Hamáček: Budeme se snažit do práce dostat alespoň část těch, kteří nechtějí

  11:50aktualizováno  11:50
Motivovat lidi v exekuci, aby se jim vyplatilo pracovat, a stejně tak i dostat do práce lidi, kteří nyní pracovat nechtějí, to budou podle předsedy ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka priority jeho strany v příštím roce. V rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že spolupráce s komunisty funguje velmi pragmaticky a že Miloš Zeman z roku 1998 by nesouhlasil s tím z roku 2018.

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček při rozhovoru pro iDnes,cz | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Po sporech uvnitř ČSSD jste se v létě rozhodli vstoupit do vlády s ANO Andreje Babiše. Nelitujete toho s odstupem času, když preference sociální demokracie přinejlepším stagnují, nebo spíš klesají?
Nelituji. Já jsem kandidoval na předsedu sociální demokracie s tím, že budeme usilovat o účast ve vládě, že budeme usilovat o to, abychom mohli prosazovat náš volební program za předpokladu, že to angažmá ve vládě bude důstojné. Jsem přesvědčen, že to, co jsme vyjednali, je důstojným zastoupením ČSSD, a průběžně se nám daří plnit naše priority. Nikdo nemohl očekávat, že jakékoli z těch řešení bude nějakým zázračným řešením, které přes noc preference sociální demokracie zdvojnásobí. Preference klesly na nějakých sedm procent, které jsme dostali v parlamentních volbách, a kolem tohoto čísla se pohybujeme i teď. Pokud máme doufat ve změnu k lepšímu, tak to prostě nějakou dobu bude trvat.

Fotogalerie

O tom, že si nejste úplně jisti, může svědčit, že jste se nedávno vůbec nezúčastnili hlasování o nedůvěře vládě. Pokusili jste se to doprovodit tím, že když se najde 105 hlasů, vy dodáte dalších 15, a že by se Sněmovna mohla rozpustit. Vy jste ale velice dobře věděli, že těch 120 hlasů není a že žádné předčasné volby, které by vás mohly vymazat ze Sněmovny, neriskujete.
To, že jsme se nezúčastnili hlasování o vládě, bylo politickým stanoviskem, kdy sociální demokracie dala jasně najevo, že nešla do vlády proto, aby řešila problémy Andreje Babiše, ale abychom tam prosadili vlastní volební program. A co se týká předčasných voleb, chtěli jsme upozornit na to, že co opozice ve Sněmovně hrála jako řešení situace, žádným řešením nebylo. Věděli, že nemají dost hlasů, aby vláda padla, proto to chtěli udělat našimi hlasy. Poukazem na předčasné volby jsme chtěli upozornit na to, že jediné, co by řešilo problém, o němž hovořila opozice, byly předčasné volby.

Spolupráce s komunisty funguje pragmaticky

Menšinová vláda je závislá na podpoře komunistů. Podrželi vládu při hlasování o důvěře a pak i při pokusu o nedůvěru, dali jí hlasy pro schválení rozpočtu. Jací jsou podle váš komunisté partneři? Jsou spolehliví? Vydírají nějak menšinovou vládu?
Nepoužil bych slova jako vydírání. Spolupráce funguje velmi pragmaticky. Pokud se máme bavit o státním rozpočtu, komunisté jasně řekli, jaké mají priority, ty uplatnili a poté, co vznikla dohoda, že pozměňovací návrhy jsme schopni podpořit jako vládní koalice, tak oni podpořili rozpočet. Když se podíváme detailně na jejich návrhy, tak ani s jedním nemám problém. Sto milionů pro policisty a hasiče jako ministr vnitra vítám. Peníze na sociální služby také ministryně uvítala.

Vaše spolupráce ve Sněmovně funguje, na druhou stranu vy i komunisté oslabujete, zatímco hnutí ANO sílí. Zjevně se mu daří luxovat levicové hlasy. Jak to budete chtít změnit?
Tím, co děláme posledních pár týdnů. Konečně sociální demokracie přestala diskutovat sama o sobě a soustředila se na programovou práci a prezentaci našich témat.

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček při rozhovoru pro IDNES.cz

Ale voliči to moc neoceňují.
Teď jsem viděl poslední průzkum CVVM, kde sociální demokracie mírně narostla. Já to nepřeceňuji, ale můj obecný pocit z posledních týdnů je lepší než ze září nebo ze října, kde jsme se starali jen o sebe, utápěli se v tom, zda mělo smysl do vlády vstoupit nebo nikoli. To teď ustalo.

