11:35
Volební výsledek předsedy ODS Martina Kuby je podle Sobotky součást celkového výsledku ODS, která doplatila na své chyby. "Je to spravedlivý trest za vládu Mirka Topolánka a Petra Nečase," řekl v TV Prima. Podle Martina Stropnického se ODS mylně domnívala, že voliči "spolknou" to, že prošli očistou."Sám jsem si žádné nevšiml,"dodal.
11:33
Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky by ve vedení Sněmovny nemělo mít zastoupení všech sedm zvolených stran. Místopředsedové by mohli být 4, podle výsledku voleb.
11:31
"Když máte skoro 19 %, jste v jiné situaci, než když máte 12 nebo 9," reagoval Stropnický na otázku, jestli se nebojí podobného osudu, který potkal VV nebo Stranu zelených.
11:30
Poslanec Martin Stropnický řekl, že se hnutí ANO shodne s programem ČSSD v 61 procentech, což nabízí prostor pro racionální jednání. Podle něj se nabízí spolupráce ČSSD, ANO a KDU-ČSL.
11:26
Martin Stropnický: "Volební výsledek nás příjemně zaskočil, o možném rozvržení funkcí musí ANO teprve jednat. Měli jsme několik desítek minut na to, abychom se nějak postavili k tomu , jak racionálně a konstruktivně reagovat na výsledek. Nešlo o to, abychom si nějakým způsobem přehazovali výbory a podvýbory. Jsme připraveni jednat, náš volební výsledek nás k tomu nutí."
11:23
Pro ČSSD je nyní primární jednání o vládě. Rozvržení sil ve sněmovně je momentálně vedlejší. "Nechceme blokovat možnost shody," řekl Bohuslav Sobotka. "Volební kampaň se nesla na vlně protestu. Strany, které teď uspěly, musí přijmout odpovědnost za budoucí uspořádání." Je třeba se domluvit, současná vládá má totiž nulovou legitimitu, řekl Sobotka.
11:19
"Tato konstelace se nabízí," reagoval za ANO Martin Stropnický. "Nevíme ale, na čem jsme schopní se sociálními demokraty dohodnout."
11:17
Matematicky vychází jako možná konstelace spolupráce s ANO a KDU-ČSL, řekl ve vysílání TV Prima předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Neříkám, že je to preferovaná varianta, ale podle čísel to tak vychází."
10:43
Michal Hašek skončí po opětovném zvolení do Sněmovny na postu hejtmana Jihomoravského kraje a následně také jako předseda Asociace krajů ČR, nebo nebude poslancem. Nechce obě funkce kumulovat. Hašek ani nemá jinou možnost, než jednu z funkcí pustit. ČSSD totiž především kvůli němu vytvořila vnitřní předpis, který kumulaci takových funkcí zakazuje. Jejich četnost mu už dříve vyčítali hlavně jeho odpůrci. Jestliže se mu funkcí sejde víc, musí se rozhodnout do půl roku, kterou si ponechá a kterou pustí. Zatím neupřesnil, kdy tak přesně učiní. Více čtěte zde
10:28
Co si o výsledcích voleb myslí blogeři? Podívejte se na náš souhrn.
10:14
Své zklamání z výsledku voleb naopak nijak neskrývala jednička vysočinské kandidátky SPOZ, vysokoškolská pedagožka Ilona Švihlíková. Na Vysočině pro SPOZ hlasovalo pouze 1,83 % voličů. V kraji zvítězila ČSSD s 23 % hlasů, která tak zopakovala volební vítězství z roku 2010. Druhá skončila KSČM (17 %), třetí bylo hnutí ANO (16 %). K volbám v kraji přišlo zhruba 64 % procent voličů.
10:09
Jiří Běhounek zatím jako úspěšný lídr kandidátky vítězné ČSSD zůstane i po volbách ve funkci hejtmana Kraje Vysočina. S volebním výsledkem i účastí voličů v kraji je spokojen.
10:07
Poslanecký klub KSČM má nové vedení, zvolil si ho na dnešním ustavujícím jednání. Předsedou klubu se stal Pavel Kováčik, prvním místopředsedou Alexander Černý a místopředsedkyní Miloslava Vostrá.
09:59
Řeč přišla i na neúspěch dosavadního předsedy ODS Martina Kuby, který se nedostal do Sněmovny. Díky preferenčním hlasům ho totiž přeskočil jihočeský hejtman Jan Zahradník. Pokud by se o předsednický post místo Kuby ucházela Němcová, Benda by jí podpořil. "V Praze jsme dostali řádově víc hlasů než kde jinde, Miroslava Němcová dostala největší počet preferenčních hlasů ze všech lídrů. Pokud se rozhodne kandidovat, zdá se mi to jako dobré řešení," řekl ve vysílání ČT.
09:50
Nezničitelný Marek Benda, který se z nevolitelného desátého místa díky preferenčním hlasům přece jen dostal do Sněmovny, řekl České televizi, že doufal v dvouciferný výsledek. Svůj vlastní úspěch bere jako satisfakci vůči kritikům. Podle Bendy je to důkaz o tom, že zbývající voliči ODS preferují ty, kdo se osvědčili. Ve Sněmovně to teď ale bude mimořádně složité, proto si ještě rozmyslí, jestli se bude ucházet o stranické pozice.
09:38
Prezident Zeman už v pátek prohlásil, že rád pomůže se sestavováním koalice. Většina lídrů stran s ním ale nesouhlasí. "Vyjednávání bude těžké, ale musíme si to vyřídit mezi sebou," řekl šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Prvně se musí domluvit zvolená politická reprezentace na parlamentní úrovni mezi sebou. Prezident do toho nemá vůbec mluvit," uvedla v povolební debatě volební lídryně ODS Miroslava Němcová.
09:26
Polský list Gazeta Wyborcza předpovídá, že komunisté po volbách vstoupí do vládních salónů, což sice změní tvář země, ale sotva dosavadní praxi: "Tato strana působí jako svérázný klub nostalgie po pivu a chlebíčcích za půldruhé koruny. Nadávají na 'zlodějskou privatizaci', ale za dvě dekády v parlamentních lavicích nepřispěli k odhalení ani jediného ze spousty přehmatů. Mnohé naznačuje, že jejich účast na vládě se omezí jen iritující řečnění. Ale těžko předpokládat, že by odolali pokušením moci."
08:46
"Česká republika, ze které Václav Havel udělal po pádu Berlínské zdi globální symbol svobody, se po korupčním a špionážním skandálu potýká s prudkou reakcí proti politickému establishmentu. Narůstá pocit, že revoluce z 1989 nedostála svým ambicím," napsal deník New York Times. Přečtěte si, jak výsledky voleb hodnotí zahraniční média.
08:00
Připomeňme, že prioritou ČSSD je dohoda s komunisty. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka včera uvedl, že budou "postupovat odleva doprava".
07:52
Co dál? Tuto otázku budou řešit jak sociální, tak občanští demokraté. Ale každá strana z jiného úhlu: špičky ČSSD budou dnes přemýšlet, jak se dá dojít k vládní většině (a také řešit hubené vítězství strany). Lídři ODS zase dali své funkce k dispozici a o tomto jejich rozhodnutí má dnes hlasovat širší vedení strany, výkonná rada.
07:48
Komentáře slovenských médií označují za skutečného vítěze voleb podnikatele Andreje Babiše. "Volby jsou překvapením kvůli nízkému zisku ČSSD a naopak kvůli vysokému zisku ANO," uvedl například veřejnoprávní Slovenský rozhlas.
07:45
Dobré ráno, milé čtenářky, milí čtenáři. Během neděle pro vás budeme minutu po minutě sledovat povolební dění. Přineseme vám například ohlasy zahraničních webů na sobotní volební výsledky, v poledne v televizních Otázkách Václava Moravce vystoupí prezident Miloš Zeman.
Neděle 27. října
22:58
Vážení čtenáři, děkujeme Vám za pozornost, pro dnešek však on-line přenos z předčasných voleb do Poslanecké sněmovny končí. Pokračovat bude v neděli ráno.
22:53
Na české volby reagují také slovenská média. "Volby jsou překvapením kvůli nízkému zisku ČSSD, a naopak kvůli vysokému zisku ANO," uvedl veřejnoprávní Slovenský rozhlas, který právě Babišovo hnutí označil za černého koně voleb. "Tento volební výsledek lze nazvat prohrou tradičních stran - ČSSD a ODS," poznamenal rozhlas. Pražský zpravodaj Slovenského rozhlasu informoval, že Česko se z hlediska příštího politického vývoje patrně dostalo do patové situace. List Sme na svém webu doplnil, že sestavování nové české vlády nebude jednoduché. Za nejpravděpodobnější deník označil vznik koalice složené z ČSSD, ANO a KDU-ČSL.
22:42
Novináři byli slušně, leč nekompromisně vyprovozeni z volebního štábu ANO až k recepci budovy. V Centru pohybové medicíny se rozjela soukromá diskotéka pod vedením Leoše Mareše.
22:37
Stát letos zaplatí stranám za hlasy voličů přes 483 mil. Kč, méně než před třemi lety. Některá uskupení budou mít nárok i na další příspěvky.
22:36
Dnes zvolená Sněmovna v porovnání s předchozím sborem poslanců mírně zestárla, má dokonce nejvyšší průměrný věk v historii samostatné ČR. V lavicích zasedne 39 žen, tedy o pět méně, než po volbách v květnu 2010. Největší procento žen má, stejně jako před třemi lety, třiatřicetičlenný komunistický klub, ve kterém zasedne celá třetina poslankyň. Naopak ani jedna žena nebyla zvolena za lidovce, kteří se do Sněmovny vracejí po tříleté pauze.
22:30
V Lidovém domě začalo první povolební jednání mezi sociální demokracií a komunisty. Na schůzce jsou čtyři zástupci z každé strany.
22:01
Šéfové některých stran připustili rozpočtové provizorium. Proti se vyslovil Babiš a šéf KSČM, ČSSD chce před rozpočtem dohodnout vládní většinu.
21:58
Do Sněmovny se vrátí 82 poslanců z posledního volebního období, o znovuzvolení se pokoušelo 122 exposlanců. Objeví se i tváře z dřívějších dob.
21:56
Z volebního štábu hnutí ANO museli odejít všichni novináři, oslavy budou pouze soukromou záležitostí. Na akci už dorazil i její moderátor Leoš Mareš a diskotéka tak oficiálně propukla.
21:53
Zdaleka nejvíc preferenčních hlasů získal předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Celkem jich má 37 794. "TOP 09 existuje jako stabilizovaná silná a solidární strana hájící demokratické hodnoty. Neprodáme se. Jsme připraveni bojovat za ty hodnoty, se kterými jsme nastoupili," uvedl Schwarzenberg.
21:46
Senátorka Alena Dernerová dorazila mezi hosty hnutí ANO, protože Andreje Babiše od začátku podporuje. To, že ČSSD "nezvítězila", přičítá tomu, že si ji lidé spojují stále s prezidentem Milošem Zemanem a minulými vládami. I kvůli opoziční smlouvě.
21:41
Poslanecká sněmovna v novém volebním období proti tomu dosavadnímu mírně zestárne. Mezi poslanci také ubude žen. Průměrný věk zvolených poslanců se zvýší proti výsledkům voleb roce 2010 o 2,8 roku na 50 let. Před třemi lety se do Sněmovny dostalo 44 žen, letos jich je o pět méně.