Titul z plzeňských práv získali v rekordním čase všichni Grossovi muži

  8:12aktualizováno  8:12
S trochou nadsázky by se dalo říct: kdo se zná s expremiérem Stanislavem Grossem, má titul z plzeňské právnické fakulty. MF DNES při zkoumání tamní aféry zjistila, že mezi absolventy s neobvykle rychlým průběhem studia je i řada lidí s kontakty právě na Grosse. Jde o bývalé policisty, současné právníky i podnikatele.
Grossovi přátele a známí jsou na seznamu lidí, kteří práva v Plzni vystudovali za velmi krátkou dobu.

Grossovi přátele a známí jsou na seznamu lidí, kteří práva v Plzni vystudovali za velmi krátkou dobu. | foto: Koláž - iDNES.cz

V době, kdy byl Gross ministrem vnitra, pracovali v elitním Úřadu finanční kriminality a ochrany státu dva analytikové – Petr Bernátek a David Průša. Oba měli pověst policistů, kteří mají ke svému šéfovi velmi blízko. Grossovi později například pomáhali s vyřešením aféry kolem jeho majetkových poměrů.

Když oba detektivové studovali plzeňská práva, mohli na chodbě potkat i Grosse. Ten si zde totiž v roce 2004 dodělával titul JUDr. Právě Bernátek s Průšou vystudovali podle záznamů školy pětiletý magisterský obor za tři roky a čtyři měsíce. "Studovali jsme řádně. Šlo to zvládnout," tvrdí shodně.

Grossovi spolužáci

Petr Bernátek a David Průša, bývalí policisté, pomáhali Grossovi vyřešit aféru s majetkovými poměry, pětiletý magisterský obor vystudovali za tři roky a čtyři měsíce

Eduard Bruna, zaměstnal Grosse po odchodu z politiky jako koncipienta, titul Ph.D. získal
za rok a čtyři měsíce

Helena Horová, pomáhala Grossovi s vyřešením bytové aféry, bakalářské studium zvládla za rok

Krátké studium nemusí znamenat, že jsou podvodní studenti. Univerzita může mít nepořádek v "papírech" nebo mohli řadu zkoušek složit na jiné škole. Podle vedení univerzity je to však nutné prověřit.

I někdejší premiér už otázky na své studium v Plzni dostal. Jeho rigorózní práci dodnes nikdo neviděl. Tedy s výjimkou zkoušejících, kterými byli mimo jiné hlavní aktéři aféry – proděkan Milan Kindl a předseda akademického senátu Milan Telecký. - čtěte Grossova práce měla na právech v Plzni "zvláštní režim"

Gross práci zveřejnit nechce

Gross prý nesouhlasil s tím, aby fakulta jeho práci zveřejnila. "Chtěli jsme ji dát hned do knihovny, ale pan Gross to odmítl," říká Daniel Telecký.

Expremiérova práce měla proto "zvláštní režim", který spočíval v tom, že byla uchovávána ve skříňce na děkanátu a mohl v ní číst jen šéf fakulty Milan Kindl. Poté však zmizela. "Práci jsem řádně napsal a nevím, proč na fakultě chybí," řekl Gross.

Expremiér však nemá s oběma policisty společné jej tituly z plzeňských práv. Bernátek po odchodu od policie nastoupil do advokátní kanceláře Jany Rejžkové. A právě ona poté pomáhala Grossovi vybruslit z bytové aféry a jeho manželce Šárce ukončit kritizované podnikání s Libuší Barkovou.

Bernátek s Průšou radili i tehdejšímu vicepremiérovi a lidoveckému předsedovi Jiřímu Čunkovi, když byl obviněn z přijímání úplatku. Čunkovu obhajobu poté naplno přebral známý pražský advokát Eduard Bruna.

Doktorát za rok a čtyři měsíce

A jsme opět u Grosse i plzeňské fakulty. Právě u Bruny totiž pracoval někdejší předseda vlády jako koncipient po odchodu z politiky. Bruna je také podezřelým absolventem doktorského studia na Západočeské univerzitě. Podle záznamů školy začal studovat v září 2006. O rok a čtyři měsíce později měl obhájenou dizertační práci na téma Právní proces – dokazování a důkazy a získal titul Ph. D.

"Z hlavy si nepamatuji, jak dlouho jsem studoval. Je to už několik let. A nevidím důvod, proč takové informace sdělovat novinářům," reagoval Bruna.

S vyřešením bytové aféry pomáhala Grossovi kromě Bernátka s Průšou i jednatelka společnosti Egidas Helena Horová. A i tato žena studovala v Plzni. Podle Lidových novin zvládla bakalářský cyklus, který je běžně tříletý, za jeden rok. Po čtyřech letech od nastoupení na školu pak studium ukončila doktorátem.

"My jsme se tenkrát obrátili na renomovanou poradenskou firmu, aby nám pomohla s naším problémem. Tak jsme se vlastně dostali k firmě Egidas," popisuje Gross seznámení s Horovou. Podle informací MF DNES se oba dobře znají.

Brunovi koncipienti vystudovali rychle

O firmě Egidas se psalo v souvislosti s plzeňskou aférou ještě v jedné souvislosti – právě jednatelka společnosti Horová údajně zažádala o rychlé svázání chybějící dizertační práce jednoho z pedagogů fakulty.

"Zcela zásadně odmítáme, že by si společnost Egidas někdy objednala vazbu dizertační práce," tvrdila společnost v tiskové zprávě.

S Horovou sedí v orgánech několika společností Petra a Roman Lamkovi. Advokát Lamka stál podle týdeníku Respekt za kadaňskou firmou RRK, která podezřele levně koupila od elektrárenského gigantu ČEZ hektary ploch a několik budov v areálu tušimické a prunéřovské elektrárny.

Právě Lamkovi patří mezi další studenty plzeňských práv, kteří absolvovali pětiletý magisterský obor rychleji. Petře Lamkové to trvalo necelé tři roky, jejímu muži o rok déle. Oba přitom pracovali jako koncipienti u Bruny. Stejně jako Gross. Na dotazy MF DNES nereagovali.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Najdete na iDNES.cz