Zemanovi dochází dech, reagují politici na vánoční poselství. Babiš mu děkoval

  15:05aktualizováno  15:05
Prezident Miloš Zeman stejně jako v minulých letech pronesl k národu své vánoční poselství. Hlava státu byla ale tentokrát podle jeho častých odpůrců oproti jiným veřejným vystoupením hodně umírněná. Zeman nikoho neurazil, ani nenadchl, zní od některých českých politiků.

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana (26. prosince 2018) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Prezident během poselství zopakoval přání zavedení povinných voleb a varoval před hysterií v podobě demonstrací. Premiérovi Andreji Babišovi se řeč líbila. Zeman byl podle něj byl nekonfrontační a objektivní, mluvil k věci a zopakoval své všeobecně známé názory na politiku, ekonomiku a náladu ve společnosti.

Zeman varoval před primitivními hlupáky, špionománií a „lepšolidmi“

„Jsem rád, že ocenil práci V4, se kterou se nám v rámci EU podařilo zvrátit migrační kvóty a udržet tak naši svrchovanost, stejně jako že znovu podpořil setrvání našich vojáků v Afghánistánu, kteří bojují proti teroristům a chrání naši bezpečnost. To je jedna z priorit naší vlády. Těší mě i to, že ocenil předsedy stran, kteří sestavili a podpořili vládu, stejně jako podpořil náš Národní investiční plán, který tady vznikl vůbec poprvé,“ reagoval na vánoční poselství Babiš. 

Fotogalerie

Podle předsedy ODS Petra Fialy prezident zkritizoval občanskou společnost, média a kritiky současné vládní koalice, ovšem o jeho představách o budoucnosti země jsme se nedozvěděli nic.

„Pan prezident se ve svém projevu postavil za vládu ANO, KSČM a ČSSD, kterou společně s Andrejem Babišem sestavil a udržuje ji při životě. Zopakoval svoje návrhy na povinné volby a přímou volbu starostů, které rozhodně nesdílím. Naopak je dobře, že podpořil vojenské mise a varoval před zpomalováním ekonomického růstu. Nevidí však, ze ‚jeho‘ vláda situaci jen zhoršuje a Českou republiku nepřipravuje na budoucí výzvy. Projev nebyl překvapivý a vlastně nebyl ani vánoční. Ale na to jsme už u prezidenta tak trochu zvyklí,“ shrnul svůj pohled na poselství Fiala. 

Předseda KSČM Vojtěch Filip naopak ocenil že má Zeman neměnný názor, na kterém trvá. I proto se opakuje. „Projev prezidenta byl odrazem jeho konzistentních názorů. Jsem rád, že ocenil toleranci KSČM současné vládě. Jeho názory na ekonomiku a mezinárodní situaci lze akceptovat. KSČM má stejný pohled na převážnou část dění v domácí politice. S čím však nesouhlasí, je účast na válečných misích včetně Afghánistánu a členství v NATO,“ prohlásil místopředseda Poslanecké sněmovny. 

Chybí tomu šťáva, letos se žádní „lepšolidé“ neoběsí

Slova Miloše Zeman poslouchal i europoslanec Pavel Telička, podle kterého prezident káže vodu a pije víno, protože mluvil o manipulaci médií a sám přitom lidmi v poselství manipuloval. 

26.prosince 2018 v 13:37, příspěvek archivován: 26.prosince 2018 v 14:21

Miloš Zeman vyčinil těm, kteří nepochopili, že právo svobody projevu mají jen u některých otázek, jako třeba u zákoníku práce. I těm, kteří námi dle něj manipulují, tedy médiím. Krásné na tom přitom bylo, že celý ten jeho projev byl jednou velkou manipulací.

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík pak v poselství marně hledal nějaký stmelující prvek, který by v řeči Miloš Zeman pronesl. A souhlasí i první místopředseda hnutí Vít Rakušan, podle kterého letošnímu vystoupení hlavy státu chyběla šťáva, kterou Zeman měl v minulých letech.

26.prosince 2018 v 13:34, příspěvek archivován: 26.prosince 2018 v 14:14

Už to nemá říz. Řekl bych, že se z toho dnešního vánočního poselství žádný lepšočlověk neoběsí.

Děkování vládě s podporou komunistů, chybí metál Semelové

Bývalého ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL prezident rozčílil tím, že poděkoval předsedům politických stran, kteří podporují současnou vládu. Konkrétně šlo o předsedu KSČM Vojtěcha Filipa. Už dříve Herman kritizoval současného ministra Staňka za to, že křtil knihu o restitucích, kterou napsal bývalý dlouholetý šéf KSČM Miroslav Grebeníček. 

26.prosince 2018 v 14:08, příspěvek archivován: 26.prosince 2018 v 14:34

Zeman děkuje Filipovi, Staněk Grebeníčkovi. Kdy poděkují Semelové za to, že obhajuje vraždu M. Horákové? Lidi, kde to jsme 29 let po '89?!

Podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila šlo spíš o chvalozpěv na současné vedení vlády a zbytečné bagatelizování závažných témat jako je špionáž nebo vlny demonstrací. 

26.prosince 2018 v 13:36, příspěvek archivován: 26.prosince 2018 v 14:32

Prezident poplácal po zádech trio Babiš, Hamáček a Filip. Demonstrace proti kauzám premiéra označil za hysterickou vlnu, bagatelizoval hrozbu čínské špionáže, hovořil o imaginárních lepšolidech. A opět dělil společnost. To není projev, který bych čekal od prezidenta naší země.

Miloš Zeman také hovořil o uzákonění povinné volební účasti, přímé volbě primátorů, starostů i hejtmanů, varoval před zpomalením ekonomiky v příštím roce a prohlásil, že kdo je zdravý a odmítne práci, měl by přestat pobírat dávky. V posledním tématu nachází hlava státu společnou řeč i s Babišem. 

„K názoru na ekonomický růst bych dodal, že kromě nedostatku pracovních sil brání růstu ještě špatná legislativa a byrokracie. A souhlasím i s návrhem, aby zdravý člověk, který nechodí do práce, nemohl pobírat sociální dávky,“ dodal premiér Babiš. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Komunistický režim chtěl prolomit izolaci. Pomohlo to chartistům

Pomník v Praze 6 připomínající setkání Maxe van der Stoela a Jana Patočky (1....

Československý normalizační režim byl na začátku roku 1977 ve velké izolaci. O návštěvu nizozemského ministra...

Brucelóza po 60 letech v Česku. Turisté se v Arménii nakazili z mléka

Pacientka Barbora Mludková

Velké překvapení zažili lékaři v Opavě, když po dlouhém pátrání odhalili příčinu potíží mladé ženy. Zjistili, že si z...

Zavlečení norci likvidují raky, Česko je chce dostat na černou listinu

Norek americký

Česko chce zařadit na seznam nežádoucích rostlin a živočichů tři další druhy, uvedly to úterní Lidové noviny. Prvním na...

Najdete na iDNES.cz