Soudní bitva státu s Dělnickou stranou skončila, verdikt padne v únoru

  9:41aktualizováno  19:48
"Projevy Dělnické strany jsou rasistické, xenofobní, obecně nesnášenlivé, násilnické, jejich akce relativně často začínají přerůstat v násilnické projevy," prohlásil advokát Tomáš Sokol v závěrečném návrhu před Nejvyšším správním soudem. Právník pak navrhl rozpuštění strany. Soud po čtyřech dnech jednání odročil a verdikt vyhlásí v únoru.

"Odpůrce je součástí neonacistického prostředí, jeho akce jsou významným problémem. Otázkou je, zda se sama DS už nestala neonacistickou entitou jako takovou, byť tak původně nebyla třeba zamýšlena," zauvažoval ve svém více než hodinovém návrhu Sokol.

Právník také odcitoval judikát Ústavního soudu o tom, že je nutné regulovat svobodu projevu právě s ohledem na to, zda dochází k potlačování práv a svobod. "Každá rasistická propaganda je těhotná násilím," uvedl Sokol.

Stát podle něj už vyčerpal všechny prostředky, které měl, aby zabránil protiprávnímu jednání spojenému s protiprávní činností členů a sympatizantů DS. Právě to podle něj odůvodňuje požadavek na rozpuštění strany. "Stát už v této oblasti dělá, co může," tvrdí Sokol.

Vandas: stát se nás bojí

"Celé čtyři dny jsme byli svědky silných slov. Tento proces považuji za politický. Jeho důvodem je vzrůstající popularita Dělnické strany a zájem o její názory a myšlenky. Kdyby vzrůstající popularity mezi lidmi nebylo, tak bychom dnes v této síni neseděli," reagoval Vandas.

Podle něj je možné, že násilnosti na akcích strany vyvolávají policejní agenti.

Dělnickou stranu opět hájí šéf Tomáš Vandas a doprovází ho šéf Dělnické mládeže Martin Zbela. (13. ledna 2010)

V souvislostí s možnou hrozbou pro stát pak Vandas soudu předhodil zákonem zakázanou komunistickou stranu a jejího nástupce KSČM. "Ti, nikoliv Dělnická strana, představují pravou hrozbu pro demokracii a její základní principy," tvrdí Vandas.

Soud pak ujistil, že DS je proti všem totalitním režimům, chce prý ale svobodu slova a projevu. Lidi, kteří se bojí přílivu imigrantů, podle něj nelze označovat za neonacisty.

Advokát Sokol: Žaloba se jevila jako nejistá, teď není

"Jestli se žaloba na začátku jevila jako důvodná, nicméně nejistá - s ohledem na průběh důkazního řízení - nyní lze říci, že je jistě zcela důvodná. Proto trvám na rozpuštění DS," uvedl právní zástupce vlády.

Sokol věří, že se vládě podařilo prokázat jak existenci neonacistických uskupení tak i propojení členů DS a kandidátů strany s neonacistickou scénou.

Sokol zpochybnil i Vandasův hlavní protiargument o tom, že nenese odpovědnost za chování členů partaje či proslovy, které pronášeli. "Jsem přesvědčen, že odpůrce jednal ve shodě s neonacistickými osobami, které na jeho shromážděních vystupovaly. Nedovedu si představit, že zástupce odpůrce po opakovaných zkušenostech netušil, co budou říkat. A že fakt, že se na akcích, kde se pronášely čistě rasisticky motivované proslovy, objevoval opakovaně, jen dílem nešťastné náhody," uvedl Sokol.

Tomáš Sokol při líčení o rozpuštění Dělnické strany u Nejvyšího správního soud  v Brně (11.1. 2010)

Ocenil také úlohu, kterou v dokazování zastali policejní specialisté na extremismus. "Já jsem si je pro svou potřebu pojmenoval epik Novák, metodik Janda a - on mi to jistě promine - typický ostravský chachar a živel Chobola. Tito svědci mi připadali věrohodní ne proto, že to jsou policisté, ale hlavně proto, jaký přehled a znalost věci mají," pronesl Sokol ve svém závěrečném návrhu.

Policejní expert: Když se svléknou, jsou jak obrázek s Adolfem Hitlerem

Právě policejní expert v Moravskoslezském kraji Rostislav Chobola u soudu uvedl, že řada radikálů z Republikánské mládeže, Národního odporu, Národního korporativismu a dalších uskupení se nyní objevila na kandidátkách Dělnické strany.