Ve Finsku obědy zdarma pro školáky fungují čtyřicet let

Penzisté a studenti do 26 let se dočkali slevy na jízdném, teď se bavíte o možnosti, zda se dočkají obědů zdarma děti ve škole. Při vyjednávání o rozpočtu se šéf poslanců hnutí STAN Jan Farský ptal poslanců, proč mají mít oběd zdarma i jejich děti. Skutečně to myslíte právě tak?
To je velmi populistická rovina argumentace. Problém je, zda je levnější a jednodušší poskytnout tu výhodu všem, nebo jestli máme vytvářet systém, který bude diferencovat, kdo na to nárok má a kdo nemá. My to budeme ještě zkoumat, nicméně jsem přesvědčen, že kdybychom teď zavedli nějaké diferencování, tak budeme muset najmout nějaké úředníky, kteří budou rozhodovat, kdo na to nárok má a kdo nemá. Pokud se podíváme do Finska, na Slovensko, do Maďarska, tam obědy zdarma fungují. Ve Finsku to funguje čtyřicet let. Je to součást vzdělávacího procesu.

Takže někdo, kdo má nižší příjem a platí daně, má obědy platit dítěti ministra, který má příjem přes sto tisíc měsíčně?
Budeme to zkoumat. Protiargument k tomu, o čem mluvil pan Farský, je, že se může ukázat, že když to budeme diferencovat, tak to bude v důsledku na administrativních nákladech dražší. Jsou tady návrhy, že bychom to mohli navázat na přídavky na děti, a kdybychom to dokázali zadministrovat, tak můžeme jít touto cestou. Zahájili jsme diskusi, protože ten problém objektivně existuje.

Kde seženete peníze, aby se to zaplatilo? Zvýšíte deficit?
Státní deficit má nějaké mandatorní výdaje a v rámci sestavování státního rozpočtu se s tímto výdajem bude muset počítat a můžeme se bavit a tu debatu my s hnutím ANO vedeme a netýká se to jen obědů, zda není čas, abychom se podívali také na příjmovou stránku rozpočtu.

Rozpočet byl schválen se schodkem 40 miliard korun. Jedna z výhrad opozice byla, že v době růstu má země vytvářet přebytky, aby dokázala zvládnout situaci, kdy už konjunktura nebude?
To je jedna stránka mince. Druhá je, že ti sami, kteří nás kritizují za deficit, v několikrát navrhovali takové změny zákonů, které by příjmy státního rozpočtu buď zásadně podsekly, nebo navrhovali celou řadu výdajů, které by ještě deficit prohloubily. Z mého pohledu je to nekonzistentní postoj opozice, která nás na jednu stranu kritizuje, protože je to opozice, na druhou stranu sama navrhuje kroky, které rozpočet dál zatíží.

Jaké priority bude mít sociální demokracie ve vládě v příštím roce?
Chceme dotáhnout to, co máme rozjeto. Senát vrátil obnovení proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, určitě se budeme soustředit na to, abychom to dotáhli do konce a přehlasovali Senát. Chceme dokončit debatu o zálohovaném výživném, chceme pokračovat v diskusi o životním a existenčním minimu a pokud mám říct jednu velkou prioritu, tak jsou to exekuce. V principu jde o to, aby lidé, kteří jsou v exekuci, a je jich celá řada, aby měli motivaci pracovat, aby měli motivaci dluhy splácet. To se dnes ne úplně daří, protože dnes z hlediska toho, jak jsou nastaveny parametry, to takzvané nezabavitelné minimum, prostě nemotivuje lidi k práci. A třetí věc, o které chci hovořit, a to také souvisí s motivací lidí jít pracovat, je pokusit se dostat do práce tak jako na Slovensku aspoň část z lidí, kteří zatím pracovat nechtějí. Slovenský model, který byl velmi úspěšný, dostal do práce 40 tisíc takovýchto lidí. Jedná se prostě o to, že ti, kteří jsou dnes na sociálních dávkách, pokud nastoupí do práce, o ty dávky okamžitě přijdou. To znamená jim se pracovat nevyplatí. A Slovensko bylo velmi úspěšné v tom, že těm lidem, pokud nastoupili do práce, po nějakou dobu sociální dávky ponechalo. Tím pádem těm lidem se vyplatilo pracovat, získali pracovní návyky a pak už v té práci zůstali.

