Zemanovi dochází dech, reagují politici na vánoční poselství. Babiš mu děkoval

  15:05aktualizováno  15:05
Prezident Miloš Zeman stejně jako v minulých letech pronesl k národu své vánoční poselství. Hlava státu byla ale tentokrát podle jeho častých odpůrců oproti jiným veřejným vystoupením hodně umírněná. Zeman nikoho neurazil, ani nenadchl, zní od některých českých politiků.

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana (26. prosince 2018) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Prezident během poselství zopakoval přání zavedení povinných voleb a varoval před hysterií v podobě demonstrací. Premiérovi Andreji Babišovi se řeč líbila. Zeman byl podle něj byl nekonfrontační a objektivní, mluvil k věci a zopakoval své všeobecně známé názory na politiku, ekonomiku a náladu ve společnosti.

Zeman varoval před primitivními hlupáky, špionománií a „lepšolidmi“

„Jsem rád, že ocenil práci V4, se kterou se nám v rámci EU podařilo zvrátit migrační kvóty a udržet tak naši svrchovanost, stejně jako že znovu podpořil setrvání našich vojáků v Afghánistánu, kteří bojují proti teroristům a chrání naši bezpečnost. To je jedna z priorit naší vlády. Těší mě i to, že ocenil předsedy stran, kteří sestavili a podpořili vládu, stejně jako podpořil náš Národní investiční plán, který tady vznikl vůbec poprvé,“ reagoval na vánoční poselství Babiš. 

Fotogalerie

Podle předsedy ODS Petra Fialy prezident zkritizoval občanskou společnost, média a kritiky současné vládní koalice, ovšem o jeho představách o budoucnosti země jsme se nedozvěděli nic.

„Pan prezident se ve svém projevu postavil za vládu ANO, KSČM a ČSSD, kterou společně s Andrejem Babišem sestavil a udržuje ji při životě. Zopakoval svoje návrhy na povinné volby a přímou volbu starostů, které rozhodně nesdílím. Naopak je dobře, že podpořil vojenské mise a varoval před zpomalováním ekonomického růstu. Nevidí však, ze ‚jeho‘ vláda situaci jen zhoršuje a Českou republiku nepřipravuje na budoucí výzvy. Projev nebyl překvapivý a vlastně nebyl ani vánoční. Ale na to jsme už u prezidenta tak trochu zvyklí,“ shrnul svůj pohled na poselství Fiala. 

Předseda KSČM Vojtěch Filip naopak ocenil že má Zeman neměnný názor, na kterém trvá. I proto se opakuje. „Projev prezidenta byl odrazem jeho konzistentních názorů. Jsem rád, že ocenil toleranci KSČM současné vládě. Jeho názory na ekonomiku a mezinárodní situaci lze akceptovat. KSČM má stejný pohled na převážnou část dění v domácí politice. S čím však nesouhlasí, je účast na válečných misích včetně Afghánistánu a členství v NATO,“ prohlásil místopředseda Poslanecké sněmovny. 

Chybí tomu šťáva, letos se žádní „lepšolidé“ neoběsí

Slova Miloše Zeman poslouchal i europoslanec Pavel Telička, podle kterého prezident káže vodu a pije víno, protože mluvil o manipulaci médií a sám přitom lidmi v poselství manipuloval. 

26.prosince 2018 v 13:37, příspěvek archivován: 26.prosince 2018 v 14:21

Miloš Zeman vyčinil těm, kteří nepochopili, že právo svobody projevu mají jen u některých otázek, jako třeba u zákoníku práce. I těm, kteří námi dle něj manipulují, tedy médiím. Krásné na tom přitom bylo, že celý ten jeho projev byl jednou velkou manipulací.

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík pak v poselství marně hledal nějaký stmelující prvek, který by v řeči Miloš Zeman pronesl. A souhlasí i první místopředseda hnutí Vít Rakušan, podle kterého letošnímu vystoupení hlavy státu chyběla šťáva, kterou Zeman měl v minulých letech.

26.prosince 2018 v 13:34, příspěvek archivován: 26.prosince 2018 v 14:14

Už to nemá říz. Řekl bych, že se z toho dnešního vánočního poselství žádný lepšočlověk neoběsí.

Děkování vládě s podporou komunistů, chybí metál Semelové

Bývalého ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL prezident rozčílil tím, že poděkoval předsedům politických stran, kteří podporují současnou vládu. Konkrétně šlo o předsedu KSČM Vojtěcha Filipa. Už dříve Herman kritizoval současného ministra Staňka za to, že křtil knihu o restitucích, kterou napsal bývalý dlouholetý šéf KSČM Miroslav Grebeníček. 

26.prosince 2018 v 14:08, příspěvek archivován: 26.prosince 2018 v 14:34

Zeman děkuje Filipovi, Staněk Grebeníčkovi. Kdy poděkují Semelové za to, že obhajuje vraždu M. Horákové? Lidi, kde to jsme 29 let po '89?!

Podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila šlo spíš o chvalozpěv na současné vedení vlády a zbytečné bagatelizování závažných témat jako je špionáž nebo vlny demonstrací. 

26.prosince 2018 v 13:36, příspěvek archivován: 26.prosince 2018 v 14:32

Prezident poplácal po zádech trio Babiš, Hamáček a Filip. Demonstrace proti kauzám premiéra označil za hysterickou vlnu, bagatelizoval hrozbu čínské špionáže, hovořil o imaginárních lepšolidech. A opět dělil společnost. To není projev, který bych čekal od prezidenta naší země.

Miloš Zeman také hovořil o uzákonění povinné volební účasti, přímé volbě primátorů, starostů i hejtmanů, varoval před zpomalením ekonomiky v příštím roce a prohlásil, že kdo je zdravý a odmítne práci, měl by přestat pobírat dávky. V posledním tématu nachází hlava státu společnou řeč i s Babišem. 

„K názoru na ekonomický růst bych dodal, že kromě nedostatku pracovních sil brání růstu ještě špatná legislativa a byrokracie. A souhlasím i s návrhem, aby zdravý člověk, který nechodí do práce, nemohl pobírat sociální dávky,“ dodal premiér Babiš. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Další z rubriky

Nachlazení kolegové Čechům vadí. S horečkou jde do práce každý dvanáctý

Při nachlazení vyzkoušejte osvědčené recepty.

Nachlazení kolegové v práci vadí více než dvěma třetinám Čechů a Slováků. Přesto ke svému onemocnění přistupují stejně...

Skauti našli chlapce z Palachova pohřbu. Po Červenáčkovi házel kostky

Mladý skaut Vladimír při pohřbu upáleného studenta Jana Palacha (25. ledna 1969)

Netrvalo ani týden, aby se vyřešila padesátiletá záhada. Skautům se po internetové výzvě přihlásil muž, jehož...

Dlouho nebyla snaha Palachův obraz měnit, říká historik i přítel z dětství

Stanislav Hamr v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (18. ledna 2019)

Jaký byl ve skutečnosti Jan Palach? Historik Petr Blažek dostal od jeho spolužáka z dětství Stanislava Hamra pozvánku...

Najdete na iDNES.cz