13:28
Bohuslav Sobotka navrhne na dnešním jednání předsednictva strany uspořádání mimořádného sjezdu ČSSD. Měl by se podle něj uskutečnit na jaře a vedení strany by na něm mělo hájit své pozice, řekl pro iDNES.cz. "Pokud bych uspěl při sestavování vlády, funkci bych obhajoval," dodal.
13:24
"Dlouhodobě jsme prosazovali model poměrného zastoupení," řekl o rozvržení moci ve Sněmovně Michal Hašek v návaznosti na dnešní Sobotkova slova. To by znamenalo i podíl komunistů.
13:16
"Opozice neznamená destrukci s prvky třídního boje, ale důslednou profesionální obhajobu zájmů našich voličů," řekl Miroslav Kalousek, který je podle svých slov odhodlaný prosazovat program TOP 09 i z nevládní pozice. I ODS chce být "konstruktivní opozicí", uvedl její místopředseda Jiří Pospíšil.
13:06
Andrej Babiš se zřejmě stane předsedou poslaneckého klubu ANO, uvedla v OVM Věra Jourová. Předseda strany přitom ale zpravidla šéfem poslanců nebývá.
13:06
"Máme odpovědnost vítěze voleb, chceme té odpovědnosti na rozdíl od roku 2010 dostát. ČSSD nikdy nechtěla jít do koalice s KSČM," upozornil Hašek.
13:04
Michal Hašek o Bohuslavu Sobotkovi: "Respektuji, že je předsedou ČSSD, dostal v Ostravě velmi silný mandát - i s mojí podporou."
13:03
Zeman v Otázkách Václava Moravce také uvedl, že zástupce ČSSD pouze pověří sestavením vlády, "premiérem ne". "A to z toho velmi prostého důvodu, že se nejdřív musí sejít Sněmovna, ustavit své vedoucí orgány a teprve poté mohu jmenovat premiéra. A to z toho prostého důvodu, že pak po sestavení vlády má premiér 30 dnů na to, aby předložil Sněmovně návrh na hlasování o důvěře (vládě)," řekl Zeman.
12:58
Závěrem svého vstupu Miloš Zeman poděkoval za všechna přání ke svým 69. narozeninám, na které nebyl fyzicky schopen sám odpovědět.
12:57
Michal Hašek uvedl, že kdyby byl předsedou ČSSD a strana ve volbách dostala 20,5 procenta hlasů, odstoupil by z funkce. Naráží tak na svého stranického kolegu Bohuslava Sobotku.
12:56
"Neprobíhá žádná válka s rektory," tvrdí Zeman. "Dva rektoři nedostali pozvání na Pražský hrad. Na to není žádný nárok, stejně jako na žádnou funkci. Jeden z rektorů pozvání nedostal, protože pozvání do Karolina poprvé odmítl. Pokud jde o druhého rektora, prohlásil, že bych určitě na jeho univerzitě propagoval SPOZ. Já můžu dokázat, že jsem to nikdy neudělal."
12:52
Další ze série Zemanových bomnotů: "Rozpočet je jako tanker, pokud ho chcete obrátit, potřebujete víc než jedno kormidlo." Opatření Runokovy vlády byla podle něj jen pootočením kormidla, jinak by se totiž tanker převrhl.
12:50
"O rozpočtovém provizoriu zpravidla mluví ten, kdo nezná ekonomickou teorii ani praxi," řekl prezident k možnosti, že se nepodaří ustanovit Sněmovnu. "Sám jsem měl za celou dobu svého vládnuté provizorium tři měsíce. Víte co se stalo? Nestalo se nic. Ani světová ekonomika si toho nevšimla. Znamená to, že platí rozpočet z předchozího roku. Pokud nebyl sestaven úplně pitomě, nic se neděje."
12:47
Čím bude prezident straničtější, tím větší je riziko, že při sestavování vlády selže, protože to pro ostatní vlády bude handicap, řekl Zeman. Pokud se mu nepodaří sestavit vládu, bude zasažena jeho ješitnost, uvedl sám prezident.
12:42
Prezident Miloš Zeman prohlásil, že pokud jeho kancléř Vratislav Mynář nezíská bezpečnostní prověrku, odvolá ho a najde si nového kancléře. "Elementary, dear Watson," použil slavný výrok Sherlocka Holmese.
12:42
Na Moravcův dotaz, jestli nebyla kandidatura Vratislava Mynáře nemorální, Zeman odvětil: "Pane Moravče, každý hajzl se ohání morálkou." Na Mynářově kandidatuře Zeman nevidí nic špatného."Neznám žádný zákon, který by kancléři nebo komukoli jinému zakazoval kandidovat ve svobodných volbách."
12:36
"V posledních měsících jsem měl několik vystoupení. Můžete si ověřit, že jsem v těchto vystoupeních nevyslovil jméno žádné strany, pouze jsem se několikrát dobrodušně zmínil o panu Kalouskovi a panu Drábkovi," uvedl Zeman. Lidi prý pouze vyzýval, aby šli k volbám a volí, jak chtějí.
12:34
"Zvolili jsme tě v přímé volbě, ale jsi náš, nejsi jen jejich," naznačují prý voliči Zemanovi. Tak okomentoval fakt, že tři prezidenti po sobě vyjádřili podporu straně, pro které se to ovšem stalo polibkem smrti (Václav Havel podporoval zelené, Václav Klaus Hlavu vzhůru, Miloš Zeman SPOZ).
12:32
"Moje myšlenky jsou rozptýleny v celé řadě programů politických stran, SPOZ na ně nemá monopol," řekl prezident.
12:28
"Nikdy jsem nezakrýval, že jsem levicový politik, levicové strany jsou mi pochopitelně mnohem bližší než pravicové. Prezident ale musí být prezidentem všech občanů a nesmí své preference nadřazovat nad volební výsledky. Všechny možnosti jsou dnes otevřené, spektrum možností musíme zúžit na jedinou," řekl Zeman.
12:26
Ani na třetí dotaz Václava Moravce, která varianta je nejpravděpodobnější, Zeman jasně neodpověděl. Největší nesmysl jsou podle něj předčasné volby na jaře. "K čemu by vedly? To pokládáte voliče za takové hlupáky? Strany by za takovou dobu neměly šanci nic předsvést, voliči by nevolili jinak. Všichni politici si musí být vědomi své odpovědnosti," řekl Zeman.
12:26
"Jsem velmi rád, že ta varianta, že ČSSD uzavře koalici s TOP 09, se vzdálila do včelích dálav." Nehrozí ani koalice TOP 09, ODS a ANO, Babiš ji vyloučil, připomněl prezident. "Zastávám konzervativní názor, že ve vládě by měly být strany programově blízké. Jako kočkopes mi připadá spojení stran, které jsou programově vzdálené. Vím, že se u nás často argumentuje Německem nebo Rakouskem. Angela Merkelová byla nicméně několikrát obviněna, že vykrádá sociálnědemokratický program. Ty programové vzdálenosti jsou tedy mnohem menší než u nás.
12:20
"V Belgii se vláda sestavovala dva roky. Bylo to nejšťastnější období ekonomiky, protože se do ní vláda nepletla. To je ale katastrofický scénář. Já délku vyjednávání o vládě odhaduji na dva až tři měsíce," řekl Zeman.
12:18
44 % respondentů průzkumu TNS Aisa si myslí, že by Zeman měl sestavením vlády pověřit Sobotku.
12:12
"Už jsem mnohokrát řekl, že pověření sestavením vlády bude záviset na tom, koho mi doporučí vítězná strana," řekl Zeman v Otázkách Václava Moravce.
12:11
Miloš Zeman se v nejbližší době sejde s Bohuslavem Sobotkou, nejspíše začátkem týdne. Zeman bude chtít mluvit o Sobotkových názorech na sestavení vlády a koaliční jednání.
12:09
"Předpokládám, že nebudu zasahovat ani tentokrát, aktivnější o trochu budu, až se bude jednat o sestavení vlády. To je role prezidenta," řekl Zeman v ČT.
12:07
"V televizi jsem se dozvěděl, že pan Sobotka si vyžádal setkání na Hradě a já této žádosti rád vyhovím," řekl Zeman. Jak se to dozvěděl, neřekl, Sobotka se v tom duchu nevyjadřoval, připomněl mu moderátor.
12:06
Nízká účast podle Zemana vypovídá o nespokojenosti voličů a o tom, že "žádná ze stran neměla dostatečně atraktivní program, aby přilákala voliče".
12:06
"Této straně je zapotřebí dát šanci, dejme tomu sto dní hájení, aby přetavila nespokojenost v konkrétní návrhy zákona," řekl prezident Miloš Zeman k výsledku hnutí ANO ve své první reakci na volby. ČSSD podle něj neuspěla.
12:05
Na otázku, jestli si politici ANO jakožto nováčci dokáží ohlídat, že je ostřílení političtí harcovníci nevyšachují, Stropnický uvedl, že má z toho, co v debatě řekl Sobotka, "dojem jasné racionality. Interregnum, období nejistoty, nechceme prodlužovat donekonečna, jsme připraveni jednat, ale iniciativa není na nás," řekl.
12:01
V televizní debatě TV Prima k sobě byli předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a lídr hnutí ANO Martin Stropnický velmi vstřícní. Protože vzhledem k rozvržení mandátů není možná samostatná vláda levice a drtivá většina stran odmítá spolupracovat s komunisty, vypadá jako poměrně reálná varianta koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Stropnický i Sobotka explicitně vyjádřili ochotu k jednání.
11:54
Návrat KDU-ČSL do Sněmovny hodnotí Stropnický i Sobotka kladně. "(KDU) má svůj program a tradiční hodnoty. Je pozitivní, že se vrátili, odvedli kus práce," řekl Sobotka v Partii TV Prima. S lidovci se prý sociálním demokratům dobře spolupracovalo, dokud se do čela strany nedostal Miroslav Kalousek.
11:48
Martin Stropnický k úspěchu ANO: Zajížděli jsme i tam, kde naše šance nevypadaly valně. Měli jsme různé druhy kampaně, experti, kteří nám radili, odvedli dobrou práci. Poptávka po změně byla zřejmě velká. Sociální demokracii z toho nelze vyjmout, i když nechci lacině útočit.
11:43
To, že Zemanovci neprošli, je podle Stropnického jedna z nejpozitivnějších zpráv voleb. "Lidé nepřijali fatální zneužití úřednické vlády k předvolební propagaci," řekl k neúspěchu SPOZ Sobotka. "Miloš Zeman vyšel na všech billboardech SPOZ, podobně jako Klaus na bilboardech Hlavu vzhůru. Teď je spojován s jejich neúspěchem."
11:39
"Výsledek voleb je katastrofální prohrou pravice a znamená politický konec Václava Klause," říká místopředseda ODS Jiří Pospíšil, jeden ze 16 poslanců za ODS. Strana podle něj dostala od voličů poslední šanci se změnit. "Mnoho různých šíbrů od ODS odpadne," řekl Pospíšil v rozhovoru pro iDNES.cz. Kolegové ho už vyzvali, aby kandidoval na předsedu ODS. Rozhovor s Jiřím Pospíšilem čtěte zde