19:15
Milí čtenářky a čtenáři, děkujeme Vám za pozornost, kterou jste věnovali našim videopřenosům z volebních štábů stran. Videopřenosy nyní končí, pokračujeme v textové on-line reportáži.
19:10
ODS se nevidí jako jedinná strana, která prohrála. Miroslava Němcová, místopředsedkyně občanských demokratů vidí jako více poraženou ČSSD, která se 7 let připravovala na vládnutí. Dále ODS zmiňuje neúspěch stran, které podporoval prezident Miloš Zemana a exprezident Václav Klaus.
 • Ve volebním štábu KDU-ČSL se začalo slavit ještě před sečtením všech hlasů.

  Ve volebním štábu KDU-ČSL se začalo slavit ještě před sečtením všech hlasů. (26. října 2013) / Autor: Petr TopičMAFRA

19:03
Z jihomoravské ODS začínají opatrně zaznívat hlasy, že by ODS mohl vést jihomoravský lídr v parlamentních volbách - emeritní rektor Masarykovy univerzity a bývalý ministr školství Petr Fiala. O jeho oblibě mezi voliči svědčí především více než 11 tisíc preferenčních hlasů. Fiala však stranu zatím reprezentuje jako nestraník, musel by tedy do ODS nejprve vstoupit. "Teď je důležitá debata o tom, jak obnovit ODS a českou pravici. A na tom jsem připraven se podílet," připustil Fiala.
19:01
Nezničitelný Marek Benda (ODS) se zřejmě opět probil do Sněmovny. Kroužkování ho v Praze vyneslo na volitelné místo (čtvrté ze čtyř, které strana získala). Poslancem je od roku 1990.
19:01
ANO vytvořilo čtyřčlenný vyjednávací tým, v jeho čele stanul Andrej Babiš. O případné povolební spolupráci bude za hnutí jednat i Věra Jourová. Babiš nyní odjíždí na dvoudenní dovolenou do Francie.
18:53
Začíná přímý přenos tiskové konference ODS. Přepněte si prosím na příslušnou kartu ve videopřenosech.
 • Zemanovci nepustili novináře do svého volebního štábu nedaleko Pražského hradu.

  Zemanovci nepustili novináře do svého volebního štábu nedaleko Pražského hradu. Na snímku je předseda SPOZ Zdeněk Štengl (vlevo). (26. října 2013) / Autor: Jan ZatorskyMAFRA

18:50
"Cítíme odpovědnost vůči těm, kteří volili náš program. Určitě vás nezradíme. Na řadě je nyní pan prezident a vítězná ČSSD," uvedl předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci a poděkoval voličům.
18:49
Analýza MF DNES: O tom, jaká bude vláda a z jakých stran bude složená, rozhodne politický nováček a lídr hnutí ANO Andrej Babiš. A tradičním "jazýčkem na vahách" budou v této roli zkušení sněmovní navrátilci, lidovci s předsedou Pavlem Bělobrádkem. Co bude dál? Rozhodnou Babiš s Bělobrádkem
18:45
Bohuslav Sobotka oznámil, že je připraven o koalici vyjednávat se všemi stranami, které se dostaly do Poslanecké sněmovny. Spolupráci vyloučil jen s ODS a TOP 09.
18:41
Pravděpodobné zisky stran: ČSSD 50 mandátů, ANO 48 mandátů, KSČM 33 mandátů, TOP 09 26 mandátů, ODS 15 mandátů, Úsvit 14 mandátů a KDU-ČSL 14 mandátů.
18:41
Ve videopřenosu ze štábu ČSSD začíná tisková konference ČSSD.
18:40
"Česká sociální demokracie má určité limity. Je to dáno i tím, že v Čechách je velmi silná komunistická strana, na Slovensku je slabá. Nicméně, důležité je, že ČSSD vyhrála. Teď musí usilovat o sestavení vlády, ale Bohuslavu Sobotkovi jeho pozici nezávidím," řekl v rozhovoru České televizi slovenský premiér Robert Fico. Dodal, že patovou situaci by podle něj další předčasné volby nevyřešily.
18:38
Sociální demokraté, kteří nepříliš přesvědčivě zvítězili ve volbách, do vyjednávání s dalšími stranami podle informací ČTK vyšlou skupinu ve složení: předseda strany Bohuslav Sobotka, statutární místopředseda Michal Hašek a místopředsedové Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec.
18:36
Podle Miroslava Kalouska ve volbách zvítězily komunisticko-socialistické a populistické strany. Místopředseda TOP 09 vylučuje, že by strana utvořila koalici s některou z úspěšných stran. Jedenáct procent, které TOP 09 získala, však přesto považuje za úspěch a ideje strany je připraven hájit z opozice. Rozhovor s Miroslavem Kalouskem čtěte zde.
18:35
"Výsledky voleb jsou obrazem nálady občanů. Jedná se o jejich demokratické rozhodnutí. Nyní musí vítězné strany zasednout a jednat a pokusit se v nejbližší době sestavit vládu, která bude schopná společně vést zemi," uvedl premiér v demisi Jiří Rusnok pro ČTK. Nutné je podle něj upřednostnit řešení ve prospěch země, nikoliv ve prospěch "některých skupin".
18:30
Vít Bárta, který v minulém volebním období byl v Poslanecké sněmovně za Věci veřejné a nyní kandidoval jako lídr plzeňského kraje za Úsvit Tomia Okamury, se do Sněmovny nedostane.
 • Cyril Svoboda a Daniel Herman diskutují ve volebním štábu KDU-ČSL. (26. října

  Cyril Svoboda a Daniel Herman diskutují ve volebním štábu KDU-ČSL. (26. října 2013) / Autor: Petr TopičMAFRA

18:28
Celé vedení ODS (grémium) dalo k dispozici své funkce. Zítra se tím bude zabývat výkonná rada strany.
18:24
ČSSD vyhrála volby, ale má nejhorší výsledek za 20 let. Vítěz voleb nikdy nezískal tak málo hlasů. Politici zatím vylučují snadné složení vlády.
18:21
Právě začíná živě tisková konference ANO. Přepněte si na kartu ANO.
 • Lídr Strany zelených Ondřej Liška sleduje předběžné volební výsledky. (26.

  Lídr Strany zelených Ondřej Liška sleduje předběžné volební výsledky. (26. října 2013) / Autor: František VlčekMAFRA

18:19
KSČM přeje vítězné politické straně, aby nastavila takový proces, který povede ke změně politiky. Dle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa je nepřípustné pokračovat v dosavadní politice. "Sestavení vlády bude velmi složité," podotkl Filip. Pro KSČM je podstatná programová shoda.
18:18
Právě začíná živě tisková konference TOP 09. Přepněte si na kartu TOP 09.
18:13
Předseda KSČM Vojtěch Filip zdůrazňuje, že komunistická strana je jedinou stranou, která zvýšila počet svých voličů. Větší počet stran ve Sněmovně podle něj povede k tomu, že by bylo velmi dobré, aby prezident inicioval setkání všech politických stran, které se tam dostaly. Dle Filipa je vzkaz voličů: "Změna je nutná."
 • Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek sleduje předběžné volební výsledky ve štábu...

  Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek sleduje předběžné volební výsledky ve štábu strany v Praze. (26. října 2013) / Autor: Petr TopičMAFRA

18:05
Dvojka pražské kandidátky ODS Bohuslav Svoboda zdůraznil, že je nutné rozdílně vnímat celostátní a pražské výsledky ODS. "V Praze máme výrazně lepší volební výsledek, protože jsme se dokázali očistit a mít na kandidátce jen lidi bez sebemenšího škraloupu. Kdyby toto dokázali udělat všude, jsme na třetím nebo čtvrtém místě," uvedl Svoboda. Poměrně kladné hodnocení přichází i z Plzně. Primátor Plzně Martin Baxa z ODS řekl: "Čtyřicet procent preferenčních hlasů pro Jiřího Pospíšila (lídra kandidátky ODS v kraji, pozn. red.) je výborných." Podle soukromého názoru Baxy má Pospíšil potenciál vést ODS.
18:01
Petr Bendl, ODS: "Děkuji voličům, kteří nám důvěřovali. Českou republiku čeká těžké období a ODS, která dnes patří k poraženým, je připravena si své chyby odpracovat."
17:58
"Je dobré mít potravinářský průmysl, je dobré mít média a když si člověk může koupit celou republiku, tak to stojí také za to," prohlásil lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg směrem k lídrovi ANO Andreji Babišovi.
 • Předseda SPOZ Zdeněk Štengl vyšel před kancelář strany, aby poskytl rozhovor

  Předseda SPOZ Zdeněk Štengl vyšel před kancelář strany, aby poskytl rozhovor České televize. Do svého volebního štábu Zemanovci nepustili žádné novináře. (26. října 2013) / Autor: Jan ZatorskyMAFRA

17:53
Prezident Miloš Zeman se k výsledku voleb vyjádří až v neděli. Redakci iDNES.cz to řekla mluvčí Hradu Hana Burianová. Předpokládá, že prezident své vyjádření sdělí v televizních Otázkách Václava Moravce.
17:52

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg vylučuje jakoukoli účast na vládě. "S odpuštěním, má matka mi vždy říkala: vyvaruj se špatné společnosti," uvedl Schwarzenberg. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že budou silnou, kvalifikovanou a profesionální opozicí. "Nebudeme na všechno automaticky říkat ne, ale budeme důsledně hájit ideje a hodnoty, které jsme přislíbili," dodal.

 • Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg ve volebním štábu TOP 09 v Praze. (26.

  Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg ve volebním štábu TOP 09 v Praze. (26. října 2013) / Autor: Michal ŠulaMAFRA


Průběžný stav po sečtení 99,29 % okrsků
17:50
Zuzana Roithová ve štábu lidovců není, místopředseda strany Marián Jurečka ji nicméně zmínil a na dálku jí poděkoval za podporu. To, co lidovce odlišuje od jiných stran, je podle Bělobrádka soudržnost, velkou výzvou je podle něj vyrovnat podporu voličů v Čechách a na Moravě. "Co je dobré pro KDU-ČSL je, věřím, dobré i pro Českou republiku a naopak," prohlásil předseda Bělobrádek.