Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Talibanci stříleli na Čechy z minometů

  1:00
Dokud dýchám, doufám - Dum spiro spero. Latinské přísloví vystihuje nejlépe situace, v nichž se muži českých speciálních sil od března do září při slídění po teroristech v Afghánistánu ocitali. Poprvé přiznávají, že krváceli v bojích a občas měli i strach.

Překonávali ho účastí v dalších úderných operacích: znovu a znovu se vydávali do drsných hor plnit riskantní bojové úkoly.

Až po úmorném několikatýdenním slídění v afghánských horách na ně výsadkáři konečně narazili. Krátce nato se mezi nimi a teroristy strhla přestřelka, při níž se protivníci stáhli neznámo kam.

Poručík Jan Strapek (jeho pravé jméno MF DNES kvůli bezpečnosti poručíka změnila) vytahuje mapu a odhaduje, že teroristé se ukryli v nedaleké vesnici, kterou Češi před nedávnem prošli.

Výsadkáři tehdy vesničanům pomohli s vykopáním studny, ošetřili několik nemocných a rozdali i brufen proti zánětům a bolestem. Mají se tedy dnes do vesnice vrátit šturmem, anebo přijít znovu bez střelby?

"Můžeme vlézt do léčky. Když ale na vesnici zaútočíme, ohrozím životy nevinných lidí... i dětí," zvažuje Strapek. Nakonec se rozhoduje pro kompromis, a také proto není pochod skupiny ani zdaleka tak rychlý jako teroristů. Místní se kromě toho v horách pohybují neuvěřitelně rychle.

Na mušce odstřelovače
Když je vesnice konečně na dohled, poručík rozesílá část mužů po okolních skalách, aby mu shora kryli záda, pokud bude napaden. Odstřelovači jej také při vstupu do vesnice do sluchátek informují o každém podezřelém pohybu.

"Bacha! Támhleten chlápek z chatrče na kraji vesnice schovává na břehu řeky pod vymleté kořeny stromu flintu i s patronami," varuje ze skály Strapka radiostanicí odstřelovač. Chlapíka má v zaměřovači dalekonosné snajperky jako na dlani. Jeho život v té chvíli visí na vlásku. "Dávej na něj zatím pozor - mrkneme se na něj," odpovídá poručík.

Pomalu se s výsadkáři blíží ke starostově domku a muž mu po krátkém přivítání sám ukazuje, kam se talibanové poschovávali. Místní mají jejich terorizování už po krk... zrovna nedávno jim teroristé před očima zastřelili učitele.

Muž, který schoval pušku do kořenů stromu, udiveně říká, že žádnou nemá. Zapírá i tehdy, když jej Strapek přivádí na břeh říčky. Výsadkáři vytahují pušku a ptají se po nábojích. "Nemám," tvrdí dál umíněně vesničan. Na světlo tedy k jeho ohromení putuje i munice.

"Pozor! Za vámi vybíhá od kamenné ohrady dítě - nereagujte," dostává Strapek od snajpra do sluchátek další užitečnou zprávu.

Postupně si tak výsadkáři přišli pro všechny teroristy, kteří je ten den přepadli. Jaký byl jejich osud? "Nevím, to už nebyl náš úkol," říká poručík. Fakt, že šli jeho vojákům ještě před několika hodinami po krku, nebral nikdo z nich osobně.

Kvečeru přivolali spojenecký vrtulník, teroristé v něm zmizeli a ráno se šlo dál. Každý nesl přes padesát kilo výstroje, jídla a hlavně vody. I jediný doušek z horského potůčku znamená pro Evropana těžký střevní katar.

Bez boje vypátrali o pár dnů později i jednoho z oblastních velitelů Talibanu, jehož přenechali americkým mariňákům. "Místní se zapřisáhli, že se schovává v usedlosti u ohybu řeky. Máme si jít pro něj?" ptá se Strapek rádiem důstojníka z řídícího centra operace. Rozkaz zněl: "Pokračujte dál. Jiní se už o něj postarají. Posíláme je tam," dozvídají se Češi.

Lék účinnější rakety
Strapek odmítá, že výsadkáři v Afghánistánu víc kurýrovali vesničany, než bojovali. "Když už se jednou rozhodneme udeřit, tak toho po nás moc nezbude - k tomu jsme vycvičeni i špičkově vyzbrojeni. Ale vždy je to až krajní řešení. Speciální operace nejsou o síle a řinčení zbraněmi, nýbrž o citu zvolit nejlepší řešení. Přizpůsobivost je často klíčem k úspěchu. V Afghánistánu bylo navíc prolito až příliš mnoho krve."

Proto si Strapek u nadřízených vymohl vrtulník, který odvezl do nemocnice chlapce s nedoléčenou otevřenou zlomeninou. "Těžko popsat vděk rodičů i místních. Po takové pomoci v nás přestávali vidět vetřelce i ti, co nám předtím nedůvěřovali... najednou nám sdělovali o teroristech informace, v něž jsme ani nedoufali," vysvětluje poručík část filozofie válčení českých speciálních sil.

Když proto jeho skupina procházela další vesnicí, ale nemohla se zdržet, Strapek nabídl starostovi, že jeho muži se mohou při návratu podívat na nemocné vesničany. Čekalo je přes padesát pacientů.

V "masce" tuláků
"Češi pronikli tam, kam se před nimi nikdo ze spojeneckých vojáků nedostal, a přinesli informace, o nichž jsme ani nesnili. Rozsáhlé oblasti afghánských hor už proto nejsou útočištěm Talibanu," ocenil vojáky prostějovských speciálních sil velitel spojeného velitelství speciálních sil Walter Herd.

Bylo toho ostatně víc, čím Prostějovští v Afghánistánu překvapili. Třeba svým zjevem: mužické plnovousy jako z nevolnických časů báťušky cara, místo kevlarových přileb plstěné afghánské čapky "masúdovky" a kolem krku arabské šátky kafia. "I to má svůj důvod. Muže bez plnovousu nebere v Afghánistánu nikdo vážně. Místní je považují za zženštilé a pohrdají jimi," vysvětluje Strapek.

Elitní vojáci české armády se tak při několikatýdenních misích v horách neodlišovali příliš od tuláků - až na vždy pečlivě ošetřené zbraně. Ještě tak vypracované svaly naznačovaly, že se asi jen těžko živí žebrotou.

Právě tulácký zjev "speciálů" usnadňoval splynutí s okolím. Pak se od místních dozvídali až udivující informace o teroristech, jichž si tak velmi cenili Američané. Českým lovcům bin Ládina se v Afghánistánu dařilo dokonce natolik, že jim velitelé amerických speciálních sil nechtěli zprvu věřit, že jsou v bojové akci vůbec poprvé.

"Není sporu o tom, že tato jednotka patří k nejlepším na světě," uznal s respektem i generál Eric Olson z velení protiteroristické operace Trvalá svoboda.

Nikdo to nevzdal
A jak může například vypadat ona drtivá síla, kterou české speciální síly v případě nutnosti využívají? Jejich velitel Ondrej Páleník se o tom nechce příliš šířit: "Vypátrali jsme v horách několik významných objektů Talibanu a Al-Kajdy a navedli na ně spojence."  S jakým výsledkem a o jaké "významné cíle" šlo? Páleník se omlouvá a znovu mlčí.

"I když jsme toho měli někdy po návratu z hor plné zuby a v některých z nás dozníval snad i strach, velmi jsem na klucích oceňoval, že nikdo z nich neřekl, že končí," přiznal Strapek.

Z afghánských hor se výsadkáři vraceli vždy do svého kempu Mauer. Pojmenovali jej po kamarádovi Pavlu Mauerovi, jenž zahynul loni v Iráku. Z kempu Mauer si také mohli občas zavolat i domů.

Strapek říká, že jeho přítelkyně Hanka vždy vycítila, že se chystá do hor, ačkoliv o tom ani necekl. "Na tohle měly naše ženské čich snad to vycítily z loučení, že se ozveme někdy později. Hanka zpočátku jen stěží přemáhala slzy, ale pak si zvykla. Většinou mluvila jen ona. Já mlčel - její hlas byl balzám."

Strapek nepřipouští, že by ho boje v Afghánistánu změnily. "Fakt ale je, že věcmi, které mne dříve rozčilovaly, se dnes nezabývám. Jo - a žením se, což jsem léta odmítal."

I když je zkušeným vysokohorským horolezcem, jenž už leccos v horách viděl, považuje Afghánistán za čarokrásnou zemi. "I ve čtyřech tisícovkách, kde není nic než holá skála, vás najednou překvapí nádherně kvetoucí bílá růže."

Cvičení prostějovských výsadkářů před plánovanou misí v Afghánistánu. (29. ledna 2004)

Autoři:

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budeme omezovat rozsah služeb, které poskytuje stát, řekl ministr Stanjura

Ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura poslal občanům zprávu, která je zřejmě nepotěší. „Budeme omezovat nějakým...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Uřízli kamarádovi ucho, pak ho zabili. Jeden z vrahů dodnes uniká

Dva Moldavané a Lotyš popíjeli v zimě roku 2013 v pražském bytě, když se mezi nimi strhla hádka. Dvojice začala...

Chováte se jako Chamberlain, vmetl Kuba Okamurovi za odpor k výcviku Ukrajinců

Jihočeský hejtman Martin Kuba se pustil v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News do Tomia Okamury za jeho...

Budou europoslance volit i nezletilí? Češi sondují, kdo je v Evropě pro

Premium Současná rozhodnutí se budou více týkat nynější mladé generace. A proto by se měla podílet na rozhodování. K takovému...

Kdy a kde se vystaví korunovační klenoty? Hradní kancelář odhalí podrobnosti

Již počtvrté za dekádu vystaví Pražský hrad korunovační klenoty. V pondělí dopoledne se má veřejnost dozvědět termín a...

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...