Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropa se bezpochyby islamizuje. Článek v Učitelských novinách pobouřil

  11:50
Působil jako místopředseda Bloku proti islámu, pravidelně publikuje na české verzi dezinformačního webu Sputnik. A rozhovor s ním si za státní peníze přečtou učitelé na veřejných školách. Časopis Učitelské noviny vyvolal kontroverze publikováním rozhovoru se sociologem Petrem Hamplem, ve kterém hovoří mimo jiné o islamizaci Evropy.

Sociolog Petr Hampl za Blok proti islámu. Vystoupení na brněnské demonstraci na náměstí Svobody. (28. října 2015) | foto: Profimedia.cz

„Evropa se bezpochyby islamizuje.“ Tak zní titulek čtyřstránkového rozhovoru, který vyšel v lednovém čísle Učitelských novin. Kromě obecné hrozby islámu v něm Hampl rozebírá i islamizaci evropského školství a úroveň studia humanitních oborů na vysokých školách.

„Na západních univerzitách a okrajově už i na našich se objevuje skutečný rasismus, a to protibělošský,“ tvrdí například Hampl v rozhovoru. České republice podle něj hrozí, že její původní obyvatelé budou postupně nahrazeni migranty, aniž by to zaznamenali.

V souvislosti s tím zmiňuje, že migraci mají podle něj částečně na svědomí politici, kteří „měli zájem o dovoz voličů“. Mluví i o struktuře obyvatel britských měst, když v souvislosti s muslimským obyvatelstvem říká, že Britové jsou již v menšině. Jako by tedy muslimové nemohli být Brity.

Zmiňuje i postavu multimiliardáře George Sorose, který je často předmětem konspiračních teorií. Jinde zase říká, že násilí proti bílým ženám ze strany mužů jiných ras feministky raději tolerují, aby se nedopustily rasismu. „Sami univerzitní profesoři již používají termín bílá genocida ve smyslu cíle, ke kterému by měl Západ směřovat,“ dodává.

Souhlasíte s tím, že Hamplovy názory do Učitelských novin nepatří?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 31. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

„Je naprosto nemístné, že se podobné texty v pedagogickém periodiku, jako jsou Učitelské noviny, vůbec objevují,“ myslí si programový ředitel neziskové organizace EDUin Miroslav Hřebecký. Rozhovor se podle něj hemží zavádějícími informacemi, ty přitom redakce nijak neupřesňuje.

Kritika přišla i odjinud. „Neděláte si starosti s nějakými zdroji, předkládáte své názory, manipulativně položené otázky a ano, leckterý čtenář snadno může získat dojem, že jde o fakta,“ napsala Zuzana Schreiberová z projektu Praha sdílená a rozdělená. Kritika zazněla i na sociálních sítích.

Učitelské noviny odebírá většina veřejných českých škol. Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého je však otázka, na kolika školách je učitelé skutečně čtou. V periodiku podle něj vždy vycházely kontroverzní názory, byly ale zřetelně označené jako polemické mínění. „Ideální by bylo, aby u takto kontroverzních témat byl třeba v tom stejném čísle i článek s opačným názorem,“ myslí si Černý. Pozastavuje se však nad nekritickým přístupem redaktora, který rozhovor vedl.

Šéfredaktor Učitelských novin Petr Husník rozhovor obhajuje. „Úlohou novináře není polemizovat s názory interviewovaného nebo podrobně zkoumat předložená faktografická sdělení, natož při rozhovoru s odborníkem, jímž snad sociolog je,“ říká Husník. Současně poukazuje na fakt, že Hampl se v minulosti objevil třeba i ve vysílání České televize.

Petr Hampl se v roce 2013 pokoušel vstoupit do politiky. Byl členem Strany svobodných občanů. Na konci roku 2016 oznámil, že s politikou končí. I nadále je o něm však slyšet. Naposledy v úterý uspořádal v pražských Řeporyjích setkání nazvané Den rebelů. Mimo jiné tam vystoupil i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

Klimatologové jako hlasatelé neomylného zjevení

Nejde o první kontroverzní text, který se v periodiku objevil. V listopadu minulého roku publikoval časopis článek s názvem Klimakult. Ten čtenáře vyzývá ke skepsi ohledně informací týkajících se klimatické změny.

„Existuje řada důkazů, že mnozí klimatologové se zdaleka nechovají jako vědci, ale coby náboženští vůdcové,“ stojí hned na začátku článku.

„Důležité je poznamenat, že IPCC (Mezivládní panel pro změny klimatu, pozn. red.) se jednak zabývá zcela dominantě vlivy člověka, jednak svá stanoviska vytváří na základě všeobecného konsenzu, tedy hlasováním,“ stojí například v textu. Dále zazní že chemtrails, tedy konspirační teorii o tom, že letadla úmyslně vypouštějí zdraví nebezpečné chemikálie, nelze jednoduše označit za falešnou zprávu.

Mnohé informace, které v článku zazněly, vyvrátil v devatenácti bodech na svém webu klimatolog a vedoucí oddělení klimatické změny Radim Tolasz. „Autor zcela nepokrytě lže,“ píše Tolasz.

„Pokud jde o článek Klimakult, zabývající se právě takzvaným globálním oteplováním, jeho kritice jsme zcela otevřeně čelili a všechny alespoň trochu věcné reakce zaslané naší redakci jsme uveřejnili,“ reagoval časopis na kritiku.

O nárůstu vlivu islámu hovořil v Rozstřelu bloger Marian Kechlibar:

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Gruzínci nedovolí proruské vládě zůstat u moci, míní prezidentka po protestech

18. dubna 2024  20:52

Gruzínci nikdy nesnesou vládu, která je zjevně proruská, protože se staví proti základní...

Kdo zaplatí Green Deal? Bruselská kasa vysychá, potřeba budou biliony eur

18. dubna 2024

Premium Příklon k zelené ekonomice a uhlíkové neutralitě je jedním z pilířů politiky Evropské unie pro...

Kolem migračního paktu se objevují lži, žádné povinné kvóty nebudou, řekl Fiala

18. dubna 2024  18:35,  aktualizováno  19:53

Kolem migračního paktu se objevila celá řada nesprávných informací i lží, řekl premiér Petr Fiala....

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...