Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Penze mají růst méně. Návrhu vlády vzdorovala opozice do půl druhé ráno

  6:43aktualizováno  9. června 1:28
Koalice prosadila v prvním čtení ve Sněmovně vládní návrh zpomalit valorizace penzí a zpřísnit podmínky pro odchod do předčasného důchodu. Opozice vzdorovala více než třináct hodin, až do půl druhé ráno. Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura nezískal dost hlasů pro zamítnutí vládního návrhu. Bude se jím teď zabývat sociální výbor ve Sněmovně.

Důchody se navyšují pravidelně vždy od ledna. Nyní se zvedají o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd.

Pro odmítnutí vládního návrhu hlasovalo 60 ze 142 přítomných poslanců. ANO a SPD jsou ve Sněmovně v menšině, a tak nemohly prosadit svou. Šlo jen o to, jak dlouho vydrží vzdorovat. Ale ani obstrukce neměly tentokrát takovou sílu, nejdéle - tři a půl hodiny mluvil šéf ANO Andrej Babiš - ale po půlnoci došel opozici dech a nevydržela zákonu vzdorovat ani do rána.

Babiš tři hodiny brzdil úpravu pravidel penzí. Nevymlouvejte se na ANO, řekl

Vláda chce změnit i současná pravidla pro mimořádné valorizace v průběhu roku. Ty mají být nahrazeny jednorázovým přídavkem po zbytek roku, který by se ale už nezapočítával do řádné valorizace od začátku roku. „Nebude o něj muset nikdo žádat,“ řekl ve Sněmovně ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Předčasný důchod má být možný maximálně 3 roky před dosažením věku, kdy má člověk nárok na řádný důchod. Jít by do něj by mohli lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let.

Pobíraná částka v předčasném důchodu by se měla krátit víc než dosud. Penze se skládá ze dvou částí. Solidární základní výměra je stejná pro všechny a v zásluhovém procentním díle se odrážejí odpracované roky, výše odvodů z výdělků a počet dětí. Podle novely by se u předčasného důchodu až do řádného termínu zásluhová část valorizovat neměla.

Jde o předstupeň k důchodové reformě, na níž se shodla vládní pětikoalice a podle níž se má věk odchodu do penze nově nastavovat podle vývoje doby dožití každý rok lidem, kterým je 50 let. „Tato vláda je první, která má odvahu přijít s důchodovou reformou,“ řekl ve Sněmovně premiér Petr Fiala.

Důchodci mají jediní kompenzovanou inflaci, řekl premiér Fiala

Důchody představují největší výdaj rozpočtu a demografický vývoj je proti nám, řekl ve Sněmovně premiér Fiala. „Důchodci, senioři, a to je dobře, se stávají jedinou společenskou skupinou, která má plně kompenzován růst inflace,“ uvedl předseda vlády

„Pokud bychom se nepustili do reformy penzí, výdaje na důchody by brzy tvořily většinu celého rozpočtu. A vládě, každé budoucí vládě, ať bude jakákoliv, by nezbylo dost peněz na další věci, na investice, na vzdělání nebo třeba na obranu,“ prohlásil předseda vlády. „Dokonce ani na nezbytná sociální opatření, jako jsou třeba rodičovské příspěvky nebo přídavky na děti,“ dodal.

Nové důchody budou nižší, odvody OSVČ i daně firem se zvýší, navrhla koalice

Fiala označil předloženou novelu za první krok k tomu, aby vláda mohla představit ucelenou důchodovou reformu.

„Počítáme s tím, že stát bude každému účastníkovi sociálního pojištění vyplácet důchody průměrně 21,5 roku. To je číslo, které by mělo zůstat stejné pro všechny generace občanů České republiky. Nově přiznané důchody od roku 2026 se také budou postupně valorizovat pomaleji, než tomu bylo dosud. Ale prosím, jde o snížení valorizace zhruba v řádu 150 až 200 korun,“ rekapituloval předseda vlády na čem se vládní pětikoalice domluvila.

Vláda chce zavést sdílení důchodových nároků manželů, tedy rovnější rozdělení důchodů v případě, kdy manželé měli výrazně rozdílné příjmy, a při výpočtu důchodů zohledňovat výchovu dětí.

