Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vrátili jsme se před rok 1989, už jsme zase cikáni, říká předák Ščuka

  1:00
Bývalý předseda Romské občanské iniciativy a jeden z hlavních vůdců romské komunity z porevolučních let Emil Ščuka prolomil dlouholeté mlčení. I vlastní vinou jsme se vrátili před rok 1989, už jsme zase cikáni, komentuje v rozhovoru pro iDNES.cz současné protiromské nálady.
Emil Ščuka

Emil Ščuka | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jak vnímáte současnou napjatou situaci na Šluknovsku?
Jsem z toho dost omráčený, jako každý Rom v této zemi, protože se to může táhnout jako řetězová reakce. Už teď jsou avíza, že by něco podobného mělo být v Přerově. Copak to bude v každém městě? Další rozhodnutí vlády (recept na romská ghetta, pozn. autora) není rozhodně to, co se čeká. Premiér Nečas je slabý, nevyřešil jiné kauzy a obávám se, že nevyřeší ani tuto. Nemá ani chuť a vůli, protože co se týče romské otázky, našlápl vedle.

V čem vidíte hlavní příčiny napětí?
Dalo se to čekat. Pro mne to není nic, co by bylo tak úplně nové. Mne mrazí z toho, že už to je. Vzhledem k tomu, že v této zemi žiji a za těch dvacet let se toho hodně změnilo, změnili jsme se i my, a dali jsme k tomu dost velký důvod.

Myslíte Romy?
Ano, určitě. Viníci jsou na obou stranách. Nemůžu ale dnes říct, že viníkem je majorita a my jsme v tom nevinně. Ty doby už takové nejsou, to jsem mohl říkat v devadesátých letech. Dneska už ne, dneska se situace hodně změnila. A to, co někteří Romové předvádějí, na to nemám odpověď. Rumburk navíc znám, máme tam školu.

Emil Ščuka

V čem je tedy problém?
Velká část Romů nemá práci. Nemůžu ale říct, že devadesát procent Romů je nezaměstnaných, není to tak. Někteří pracují na černo, nejsou zaměstnaní, berou dávky a zároveň chodí někam na brigády. Samozřejmě velká část je nezaměstnatelná. To je problém, tam vyrůstá celá generace. Není to ale jen Šluknovský výběžek. Děláme věci, které jsou na očích, jako například drogy, prostituce. Celé severní Čechy jsou tím promísené, prostě je to tak.

Vypadá to jako anarchie…
Je to tak. Z dobrých lidí se stali nepřizpůsobiví. Je samozřejmě skupina velmi dobrých Romů a já ty příklady znám, protože ke mně chodí do školy. Tam děti musí vydržet čtyři roky a kdo vydrží, má velkou podporu rodičů. Jsou to často velké oběti. Rodiče se informují, jak jejich děti studují, my zase chodíme do rodin. Taky ale znám skupiny Romů, s jejichž dětmi jsme se museli rozloučit, protože do školy nechodily nebo chodily málo a ještě se divily, proč by měly chodit každý den.

Jak se od změny režimu v roce 1989 změnilo postavení romské menšiny?
Máme nejhorší postavení, jaké jsme kdy mohli mít. V devadesátých letech statistiky říkaly, že nás 60 procent lidí nemusí, dnes je to devadesát procent. V devadesátých letech se ale veřejně lidé báli vystoupit a říct "cikán", to bylo něco, co se ve slušné společnosti neříkalo. Všichni se za těch pár let od revoluce naučili, že jsme Romové. Doma si mohli říkat "ti cikáni jedni prašiví", ale na veřejnosti si to nikdo nedovolil říct. Dneska nás takto jmenuje senátor, různí starostové. Už jsme zase cikáni, dostali jsme se před revoluci.

Emil Ščuka

JUDr. Emil Ščuka byl jednou z ústředních postav romské komunity v porevolučním Československu. Působil v Občanském fóru. Od roku 1990 do roku 2001 byl předsedou Romské občanské iniciativy (ROI), na funkci rezignoval v roce 2000, kdy byl zvolen prezidentem International Romani Union (IRU).

Před revolucí byl prokurátorem v Sokolově, později v Praze. V současné době je ředitelem Střední odborné školy managementu a práva, která funguje v šesti městech. Vede také pražskou konzervatoř, kterou založil.

Nechybí Romům lídr?
Dnes by lídr, který by neobjektivně hájil práva jen Romů, neměl šanci. Musí to být lídr, který umí ukázat i na chyby svého národa. Musí umět vystoupit na veřejnosti a říct, že chceme to či ono, ale zároveň, že to či ono zase děláme špatně. Co se společnosti nelíbí a co musíme napravit. A jestliže to my sami neuděláme, tak není důvod, proč by nás někdo v tomto státě chránil.

Co myslíte, že Romové za těch dvacet let udělali špatně?
Třeba špatně vychováváme děti. Přes množství akcí, přes množství sdružení, neziskových organizací, do kterých přiteklo v devadesátých letech velké množství peněz z nestátní sféry, jsme nevyřešili třeba otázku školství. V téměř každém městě, kde fungovalo nějaké sdružení, jsme vysvětlovali rodinám, jaké mají povinnosti ve vztahu k dětem. Co jsou to třeba zvláštní školy a že bez podpisu rodiče se tam dítě prostě nemůže dostat. Říkali jsme Romům, ať to nepodepisují, že tím dávají kříž nad své dítě. Ale oni to často chápali tak, že když tam chodí starší sourozenec, dají tam i mladšího. Je obrovská absence ve zvláštních i normálních základních školách. Vždyť do těch škol skoro nechodí a nad tím se nikdo nepozastaví. Umíme křičet, aby zvláštní nebo speciální školy zrušili, ale proč žádné sdružení neudělá statistiku, že děti většinou do školy nechodí? To nejhorší, co Romy postihlo, je absence politické vůle vládních garnitur pro Romy něco udělat.

Co by Romové měli udělat sami pro sebe?
Romové by měli slušně žít. Slušně vychovávat své děti tak, aby ostatní nemohli poukazovat, že jsou přítěží pro obyvatelstvo. Ono to je o něčem jiném. Nemusím být zaměstnán. Pokud skutečně hledám práci a nemůžu jí najít, tak prostě nebudu zaměstnán. Budu ale žít tak, aby na mne nemohl nikdo ukázat a říct, že žiju špatným způsobem. Budu žít tak, abych se dokázal postarat o děti, aby chodily do školy. Abych jim dal rodičovskou výchovu. Abych měl před domem čisto a ochránil děti před škodlivými vlivy. Pokud taková rodina bude někde v české ulici bydlet, byť bude nezaměstnaná, nebudou vůči ní sousedé nevraživí.

Jak je to s diskriminací Romů při hledání zaměstnání?
Stát se tváří, že nemůže vytvářet pracovní místa. Na nespočetných schůzích už v devadesátých létech jsme atakovali ministry, premiéry. Měli jsme koncepce a žádali, aby stát zakročil, aby se vytvořily pracovní podmínky pro Romy. Nikdy to neudělal. Od roku 1993 jsme upozorňovali, že nám berou práci Ukrajinci. Tehdejší ministr práce a sociálních věcí Vodička nám říkal, že neovlivní soukromé firmy, které najímají Ukrajince.

Obrázek není k dispozici
Obrázek není k dispozici
Obrázek není k dispozici

Říkali jsme mu, že může zpřísnit pravidla pro dlouhodobý pobyt cizinců, kontroly odvodů zdravotního a sociálního pojištění, kontrolovat, zda za ně firmy platí. Po letech od jiných ministrů vyšlo najevo, že je v tom lobby; když chtějí, aby stavebnictví prosperovalo, přivírá stát oči nad neplacením daní a odvodů. Říkali jsme, že to je na náš úkor, protože do té doby byla lopata, krumpáč a kolečko naše. Bylo naše čtyřicet let. Od války tu nikoho neměli, než "Romáky" na těžkou práci. Naučili jsme se to a chtěli to dělat. Vybudovali jsme veškeré inženýrské sítě od Chebu až po Košice. Těžkou práci, kanalizace, elektrizace, to všechno dělali Romové. Dneska nás odstavili.

Stát se tomu bránil, nikdo to nechtěl řešit. Střídali se ministři, každý nás přijímal, podával ruce, ale to bylo všechno. Přitom stát je největším zadavatelem veřejných zakázek. V devadesátých letech stát proinvestoval 600 až 800 miliard korun. Chtěli jsme, aby stát v souladu se zákonem o veřejných zakázkách přijal klauzuli, že každý výherce veřejné státní zakázky má povinnost z pěti procent zaměstnávat Romy. Říkali, že je to pozitivní diskriminace a nejde to. Ano, je to pozitivní diskriminace, ale bez toho se v tomto státě neobejdeme. Jinak tu jednou bude občanská válka a už tehdy jsem říkal, že k tomu směřujeme. Velké firmy dostávaly miliardové zakázky a nám nedali pět procent. Přitom by se tím ušetřily peníze za sociální dávky, platily by se odvody, byly to pořád státní peníze. S tím jsme nikde neuspěli, až u Václava Klause.

Jak přesně?
V září 1997, kdy byla veliká vlna emigrace, nás v šestičlenné skupině přijal premiér Klaus. Vylíčili jsme mu, jak si to představujeme se státními zakázkami, a on nám na to řekl, že máme pravdu. Zavolal si vrchního ředitele Úřadu vlády a řekl mu: Poslechněte si pana Ščuku, jaký má návrh, šlo by to? Odpověď zněla, že to chce návrh zákona, ale šlo by to. Když se Klaus zeptal, proč to nebylo možné dřív, tak prý nikdo s podobným návrhem nepřišel. Klaus zároveň vytvořil takzvanou Bratinkovu skupinu a dal jí měsíc. Připravilo se usnesení vlády, díky němuž vznikla meziresortní komise, dnešní Rada vlády pro záležitosti romské komunity. Když se všechno připravilo, Klause odvolali. Byl to jediný člověk ve vládě, který slyšel na to, co je potřeba s Romy udělat. Nebyli to socialisté ani lidovci.