Důchodovou reformu v tomto volebním období čekat nelze

Penze v příštím roce vzrostou v průměru o více než devět stovek. Dočkáme se i nějaké důchodová reformy od této vlády?
Upřímně řečeno jestli někdo chystá zásadní důchodovou reformu, tak to asi v současném volebním období čekat nelze. O čem diskutujeme a co můžeme udělat, je, že provedeme nějaké parametrické změny. Já bych více pracoval s tím takzvaným třetím pilířem, to je takzvané dobrovolné spoření, kdy každý občan si může spořit na důchod, a můžeme se bavit o tom, jak tento prvek posílit, protože na rozdíl od takzvaného druhého pilíře, kde byly obrovské startovací náklady, reklamní kampaně, náklady na pobočky, tak ten třetí pilíř funguje. Takže podle mě bychom se měli snažit motivovat občany, aby více spořili do toho třetího pilíře a já osobně si dokážu představit, že bychom ten třetí pilíř udělali povinný.

Předseda ČSSD Jan Hamáček přichází na jednání vlády. (14. 11. 2018)

Tento týden Česká republika odmítla globální pakt OSN o migraci, stejně jako některé další země. Před tím se o tom vedla diskuse, padaly argumenty, že nic nového nepřináší, že to je deklaratorní. Proč jsme to tedy udělali?
Já jsem ještě ve funkci ministra zahraničních věcí říkal, že ani jeden z těch paktů, které dnes hýbou společností, není závazný dokument. Je to prostě víceméně politická deklarace, která jasně popisuje stav a nabízí řešení do budoucna, nicméně ne závazná. Když jsem končil v čele resortu, požádal jsem, aby mi připravili pro a proti, tak aby ten, kdo přijde po mně, mohl dát do vlády nějaké doporučení. Po diskusi ve vládě zvítězily argumenty proti. Z našeho pohledu nebyla jasná definice, kdo je legální migrant a kdo je nelegální, proto ve vládě ta proti převážila. Co je z mého pohledu úplně jiný příběh, je pakt o uprchlících, tam terminologické problémy nejsou, kdo je uprchlík, vychází z Ženevské konvence. Česká republika je postavena na tom, že vždy pomáhala lidem, kteří byli v tísni, kteří utíkali před nějakou hrozbou nebo byli v ohrožení života. Velmi jsem stál o to, aby vláda tento dokument podpořila. Diskuse ve vládě nebyla jednoduchá, nicméně ve finále se vláda přiklonila k mému názoru a já jsem za to rád.

Bavíte se někdy s premiérem Babišem o tom, že by Česká republika měla udělat nějaké symbolické gesto a přece jen přijmout nějaké děti, které by tu rozhodně nepobíhaly s kalašnikovem po České republice?
Co řeším, je žádost paní europoslankyně Šojdrové. Navštívila tam některé uprchlické tábory a informovala mě o tom, že jsou tam syrští sirotci bez doprovodu. Já jsem na základě její žádosti odeslal žádost na řecké úřady, aby mi tyto informace potvrdily, že ty děti tam jsou. Dopis odešel před měsícem a stále čekám na odpověď.

Česko intenzivně pomáhá v Sýrii, na to se zapomíná

Není to při vyjádřeních premiéra Babiše, že Česko nepřijme ani jednoho uprchlíka, ztracená věc?
Nemyslím si, že to je ztracená věc. My musíme zjistit, jaká je situace, zda jsou nějaké možnosti pomoci. Na druhou stranu Česká republika velice intenzivně pomáhá v Sýrii, na to se trochu zapomíná. Já když jsem vyzvedával dva propuštěné pracovníky humanitární organizace v Damašku, tak jsem hovořil se syrskými představiteli a oni velmi oceňovali, že Česká republika pomáhá na místě. Pravidelně tam dodáváme jak letecky, tak loděmi humanitární pomoc. Pan premiér má ještě další nápady, jak pomoci, což je samozřejmě dobře. Stále platí, že pomoc na místě je nejlepší, jakou můžeme udělat.

