Reportáž skončila 27. 10. 2013 22:50

Volby do Poslanecké sněmovny 25.-26. října 2013

Konečné výsledky předčasných voleb: ČSSD 20,5 % (50 mandátů); ANO 18,7 % (47); KSČM 14,9 % (33); TOP 09 12 % (26); ODS 7,7 % (16); Úsvit 6,9 % (14); KDU-ČSL 6,8 % (14). Jiné strany se do Sněmovny nedostaly. Volební účast činila 59 procent. On-line reportáž pro vás připravili Věra Žilková, Jan Wirnitzer, Barbora Sedlářová a Martina Topinková.

22:50
Vážení čtenáři, on-line reportáž z předčasných voleb do Poslanecké sněmovny a následujícího dění končí. Děkujeme za pozornost.
22:27
ČSSD
Na facebooku vznikla stránka na podporu Bohuslava Sobotky. Jeho příznivci se chtějí v pondělí v 17 hodin sejít na Pražském hradě u sochy T. G. Masaryka a vyjádřit mu podporu. Stránku Chci Bohuslava Sobotku, ne Michala Haška najdete zde.
22:17
ČSSD
I když předsednictvo ČSSD vyzvalo šéfa strany Sobotku k rezignaci, přinejmenším v grémiu má stále nadpoloviční podporu, plyne z hlasování.
21:46
Proti odstoupení Bohuslava Sobotky je například místopředseda strany Lubomír Zaorálek. "Je to nesmyslené. Nesouhlasím s tím. Bude se o tom ještě jednat. Jak na úrovni ústředního výboru, tak i moravskoslezské organizace," řekl ČTK Zaorálek, který věří, že ústřední výkonný výbor takový návrh odmítne. Jde podle něj o nedůstojné hledání obětního beránka. Od spolustraníků má prý řadu podobných reakcí. Souhlasí s tím, že jde o pokračování sporů křídel uvnitř ČSSD, které se projevovaly už před volbami.
21:20
ČSSD
Michal Hašek po předsednictvu ČSSD nepřímo potvrdil, že se v sobotu sešel s prezidentem Zemanem. Dříve to popíral. Hašek je Zemanovým sympatizantem.
21:04
Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek nesouhlasí s výzvou předsednictva, aby Sobotka rezignoval. Podle něj jde jen o nedůstojné hledání obětního beránka.
21:03
Po nízkém volebním zisku by měl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka rezignovat, řekl časopisu Týden prezident Miloš Zeman.
19:48
ANO
Odstoupení předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by podle šéfa ANO 2011 Andreje Babiše destabilizovalo situaci. Rozdělením na dva tábory by strana zradila voliče, řekl Babiš v České televizi.
19:22
ČSSD
Bohuslav Sobotka na základě dnešní výzvy předsednictva nerezignuje na funkci šéfa sociální demokracie. Řekl to na večerní tiskové konferenci. Nechce prý, aby strana přišla o autonomii a byla pod vlivem zemanovců. Jako předseda může být odvolán jen v tajné volbě ústředního výkonného výboru, uvedl také.
19:07
ODS
Miroslava Němcová bude kandidovat na předsedkyni ODS, o jiný post ve vedení strany nemá zájem, řekla to po jednání výkonné rady ODS. Kongres bude v lednu.
18:50
ČSSD
Předsednictvo ČSSD schválilo výzvu k odstoupení Bohuslava Sobotky z čela ČSSD. Pro bylo 20 členů vedení, proti 13.
18:49
ODS
Místopředsedové a členové výkonné rady ODS kvůli výsledku sněmovních voleb rezignují na své funkce k datu konání kongresu strany, který bude 17. nebo 25. ledna.
18:20
ČSSD
Europoslanec Richard Falbr označil pokus o sesazení Bohuslava Sobotky z funkce za atentát na předsedu. Předseda Senátu Milan Štěch prohlásil, že pokud by se funkce vzdal Sobotka, mělo by odstoupit celé vedení strany. "Nálada na jednání je taková, že by se sociální demokraté neměli hádat, ale pokusit se sestavit vládu," informoval z místa jednání zpravodaj iDNES.cz.
17:44
ODS
Výkonná rada ODS stále jedná o termínu volebního kongresu strany. O budoucím financování ODS dnes řeč není. Výkonné radě předcházelo půlhodinová schůze grémia.
17:35
Brněnský primátor Onderka na jednání předsednictva ČSSD navrhl, aby šéf strany Sobotka odstoupil z funkce. Vedení strany jedná o výsledku voleb, uvedla ČTK.
17:35
ČSSD
Podle informací České televize budou sociální demokraté hlasovat o tom, zda odvolat předsedu strany Bohuslava Sobotku z vyjednávacího týmu. Pokud by se tak stalo, Sobotkovi kritici by nejspíše požadovali, aby dal k dispozici i svou funkci.
17:14
Případná vleklá jednání o nové české vládě by podle analytičky Magdaleny Polanové z bankovní společnosti Goldman Sachs mohla mít negativní dopad na vývoj české ekonomiky.
16:15
ODS
Členové grémia ODS se shodli, že po propadu ve sněmovních volbách bude muset strana začít šetřit. Strana totiž dostane méně peněz od státu. V úvahu připadá snížení počtu zaměstnanců i opuštění sídla v Praze na Pankráci. Širší vedení strany nyní jedná o výsledku voleb a svolání volebního kongresu. Loňské hospodaření ODS skončilo ztrátou přes 43 milionů korun. Do kampaně chtěla strana dát 40 až 50 milionů korun, což stěží pokryje příspěvek od státu za hlasy ve výši kolem 38, 4 milionu. Za poslanecké mandáty bude strana dostávat jen asi 13, 7 milionu korun ročně. O zhruba třicetimilionový příjem v porovnání s minulým obdobím přišla.
15:35
ČSSD
Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek zůstanou i přes úspěch ve sněmovních volbách v čele svých krajů. Důvodem je prý nejistota, zda se vůbec podaří sestavit vládu. Ze stejného důvodu chtějí vyčkat s rozhodnutím také plzeňský hejtman Milan Chovanec a jihočeský hejtman Jiří Zimola . Z čela Jihomoravského kraje chce odejít i Michal Hašek, ani on ale neví kdy. Změna na postu primátora čeká Olomouc, nového starostu budou hledat i v Blansku.
15:29
ODS
Zda by chtěl kandidovat do předsednictva, nechtěl Pospíšil předjímat. "Bude-li vůle po změně, vůle dělat věcnou opoziční politiku, pak se na tom rád budu podílet. Ale pokud pojedeme ve stejných kolejích do funkcí se budou opět dostávat lidé na základě toho, kde mají jaké vazby, a ne jak uspěli ve volbách, pak se nebudu chtít podílet na vedení ODS," dodal Pospíšil.
15:28
ODS
"Doufám, že dnes seriozně probereme situaci ODS, že si nalijeme čistého vína a nebudeme se tvářit, že jde o nevýhru, nebo že jsme snad někde uspěli. Situace je tragická, stáváme se malou politickou stranou," řekl novinářům při příchodu na jednání širšího vedení ODS její místopředseda Jiří Pospíšil.
15:14
ČSSD
Předsedu ČSSD Sobotku kritizuje po Haškovi i bývalý předseda poslanců Jeroným Tejc. Podle něj stačilo málo a strana by nezískala ani 20 procent. "Nesmíme se tvářit, že se nic neděje. Situace je kritická," prohlásil. Místopředseda Zdeněk Škromach použil typické prohlášení: "Je potřeba provést sebereflexi a podívat se do zrcadla."
15:07
ČSSD
Šéf ČSSD Sobotka považuje za jedinou realistickou variantu vlády koalici s ANO a lidovci. Řekl to v rozhovoru pro iDNES.cz. Rozhovor s Bohuslavem Sobotkou čtěte zde
  • Členové ČSSD jednají o povolební situaci. Na fotce Jan Birke, Zdeněk Škromach a

    Členové ČSSD jednají o povolební situaci. Na fotce Jan Birke, Zdeněk Škromach a Milan Urban (27. října 2013). / Autor: Michal ŠulaMAFRA

15:01
ODS
Miroslava Němcová se o své možné kandidatuře do předsednictva ODS musí nejprve pobavit s kolegy, zopakovala volební lídryně před dnešní výkonnou radou strany. ODS zhodnotí výsledky voleb v každém z regionů a stanoví termín kongresu, na kterém bude volit nové vedení. Mohl by být na konci listopadu. Pokud jde o financování, nechá si strana zpracovat přehled, na pořadu dne to ale není, řekla Němcová. Více o dění v ODS čtěte zde
14:52
ČSSD
"Nepochybně měl jako statutární místopředseda řadu možností její politiku ovlivnit a těžko se teď může tvářit, že s politikou sociální demokracie nemá nic společného," řekl Sobotka na adresu Michala Haška. Ten naznačil, že by se po nepřesvědčivém vítězství ČSSD ve volbách měl Sobotka vzdát svého postu.
14:49
ČSSD
Sociální demokracie potřebuje podle Sobotky hlubší debatu o výsledku voleb, který považuje za varovný prst od voličů všem standardním stranám. Se sjezdem není možné čekat "mimo jiné proto, aby se ukončila ona schizofrenie, která ve straně panuje v důsledku toho, že jsme neustále atakováni ze strany zemanovců a je tady snaha sociální demokracii vnitřně rozbíjet," uvedl také předseda strany.
14:38
Třikrát tolik, tedy 93 dní, bylo třeba k sestavení vlády v roce 2006. Zvítězila ODS (81 mandátů) před ČSSD (74), KSČM (26), KDU-ČSL (13) a Stranou zelených (6). Jednání o nové vládě se dlouho vlekla. Menšinová vláda Mirka Topolánka, která z voleb vzešla, nezískala důvěru Sněmovny a v demisi fungovala až do ledna 2007. Poté ji nahradil druhý Topolánkův kabinet a úřednická vláda Jana Fischera.
14:36
Trocha historie: V roce 2002 trvalo sestavování vlády jen 30 dní. Zvítězila tehdy ČSSD (70 mandátů) před ODS (58), KSČM (41) a Koalicí KDU-ČSL a Unie svobody-DEU (31). Vláda ČSSD a lidovecké koalice v čele s Vladimírem Špidlou měla ve Sněmovně velmi těsnou většinu 101 poslanců. Vydržela téměř přesně dva roky.
14:25
ČSSD
Sobotka předsednictvu ČSSD navrhne uspořádání volebního sjezdu strany v březnu. Kandidovat na předsedu bude, když se mu podaří sestavit vládu. O obnovení mandátu by v březnu měli požádat všichni z vedení ČSSD, míní Sobotka. Slova místopředsedy Haška o rezignaci má za alibismus.
13:41
ČSSD
"Tak, jak teď dostaly výprask strany napravo a nalevo, tak se konečně vracíme k normálnímu fungování, jak to mělo být už dávno," myslí si Michal Hašek. "Upřednostňoval bych jednobarevnou vládu, protože to je jednoznačná odpovědnost," řekl také. Pokud by menšinová vláda ČSSD, kterou by další strany podporovaly, nebyla možná, měla by vzniknout koalice, která bude mít ve Sněmovně jistou většinu.
13:38
ANO
ANO získalo skoro stejně hlasů jako vítěz voleb. Mělo by teď ukázat, že splní očekávání. "Lehce na cvičišti, lehce na bojišti," poznamenal Jiří Pospíšil z ODS. Kampaň podle něj byla ono cvičiště, teď přichází boj.Na tom, že by se ANO mělo podílet na koalici a převzít tak odpovědnost, se Pospíšil shodl s Miroslavem Kalouskem z TOP 09. Oba takto v debatě u Václava Moravce apelovali na Věru Jourovou z Babišova uskupení.
13:33
ČSSD
O vinících jen těsného vítězství sociálních demokratů ve volbách má jasno lídr jejich kandidátky ve Zlínském kraji Antonín Seďa: "Ve Zlínském kraji jsme už dlouho kritizovali předvolební kampaň strany, která byla hodně celorepubliková a krajští kandidáti nebyli moc vidět. To nám uškodilo. Pokud by se v ČSSD mělo dít, pak je to spíš výměna celého předsednictva, nejen předsedy Sobotky," prohlásil Seďa, který vidí jako jediné možné řešení vládní koalici ČSSD, lidovců a hnutí ANO.
13:32
ODS
"Je to špatný volební výsledek. Nejen pro ODS, ale pro celou českou společnost. Byla bych mnohem spokojenější, kdyby ČSSD vyhrála se 30 procenty, takto jsou síly moc rozdrobené," komentuje výsledek voleb bývalá primátorka Zlína Irena Ondrová. Za ODS ve Zlínském kraji kandidovala na desáté příčce a polepšila si jen o jedno místo, strana však v kraji nezískala ani jednoho poslance. "Přála jsem si, aby se tam dostal Stanislav Devátý," zmínila Ondrová bývalého šéfa BiS a disidenta, kterého preferenční hlasy vynesly z posledního místa na první, ale na mandát to nestačilo.
13:28
Úsvit
Podle Radima Fialy z Úsvitu je jejich program poněkud odlišný od programu KSČM, ale i komunisté byli demokraticky zvoleni. Jejich podíl na vedení Sněmovny by tedy neblokovali.