Zasmrádlý čurbes a české cesty tunelem nechceme, zlobí se šéf lidovců

  10:55aktualizováno  12:40
Pokus vyškrábat se z politického podpalubí odstartovali lidovci zostra. "Dnes bez úplatků a rozkrádání neumíme koupit ani obrněné transportéry, ani vytisknout tramvajové lístky," kritizoval šéf strany Pavel Bělobrádek poměry v České republice při představování "nové KDU-ČSL s rozhněvanou tváří".

Bez úplatků nedokážeme ani koupit transportéry nebo vytisknout tramvajové lístky, kritizoval na ideové konferenci KDU-ČSL poměry v domácí politice předseda Pavel Bělobrádek. | foto: ČTK

Odmítl zasmrádlý čurbes v zemi a české cesty tunelem, které nyní podle něj domácí politika nabízí. "Odklonila se od principů služby veřejnosti. Slouží jen sobě, a nikoli občanům," prohlásil předseda KDU-ČSL. Pro jeho stranu, která se v roce 2010 poprvé v historii nedostala do Sněmovny a má jen šestičlenný senátorský klub, bude letošní rok klíčový.

V podzimních krajských a senátních volbách se bude snažit dokázat, že v krajích je stále silná a političtí soupeři i voliči s ní proto musejí počítat. "Dostali jsme lekci od voličů. Ano, děkujeme, poučili jsme se," řekl Bělobrádek. Dodal ale, že doufá, že se poučili i voliči, kterým se sázka na nové strany podle něj příliš nevyplatila.

"Odmítám opilecké bláboly, že jsme socialisté, kteří chodí do kostela."

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL

Už začátek lidovecké konference ukázal, že strana chce nabízet novou image, která by mohla oslovit mladší voliče. "Za co, Pane Bože, za co, nechals nás se napálit? Za co, Pane Bože, za co? Zas čtyry roky v prdeli! Za co, Pane Bože, za co?" zněla píseň Tomáše Kluse "Pánubohudooken".

Mluvčí lidovců Martin Horálek prokládal jednotlivá vystoupení řečníků vyprávěním židovských vtipů a pracovníci aparátu KDU-ČSL dorazili ve žlutých tričkách s nápisem Roithová for president. Právě europoslankyni Zuzanu Roithovou totiž strana vyzvala ke kandidatuře na Hrad, když projde přímá volba všemi občany.

"Rozhněvaná generace ovládla předsednictvo KDU-ČSL," uvedl řečníky Horálek s odkazem na to, že věkový průměr vedení lidovců je teď pouhých čtyřicet let. A jak pak dodal Bělobrádek, čtyřem ze pěti členů nejužšího vedení strany je méně nez 40 let. "Kdo tohle má?" parodoval šéf lidovců jedno ze starších vystoupení bývalého předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka

Cynické, konfrontační mizérii se dá těžko říkat politika

"Nerozdělujeme lidi na věřící a na nevěřící, ale podle toho, jak se chovají k druhým a k vlastní zemi," řekl ve svém hlavním projevu Bělobrádek. Všechno ale lidovci přece jen nepřekopali. Jejich šéf zdůraznil, že pro jeho stranu je ideálem úplná sezdaná rodina a země, kde dítě není sociálním problémem, ale nadějí do budoucna, a kde se při výuce ve škole nezapomíná na výchovu.

"KDU-ČSL je dále ostrovem stability a spolehlivosti v chaosu dnešní cynické bezskrupulózní a konfrontační mizérie, které se jen těžko dá říkat politika," prohlásil předseda lidovců. Cílem podle něj musí být, aby Česká republika byla opět státem, kde se gauneři beztrestně nesmějí do očí poctivým, kde se z venkova nestává skanzen a kde české potraviny nejsou minulostí.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek a europoslankyně Zuzana Roithová, kandidátka

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek a europoslankyně Zuzana Roithová, kandidátka

Vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných podle něj neprovádí reformy, ale deformy. "Tupě škrtá a neřeší příčiny, ale pouze následky, a to na úkor občanů,"  kritizoval  Nečasovu koalici Bělobrádek. Inspiraci by podle něj Česko mělo hledat hlavně v Německu a v Rakousku, v zemích, které normálně fungují a prosperují a kde mají zároveň silnou pozici křesťanští demokraté.

Lidovci budou prosazovat větší zvýhodnění rodin s dětmi

Místopředseda lidovců Pavel Svoboda si vypůjčil slova černošského aktivisty Martina Luthera Kinga a ve svém projevu mluvil o tom, že "měl sen" o České republice v roce 2020. Jeho vize, jak by země v té době měla vypadat, byla v kostce tato: slovo vlastenectví nebude už v té době na posměch a případnou anketu o nejlepšího Čecha roku nevyhraje žádná hvězdička šoubyznysu, ani hokejista, ale rodiče šesti dobře vychovaných dětí.

"Zaděláváme si na obrovský společenský a ekonomický problém. Jestliže totiž chybí jeden milion narozených dětí, budeme tady potřebovat jeden milion přistěhovalců, kteří se budou schopni a ochotni starat o naše budoucí seniory," prohlásil při prezentaci rodinné politiky místopředseda strany Marian Jurečka.

KDU-ČSL se bude snažit prosadit společné zdanění rodin. Do vlády, která to nebude mít v programu, by lidovci podle Bělobrádka ani nevstoupili. Rodina, která bude mít tři a více dětí, by měla být podle lidovců zvýhodněna. Penzijní reforma má být nastavena tak, aby na tom vydělali lidé s dětmi oproti bezdětným.

Bělobrádek kritizoval, jak se ve zdravotnictví ztrácejí peníze. "Je třeba ve zdravotnictví uklidit, protože zde se ukrývají miliardy korun, které se vyplýtvají a rozkradou. IZIP nás stál již téměř dvě miliardy a jeho osud je nejistý. A pak se my, pacienti s roztroušenou sklerózou, dozvíme, že na naši léčbu nejsou peníze," řekl předseda KDU-ČSL, sám trpící touto nemocí.

Narážel na to, že se devět pacientů s roztroušenou sklerózou muselo začít v Česku soudně domáhat toho, aby jim nebyla odpírána léčba, na kterou mají ze zákona nárok. (více o soudním sporu, který vyvolali pacienti, najdete zde)

"Odmítáme experimenty řízené i neřízené privatizace zdravotních pojišťoven, veřejného zdravotního pojištění a fakultních nemocnic. Odmítáme měnit zdravotnictví v obchod se zdravím," zdůraznil předseda KDU-ČSL. Na stranické konferenci mluvil i o potřebné úctě k seniorům: "Být seniorem není nemoc. Senioři nejsou darmožrouti, kteří kradou ze společného chlebíčku!"


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Ve vagonu budou číst Pawlowská i Formánek, začíná festival Čtení ve vlaku

Ilustrační snímek

V netradičním prostředí vlakových souprav pražských příměstských linek se budou konat autorská čtení oblíbených českých...

Premiér si prohlédl pozemky v Letňanech, kde by mohla vyrůst úřednická čtvrť

Premiér Andrej Babiš si prohlíží místo v pražských Letňanech, kde by mohla v...

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil do pražských Letňan, kde by mohla v budoucnu vzniknout takzvaná vládní čtvrť. Ta by...

Ministr školství: Platy učitelů by mohly od ledna vzrůst v průměru o 3500

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ministr životního prostředí...

Učitelé by podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) měli v příštím roce dostat přidáno v průměru přibližně 3500...

Najdete na iDNES.cz