Vandas poté chtěl po expertovi zdůvodnit, na základě čeho zařazuje jednotlivé lidi spojené s DS ke členům neonacistických uskupení.

"Jestliže stojí před vlajkou se skrytou symbolikou 88 (Heil Hitler, podle pořadí písmene H v abecedě, pozn. red.), hajlují u toho, svlíknou se a všichni jsou jak jeden obrázek s Adolfem Hitlerem a podobně, je mi osobně jasné, že sem patří. Vycházím ale z konkrétních údajů a důkazů, záznamů policie i od informátorů," vysvětlil policista.

Chobola na dotaz soudce zmínil také trio radikálů, kteří byli mezi útočníky na rodinu malé Natálky, která ve Vítkově zapálila dům se spící romskou rodinou. "Dlouhodobě je znám, byli na demonstracích v Přerově i Janově. Jsou mezi nimi dva Autonomní nacionalisté Bruntálsko, jeden je z Národního odporu Slezsko. Jejich fotografie jsem předal vyšetřovatelům v kauze Vítkov," popsal Chobola.

Strana má ideologii Hitlera

Odborník Michal Mazel zase prohlásil, že ideologie Dělnické strany má shodné prvky s hitlerovským národním socialismem. "Dělníky" podle něj spojuje s nacisty boj za "čistý národ" nebo myšlenka vůdcovského principu.

Soud ho v tomto případě bere jen jako svědka a nikoli znalce, protože ho vypracováním posudku pověřila jedna ze zúčastněných stran.

Mazel objevil souvislost ideologie DS s Hitlerovským národním socialismem. "Ten se vyznačuje například tím, že dělítkem mezi lidmi je rasový a etnický původ, rozděluje je biologický původ. Tento prvek se u DS projevuje, mají tendenci rozdělovat lidi podle rasového původu na nás dobré a ty zlé Cikány a v menší míře i židy," tvrdí Mazel.

Za hlavní problém DS Mazel považuje, že dávají negativní nálepky jen jiným etnikům, lidem odjinud. Romové jsou pro ně nemakačenkové, Vietnamci zase prodejci drog.

Zástupce vlády Tomáš Sokol poté soudu předložil rozsudky nad bývalými členy DS v tištěné formě, například nad Tomášem Pliskou, Tomášem Kebzou nebo Erikem Sedláčkem. Další naskenované rozsudky ale dorazit nestihly. Soud proto dokazování ukončil.

Vandas: Ozubené kolo mají ve znaku i strojírny

Soud se zabýval i symbolem Dělnické strany. Tomáš Vandas si pro něj připravil sbírku odznaků, které také používají zobrazení ozubeného kola. Byly mezi nimi například odznaky Královopolské strojírny, Buzuluku, Sportu Modřany, Jednoty a jiné. Chtěl tím dokázat, že ozubené kolo v logu strany nesouvisí se symbolikou užívanou v hitlerovském Německu.

Letáky Dělnické strany a NSDAP

Mazel ale upozornil, že nejde jen o ozubené kolo. Použité barvy červená, bílá a černá odkazují na vlajku hitlerovského Německa. Obrázek dělníka s kladivem, který Dělnická strana převzala, je kresba Felixe Albrechta namalovaná pro NSDAP.

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Prodloužení Baťova kanálu se opět odkládá kvůli sporu o rybí přechod

Plavební komora s přístavištěm v Bělově u Otrokovic vyjde na více než 180

Úpravy Bělovského jezu na řece Moravě u Otrokovic za téměř 300 milionů korun stojí před další překážkou, protože...

Za klimatické stávky přes držku, řekl Hanák. Pak se studentům omluvil

Jaroslav Hanák ze Svazu průmyslu a dopravy ČR při projevu na XXVII. Sněmu...

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se opřel do studentů, kteří po světě stávkují za ochranu klimatu....

Měsíc se před půlnocí částečně ponoří do stínu. Vidět budou i dvě planety

Na fotografii k úplnému zatmění, které způsobuje, že Měsíc vypadá červeně, se...

Půl hodiny před půlnocí z úterý na středu bude možné pozorovat hlavní fázi částečného zatmění Měsíce. Ten bude v tu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz