Faltýnek tvrdí, že s firmou Kapsch o mýtu jednal, když hrozil Ťokovi vyhazov

  12:51aktualizováno  15:47
Šéf poslaneckého klubu a první místopředseda vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek obhajuje své jednání s firmou Kapsch o mýtném tím, že tím státu ušetřil miliardy korun. V úterý prohlásil, že s Kapsch začal jednat v roce 2015, když expremiér Bohuslav Sobotka z ČSSD hrozil, že odvolá ministra dopravy Dana Ťoka.

„Nepotřebuji žádné pověření, abych ten problém začal okamžitě řešit,“ odvětil Faltýnek na dotaz, kdo ho jednáním pověřil. Ministr dopravy za ANO Dan Ťok přitom v pondělí řekl, že považuje Faltýnkovo jednání s účastníky soutěže za nestandardní

„Jak se vlastně Jaroslav Faltýnek dostal k řešení mýta? Proč vlastně začal aktivně řešit mýto? Odpověď je jednoduchá. Myslím, že to bylo v červnu 2015, když byla koaliční rada, premiér Bohuslav Sobotka vyzval pana ministra Ťoka, aby do konce července dořešil nevýhodnou smlouvu s firmou Kapsch,“ prohlásil v úterý Faltýnek s tím, že tehdejší premiér pohrozil odvoláním Ťoka. A pak podle něj nebylo nač čekat.

„Hrozilo, že stát nebude vybírat mýto. Tak jsem jako účastník toho koaličního jednání do toho aktivně vstoupil a začal to řešit s panem náměstkem Kopřivou. Podařilo se dohodnout, že byly zrušeny všechny nevýhodné dodatky smluv z let 2006 až 2015 a stát ušetřil 1,5 miliardy korun,“ tvrdí šéf poslanců ANO. Následně byla uzavřena smlouva šetřící podle Faltýnka miliardu korun ročně.

Své jednání s šéfem antimonopolního úřadu Petrem Rafajem nevysvětlil a novinářům řekl, že na otázky poslanců je připraven odpovědět ve čtvrtek. Navrhl také na čtvrtek na jednání Sněmovny zařazení bodu, kde by své jednání poslancům vysvětloval. Trvá na tom, že nejprve se mají ve Sněmovně projednat zákony. Poslanci opozičních stran se pokusili zařadit Faltýnkovo vysvětlování už jako první bod v úterý, ale nakonec prošlo zařazení bodu na čtvrtek.

Policie minulý týden zasahovala na několika místech – na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a u Faltýnka v bytě. Kapsch nevyhrál v tendru na další provoz mýtného a věcí se zabýval antimonopolní úřad. Rafaj věří tomu, že vyšetřování prokáže, že všechna správní řízení vedená jím vedeným úřadem byla zákonná a nikdo je neovlivňoval.

Faltýnek měl své jednání vysvětlit v úterý poslaneckému klubu ANO ještě před pokračováním schůze Sněmovny. Vzhledem k oslavám v výročí vstupu Česka do NATO na Hradě se sešel nízký počet jeho členů. Jednání klubu ANO se neúčastnil ani předseda ANO a premiér Andrej Babiš.

Komunisté označili kauzu za znepokojivou

Nelibost nad Faltýnkovou kauzou vyjádřili komunisté, kteří tolerují Babišovu menšinovou vládu ANO a ČSSD. „Je to znepokojivé,“ řekl místopředseda KSČM Stanislav Grospič. „Jeden z důvodů, proč jsme se dohodli pro podporu této vlády, bylo to, aby nedošlo k pokračování praktik, kterými byly těhotné předchozí vlády. Musí vyvodit závěry hnutí ANO, pokud to uzná za vhodné,“ řekl Grospič.

Komunisté podle něj nebudou bránit tomu, aby aféru kolem Faltýnka projednávala Poslanecká sněmovna. Grospič řekl, že jednání o věci by se mělo udržet v ryze informační rovině, dokud nebude dokončeno šetření policie. Místopředseda KSČM řekl, že chce věřit, že policisté budou postupovat bez zbytečných průtahů. „Počkáme na to, s čím přijde policie,“ řekl i šéf poslanců SPD Radim Fiala.

To, co povídá, jsou pohádky ovčí babičky, říká Stanjura z ODS

ODS marně usilovala o debatu o údajném ovlivňování tendru na téma už v úterý odpoledne. Předseda občanských demokratů Petr Fiala představil osm otázek, na které by podle něj měli premiér a Faltýnek odpovědět.

ODS bude chtít vědět, jakou roli hrál při výběru provozovatele mýtného systému na českých dálnicích Jaroslav Faltýnek. Zda měl od premiéra, popř. ministra dopravy nějaké pověření k jednání s představiteli ÚOHS, či Kapsche. Zda pan premiér považuje tyto schůzky za standardní systém práce svého prvního místopředsedy. Jak je možné, že Jaroslav Faltýnek podle svých vlastních slov disponoval nějakými materiály k výběru provozovatele mýta. Zda jsou panu premiérovi známy nějaké bližší podrobnosti této korupční kauzy, zda ji řeší s panem Faltýnkem a zda má jeho důvěru. Zda považuje za normální, že se jeho první místopředseda setkává s předsedou ÚOHS tajně po hotelech. Celý případ vzbuzuje řadu otazníků a je v zájmu premiéra Babiše, aby na ně česká veřejnost získala odpověď,“ řekl šéf ODS Petr Fiala.

„To, co pan Faltýnek zatím povídá, jsou pohádky ovčí babičky,“ řekl v úterý odpoledne šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura.

„Nepamatuji si, že by někdy v koalici padlo, že by měl pan Faltýnek jednat v otázce mýta s předsedou antimonopolního úřadu,“ řekl první místopředseda KDU-ČSL, bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Pokud pan Faltýnek říká, že ušetřil státu jeden a půl miliardy, tak to vzbuzuje otazníky,“ uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Vláda se před hlasováním o nedůvěře otřásá. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelí pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. „Beru to jako pokus o destabilizaci naší země,“ řekl...

Další z rubriky

Pokud jsem vinen z poškozování EU jako nové říše, cítím hrdost, prohlásil Rath

Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k verdiktu...

Odvolací pražský vrchní soud ve středu rozhodl, že bývalý středočeský hejtman David Rath je vinen z přijímání úplatků...

Soud snížil tresty. Rath půjde na sedm let do vězení, manželé Kottovi na šest

Bývalý středočeský hejtman David Rath (uprostřed) prochází kolem novinářů při...

David Rath je vinen. Odvolací pražský vrchní soud rozhodl v takzvané první větvi korupční kauzy bývalého středočeského...

Zviditelněním se snaží zablokovat parlament, řekl Zeman o odpůrcích Babiše

Prezident Miloš Zeman při návštěvě městyse Vladislav na Vysočině

S despektem hodnotil prezident Miloš Zeman při návštěvě Vysočiny mimořádnou schůzi, kterou vyvolaly opoziční strany...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz