Část příjmu ve stáří by si člověk měl zajistit ze spoření, na které přispívá stát, řekl při prezentaci důchodové reformy Jurečka. Garantovaný důchod by měl nově dosahovat dvaceti procent průměrné mzdy.
Minimální odvody OSVČ by v příštích letech měly vzrůst, oznámil ministr práce a sociálních věcí. OSVČ odvedou státu navíc tři miliardy korun, v roce 2025 dalších 4,5 miliardy korun. Postupně jim poroste minimální základ pro odvody ze čtvrtiny průměrné mzdy až na 40 procent - o 5 procentních bodů ročně, a tím přiblížit maximální vyměřovací základ na úroveň minimální mzdy.
„Průměrná doba pobírání důchodu bude 21,5 roku,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. „Drobně upravíme výpočet nových důchodů,“ uvedl Jurečka. „Dohody o provedení práce budeme evidovat a stanovíme strop,“ řekl ministr práce a sociálních věcí. Penzijní reforma počítá také se společným základem pro výpočet penze manželů.
Pro představení návrhu důchodové reformy a úsporného balíčku si vláda zvolila čas za pět minut dvanáct, což je podle ní symbolické.
Úprava výpočtu věku odchodu do důchodu. Jurečkovi pomáhala Nerudová
Hlavním důvodem důchodové reformy je, že stát už nyní musí vyplácet na penze víc, než je schopen na pojištění vybrat. Přibývá penzistů a je méně lidí v aktivním věku, kteří mají jejich penze platit.
„Tato vláda je první, která má odvahu přijít s důchodovou reformou,“ řekl Fiala. Důchodová reforma stojí podle něj na úpravách výpočtu věku odchodu do důchodu, změně valorizací penzí a úpravách předčasných důchodů.
K představení důchodové reformy ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přizval neúspěšnou kandidátku na Hrad a bývalou šéfku důchodové komise Danuši Nerudovou. „Je za pět minut dvanáct, možná minutu po dvanácté,“ řekla. „Pokud by se neudělalo nic, museli bychom v roce 2050 najít 350 miliard, abychom důchodový systém ufinancovali,“ prohlásila Nerudová.
Výdaje na penze teď tvoří asi 30 procent státních výdajů. Loni se vyplatilo bezmála 600 miliard korun, letos by to mohlo být zhruba o 90 miliard víc. Důchodová reforma má přispět k tomu, aby stát i v budoucnu mohl penzistům vyplácet důstojné důchody a nespadli pod hranici bídy.
Vláda proto počítá se zpomalením růstu nových penzí a chce také zpřísnit podmínky pro předčasný důchod. Podle předchozích vyjádření ministra Jurečky mělo být možné jít do předčasné penze až po 40 odpracovaných místo dosavadních 35 letech a nejdříve tři roky před řádným termínem.
Souhlasíte s úspornými opatřeními, která vláda Petra Fialy představila?
„Zakotvíme dobu pobírání starobních důchodů, která je dnes 21,5 roku v průměru k době dožití. Pokud se bude doba dožití měnit, tak se případně bude měnit tento parametr, pokud ne, tak bude situace, jaká je dnes,“ řekl Jurečka.
Změnit se má státní podpora u penzijního spoření. Pro získání státní příspěvku bude člověk muset uložit nejméně pětistovku a změní se i nejvyšší ukládaná částka, na kterou stát přispívá. Dnes může klient získat maximálně 230 korun měsíčně, pokud ale spoří aspoň tisíc korun.
DPH bude 12 a 21 procent. Firmám vzroste daň z příjmu o dva procentní body na 21 procent
Pětikoalice oznámila, že nově budou dvě sazby DPH 12 a 21 procent, přitom nulové zdanění bude platit nově pro knihy.
Ministr financí Zbyněk Stanjura oznámil, že koalice se shodla na zvýšení daně z příjmu firem z 19 na 21 procent. Toto opatření má přinést do státní pokladny 22 miliard korun.
Cílem pětikoalice je snížit strukturální schodek nejméně o 70 miliard korun, což odpovídá asi jednomu procentu HDP. „To celé jsme pojmenovali Česko ve formě,“ řekl premiér Petr Fiala. „Nečekáme slova chvály,“ uvedl premiér Fiala s tím, že jde o kompromis. Vláda se podle něj rozhodla zrušit celkem 22 daňových výjimek. Pokud by vláda žádná opatření neudělala, schodek rozpočtu v příštím roce by byl podle premiéra Fialy o 94 miliard korun vyšší, v roce 2025 o 148 miliard korun.
Stanjura už dříve řekl, že chce do úsporného balíku prosadit snížení národních dotací o desítky miliard korun. Omezení neinvestičních dotací přinese podle premiéra 46 miliard korun, provozních a mzdových výdajů státu přes 20 miliard korun.
Zlevnit mohou potraviny, rozhodne chování obchodníků
Premiér Fiala potvrdil, že že vláda více zdaní alkohol, tabák, zatímco zlevnit chce potraviny, bydlení či léky. Pro potraviny má platit sazba DPH 12 procent. Zda to skutečně povede ke zlevnění potravin, určí ale až chování obchodníků, jestli skutečně snížení DPH promítnou do cen, nebo jestli si zvýší svou marži.
Snížená DPH:potraviny a nealkoholické nápoje, zdravotnické pomůcky, léky, stavební práce, dětské autosedačky, časopisy, bezlepkové výrobky, veřejná doprava, stravovací a ubytovací služby, vodné a stočné, teplo, vstupenky na kulturu a sport (divadlo, kino, koncerty), pohřební služby. |
Šetření bude znamenat škrty v množství peněz na platy státních zaměstnanců. „Chci štíhlý stát, který je silný, plní své funkce, je schopen chránit lidi, zajistit jim energie, ale zároveň není zbytečně byrokratický a rozbujelý,“ napsal na Facebooku premiér Petr Fiala.
Koalice počítá i s rušením některých daňových výjimek, například školkovného či daňové slevy na nepracující manželku či na manžela.
Peníze do rozpočtu má přinést například opětovné zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance ve výši 0,6 procenta z hrubé mzdy. Do rozpočtu to má přinést dodatečných 11,9 miliardy korun.
„Nemůže poslancům zakázat pozměňovací návrhy, ale toto je dohoda vládní koalice,“ odvětil premiér Fiala na dotaz, zda bude mít 108 poslanců vládní koalice zakázáno navrhovat úpravy vládního balíčku, kdyby ho chtěli vylepšit.
Souhlasíte s úspornými opatřeními, která vláda Petra Fialy představila?
31. března 2023 |