Na další pandemii nejsme připraveni, varuje hlavní hygienička a vysvětluje proč

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Řidiče náklaďáku přemohl na D5 mikrospánek, vůz se převrátil na bok do trávy

Provoz na dálnici D5 směrem na Rozvadov u sjezdu na Stříbro komplikovala od pátečního rána nehoda kamionu. Souprava sice skončila mimo dálnici, ale kvůli vyprošťování a překládce nákladu museli...

28. března 2025  8:15,  aktualizováno  9:45

Motol povede ředitel Nemocnice Na Homolce, oznámil Válek

Přímý přenos

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pátek komentuje další postup v přímo řízených organizacích jeho resortu. O pravidelných auditech nemocnic mluvil už na konci února. Reagoval tak na...

28. března 2025,  aktualizováno  9:40

Změna času se blíží, zrušena měla být už před lety. Horší je letní čas

Na neděli 30. března 2025 si nařiďte budík na druhou hodinu ranní. Proč? Abyste si mohli poctivě nastavit letní čas. Ve dvě hodiny budou tři. Střídání času mělo skončit už v roce 2021, ale kvůli...

28. března 2025  9:33

Zřícený mrakodrap, desítky lidí v troskách. Thajsko a Barmu zasáhlo silné zemětřesení

Thajsko a Barmu zasáhlo silné zemětřesení. V Bangkoku se zřítila stavba třicetipatrového mrakodrapu, v troskách podle AFP uvízlo nejméně čtyřicet dělníků. Thajská premiérka Petongtán Šinavatrová v...

28. března 2025  9:33

Soud chyboval, když nepotrestal útok latí na exmanželku. Agresor přesto vyvázne

Napadení exmanželky po hádce o křovinořez vyhodnotil Okresní soud v Břeclavi ne jako trestný čin, ale přestupek. Obžalovaného tak nijak nepotrestal. Nejvyšší soud však nyní na základě stížnosti...

28. března 2025  9:30

VIDEO: Ukrajinci se pochlubili, jak odpalují mosty v Rusku

Ukrajinské jednotky se snaží izolovat své miniaturní předmostí v Belgorodské oblasti. Před přísunem ruských posil odpálili dva mosty u města Krasnaja Jaruga, záběry detonací se nyní pochlubili na...

28. března 2025  9:15

Zdravé zoubky? Otestujte dětskou zubní pastu Kinder KAREX
Zdravé zoubky? Otestujte dětskou zubní pastu Kinder KAREX

Hledáme 30 testerek, které se svými dětmi vyzkouší inovativní zubní pastu Kinder KAREX. Tato moderní pasta neobsahuje fluorid, ale využívá sílu...

Dodávka vjela do protisměru, po střetu s cisternou je jeden mrtvý

Tragická nehoda uzavřela dnes ráno provoz na silnici I/9 u Svoru na Českolipsku. Při střetu dodávky s kamionem vezoucím cisternu zemřel jeden člověk, další se těžce zranil.

28. března 2025  8:55,  aktualizováno  9:03

ANO podle nového volebního modelu jasně vede, Motoristé už přeskočili SPD

Hnutí ANO může jasně vyhrát volby do Sněmovny se 33,5 procenty hlasů, říká nový volební model společnosti Median. Nová strana Motoristé sobě už přeskočila další opoziční uskupení. Oproti lednovému...

28. března 2025  6:35,  aktualizováno  8:24

Putin navrhuje správu Ukrajiny pod záštitou OSN, chce se zbavit Zelenského

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zavedení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou OSN, která by umožnila uspořádání „demokratických“ prezidentských voleb v zemi a následné vyjednání mírové dohody...

28. března 2025  8:13

Japonci zruší výškový limit pro pilotky letadel. Stačí, když dosáhnou na přístroje

Japonsko od příštího roku zruší požadavek, aby státní Vysoká škola civilního letectví (JCAC) přijímala pouze uchazečky vyšší než 158 centimetrů. Ministerstvo dopravy si od toho slibuje zvýšení počtu...

28. března 2025  8:09

Na Radlické vykolejila tramvaj. Řidič nezvládl cvičnou jízdu

V pátek ráno vykolejila v Praze 5 cvičná tramvaj. Zasahovala policie, řidiče otestovala na alkohol. Nikdo nepřišel ke zranění.

28. března 2025  7:31

Výpadek zabezpečení ETCS zpomalil vlaky. Na koridoru u Pardubic nabíraly zpoždění

Provoz vlaků na železničním koridoru u Pardubic ve čtvrtek večer komplikovaly výpadky zabezpečovacího systému ETCS. Jejich příčinou byla porucha GSM-R signálu. Vlaky musely jezdit v úsecích Pardubice...

27. března 2025  20:39,  aktualizováno  28.3 7:04