Jaký je momentálně vztah vaší strany k prezidentu Zemanovi? Pozvete ho na váš jarní volební sjezd?
Předpokládám, že pozvánka odejde oficiálně, ještě jsme ji neposlali, sjezd je za dva a půl měsíce. Ale já Miloše Zemana pozvu a je ně něm, jestli to přijme.

Ze Zemana spadly okovy, vyjadřuje se otevřeněji

Jak vnímáte jeho působení ve druhém volebním období?
Pan prezident v tom druhém volebním období je asi méně svazován, protože v tom prvním období musel brát na vědomí fakt, že asi bude kandidovat podruhé. Teď už - a to je můj dojem z jednání s ním - tyto okovy, nebo jak to nazvat, z něj spadly a vyjadřuje se otevřeněji.

Otevřeněji a lépe z vašeho pohledu, nebo otevřeněji a hůře?
Nezastírám to, že na spoustu věcí mám jiný názor, nicméně vážím si toho, že si to můžeme říci otevřeně a do očí. Debata s ním je vždycky zajímavá. Na druhou stranu Miloš Zeman je člověk, který vzešel ze sociální demokracie, jakkoli platí, že Miloš Zeman v roce 1998, kdyby slyšel Miloše Zemana v roce 2018, tak by spolu asi nesouhlasili, ale to je asi dáno nějakým vývojem. Stojím o to, aby komunikace s prezidentem republiky byla korektní.

Když Britové přišli s tím, že se Rusové pokusili otrávit svého bývalého agenta Sergeje Skripala v Anglii jedem novičok, Rusové se bránili, že novičok mohl být z České republiky a Zeman jim to potvrzoval. Nedávno zpochybnil, když BIS zveřejnily zprávu, že tu působí ruští a čínští agenti. Nevystupuje český prezident proti zájmům své vlastní země?
Mě některá vyjádření prezidenta netěší. Co se týká fungování tajných služeb, tak já vzhledem k tomu, co dělám, mám velmi dobrou představu, jaká jsou bezpečnostní rizika pro Českou republiku a jak fungují tajné služby. Opakovaně říkám, že jsem s prací našich tajných služeb spokojen a že pracují profesionálně. Takže já bych se nesnížil k žádným takovým útokům. Co se týká toho případu v Británii, evidentně vyjádření prezidenta posloužilo ruské straně k nějaké argumentaci, kterou použily, přičemž všichni víme, že to byla operace ruské tajné služby. Důkazy, které existují ve veřejném prostoru, ukazují, že to byla zpackaná operace ruské vojenské rozvědky.

Snažíte se vysvětlit Miloši Zemanovi, aby takové věci neříkal?
Já tady nejsem od toho, abych něco nařizoval panu prezidentovi. Má mandát od voličů, je nejvyšší představitel České republiky. Já se mu snažím vysvětlit, jak tu situaci vidím já, a mám pocit, že některé argumenty pan prezident vnímá.

Ve vedení ČSSD bych rád viděl Janu Maláčovou

Koho byste si přál, aby se vedle vás ocitl v novém vedení sociální demokracie? Mají v něm být znovu zastoupeny všechny proudy ve straně, když se ukázalo, že se třeba s kolegou Jiřím Zimolou, jenž vám měl krýt záda, absolutně neshodnete?
Nebudu dávat nějaký seznam, ale řeknu jedno jméno, které bych tam rád viděl, a to je Jana Maláčová, protože ji pokládám za novou tvář sociální demokracie. Je to velmi významná politička, která ztělesňuje hodnoty sociální demokracie tím, jak je založená, co dělá, co si myslí.

A jak podle vás působí ministr zahraničí Tomáš Petříček, který také přišel později do vlády a dlouho se o něm mluvilo, že je jen vykonavatelem vůle europoslance Pocheho? Teď poměrně dost lidí na sociálních sítích překvapuje svými jasnými vyjádřeními, kdy se nebojí oponovat některým názorům prezidenta a jasně se třeba staví na stranu Ukrajiny, kterou si vybralo Rusko jako svůj terč, jako zemi, kterou lze snadno spolknout.
Možná by bylo zajímavé, kdybyste se podíval na mé vyjádření, když pan Petříček nastupoval do funkce, kdy přesně padaly argumenty, že to je nějaký asistent pana Pocheho a že nemá vlastní názor. Já jsem už tehdy říkal, že může překvapit, stejně jako překvapila Jana Maláčová. Když nastupovala do funkce, tak jsem slyšel, že to je nějaká úřednice z ministerstva, kterou nikdo nezná.

