravit i na jednání širšího vedení KSČM. K tomu ještě musel šéfovi komunistů Vojtěchem Filipem kývnout na to, že do zdravotnictví půjde o 4,9 miliardy korun navíc.

Při dalším projednávání rozpočtu, když bude schválena výše plánovaných příjmů, výdajů i schodku, budou moci poslanci už jen navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu.


  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Dalíka pracujícího během trestu v penzionu řešil GIBS, vězení nepochybilo

Generální inspekce bezpečnostních složek (GIBS) loni řešila podnět v souvislosti s průběhem trestu Marka Dalíka....

Špýchar u silnice v půli cesty mezi Prahou a Vídní se podařilo zachránit

Pozdně gotický špýchar v Prostředkovicích je zachráněn. Skončila druhá etapa jeho opravy. Loni památka získala nové...

Revizoři budou moci od dětí požadovat kontakt na rodiče, umožní to novela

Novela silničního zákona chce umožnit revizorům, aby mohli požadovat od nezletilých kontaktní údaje jejich zákonných...

Dětské uprchlíky z Řecka přijmeme! Učinit tak je ochotno 200 českých rodin

V republice jsou plné dvě stovky rodin, které jsou ochotné přijmout dětské uprchlíky z Řecka. Informovala o tom...

Najdete na iDNES.cz