Zeman chce obědvat s Babišem jako s premiérem i po příštích volbách

  10:35aktualizováno  15:38
Prezident Miloš Zeman by se rád s šéfem ANO Andrejem Babišem jako premiérem setkával i po příštích parlamentních volbách, které budou nejpozději na podzim 2021. Dva momentálně velcí spojenci v domácí politice se ve čtvrtek setkali na zámku v Lánech. Babiš přijel s manželkou na tradiční novoroční oběd hlavy státu s předsedou vlády.

Před rokem podpořil Babiš znovuzvolení Zemana na Hrad. Ten mu to oplatil, když trval na tom, že Babiš - nehledě na výhrady dalších stran - od něj dostane šanci vést i svou druhou vládu.

„Předpokládám, že se takhle setkáme ještě čtyřikrát a doufám, že jste pochopili skrytý význam této věty,“ řekl Zeman při přijetí Babiše. Protože volby do Sněmovny budou nejpozději na podzim 2021, Zeman tím chtěl vyjádřit, že by se rád s Babišem jako premiérem setkával i po následujících volbách.

Zeman byl nakloněn ustavení menšinové Babišovy vlády ANO a ČSSD, kterou podpořili i komunisté a pomohli jí také schválit rozpočet na letošní rok.

„Chtěl bych poděkovat předsedům tří politických stran, kteří našli odvahu k vytvoření a podpoře takové vlády, Andreji Babišovi, Janu Hamáčkovi a Vojtěchu Filipovi,“ řekl prezident před pár dny ve svém vánočním poselství.

Fotogalerie

Když prezident odmítal jmenovat ministrem zahraničí europoslance Miroslava Pocheho z ČSSD, Babiš na něj netlačil, aby to udělal a aby postupoval podle platné Ústavy České republiky, natož aby využil možnosti obrátit se na Ústavní soud, aby prezident navrženého kandidáta jmenoval.

Zeman a Babiš se v průběhu roku setkávají pravidelně a měli po celý minulý rok také obdobné názory na většinu klíčových otázek zahraniční politiky, třeba na řešení migrace. Jen v otázce možného přestěhování české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma si Zeman počíná víc jako „jestřáb“ domácí politiky, když na přesunu ambasády trvá.

A Babiš se také na rozdíl od Zemana zastal českých tajných služeb, když na rozdíl od prezidenta odmítly jak tajné služby, tak pak i vláda, že by se v Česku vyráběl jed novičok, jímž se ruští agenti pokusili ve Velké Británii otrávit Sergeje Skripala. Babiš se také zastal Bezpečnostní informační služby, když zveřejnila zprávu, v níž varuje před ruskými a čínskými špiony, kteří mimo jiné působí na ruském a čínském velvyslanectví.

Změny ve vládě až ve druhém čtvrtletí. Pokud k nim dojde...

I když je novoroční oběd prezidenta s premiérem díky přítomnosti obou manželek hlavně společenskou událostí, Zeman a Babiš hovořili i o plánech vlády na letošní rok.

Premiér Babiš znovu nevyloučil, že by letos mohlo dojít ke změnám v jeho kabinetu. S jednotlivými ministry chce mluvit. „Vidím to spíš až na druhý kvartál roku, pokud vůbec k tomu dojde,“ řekl Babiš po setkání se Zemanem. U oběda s manželkami podle premiéra změny ve vládě neřešili.

Stát loni hospodařil s přebytkem 2,9 mld. Od roku 1995 je v plusu podruhé

Babiš řekl, že informoval Zemana o skvělých výsledcích, jichž země loni dosáhla, včetně přebytku hospodaření státu 2,9 miliardy korun.

Komunisté, kteří jeho menšinovou vládu podporují a udržují, dlouhodobě kritizují především ministra dopravy Dana Ťoka, který je ve vládě za hnutí ANO. „Pan ministr je měkký na svoje podřízené. Musí být na ně tvrdší a důslednější, popohánět je,“ řekl Babiš před Vánoci v rozhovoru pro iDNES.cz a zopakoval to i na Nový rok v ČT.

Komunisté nejsou spokojeni ani s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem z ČSSD. Kritický vůči Petříčkovi je i prezident Zeman. „Dělá hrubé chyby,“ vytkl Petříčkovi v listopadu Zeman ve svém pravidelném pořadu v televizi Barrandov.

Předseda ČSSD Jan Hamáček ale s výměnami ministrů za svoji stranu nepočítá a Babiš řekl, že by se jeho případné úvahy o změnách týkaly jen ministrů za hnutí ANO.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček před obědem obou politiků řekl, že se při něm bude hlavně hlavně bilancovat.  Zeman uspořádá podobný oběd ještě pro šéfa Sněmovny Radka Vondráčka z ANO a Jaroslava Kuberu z ODS. I když půjde oficiálně o oběd novoroční, uskuteční se až 16. ledna na Pražském hradě.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Kauza Huawei je projev obchodní války, soudce smím kritizovat, řekl Zeman

Udílení státních vyznamenání - prezident Miloš Zeman během svého úvodního...

Prezident Miloš Zeman odmítl nařčení, že se pokouší ovlivňovat soudce. „Neovlivňoval jsem je, ale kritizoval jsem a...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Budování „elektrobenzínek“ se zpozdí, síť se rozšíří až za čtyři roky

Zástrčka na dobití elektromobilu.

Fanoušci elektromobilů si budou muset na páteřní dobíjecí síť ještě nějakou dobu počkat. Ambiciózní plán, v rámci...

Najdete na iDNES.cz