"Měl jsem tu možnost jednat s Heiderem Heydrichem, aby se zámek uvedl do původního stavu. A on nabídl pomoc sehnat peníze, například přes EU," řekl Radiožurnálu starosta obce Libor Holík. Podle něj by v zámku mohlo vzniknout muzeum či památník národního odboje. Obec bude s Heydrichem podle jeho slov dále jednat. Nyní v zámku sídlí výzkumný ústav a majitel rozsáhlé budovy nemá na opravu peníze.
Historik Jaroslav Čvančara ale tvrdí, že Heider Heydrich obci žádnou pomoc neslíbil. "Vyjádření pana starosty je velmi nepřesné. Pan Heydrich přijel do Česka ze soukromých důvodů. Poslední den jsme navštívili zámek v Břežanech, kde vyrůstal. Když pan Heydrich viděl, v jakém stavu se nachází, povzdechl si ,Kdybych nějak mohl, pomohl bych.´ To je vše, nevím co z toho pan starosta mohl pochytit," řekl MF DNES Čvančara.
Historik se s Hedirem Heydrichem zná několik let a na návštěvě v Panenských Břežanech s ním byl. "Cítili jsme, že by bylo vhodné pozvat i starostu," zdůvodnil, proč přizvali k prohlídce i Holíka.
Starosta se ale dušuje, že s Heydrichem o opravě zámku skutečně mluvil. "S panem Heydrichem jsem o opravě mluvil o samotě. Sice jsme nerozebírali, co přesně by v opraveném zámku mělo být, jestli památník, hotel nebo něco jiného, ale je logické, že by to měl být památník odboje," řekl Holík.
Syn bývalého říšského protektora pobýval v Panenských Břežanech s matkou a sourozenci až do konce druhé světové války. V současnosti žije s manželkou v Německu. Jeho otec patřil k nejmocnějším činitelům třetí říše. Ve funkci zastupujícího říšského protektora zavedl proti Čechům tvrdé represe. Zemřel v červnu 1942 na následky atentátu.
Památník odboje může vzniknout i v dalším místním zámku, kde za války pobýval protektorův tajemník K. H. Frank. V něm už léta funguje domov pro seniory, který chce Středočeský kraj přestěhovat do Berouna. Představitelé Panenských Břežan s tím ale nesouhlasí.