Za posledních třicet let chybí 900 tisíc dětí

Pokud má člověk rád své děti a svá vnoučata, tak si myslím, že rozumný člověk, člověk, který si v životě mnoho odřekl proto, aby se jeho děti a vnoučata mohly mít přiměřeně dobře, tak si myslím, že pochopí, že některá opatření je nutno udělat,“ řekl ministr Jurečka.

„Kdybychom to nechali tak, tak v roce 2050 v tomto systému bude každý rok chybět více jak 350 miliard korun. Každý rok,“ zdůraznil ministr práce a sociálních věcí.

Důvodem je i to, že za posledních třicet let chybí statisíce dětí . „Nemáme porodnost, která by měla hodnotu dvě a více dětí na jednu ženu. Takže o toto úsilí se máme stále snažit, nesmíme na něj rezignovat a naše vláda na něj také nerezignuje. Ale to, že nám chybí za těch skoro třicet let 900 tisíc dětí, už je fakt, který se stal, ten už nedokážeme zpětně změnit,“ uvedl ministr.

České rodiny zkrátka nechtějí mít víc dětí, populace stárne a čím dál méně lidí v produktivním věku tak bude muset platit rostoucí počet penzistů.

„Reagujeme na to, že důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný,“ řekl již před schůzí ministr Jurečka. „Jsem připraven jednat dalších čtyřiadvacet, třicet hodin,“ uvedl také na tiskové konferenci pětikoalice. „Budeme tady tak dlouho, jak bude třeba. Nebudeme z toho dělat show,“ odvětil mírně podrážděně na otázku, zda má s sebou spacák a zda je připraven i na jednání o víkendu.

Poslanci hned v úvodu mimořádné schůze odhlasovali na návrh šéfa poslanců KDU-ČSL Marka Výborného, že mohou jednat i hlasovat také po půlnoci, klidně až do rána. Nakonec opoziční poslanci neměli chuť ani sílu jednání protahovat ani do rána, ani do dalších dnů - jako když v březnu schvalovali nižší valorizaci důchodů od letošního června a opozice vydržela obstruovat několik dnů.

„Smyslem důchodové reformy je zachránit důchody třeba i pro generaci mých rodičů,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Není to žádná důchodová reforma, říkali jeden po druhém opoziční politici

„Je to série parametrických změn, není to žádná důchodová reforma,“ prohlásil šéf SPD Tomio Okamura o vládním návrhu.

To, že vláda nepředkládá reformu, ale jen úpravu některých parametrů, pak zaznělo během více než třináctihodinové rozpravy ještě mnohokrát. Unisono na to upozorňovali opoziční poslanci.

„Jediným cílem je snížení životní úrovně důchodců,“ řekla k předloze šéfka poslanců ANO Alena Schillerová a označila ji za nesmyslný asociální návrh. Vláda podle ní současnou situaci penzistů nechápe.

Třetí dítě do rodiny i vyšší pojistné, tak vidí odbory penzijní reformu

Opozice ale neměla dost hlasů na to, aby návrh vlády potopila při současném rozložení sil ve Sněmovně.

„Pokud to prosadíte silou, nepřežije to déle než jedno volební období,“ varoval vládu před půlnocí poslanec ANO Marek Novák. Byla to ale poslední vážnější hrozba ze strany opozice. Po půlnoci se jednání Sněmovny velmi zrychlilo a na počínání většiny zúčastněných bylo znát, že chtějí rychle domů a rozhodně nepočítají s jednáním přes den v pátek a už vůbec ne o víkendu.

  • Nejčtenější

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Nevěřili policii, pořídili šifrovací telefon. Účelový nesmysl, říká politolog

Premium Oznamovat policii, že kdosi odposlouchává členy strany? Zbytečné, nemá to cenu, stejně nic nevyšetří. Takto v rozhovoru...

Češi pijí i v práci. Může jít o úlevu od chronického stresu, říká adiktolog

Až 82 procent Čechů si podle svých slov občas přihne alkoholu. Na jeho spotřebu však má vliv nejen jejich současná...

Že uspějeme s diktáty? To jsme nečekaly, říkají zakladatelky Červené propisky

Premium Před pěti lety založily Sabina Straková a Karla Tchawou Tchuisseu vzdělávací profil s názvem Červená propiska....

Vláda navrhuje schodek 252 miliard. Stát koupí firmu provozující plynovody

Návrh rozpočtu České republiky na příští rok se schodkem 252 miliard korun jednomyslně schválila vláda Petra Fialy....

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...