Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Talibanci stříleli na Čechy z minometů

  1:00
Dokud dýchám, doufám - Dum spiro spero. Latinské přísloví vystihuje nejlépe situace, v nichž se muži českých speciálních sil od března do září při slídění po teroristech v Afghánistánu ocitali. Poprvé přiznávají, že krváceli v bojích a občas měli i strach.

Překonávali ho účastí v dalších úderných operacích: znovu a znovu se vydávali do drsných hor plnit riskantní bojové úkoly.

Až po úmorném několikatýdenním slídění v afghánských horách na ně výsadkáři konečně narazili. Krátce nato se mezi nimi a teroristy strhla přestřelka, při níž se protivníci stáhli neznámo kam.

Poručík Jan Strapek (jeho pravé jméno MF DNES kvůli bezpečnosti poručíka změnila) vytahuje mapu a odhaduje, že teroristé se ukryli v nedaleké vesnici, kterou Češi před nedávnem prošli.

Výsadkáři tehdy vesničanům pomohli s vykopáním studny, ošetřili několik nemocných a rozdali i brufen proti zánětům a bolestem. Mají se tedy dnes do vesnice vrátit šturmem, anebo přijít znovu bez střelby?

"Můžeme vlézt do léčky. Když ale na vesnici zaútočíme, ohrozím životy nevinných lidí... i dětí," zvažuje Strapek. Nakonec se rozhoduje pro kompromis, a také proto není pochod skupiny ani zdaleka tak rychlý jako teroristů. Místní se kromě toho v horách pohybují neuvěřitelně rychle.

Na mušce odstřelovače
Když je vesnice konečně na dohled, poručík rozesílá část mužů po okolních skalách, aby mu shora kryli záda, pokud bude napaden. Odstřelovači jej také při vstupu do vesnice do sluchátek informují o každém podezřelém pohybu.

"Bacha! Támhleten chlápek z chatrče na kraji vesnice schovává na břehu řeky pod vymleté kořeny stromu flintu i s patronami," varuje ze skály Strapka radiostanicí odstřelovač. Chlapíka má v zaměřovači dalekonosné snajperky jako na dlani. Jeho život v té chvíli visí na vlásku. "Dávej na něj zatím pozor - mrkneme se na něj," odpovídá poručík.

Pomalu se s výsadkáři blíží ke starostově domku a muž mu po krátkém přivítání sám ukazuje, kam se talibanové poschovávali. Místní mají jejich terorizování už po krk... zrovna nedávno jim teroristé před očima zastřelili učitele.

Muž, který schoval pušku do kořenů stromu, udiveně říká, že žádnou nemá. Zapírá i tehdy, když jej Strapek přivádí na břeh říčky. Výsadkáři vytahují pušku a ptají se po nábojích. "Nemám," tvrdí dál umíněně vesničan. Na světlo tedy k jeho ohromení putuje i munice.

"Pozor! Za vámi vybíhá od kamenné ohrady dítě - nereagujte," dostává Strapek od snajpra do sluchátek další užitečnou zprávu.

Postupně si tak výsadkáři přišli pro všechny teroristy, kteří je ten den přepadli. Jaký byl jejich osud? "Nevím, to už nebyl náš úkol," říká poručík. Fakt, že šli jeho vojákům ještě před několika hodinami po krku, nebral nikdo z nich osobně.

Kvečeru přivolali spojenecký vrtulník, teroristé v něm zmizeli a ráno se šlo dál. Každý nesl přes padesát kilo výstroje, jídla a hlavně vody. I jediný doušek z horského potůčku znamená pro Evropana těžký střevní katar.

Bez boje vypátrali o pár dnů později i jednoho z oblastních velitelů Talibanu, jehož přenechali americkým mariňákům. "Místní se zapřisáhli, že se schovává v usedlosti u ohybu řeky. Máme si jít pro něj?" ptá se Strapek rádiem důstojníka z řídícího centra operace. Rozkaz zněl: "Pokračujte dál. Jiní se už o něj postarají. Posíláme je tam," dozvídají se Češi.

Lék účinnější rakety
Strapek odmítá, že výsadkáři v Afghánistánu víc kurýrovali vesničany, než bojovali. "Když už se jednou rozhodneme udeřit, tak toho po nás moc nezbude - k tomu jsme vycvičeni i špičkově vyzbrojeni. Ale vždy je to až krajní řešení. Speciální operace nejsou o síle a řinčení zbraněmi, nýbrž o citu zvolit nejlepší řešení. Přizpůsobivost je často klíčem k úspěchu. V Afghánistánu bylo navíc prolito až příliš mnoho krve."

Proto si Strapek u nadřízených vymohl vrtulník, který odvezl do nemocnice chlapce s nedoléčenou otevřenou zlomeninou. "Těžko popsat vděk rodičů i místních. Po takové pomoci v nás přestávali vidět vetřelce i ti, co nám předtím nedůvěřovali... najednou nám sdělovali o teroristech informace, v něž jsme ani nedoufali," vysvětluje poručík část filozofie válčení českých speciálních sil.

Když proto jeho skupina procházela další vesnicí, ale nemohla se zdržet, Strapek nabídl starostovi, že jeho muži se mohou při návratu podívat na nemocné vesničany. Čekalo je přes padesát pacientů.

V "masce" tuláků
"Češi pronikli tam, kam se před nimi nikdo ze spojeneckých vojáků nedostal, a přinesli informace, o nichž jsme ani nesnili. Rozsáhlé oblasti afghánských hor už proto nejsou útočištěm Talibanu," ocenil vojáky prostějovských speciálních sil velitel spojeného velitelství speciálních sil Walter Herd.

Bylo toho ostatně víc, čím Prostějovští v Afghánistánu překvapili. Třeba svým zjevem: mužické plnovousy jako z nevolnických časů báťušky cara, místo kevlarových přileb plstěné afghánské čapky "masúdovky" a kolem krku arabské šátky kafia. "I to má svůj důvod. Muže bez plnovousu nebere v Afghánistánu nikdo vážně. Místní je považují za zženštilé a pohrdají jimi," vysvětluje Strapek.

Elitní vojáci české armády se tak při několikatýdenních misích v horách neodlišovali příliš od tuláků - až na vždy pečlivě ošetřené zbraně. Ještě tak vypracované svaly naznačovaly, že se asi jen těžko živí žebrotou.

Právě tulácký zjev "speciálů" usnadňoval splynutí s okolím. Pak se od místních dozvídali až udivující informace o teroristech, jichž si tak velmi cenili Američané. Českým lovcům bin Ládina se v Afghánistánu dařilo dokonce natolik, že jim velitelé amerických speciálních sil nechtěli zprvu věřit, že jsou v bojové akci vůbec poprvé.

"Není sporu o tom, že tato jednotka patří k nejlepším na světě," uznal s respektem i generál Eric Olson z velení protiteroristické operace Trvalá svoboda.

Nikdo to nevzdal
A jak může například vypadat ona drtivá síla, kterou české speciální síly v případě nutnosti využívají? Jejich velitel Ondrej Páleník se o tom nechce příliš šířit: "Vypátrali jsme v horách několik významných objektů Talibanu a Al-Kajdy a navedli na ně spojence."  S jakým výsledkem a o jaké "významné cíle" šlo? Páleník se omlouvá a znovu mlčí.

"I když jsme toho měli někdy po návratu z hor plné zuby a v některých z nás dozníval snad i strach, velmi jsem na klucích oceňoval, že nikdo z nich neřekl, že končí," přiznal Strapek.

Z afghánských hor se výsadkáři vraceli vždy do svého kempu Mauer. Pojmenovali jej po kamarádovi Pavlu Mauerovi, jenž zahynul loni v Iráku. Z kempu Mauer si také mohli občas zavolat i domů.

Strapek říká, že jeho přítelkyně Hanka vždy vycítila, že se chystá do hor, ačkoliv o tom ani necekl. "Na tohle měly naše ženské čich snad to vycítily z loučení, že se ozveme někdy později. Hanka zpočátku jen stěží přemáhala slzy, ale pak si zvykla. Většinou mluvila jen ona. Já mlčel - její hlas byl balzám."

Strapek nepřipouští, že by ho boje v Afghánistánu změnily. "Fakt ale je, že věcmi, které mne dříve rozčilovaly, se dnes nezabývám. Jo - a žením se, což jsem léta odmítal."

I když je zkušeným vysokohorským horolezcem, jenž už leccos v horách viděl, považuje Afghánistán za čarokrásnou zemi. "I ve čtyřech tisícovkách, kde není nic než holá skála, vás najednou překvapí nádherně kvetoucí bílá růže."

Cvičení prostějovských výsadkářů před plánovanou misí v Afghánistánu. (29. ledna 2004)

Autoři:

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

Útočník v chorvatském domově důchodců zastřelil šest lidí. Reagují i čeští politici

Nejméně šest životů si vyžádala pondělní střelba v domově důchodců v chorvatském městě Daruvar, uvedla tamní média. Podle prvních zpráv do budovy vešel muž s pistolí a začal střílet kolem sebe....

23. července 2024  7:55

V Lovosicích na Litoměřicku hořela skládka pneumatik, areál je uzavřený

Požár skládky pneumatik v Lovosicích na Litoměřicku, kde hořelo od pondělního večera, byl v úterý ráno po 5:00 uhašen, oznámilo město na své facebookové stránce. Příčiny vzniku požáru se podle...

22. července 2024  22:16,  aktualizováno  23.7 7:26

Slovensko má první dvě z objednaných stíhaček F-16. Vítal je prezident i televize

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro slovenské ozbrojené síly. Bratislava v roce 2018 objednala 14 strojů. Učinila tak vláda, kterou jako...

23. července 2024  6:50

Harrisovou podpoří většina demokratů, kampaň zamíří na právo na potrat

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění demokratické prezidentské nominace, informovaly agentury Reuters a AP s odvoláním na zdroje z...

23. července 2024  6:15,  aktualizováno  6:38

Pronájem bytu 2+kk 50 m2
Pronájem bytu 2+kk 50 m2

Jožky Jabůrkové, Ústí nad Labem - Bukov
11 000 Kč/měsíc

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...