Média ze mě dělají zloděje, měl jsem právo s šéfem ÚOHS jednat, říká Faltýnek

  10:44aktualizováno  15:29
Aféru kolem soutěže na výběr mýta a počínání Jaroslava Faltýnka, šéfa poslaneckého klubu a prvního místopředsedy ANO, začali rozplétat poslanci. „Některá média se ze mě snaží udělat zloděje a zločince,“ řekl Faltýnek. Své jednání s šéfem ÚOHS Petrem Rafajem v době rozhodování o mýtu vysvětlil tak, že měl jako poslanec právo požadovat od něj informace.

Před tím zopakoval svá slova z úterý, kdy prohlásil, že s Kapsch začal jednat v roce 2015, když expremiér Bohuslav Sobotka z ČSSD hrozil, že odvolá ministra dopravy Dana Ťoka. A že se podařilo dohodnout, že byly zrušeny všechny nevýhodné dodatky smluv z let 2006 až 2015 a stát ušetřil 1,5 miliardy korun.

Fotogalerie

„Sám jsem si vzal ten mandát. Jsem zvyklý řešit problémy okamžitě,“ řekl ve čtvrtek poslancům Faltýnek.

V úterý také slíbil, že poslancům vysvětlí, proč v roce 2017 vyjednával s Karlem Feixem, šéfem firmy Kapsch, která měla zájem pokračovat ve výběru mýta, a krátce poté také s Petrem Rafajem, šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Poslanec má právo chtít informace, řekl k jednání s Rafajem

„Jsem také poslanec a podle zákona 90/1995 Sbírky o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, paragrafu 11, je poslanec oprávněn požadovat od členů vlády a vedoucích správních úřadů informace a vysvětlení potřebná pro výkon funkce. Pokud se týká mé komunikace se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, tak ta byla podle mého názoru v souladu s tímto ustanovením zákona,“ řekl Faltýnek k tomu, že s Rafajem jednal právě v době, kdy antimonopolní úřad měl klíčovou roli při posuzování výsledku nového tendru na mýto.

Kdo pochybí, v hnutí ANO skončí, řekl Babiš šéfovi ODS. Zastal se Faltýnka

Právě antimonopolní úřad mohl vrátit Kapsch do hry. Ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok o jednání Faltýnka nevěděl a že k němu šéf poslanců ANO neměl ani žádný mandát. „Nemyslím si, že je úkolem kohokoli v politice jednat s účastníky soutěže,“ řekl Ťok.

Pokud by se prokázalo, že Faltýnek udělal něco, co není v souladu s jeho hnutím, tak podle premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše okamžitě skončí. „Pokud by se skutečně prokázalo, že udělal něco proti principům našeho hnutí, tak skončí okamžitě. A to jsem mu jednoznačně řekl,“ řekl premiér.

Faltýnek nebyl v koalici pověřen jednáním o mýtu, řekl Bartošek

Na debatu o mýtném budou mít poslanci dvě hodiny. Jako první si vzal slovo ministr dopravy Ťok, který zeširoka vysvětluje historii výběru mýta v Česku a to, jak se k němu dostala firma Kapsch v době, kdy byl ministrem dopravy lidovecký politik Milan Šimonovský. Ťok řekl, že se v srpnu 2016 podařilo s Kapsch vyjednat dodatek ke kontraktu, který zajistil slevu pro státu 1,5 miliardy korun, a současně se připravoval nové výběrové řízení.

„Nepamatujeme, že by pan Faltýnek byl na úrovni koalice nebo vlády pověřen jednáním,“ řekl šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Faltýnek mu opáčil, že žádné pověření neměl a že nikdy nic takového ani netvrdil.

Policie kvůli ovlivňování zakázek zasahovala před týdnem na několika místech, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a u Faltýnka v bytě. „Nechci a nemůžu se vyjadřovat k jednání policie,“ uvedl šéf poslanců ANO. Prohlásil před poslanci, že je připraven policii poskytnout veškerou součinnost.

Pokračují pohádky ovčí babičky, řekl šéf poslanců ODS Stanjura

První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se podivila nad tím, že když Faltýnek pomohl ušetřit 1,5 miliardy korun, že se tím nijak nepochlubil v době, kdy se tak stalo.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura řekl, že se od Faltýnka z jeho projevu ke svému překvapení dozvěděl, že šéf poslanců ANO byl největším podporovatelem ministra dopravy Ťoka. A ještě více tím podle Stanjury musel být určitě překvapen Ťok. Faltýnek podle šéfa poslanců ODS ohrozil regulérnost tendru na mýto a Rafal měl podle něl schůzku s šéfem poslanců ANO odmítnout.

Podle šéfa poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka bylo to, co Faltýnek poslancům řekl, jenom „velká mlha“. Ptal se ho na frekvenci schůzek s šéfem Kapsch i s předsedou antimonopolního úřadu Rafajem i na to, zda je pravda, že podle policie Rafajovi řekl, že je potřeba udělat všechno, co chce Kapsch.

K žádnému závěru Sněmovna ve čtvrtek vzhledem k omezenému času pro jednání o tomto bodu nedospěla. Opoziční poslanci budou chtít pokračovat v debatě Faltýnkově roli v tendru na mýtný systém pokračovat. Představitelé ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se shodli, že se nedočkali požadovaných odpovědí. Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky by debata ve Sněmovně mohla pokračovat za dva týdny. Chvojka také předpokládá, že se věcí bude zabývat pondělní koaliční rada ANO a ČSSD.

Premiér Andrej Babiš se při odpoledních interpelací Faltýnka zastal. „Není stíhání, není ani obviněn,“ zdůraznil Babiš při odpovědi na interpelaci předsedy ODS Petra Fialy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Jsou to lži a výmysly, řekl Rittig před soudem. Praní špinavých peněz popřel

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Lobbista Ivo Rittig u soudu uvedl, že obžaloba v kauze tunelování pražského dopravního podniku (DPP) je plná lží a...

Neadorujeme Putina, ale Rusko je náš partner, řekla komunistka Konečná

Lídryně komunistů do eurovoleb Kateřina Konečná v diskusním pořadu iDNES.cz...

KSČM povede do květnových eurovoleb Kateřina Konečná. Ve středečním Rozstřelu řekla, že se považuje za socialistku,...

V Brně zpřístupnili kapucínské terasy, při opravách našli středověkou pec

Vedení Brna zpřístupnilo opravenou druhou a třetí kapucínskou terasu pod...

Nové místo pro odpočinek a čerpání energie bez všudypřítomného ruchu nabízí od úterka centrum Brna. Město...

Najdete na iDNES.cz