A pan Petříček by mohl kandidovat do vedení ČSSD?
Já už nebudu další jména říkat, je to na jednotlivých krajích a delegátech, koho na sjezdu zvolí, ale za sebe říkám, že jsem jak za Tomáše Petříčka, tak za Janu Maláčovou rád. Za nové a čitelné tváře ČSSD.

Ministr vnitra Jan Hamáček hovořil 14. prosince 2018 v Praze na tiskové...

Do čela kandidátky do Evropských voleb chcete dát současné europoslance Pavla Poce a Olgu Sehnalovou, přičemž kandidaturu odmítli exministr zahraničí Lubomír Zaorálek i údajně také šéf ČMKOS Josef Středula. Pokud je to pravda, jak vám to zdůvodnili?
Panu Středulovi jsem kandidaturu nenabízel a pokud se týká pana Zaorálka, hovořili jsme o jeho dalším působení a tato možnost tam byla, ale já nevidím důvod, proč bych měl nominační procesy uvnitř strany komentovat v médiích.

Zúžení na D1 dávno být nemělo

Jel jste někdy v poslední době po dálnici D1? Vypadá to, že ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic dálnic nepočítaly s tím, že v prosinci sněží.
Já jsem měl tento týden jednání s panem ministrem Danem Ťokem. Vzal jsem tam šéfa dopravní policie, pana generála Lercha, a situaci jsme řešili. Jakkoli to není primárně otázka ministerstva vnitra, problém vznikl na straně ministerstva dopravy, respektive Ředitelství silnic a dálnic. Je evidentní, že to zúžení tam být dávno nemělo. Firma nesplnila termíny, které slíbila. Můžeme se bavit o tom, zda to Ředitelství silnic a dálnic vědělo, zda mohlo konat dříve, ale to jsou všechno otázky na pana Ťoka. Uděláme všechno pro to, abychom škody minimalizovali. Dopravní policie je připravena posílit hlídky v tom úseku, dohodli jsme, že vytipované úseky budou osazeny dopravním značením zákazu jízdy kamionů v levém pruhu, policie posílí hlídky, aby to mohla vymáhat a současně na tom nejhorším úseku budou jak na začátku, tak na konci vozy policie k dispozici, aby v případě, že dojde k nějaké kalamitě, ten úsek mohly okamžitě uzavřít.

Sociální demokracie nebude požadovat výměnu na postu ministra dopravy?
To je nominace kolegy Babiše. My jsme se na začátku dohodli, že si vzájemně ministry kádrovat nebudeme.

Jak se posunul váš spor o splacení dluhu vůči rodině právníka Zdeňka Altnera?
Nijak, protože stále čekáme na rozhodnutí Nejvyššího soudu o našem dovolání. Stále ještě běží dědické řízení po panu Altnerovi, protože podle mých informací jeden z dědiců dědictví po něm odmítl a musí tam rozhodovat opatrovnický soud, protože se to týká nezletilých potomků, takže se čeká, až bude jasné, jaká je skupina dědiců, a pak může Nejvyšší soud rozhodnout o našem dovolání. ČSSD v této fázi není povinna nic platit, protože Nejvyšší soud rozhodl o odložení vykonatelnosti rozsudku a my jsme za pana Altnera zaplatili řadu pohledávek, které byly vůči nám uplatněny.

V jaké je teď ČSSD finanční kondici? Nebudete muset začít prodávat část vašeho majetku?
Rozhodně ne. Ta situace je nesporně složitější než dříve, není potřeba to lakovat narůžovo. My jsme při přípravě rozpočtu na příští rok přistoupili k nějakým opatřením, zejména v personálních nákladech. Budeme propouštět. Já jsem zadal našemu ekonomickému řediteli pokyn, aby snížil personální náklady o nějakých 7 milionů, což se samozřejmě musí projevit v počtu zaměstnanců sociální demokracie.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Plavkyně Pechová jako první handicapovaná žena na světě překonala La Manche

handicapovaná plavkyně Markéta Pechová přeplavala kanál La Manche. (25. srpna...

Plavkyně Markéta Pechová přišla o nohu, když jí bylo dvanáct let. Lékaři jí museli končetinu amputovat ve stehně kvůli...

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz