Umělci zahájili bojkot bulváru, Töpfer předloží petici v Senátu

  10:13aktualizováno  18:19
Přední čeští umělci vyzvali k protestu proti nevybíravým manýrám bulvárního tisku. Peticí, kterou iniciovali herec Marek Vašut a spisovatel Michal Viewegh, žádají jeho bojkot. Senátor a herec Tomáš Töpfer, který svůj podpis také připojil, chce petici předložit v Senátu.

Vzkaz pobouřených umělců dnes vyšel v Lidových novinách i MF DNES jako placená inzerce. Výzvu k bojkotu bulváru podepsali mimo jiné divadelník Jiří Suchý, herec Martin Dejdar, herečky Eva Holubová a Jiřina Bohdalová nebo zpěvačka Bára Basiková.

Zástupci bulvárního tisku pochybení odmítají. "Bulvár je sice postavený i na spekulacích, ale vůči těm, kteří podepsali výzvu, jsme se nedopustili žádné chyby, za kterou bych se měl teď omlouvat. Když jsme o nich něco psali, vždycky jsme požádali o vyjádření," řekl šéfredaktor týdeníku Šíp PLUS Michal Brož.

Méně sdílný byl jeho kolega, šéfredaktor Blesku Vladimír Mužík, který petici rovněž četl. "Nemám k tomu co říct."

Podle Brože prý témata nabízejí bulváru sami umělci, a to nikoli jen druhořadé hvězdičky. "Mohu vás ujistit, že je mezi nimi i ta první liga hvězd. I ti potřebují, aby udrželi povědomí o sobě. I když mezi nimi není nikdo z těch lidí, kteří zatím podepsali ten dopis," doplnil Brož.

Umělcům vadí "novinářský hyenismus"

Herečka Jiřina Bohdalová, která se s bulvárem již několikrát střetla, se dívá na šance petice něco změnit optimisticky. "Jakýkoliv protest je dobrý, protože v tom se skutečně žít nedá," řekla iDNES.cz.

Signatářům petice vadí zejména "nevkus, netaktnost, vulgarita, polopravdy vydávané za pravdu, provokace, fotomontáže, smyšlené rozhovory, bezohlednost a neskrývaný novinářský hyenismus", jež jsou podle nich českým bulvárním deníkům a magazínům vlastní.

Podporujete kampaň známých osobností proti bulvárním médiím?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. května 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 21527
NE 3529

"Soudy nás pokaždé odkážou na paragrafy o údajném veřejném zájmu, který jsme prý coby 'celebrity' povinni snášet, přestože jediným opravdovým, do očí doslova bijícím zájmem je tu finanční zisk zmíněných vydavatelů," posteskli si autoři petice.

"Odmítáme nadále mlčky přihlížet tomu, jak nejrůznější neumětelové každý den anonymně a beztrestně špiní jména lidí, kteří v životě něco dokázali," dodali autoři výzvy.

Töpfer: Nový zákon ani novela není třeba

Senátor ODS a principál Tomáš Töpfer chce petici dokonce projednat v mediální komisi Senátu. K tomu si hodlá přizvat i zástupce justice a Syndikátu novinářů ČR.

"Je nutné už bulváru vyslovit nějaké hranice a hledat cestu, jak ho umravnit, protože současný stav přesahuje veškeré meze etiky," řekl iDNES.cz Töpfer, podle něhož nejde pouze o problém nízkých trestů ze strany justice, ale i samotných novinářů. "Doufám, že v tom se proti bulváru vymezí i kvalitní noviny," podotkl Töpfer.

Nový zákon ani novela k umravnění bulváru nejsou podle senátora potřeba. "Je ale nezbytné zákony opravdu vymáhat. Petice je především vzkazem pro veřejnost, že bulvár lže a pomlouvá. A veřejnost by to měla slyšet od lidí, které to postihuje," dodal.

Národní obrozenci nemají šanci, tvrdí expert

Mediální expert a šéfredaktor odborného časopisu Marketing & Media Daniel Köppl se na petici umělců dívá skepticky. Šanci něco změnit výzva podle něj nemá, naopak pro bulvár znamená vítanou reklamu.

"Je to všechno o kultivovanosti společnosti, která buď je, nebo není, a o konzumaci bulváru, která když je, tak s tím nikdo moc neudělá. Na druhou stranu jsem za každou demonstraci proti nekultivovanosti," řekl iDNES.cz Köppl, který snahu signatářů přirovnal k národnímu obrození.

"Včetně kolektivního ducha a hnutí. Je iluzorní tvrdit, že umělci bulvár nepotřebují, a to se týká i Viewegha a Töpfera. Myslím, že je to takové národoobrozenecké neuvědomění si toho, jak věci fungují," tvrdí.

Podobné iniciativy se podle něj objevují i v zahraničí, v hromadné akci prý však čeští umělci drží primát. "Někdy zahraniční celebrita upozorní na nevhodné chování bulváru a poté se o tom rozvine diskuse, která občas vede i k nějakému omezení. Třeba se bulvární média dohodnou, že nebudou využívat fotky paparazziů. Většinou jim to ale vydrží nejdéle půl roku," dodal Köppl.

Není to plácnutí do vody

Co říká Michal Viewegh o petici proti bulváru

Michal VieweghVěříte tomu, že svou iniciativou něco změníte?
Neděláme si velké iluze, bylo by naivní očekávat příliš. Na druhou stranu si ale nemyslím, že je to plácnutí do vody, jak napsal šéfredaktor AHA. Naopak to může mít poměrně výrazný výsledek, pokud seženeme 150 podpisů umělců, bude to největší masové vystoupení lidí z kultury proti bulváru. Nejdůležitější je už samotné vymezení se vůči bulváru.

Mnoho umělců ale ze symbiózy s bulvárem profituje, třeba Karel Gott v době, kdy zrovna nevydává album, se v bulváru objevuje pravidelně...
To si musí každý vyřešit sám. Já osobně bulvár opravdu nepotřebuju a myslím, že ani naprostá většina lidí z branže. Třeba Ondra Vetchý z principu nedává rozhovory a nemyslím si, že by to jeho popularitě ublížilo. Ve své výzvě jsme se vůči lidem, kteří s bulvárem spolupracují, jasně vymezili.

Co bylo impulzem vaší iniciativy?
Já i Marek Vašut se s bulvárem soudíme. De iure úspěšně, protože soudy vyhráváme, ale de facto neúspěšně, protože odškodnění nám soudy přiznávají ve výši sto nebo dvě stě tisíc, zatímco bulvár na tom vydělává miliony. Dokud soud nebude bulváru ukládat citelné pokuty, nic se nezmění. Jsme zklamaní z přístupu soudů a nechtěli jsme jen přihlížet, jak jsou naši kamarádi beztrestně skandalizováni.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Na západ a severozápad Čech se ženou prudké bouřky, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

V nedělních pozdních večerních a nočních hodinách zasáhnou intenzivní bouřky západ a místy i severozápad Čech. Částečně...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Najdete na iDNES.cz